Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
20 травня 2025 р. № 640/11642/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови
ФОП ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 06.04.2021 №240336 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що всупереч п.26, 27 Порядку №1567 її не було повідомлено про час і місце розгляду справи про порушення. Зазначає, що у постанові відсутня методика виконання вимірювань транспортних засобів з вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу у русі. Також, вказує, що єдиною методикою виконання вимірювань поосьових навантажень на маси вантажних транспортних засобів у русі в Україні є лише Методика виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі, атестована у відповідності з ГОСТ 8.010-99 Національним науковим центром "Інститут Метрології", свідоцтво про атестацію № 02-84-08. Проте вказана методика не розповсюджується на транспортні засоби з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу в русі. Отже, визначення вагових параметрів транспортного засобу позивача було здійснено з порушенням положень Порядку №879, а тому, отримані в результаті зважування дані, не можуть вважатися достовірними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, Київським окружним адміністративним судом направлено адміністративну справу №640/11642/21 за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови - до Харківського окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2025 дана справа передана на розгляд судді.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку до електронного кабінету ЄСІТС, позивачу - засобами поштового зв'язку, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що доводи та твердження позивача не підтверджують факту порушення Укртрансбезпекою законодавства про автомобільний транспорт, а постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 06.04.2021 № 240336 є правомірною та такою, що відповідає вимогам законодавства України, а відтак не підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд установив таке.
Співробітниками Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки відповідно до направлення на перевірку №002227 від 22.02.2021 (а.с.46) під час проведення рейдової перевірки транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, 24.02.2021 було зупинено транспортний засіб марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 , який належить позивачу.
Відповідно до частини 4 пункту 4 Порядку №1007/1207 контролюючими особами Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю від 24.02.2021 (а.с.43).
За результатами проведення перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 269037 від 24.02.2021 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0064124 від 24.02.2021 (а.с.41, 42).
Відповідно до акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 269037 від 24.02.2021 передбачено, що під час перевірки виявлено порушення перевезення вантажу з перевищенням встановлених вагових норм без відповідного дозволу, накладна №42 від 24.02.2021, вантаж (яблука), з перевищенням встановлених п. 22.5 ПДР вагових норм на 14,31%, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена ст. 60 ЗУ "Про автомобільний транспорт" ч.1 абз.15 ст.60 Перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0064124 від 24.02.2021 передбачено, що нормативно допустимою повною масою є 40,00 т при фактичній 24,700 т, а навантаження на одиночну вісь склало 18,29 т при нормативно допустимому - 16 т.
За результатами розгляду акту Північним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову №240336 від 06.04.2021 про застосування адміністративно - господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 в розмірі 17000,00 грн за порушення вимог абзацу 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні вантажу без відповідного дозволу (а.с.41).
Позивач, зазначаючи, що акт перевірки складено з порушеннями, вважає дії відповідача щодо винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу протиправними, на підставі чого звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи суд установив, що підставою для притягнення позивача до відповідальності у вигляді адміністративно-господарського штрафу спірною постановою слугував висновок інспекторів щодо надання послуг з перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, а саме навантаження на одиночну вісь становило 18,29 т. при нормі 16 т.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (надалі - Закон № 2344-III).
Відповідно до частини 12 статті 6 Закону № 2344-III (у редакції від 16.10.2020) державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» (у редакції від 17.03.2021) передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567).
Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 1567 (у редакції від 26.08.2020), органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку № 1567 вказано виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється наявність визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм вимог Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Відповідно до п. 16 Порядку №1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до п. 3 Порядку №879 (у редакції від 25.01.2020), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 наведене визначення поняття «габаритно-ваговий контроль» - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Підпунктом 3 пункту 2 Порядку №879 також наведене визначення поняття «великовагові та великогабаритні транспортні засоби» - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Судом установлено, що 24.02.2021 співробітниками Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки під час проведення рейдової перевірки транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, 24.02.2021 було зупинено транспортний засіб марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 , який належить позивачу, під керуванням водія ОСОБА_2 , який надав для перевірки посадовим особам Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу із номерним знаком НОМЕР_1 ; товарно-транспортну накладну №42 від 24.02.2021 (а.с.53-55), що не заперечується сторонами по справі.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу із номерним знаком НОМЕР_1 вказаний транспортний засіб зареєстрований за позивачем (а.с.54).
