20 травня 2025 рокусправа № 380/18542/24
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати відповідача перерахувати позивачу призначену пенсію, врахувавши доданий розрахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позову зазначив те, що з 01.11.2021 отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та на час звернення з позовною заявою розмір пенсії становить 2361,00 грн. Вважає, що отримує пенсію меншу, ніж встановлено чинним законодавством, оскільки 25.05.2024 він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, додавши детальний розрахунок пенсії, однак рішенням від 12.06.2024 відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Вважає, що відповідач, маючи у розпорядженні детальний розрахунок пенсії, не вказав з чим саме не згідний або де у розрахунку допущено помилку. Тому звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 04.09.2024 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.
Ухвалою від 27.09.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 19542ел від 14.10.2024) у якому проти позову заперечив. В обґрунтування такого вказав, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 01.11.2021, отримує пенсію за віком відповідно до Закону 1058, працює досі. ОСОБА_1 звертався до Головного управління із заявою від 25.05.2024 довільної форми щодо перерахунку його пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону 1058, врахувавши доданий ним розрахунок пенсії. Дану заяву було розглянуто в порядку Закону України “Про звернення громадян» та надано відповідь від 12.06.2024 за № 15235-15977/К-52/8-1300/24. Повідомив, що частиною 4 ст. 42 Закону 1058 установлено порядок проведення перерахунку пенсій, якщо особа після призначення (перерахунку) пенсії продовжує працювати. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Відповідно до абзацу 5 ч. 4 ст. 42 Закону 1058 органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви. Вважає, що відсутні підстави для перерахунку позивачу пенсії за віком, із врахуванням доданого ним розрахунку пенсії відповідно ч. 4 ст. 42 Закону 1058. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 з 01.11.2021, отримує пенсію за віком згідно Закону 1058, працює досі.
З 01.04.2024 проведено перерахунок пенсії позивача згідно з абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (без додаткового звернення пенсіонера). До страхового стажу враховано період роботи з 01.11.2021 по 30.11.2022 (01 рік 01 місяць). Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу роботи 31 рік 05 місяців 06 днів (стаж враховано по 30.11.2022), коефіцієнт стажу - 0,31417 та із середньомісячної заробітної плати - 4701,20 грн (9118,81 грн х 0,51555, де 9118,81 грн. середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 3 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018-2020 роки) за період роботи з 01.07.2000 по 31.10.2021 згідно із даними персоніфікованого обліку, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,51555.
Розмір пенсійної виплати позивача з 01.04.2024 становить 2361,00 грн (працює), а саме:
- 1476,98 грн - розмір пенсії за віком (4701,20 грн х 0,31417);
- 66,46 грн - підвищення ч. 1 ст. 29 Закону 1058 (4,5 %);
- 135,00 грн - надбавка 135 грн з 01.03.2022;
- 100,00 грн - надбавка 100 грн з 01.03.2023;
- 100,00 грн - доплата 100 грн з 01.03.2024;
- 308,69 грн - підвищення як жителю гірського району;
- 173,87 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361 грн).
В результаті проведеного перерахунку пенсії позивача з 01.04.2024 складові пенсії перераховано, однак розмір пенсійної виплати не змінився.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявою від 25.05.2024 щодо перерахунку його пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону 1058 з урахуванням доданого ним розрахунку пенсії.
Листом від 12.06.2024 № 15235-15977/К-52/8-1300/24 відповідач повідомив позивача про розмір призначеної пенсії та вказав про відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії за віком, ОСОБА_1 звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 (надалі по тексту - Закон № 1058-ІV).
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фону відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно норм частини 4 статті 42 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З аналізу вищенаведених норм суд висновує, що право на перерахунок пенсії у відповідності до частини 4 статті 42 Закону №1058 мають особи, які після призначення пенсії продовжували працювати, за умови наявності в них не менше 24 місяців страхового стажу після призначення такої пенсії (або її перерахунку).
Як встановив суд, позивачем подано заяву довільної форми про здійснення перерахунку його пенсії.
Разом з тим суд встановив, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявою від 25.05.2024 щодо перерахунку його пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону 1058 з урахуванням доданого ним розрахунку пенсії.
Листом від 12.06.2024 № 15235-15977/К-52/8-1300/24 відповідач повідомив позивача про те, що з 01.04.2024 проведено перерахунок пенсії позивача згідно з абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 (без додаткового звернення пенсіонера). До страхового стажу враховано період роботи з 01.11.2021 по 30.11.2022 (01 рік 01 місяць). Розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу роботи 31 рік 05 місяців 06 днів (стаж враховано по 30.11.2022), коефіцієнт стажу - 0,31417 та із середньомісячної заробітної плати - 4701,20 грн (9118,81 грн х 0,51555, де 9118,81 грн середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 3 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018-2020 роки) за період роботи з 01.07.2000 по 31.10.2021 згідно із даними персоніфікованого обліку, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,51555.
Розмір пенсійної виплати позивача з 01.04.2024 становить 2361,00 грн (працює), а саме:
- 1476,98 грн - розмір пенсії за віком (4701,20 грн х 0,31417);
- 66,46 грн - підвищення ч. 1 ст. 29 Закону 1058 (4,5 %);
- 135,00 грн - надбавка 135 грн з 01.03.2022;
- 100,00 грн - надбавка 100 грн з 01.03.2023;
- 100,00 грн - доплата 100 грн з 01.03.2024;
- 308,69 грн - підвищення як жителю гірського району;
- 173,87 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361 грн).
Таким чином, судом встановлено, що стаж роботи позивача враховано до 30.11.2022. За вказаних обставин, після останнього перерахунку пенсії позивача до дати звернення із заявою від 25.05.2024 позивач не здобув повних 24 місяців стажу, тому підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі частини 4 статті 42 Закону № 1058 відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
В силу приписів ст. 139 КАС України, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
1. У задоволенні ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код ЄДРПОУ 13814885).
Суддя Р.П. Качур