Рішення від 19.05.2025 по справі 540/1495/22

Справа № 540/1495/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсiї до 70% сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII, у порядку і розмірах визначених постановою №103 КМ України від 21 лютого 2018 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що гідно з постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категоріям осіб було перераховано пенсію з 01 січня 2018 року за нормами Закону, що діє на дату перерахунку, а саме застосовано чинну редакцію ч.2 статті 13 Закону №2262, згідно з якою позивач отримує максимальний розмір пенсії, що не перевищує 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Вважаючи зазначені дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Розпорядженням голови Верховного Суду від 18 березня 2022 року № 11/0/9-22, враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 06.05.2022 р. справу №540/1495/22 передано судді Харченко Ю.В.

17.05.2022 р. Одеським окружним адміністративним судом була складена довідка №31/2022 про відсутність відсканованих документів у справі № 540/1495/22, відповідно до якої зазначено, що вiдсканована позовна заява та додатки до неї на момент реєстрації та розподілу справи № 540/1495/22 були відсутні в матеріалах електронної справи через технiчнi збої роботи КП "ДСС". Завантаження відповідних документів відбулося 17.05.22р.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20 травня 2022 року прийнято позовну заяву до свого провадження та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 540/1495/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.07.2022 р. витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача. Зупинено провадження по справі № 540/1495/22, - до отримання витребуваних судом письмових доказів.

03.10.2022 р. до суду від представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов лист про надання інформації (вхід. №ЕП/28632/22), до якого додано відповідні Протоколи про перерахунок пенсії позивача, та зазначено, що Управління не має можливості надати матеріали пенсійної справи, у зв'язку із військовою агресією РФ проти України, обмеженням доступу до архівів документів, що містять персональні дані, у тому числі, пенсійної справи ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 30.11.2022 р. поновлено провадження у справі №540/1495/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.12.2022р. витребувано від ОСОБА_1 належні та допустимі докази на підтвердження отримання пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення. Зупинено провадження по справі № 540/1495/22, - до отримання витребуваних судом письмових доказів.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 року поновлено провадження у справі №540/1495/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відповідно до положень ст..237 КАС України, з огляду на усунення обставин, котрі зумовили зупинення провадження.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області правом щодо надання відзиву на позовну заяву, не скористалося.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 26.12.2000 року отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 01.12.2015р. Відповідно до Розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 6994 для ОСОБА_2 , дата розрахунку 06.05.2021р., пенсія була призначена (обчислена) наступним чином:

Пенсія призначена (обчислена) з 26.12.2000р.

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 760,00

- оклад за військове звання - 65,00

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 288,75

- премія 25% - 190,00

ВСЬОГО 1860,63

Основний розмір пенсії, 80% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 1488,50

Вид підвищення або надбавки до пенсії:

Підвищення за пост. КМУ 2012 р. № 355 (35% від 1488.50 = 520.98, макс. розмір = 243.20) (з 01 по 31) 243,20

Доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації 59,50

ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 1791,20

З 01.12.2018р згідно Розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 6994 для ОСОБА_2 , дата розрахунку 06.05.2021р., пенсія була призначена (обчислена) наступним чином:

Пенсія призначена (обчислена) з 26.12.2000р.

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3080,00

- оклад за військове звання - 1020,00

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 1845,00

ВСЬОГО 5945,00

в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 5945,00

Основний розмір пенсії, 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 4161,50

Вид підвищення або надбавки до пенсії:

ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 4161,5

З урахуванням попередньої суми пенсії 1977,2 та підвищення 1092,15,3 (50% від 2184,3): 3069,35

Згідно постанови КМУ 103 від 21.02.2018 р. підвищення складає 2184,3. З них виплачується:

з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення: 1092,15:

з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення: 1638,23;

з 01.01.2020 р. щомісячно 100% від підвищення: 2184,3.

З 01.01.2021р. відповідно до Розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 6994 для ОСОБА_2 , дата розрахунку 19.01.2021р., пенсія була призначена (обчислена) наступним чином:

Пенсія призначена (обчислена) з 26.12.2000р.

