Рішення від 19.05.2025 по справі 640/38028/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 рокусправа № 640/38028/21

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Коморного О.І., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області про застосування заходів реагування до Акціонерного товариства "Укрпошта".

Обставини справи:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області звернулось до суду з даним позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи будівель та приміщень відділень поштового зв'язку Рівненської дирекції Акціонерного товариства "Укрпошта", за адресами:

1. Рівненський район, с. Бабин, вул. Незалежності, 7;

2. Рівненський район, с. Бочаниця, вул. Клімчука, 6;

3. Рівненський район, с. Олександрія, вул. Святопреображенська, 64;

4. Рівненський район, с. Березне, вул. Андріївська, 24;

5. Рівненський район, с. Яцьковичі;

6. Рівненський район, м. Острог, проспект Незалежності, 7;

7. Рівненський район, с. Могиляни, вул. Центральна, 9а;

8. Рівненський район, с. Мощаниця, вул. Шкільна, 2;

9. Рівненський район, м. Здолбунів, вул. Гоушевського, 15;

10. Рівненський район, м. Здолбунів, вул. Лесі Українки, 4;

11. Рівненський район, с. Здовбиця, вул. Шосова, 105;

12. Рівненський район, с. Моквин; м. Рівне, вул. Соборна, 56

13. м. Рівне, проспект Миру, 6;

- шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час перевірки об'єктів відповідача (відділень поштового зв'язку) були виявлені численні порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Позивач наголошує, що ці порушення створюють реальну загрозу життю та/або здоров'ю людей, що є підставою для вжиття заходів реагування. Позивач посилається на свої повноваження щодо здійснення державного нагляду (контролю) у цій сфері та право звернення до суду для застосування заходів реагування. Вважає, що є необхідність у застосуванні крайнього заходу реагування - повного зупинення роботи відповідних об'єктів - для забезпечення усунення порушень та запобігання негативним наслідкам. Просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що АТ "Укрпошта" є об'єктом державної власності, що має стратегічне значення для економіки і безпеки держави, а його відділення поштового зв'язку є критичною інфраструктурою, що, на його думку, має впливати на рішення суду. Відповідач вказує на те, що частина відділень поштового зв'язку розміщена в орендованих приміщеннях, і відповідальність за пожежну безпеку в таких випадках, на його думку, повинні нести орендодавці. Також надає матеріали, які, на його думку, підтверджують усунення частини порушень протипожежного законодавства. Відповідач стверджує, що порушення, які залишилися, не створюють загрози життю та/або здоров'ю людей. Згідно відзиву від 14.02.2022 (т.1, а.с.55) проіформрвано суд, що відповідачем вжито можливі заходи усунення порушень виявлених перевіркою та заплановано усунути решту в установлені Приписом №125 строки до 01.06.2022. Просить суд відмовити в позові.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 січня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року прийнято справу до провадження.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року з питань зупинення провадження у справі відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 відмовлено у клопотанні про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 16 квітня 2025 року відмовлено в клопотанні про зупинення провадження у справі.

Ухвалою суду від 19 травня 2025 року клопотання про зупинення провадження у справі повернуто без розгляду.

Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

встановив:

20.09.2021 Рівненське районне управління ГУ ДСНС України видає наказ № 15 про проведення планових перевірок додержання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки на об'єктах, розташованих на території Рівненського району.

27.09.2021 Головне управління ДСНС України надсилає повідомлення про проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) до Рівненської дирекції Акціонерного товариства "Укрпошта".

01.10.2021 видано посвідчення № 232 на проведення планової перевірки об'єктів Рівненської дирекції Акціонерного товариства "Укрпошта".

У період з 18.10.2021 по 28.10.2021 проводиться планова перевірка території, будівель та приміщень відділень поштового зв'язку Рівненської дирекції Акціонерного товариства "Укрпошта".

За результатами планової перевірки складений Акт перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 28.10.2021 року № 283, яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697.