Згідно з п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 (у редакції від 05.04.2017) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (у редакції від 04.03.2021) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» (у редакції від 16.10.2020) передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 (у редакції від 05.04.2017), перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.
Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями, та залізничними переїздами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі - Правила №30).
В силу пункту 4 Правил №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки Scania, номерний знак НОМЕР_1 , головним спеціалістом Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки встановлено, що загальна маса транспортного засобу разом з вантажем становила 24,700 т. при нормі 40 т., однак навантаження на першу одиночну вісь становить 6,41 т. при нормі 11,0 т.; навантаження на другу одиночну вісь становить 18,29 т. при нормі 16,0 т., що підтверджується актом №0064124 від 24.02.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с.42).
Зважування здійснено вагами №2056, які мають сертифікат відповідності від 17.09.2020 та декларацію про відповідність №2056 від 17.09.2020 (а.с.45-49).
Наведене свідчить про перевищення вагових параметрів на одиночну вісь на 43,31%, що також підтверджено розрахунком №0064121 від 24.02.2021 (а.с.44).
Відповідно до цих результатів вагові параметри вказаного транспортного засобу перевищують нормативно допустимі вагові обмеження більш ніж на 2%, що дає підстави вважати цей транспортний засіб великоваговим, для руху якого, за правилами частини четвертої статті 48 Закону № 2344-ІІІ, повинен бути відповідний дозвіл.
Така позиція узгоджується з висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 24 липня 2019 року у справі № 803/1540/16.
Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що за відсутності документів, зокрема, в даному випадку дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документу про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Непред'явлення вказаних документів під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених статтею 60 Закону № 2344-ІІІ.
Судом установлено, що такий дозвіл у позивача відсутній, а отже відповідач мав достатні підстави для накладення штрафу відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ.
При цьому, слід зазначити, що Законом № 2344-ІІІ передбачена відповідальність у вигляді адміністративно-господарського штрафу саме до автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Також, спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.12.2013, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №215/24992, затверджено Порядок взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування (далі - Порядок №1007/1207).
Відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку №1007/1207 та на підставі розрахунку №0064124 від 24.02.2021, контролюючими особами Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено довідку про здійснення габаритно-вагового контролю №0053624 від 24.02.2021 та на підставі п. 6 Порядку №422, у зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0064124 від 24.02.2021.
Відповідно до акту №269037 від 24.02.2021 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом установлено, що водій з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (а.с.41).
Щодо доводів позивача про те, що за висновками акту про проведення перевірки та акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів встановлено перевищення загальної маси 44,31 т. при дозволених 40 т., що складає 14,31% перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм, суд зазначає таке.
Так, відповідно до п.8, 10 акту №0064124 від 24.02.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів установлено, що повною фактичною масою транспортного засобу є 24,700 т. при нормативно допустимій - 40,00 т., навантаження на другу одиночну вісь склало 18,29 т. при нормативно допустимому - 16 т (а.с.42).
Отже, загальна маса транспортного засобу є в межах допустимого, водночас осьове навантаження на другу одиночну вісь перевищує нормативне допустиме значення на 2,29 т., що у відсотковому значенні складає 14,31%, що також підтверджено розрахунком №0064124 від 24.02.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно ТТН від 24.02.2021 №42, який міститься у матеріалах адміністративної справи (а.с.44).
Таким чином, вказані доводи не відповідають обставин справи, тому суд не приймає їх до уваги.
Щодо доводів про відсутність методики виконання вимірювань транспортних засобів з вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу у русі, слід вказати на таке.
Дійсно, на момент виникнення спірних правовідносин, відсутня затверджена Мінекономрозвитком методика виконання вимірювань поосьових навантажень на маси вантажних транспортних засобів у русі, якою мали б керуватися органи Укртрансбезпеки під час проведення габаритно-вагового контролю.
Водночас, оскільки за змістом статей 4 і 29 Закону України № 3353-ХІІ, статті 33 Закону №2862-IV визначення порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, і такий механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів визначено Порядком № 879, яким керувався відповідач, суд вважає, що відповідачем правомірно проведений габаритно-ваговий контроль транспортного засобу.
Наведене узгоджується з нормативним регулюванням, а саме скасування постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 671 пункту 19 Порядку № 879, в якій було вказано про те, що під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпека або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку.
Отже, законодавець виключив норму про необхідність застосування будь-якої затвердженої методики визначення у спірних правовідносинах.