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3080,00

- оклад за військове звання - 1020,00

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 1845,00

ВСЬОГО 5945,00,

в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 5945,00

Основний розмір пенсії, 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 4161,5, з урахуванням доплати 5201,88

в т.ч. зібльшення основного розміру пенсії (25%) 1040,38

Вид підвищення або надбавки до пенсії:

Інвалід війни 3 групи /при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст. 7) 530,70

Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов'язків в/с 50,00

Адресна допомога 585,82

ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 5782,58

З урахуванням попередньої суми пенсії 1977,2 та підвищення 2184,3 (100% від 2184,3): 6368,40

15.11.2021р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

30.12.2021 року Позивачем була отримана віддповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відповіддно до якого зазначено, що розмір пенсії з 01.12.2021р. складає 7832,08 грн., в т.ч.:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3080,00

- оклад за військове звання - 1020,00

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 1845,00

ВСЬОГО 5945,00,

в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 5945,00

Основний розмір пенсії, 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 4161,5, з урахуванням доплати:

в т.ч. зібльшення основного розміру пенсії (25%) 1040,38

Щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 (від суми ОСНП 4165,5 на 01.03.2018) 2000,00

Вид підвищення або надбавки до пенсії:

Інвалід війни 3 групи /при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 3 гр. (ст. 7) 580,20

Інваліди війни 3 гр./при виконанні обов'язків в/с 50,00

ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): 7832,08,

з урахуванням попередньої суми пенсії 1977,2 та підвищення 2184,3 (100% від 2184,3)

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом законних прав та інтересів.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В силу ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В рішенні від 06.07.1999р. № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.

Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005р. № 5-рп/2005, від 29.06.2010р. № 17-рп/2010, від 22.12.2010р. № 23-рп/2010, від 11.10.2011р. № 10-рп/2011).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до положень статті 13 Закону України № 2262-XII, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт б статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VI, який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 82% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100%, до категорії 2, - 95%.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до частини другої статті 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Порядок перерахунку призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як вбачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії позивача був обмежений 80% відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідачем є протиправним, оскільки стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Вказане підтверджується Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18).

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19) рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 04.02.2019 залишене без змін.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Виходячи із вказаної норми, при ухваленні даного рішення судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні у зразковій справі № Пз/9901/58/18 (240/5401/18).

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 129 та ч. 1 ст. 129-1 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Зазначений принцип отримав подальше закріплення у нормах судоустрійного і процесуального законодавства.

Обов'язковий характер судового рішення, яке ухвалюється іменем України, підкреслює авторитет судової влади, оскільки жодне рішення інших органів не може прийматись іменем України. Вимога про ухвалення судових рішень іменем України випливає з теорії поділу влади, згідно з якою судова влада є гілкою державної влади України, а тому рішення судів є уособленням волевиявлення держави і, відповідно, їх виконання має бути гарантовано державою. Саме тому обов'язковість судових рішень забезпечується державою.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, а саме з відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, наданої на запит позивача від 10.04.2025р. на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 05.11.2022р. зазначено, що враховуючи вислугу років на момент звільнення зі служби у запас - 30 років у пільговому обчисленні, пенсію позивачу було призначено в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. Але, враховуючи положення постанови КМУ № 103 від 21.02.2018р. та чинну редакцію Закону України № 2262, станом на квітень позивач отримує пенсію в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Також, отримання пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення позивачем підтверджується розрахунками пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 6994 для ОСОБА_1 на дати розрахунку від 01.01.2018р., від 01.01.2021р., від 06.05.2021р. та в період з 01.12.2021р. (згідно відповіді відповідача від 30.12.2021р.)

Таким чином, з огляду на вищевказане, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення є протиправними.

При цьому, суд зазначає, що у позовній заяві позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсiї до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII, у порядку і розмірах визначених постановою №103 КМ України від 21 лютого 2018 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи дані зазначені в матеріалах справи про призначення позивачу пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, суд наділений правом вийти за межі позовних вимог під час ухвалення рішення у справі та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсiї до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII, у порядку і розмірах визначених постановою № 103 КМ України від 21 лютого 2018 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, є правомірними, отже, підлягають задоволенню повністю, з вищеокреслених підстав.

Керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

2. Визнанати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсiї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до 70% сум грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII, у порядку і розмірах визначених постановою № 103 КМ України від 21 лютого 2018 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: Україна, 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Ю.В.Харченко

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити

19.05.2.5