У зазначеному Акті перевірки зафіксовані порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, виявлені під час перевірки території, будівель та приміщень відділень поштового зв'язку Рівненської дирекції Акціонерного товариства "Укрпошта", за адресами: Рівненський район, с. Бабин, вул. Незалежності, 7; Рівненський район, с. Бочаниця, вул. Клімчука, 6; м. Рівне, проспект Миру, 6; Рівненський район, с. Олександрія, вул. Святопреображенська, 64; Рівненський район, с. Березне, вул. Андріївська, 24; Рівненський район, с. Яцьковичі; Рівненський район, м. Острог, проспект Незалежності, 7; Рівненський район, с. Могиляни, вул. Центральна, 9а; Рівненський район, с. Мощаниця, вул. Шкільна, 2; Рівненський район, м. Здолбунів, вул. Грушевського, 15; Рівненський район, м. Здолбунів, вул. Лесі Українки, 4; Рівненський район, с. Здовбиця, вул. Шосова, 105; Рівненський район, с. Моквин; м. Рівне, вул. Соборна, 56, а саме:

Відділення поштового зв'язку Здолбунів-5 Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: м. Здолбунів, вул. Грушевського, 15

1. Не проведено ремонт системи пожежної автоматики, не заключено договір на її технічне обслуговування з організацією-ліцензіатом (пункт 1.1, 1.4, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що у свою чергу завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

2. Не встановлені сертифіковані протипожежні двері в пожежонебезпечні та технічні приміщення (комори для зберігання поштових відправлень) (пункт 2.3, глава 3, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу швидкого розвитку пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, внаслідок поширення вогню з технічних приміщень, у яких наявне значне пожежне навантаження.

3. В приміщенні операторів електророзетки встановлені на горючих основах (конструкціях) (пункт 1.17, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі виникнення короткого замикання або перевантаження електромережі.

4. Внутрішній протипожежний водопровід несправний (пункт 2.2, глава 2, розділу V «Правила пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює подачу вогнегасної речовини (води) від внутрішнього протипожежного водопроводу.

5. В приміщенні кладової світильники експлуатуються зі знятими ковпаками (розсіювачами) (пункт 1.18, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі потрапляння вольфрамової нитки розжарення електролампочки (внаслідок руйнування цоколю) на поверхню складених горючих матеріалів.

6. Шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (пункт 2.31, глава 2, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі призведе до збільшення часу евакуації з будівлі, створює загрозу жизтю і здоров'ю людей, які можуть зазнати впливу негативних факторів пожежі.

7. Двері на шляху евакуації відчиняються не в напрямку виходу з будівлі (приміщення) (пункт 2.27, глава 2, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі створює додаткову перешкоду під час евакуації людей та майна з будівлі, збільшення часу евакуації з будівлі, становить загрозу життю і здоров'ю людей, які можуть зазнати впливу негативних факторів пожежі.

Відділення поштового зв'язку Здолбунів-1 Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: м. Здолбунів, вул. Лесі Українки, 4

8. Не проведено ремонт системи пожежної автоматики, не заключено договір на її технічне обслуговування з організацією-ліцензіатом (пункт 1.1, 1.4, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що у свою чергу завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

9. В приміщенні операторів електророзетки встановлені на горючих основах (конструкціях) (пункт 1.17, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі виникнення короткого замикання або перевантаження електромережі.

10. В приміщенні кладової світильники експлуатуються зі знятими ковпаками (розсіювачами) (пункт 1.18, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі потрапляння вольфрамової нитки розжарення електролампочки (внаслідок руйнування цоколю) на поверхню складених горючих матеріалів.