Аналогічна правова позиція узгоджується з висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 22.12.2021 у справі №420/3371/21.
Щодо доводів позивача стосовно того, що єдиною методикою виконання вимірювань поосьових навантажень на маси вантажних транспортних засобів у русі в Україні є лише Методика виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі, атестована у відповідності з ГОСТ 8.010-99 Національним науковим центром "Інститут Метрології", свідоцтво про атестацію № 02-84-08, проте вказана методика не розповсюджується на транспортні засоби з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу в русі, суд зазначає таке.
В розумінні підпункту 2 пункту 2 Порядку № 879 вимірювання (зважування) процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Пунктом 19 Порядку № 879, у редакції чинній на час прийняття такого Порядку, встановлювалося, що регламент проведення вимірювання і зважування та технічні параметри вимірювального і зважувального обладнання визначаються Укравтодором згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 р. №385 Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30 і від 27 червня 2007 р. №879 пункт 19 Порядку №879 викладено в такій редакції: Під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансінспекція або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку. При цьому змін до п.п. 2 п. 2 Порядку № 879 внесено не було.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 671 Про внесення змін до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні виключено пункт 19 Порядку №879.
З огляду на виключення пункту 19 Порядку №879, що передбачав застосування методики проведення габаритно-вагового контролю, наявність у терміні "вимірювання" посилання на методику, затверджену спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, не розцінюється судом як наявність у відповідача обов'язку під час здійснення габаритно-вагового контролю керуватися методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Крім того, за висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 03.07.2019 року по справі № 819/1381/16, відсутність такої методики не є підставою для невнесення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та не звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу.
Зважування здійснювалося вагами автомобільними для зважування в русі, які мають сертифікат відповідності від 17.09.2020 та декларацію про відповідність №2056 від 17.09.2020 (а.с.47-49).
Щодо посилань позивача про розгляд справи про порушення автотранспортного законодавства та винесення постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 06.04.2021 №240336 без її участі, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 25 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Судом установлено, що у матеріалах справи міститься лист Північного міжрегіонального управління укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті №19000/19.1/24-21 від 17.03.2021, з якого вбачається, що розгляд справ про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом по акту №26937 відбудеться 06 квітня 2021 з 09:30 до 16:00 год. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання, справа про порушення у встановлений строк буде розглянута без її участі, як це передбачено п.27 Порядку (а.с.50).
Відповідно до інформації з офіційного сайту Укрпошти (трекінгу) щодо рекомендованого повідомлення за ідентифікатором 0308300797118 відправлення 20.03.2021 вручено особисто позивачу (а.с.51). Факт направлення вказаного листа на адресу позивача також підтверджується списком згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів та квитанцією АТ "Укрпошта" від 18.03.2021 (а.с.52).
Клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату або неможливість прибуття позивач до відповідача не подавала, доказів які б підтверджували неможливість прибуття нею за місцем знаходження відповідача для розгляду справи також не надано, матеріали справи таких даних не містять. Вказані обставини свідчать, що позивач завчасно була повідомлена про дату, час та місце розгляду матеріалів.
З огляду на зазначене, відповідно п. 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, яким передбачено, що у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі, Північним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки правомірно розглянуто справу та прийнято рішення без участі позивача.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 11.02.2020 по справі № 820/4624/17.
Згідно приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, позивач у позовній заяві посилається на пункт 25 Порядку №1567, відповідно до якої справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
З цього приводу суд зазначає, що датою перевірки транспортного засобу є 24.02.2021, датою повідомлення про розгляд справи про порушення вимог законодавства - 17.03.2021, датою вручення вказаного повідомлення - 20.03.2021, датою винесення оскаржуваної постанови - 06.04.2021. Отже, справа про порушення була розглянута в межах двохмісячного строку, передбаченого п. 25 Порядку №1567, що підтверджується матеріалами справи, тому суд не приймає до уваги доводи вказані позивача.
У зв'язку з вищезазначеним, за результатами розгляду справи винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 06.04.2021 №240336 за порушення абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17000,00 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що спірна постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 06.04.2021 №240336, якою з ФОП ОСОБА_1 стягнуто адміністративно - господарський штраф у сумі 17000,00 грн, прийнята Північним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, обґрунтовано та своєчасно.
З урахуванням викладеного, суд доходить до висновку про необґрунтованість заявленого позову, у зв'язку з чим відмовляє у його задоволенні в повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН