20 травня 2025 року м. Київ
Справа № 760/9609/24
Провадження: № 33/824/2894/2025
Суддя судової палати з розгляду цивільних справ Київського апеляційного суду Невідома Т. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Лебедєва Володимира Володимировича
на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 11 квітня2025 року, винесену під головуванням суддіПеденко А. М.,
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АДД№862069, 13 квітня 2024 року о 01 год. 23 хв., по вул. Вадима Гетьмана, 27/1, в місті Києві, водій ОСОБА_1 , керувала транспортним засобом марки «Nissan Juke», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння кінцівок рук, почервоніння шкіри рук. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, за допомогою газоаналізатора типу Drager, а також у лікаря-нарколога, водій ОСОБА_1 відмовилася, що зафіксовано на нагрудну камеру № 473413 та № 470187.
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 11 квітня 2025року визнано ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Піддано ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1(один) рік.
Не погодившись із таким судовим рішенням, захисникОСОБА_1 - адвокат Лебедєв В.В. подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просив скасувати постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 11 квітня 2025року та закрити провадження у справі на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що працівниками поліції було безпідставно зупинено транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 . Крім того, зазначив, що ознаки сп'яніння, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення та направленні на огляд від 13 квітня 2024 року містять ознаки різних видів сп'янінь. Також, вказує, що ОСОБА_1 відмовилась пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, оскільки працівники поліції із першої хвилини зупинки порушували закон.
В судовому засіданні захисник - адвокат Лебедєв В. В. просив апеляційну скаргу задовольнити та закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю складу правопорушення.
Вислухавши пояснення захисника - адвокатаЛебедєва В. В., дослідивши письмові матеріали справи, відтворивши відеозаписи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, доходжу висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення.
Так, відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Крім того, п.2.9 А Правил дорожнього руху України передбачає заборону водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з положеннями частин 2 - 6 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Разом із цим, згідно з пунктом 12 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє таку особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
В рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Таким чином, ОСОБА_1 реалізувала своє право володіти та керувати автомобілем, тим самим погодилась нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серіїАДД №862069, 13 квітня 2024 року о 01 год. 23 хв., по вул. Вадима Гетьмана, 27/1, в місті Києві, водій ОСОБА_1 , керувала транспортним засобом марки «Nissan Juke», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння кінцівок рук, почервоніння шкіри рук. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, за допомогою газоаналізатора типу Drager, а також у лікаря-нарколога, водій ОСОБА_1 відмовилася, що зафіксовано на нагрудну камеру № 473413 та № 470187.
В матеріалах справи міститься направлення ОСОБА_1 на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 13 квітня 2025 року. У результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння кінцівок рук, почервоніння обличчя (а. с. 2).
Крім того, в матеріалах справи містяться відеозаписи із нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівників патрульної поліції, що здійснювали оформлення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП 13 квітня 2025 року щодоОСОБА_1 (а. с. 5).
Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та у передбачений законом спосіб. Відповідно відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності.
Протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали по документуванню адміністративного правопорушення складено відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення ознаки алкогольного сп'яніння - запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння кінцівок рук, почервоніння обличчя, виявлені працівниками поліції 11 квітня 2025 року уОСОБА_1 , в розумінні п.п.1,4, 5 п. 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є безпосередніми підставами для проведення огляду на стан алкогольного чи іншого сп'яніння як на місці зупинки, так і в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення, а у випадку відмови від проходження огляду - визначають наявність в діях водія ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовилась, що зафіксовано на відео з нагрудної камери працівника патрульної поліції.
Так, на відеозаписі зафіксовано як працівники патрульної поліції зупинили автомобіль під керуванням ОСОБА_1 . Після цього працівники поліції запитали чи вона, ОСОБА_1 вживала алкоголь, однак остання повідомила, що жодних алкогольних напоїв не вживала. Тоді працівники правоохоронних органів запитали чи пройде ОСОБА_1 огляд на стан алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 повідомила, що відмовляється проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та на в медичному закладі. Повідомила, що випила 0, 33 сидру. Згодом після складення протоколу про адміністративне правопорушення працівники поліції ознайомили ОСОБА_1 зі змістом даного протоколу.
Доводи скаржника, про те , що працівниками поліції було безпідставно зупинено транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 оцінюється критично, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію'поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху.
За приписами п. 5 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану як, зокрема, запроваджувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комендантську годину (заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), а також встановлювати спеціальний режим світлового та інших видів маскування.
Згідно з абзацом 3 пункту 8 Порядку здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 липня 2020 року № 573(далі - Порядок) на території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів.
Відповідно до п. 5 Порядку комендантська година та встановлення спеціального режиму світломаскування запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням або військовою адміністрацією (у разі її утворення).
Підпункт 4 пункту 16 Порядку визначає, що патрулям на території, де запроваджено комендантську годину та встановлено спеціальний режим світломаскування, в установленому законодавством порядку надано право тимчасово обмежувати або забороняти на вулицях та дорогах, окремих ділянках місцевості та в інших громадських місцях перебування або пересування осіб, рух транспортних засобів, зокрема транспортних засобів іноземних, консульських установ чи представництв міжнародних організацій; виводити осіб з окремих ділянок місцевості та об'єктів, евакуйовувати транспортні засоби.
За розпорядженням Київської міської військової адміністрації з 26 березня 2023 року в м. Києві комендантська година діє щодня з 00:00 до 05:00 годин.
ОСОБА_1 була зупинена працівниками поліції 13 квітня 2024 року о 01 год. 31 хв., тобто, під час комендантської години. Перепустки на право пересування у комендантську годину не надала. За таких обставин працівники поліції правомірно зупинили транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 , повідомивши їй цю підставу як причину зупинки.
Враховуючи вказані положення чинного законодавства України, рух особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на автомобілі в період обмежень, які запроваджені комендантською годиною, тобто, в період дії комендантської години, є достатньою та законною підставою для зупинки транспортного засобу працівниками патрульної поліції, в зв'язку із чим її зупинка працівниками поліції є правомірною.
Отже, оскільки зупинка транспортного засобу ОСОБА_1 є законною, водій, відповідно до вимог Правил дорожнього руху України була зобов'язана виконувати законні вимоги поліцейського, що спростовує доводи апеляційної скарги в цій частині.
Інші доводиапеляційної скарги судом апеляційної інстанції оцінюються критично, оскільки вони мають формальний характер та спрямовані на ухилення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене нею адміністративне правопорушення, зазначені захисником невідповідності не є суттєвими та такими, що доводять невинуватість ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення.
За наслідками перевірки рішення суду першої інстанції в межах доводів, викладених в апеляційній скарзі, встановлено, що при розгляді матеріалів справи про адміністративне правопорушення, судом першої інстанції належним чином були досліджені докази, що містяться в матеріалах справи, яким суд надав належну оцінку та обґрунтовано визнавОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Переконливих доводів, які б безумовно спростовували висновки суду, викладені в оскаржуваній постанові, і були підставами для її скасування та закриття провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діяхОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, скаржником не наведено і при розгляді апеляційної скарги не встановлено.
Щодо клопотання захисника Лебедєва В. В., яке надійшло 19 травня 2025 року, у якому скаржник просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 6 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.
Як убачається із матеріалів справи протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено 13 квітня 2025 року. Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 11 квітня 2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності. Отже, строки розгляду адміністративної справи не порушені, справу розглянуто протягом року з моменту скоєнняправопорушення.
Враховуючи наведене, доходжу висновку, що постанова Солом'янського районного суду м. Києва від 11 квітня 2025 року є законною та обґрунтованою, а тому апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Лебедєва В. В.слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 284, 294 КУпАП,
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Лебедєва Володимира Володимировича залишити без задоволення.
Постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 11 квітня 2025 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Т. О. Невідома