11. Не встановлені сертифіковані протипожежні двері в пожежонебезпечні та технічні приміщення (комори для зберігання поштових відправлень) (пункт 2.3, глава З, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу швидкого розвитку пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, внаслідок поширення вогню з технічних приміщень, у яких наявне значне пожежне навантаження.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою; с. Здовбиця, вул. Шосова, 105

12. Не проведено ремонт системи пожежної автоматики, не заключено договір на її технічне обслуговування з організацією-ліцензіатом (пункт 1.1, 1.4, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що у свою чергу завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

13. Не встановлені сертифіковані протипожежні двері в пожежонебезпечні та технічні приміщення (комори для зберігання поштових відправлень) (пункт 2.3, глава 3, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу швидкого розвитку пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, внаслідок поширення вогню з технічних приміщень, у яких наявне значне пожежне навантаження.

14. В приміщенні комори для зберігання поштових відправлень електросвітильник підвішений безпосередньо на струмопровідному проводі (пункт 1.18, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі внаслідок механічного руйнування жил електропроводу та виникнення короткого замикання.

15. Не проведено очищення димоходу та печі (груби) від сажі. Відсутній журнал, в якому повинні фіксуватися результати очищення димоходів та печей від сажі (пункт 2.5, глава 2, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), може призвести до загоряння сажі в димових каналах, перенагріву димоходів і виникнення пожежі.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: с. Моквин

16. Не проведено технічне обслуговування та перезарядку наявного вогнегасника (пункт 3.17, глава 3, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

17. Не забезпечено згідно норм належності первинними засобами пожежогасіння та сертифікованими в Україні вогнегасниками (пункт 3.6, глава 3, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

18. Не проведено вогнезахист дерев'яних конструкцій покрівлі будівлі (пункт 2.5, глава 2, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі може спричинити швидке поширення вогню, виникнення масштабної пожежі, вибуху, загибелі і травмування людей, значних матеріальних збитків тощо.

19. Підлогу з горючих матеріалів під топковими дверцятами (топковим отвором) не захищено металевим листом розміром 0,7x0,5 м, що розташовується своїм довгим боком уздовж печі, (пункт 2.6, глава 2, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), може призвести до виникнення пожежі внаслідок випадіння жару з топкової грубки пічного опалення на горючу поверхню підлоги.

20. Не проведено перевірку та ремонт димоходу пічного опалення (пункт 2.1, глава 2, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), може призвести до загоряння сажі в димових каналах, перенагріву димоходів і виникнення пожежі.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, 56

21. Сигнал від приймально-контрольного приладу автоматичної пожежної сигналізації не виведено на пульт центрального пожежного спостереження (пункт 1.2, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на ранній стадії її розвитку, оповіщення людей про пожежу та організацію евакуації, а також швидкої передачі сигналу про пожежу в підрозділ пожежно-рятувальної служби.

22. Коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (пункт 2.31, глава 2, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі призведе до збільшення часу евакуації з будівлі, створює загрозу життю і здоров'ю людей, які можуть зазнати впливу негативних факторів пожежі.

23. В приміщенні кас електророзетки встановлені на горючих основах (конструкціях) (пункт 1.17, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі виникнення короткого замикання або перевантаження електромережі.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: с. Бабин, вул. Незалежності, 7

24. Не забезпечено згідно норм належності первинними засобами пожежогасіння та сертифікованими в Україні вогнегасниками (пункт 3.6, глава 3, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

25. Не обладнано будівлю блискавкозахистом (пункт 1,21, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі потрапляння грозового розряду може спричинити виникнення пожежі.

26. Не проведено ремонт системи пожежної автоматики, не заключено договір на її технічне обслуговування з організаціею-ліцензіатом (пункт 1.1, 1.4, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що у свою чергу завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

27. Не навішено наявні вогнегасники на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м. від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника (пункт 3.10, глава З, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі ускладнить швидке виявлення вогнегасників для ліквідації загоряння на первинній стадії її розвитку.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: с. Бочаниця, вул. Клімчука, 6

28. Не проведено ремонт системи пожежної автоматики, не заключено договір на її технічне обслуговування з організаціею-ліцензіатом (пункт 1.1, 1.4, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що у свою чергу завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

29. Не забезпечено згідно норм належності первинними засобами пожежогасіння та сертифікованими в Україні вогнегасниками (пункт 3.6, глава З, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

30. Не обладнано будівлю блискавкозахистом (пункт 1.21, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі потрапляння грозового розряду може спричинити виникнення пожежі.

31. Не проведено перевірку та ремонт димоходу пічного опалення (пункт 2.1, глава 2, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), може призвести до загоряння сажі в димових каналах, перенагріву димоходів і виникнення пожежі.

32. Не проведено очищення від сажі димоходу пічного опалення. Відсутній журнал, в якому повинні фіксуватися результати очищення димоходу від сажі (пункт 2.5, глава 2, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), може призвести до загоряння сажі в димових каналах, перенагріву димоходів і виникнення пожежі.

33. Не проведено побілку димоходу пічного опалення на горищі будівлі (пункт 2.8, глава 2, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), може призвести до пізного виявлення порушення цілісності димового каналу, конвективного витоку тепла і диму та виникнення пожежі.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта". за адресою: м. Рівне, вул. Соборна, 56

34. Сигнал від приймально-контрольного приладу автоматичної пожежної сигналізації не виведено на пульт центрального пожежного спостереження (пункт 1.2, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює передачу сигналу про пожежу в автоматичному режимі, що, у свою чергу, завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

35. В приміщенні кас електророзетки встановлені на горючих основах (конструкціях) (пункт 1.17, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі виникнення короткого замикання або перевантаження електромережі.

36. Не влаштовано на шляхах евакуації евакуаційне освітлення та світлові покажчики "Вихід" (пункт 2.31, 2.32 глава 2, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі призведе до збільшення часу евакуації з будівлі, створює загрозу життю і здоров'ю людей, які можуть зазнати впливу негативних факторів пожежі.

37. Допущено облицювання (оздоблення) стін на шляхах евакуації будівельними матеріалами з невстановленими показниками пожежної безпеки (пункт 2.23 глава 2, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі створює загрозу евакуації людей з будівлі, внаслідок поширення вогню та токсичних продуктів горіння по шляхах евакуації, створює загрозу життю і здоров'ю людей, які можуть зазнати впливу негативних факторів пожежі.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: с. Олександрія, вул. Святопреображенська, 64

38. Не обладнано приміщення системою протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією) відповідно до ДБН В.2.56:2014 (пункт 1.2, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що у свою чергу завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

39. Не забезпечено згідно норм належності первинними засобами пожежогасіння та сертифікованими в Україні вогнегасниками (пункт 3.6, глава З, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

40. Не проведено технічне обслуговування та перезарядку частини наявних вогнегасників (пункт 3.17, глава 3, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

41. Світильники експлуатуються зі знятими ковпаками (розсіювачами) (пункт 1.18, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі потрапляння вольфрамової нитки розжарення електролампочки (внаслідок руйнування цоколю) на поверхню складених горючих матеріалів.

42. Допущено влаштування тимчасових електромереж (пункт 1.8, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі короткого замикання в тимчасових електромережах.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: с. Березне, вул. Андріївська, 24

43. Не проведено ремонт системи пожежної автоматики, не заключено договір на її технічне обслуговування з організацією-ліцензіатом (пункт 1.1, 1.4, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що у свою чергу завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

44. Не проведено технічне обслуговування та перезарядку наявного вогнегасника (пункт 3.17, глава 3, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

45. Не забезпечено згідно норм належності первинними засобами пожежогасіння та сертифікованими в Україні вогнегасниками (пункт 3.6, глава 3, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

46. Не укомплектовано вогнегасники рукавами з насадками-розпилювачами (пункт 3.10, глава 3, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: с. Яцьковичі

47. Не проведено технічне обслуговування та перезарядку наявного вогнегасника (пункт 3.17, глава 3, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

48. Не забезпечено згідно норм належності первинними засобами пожежогасіння та сертифікованими в Україні вогнегасниками (пункт 3.6, глава З, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

49. Не проведено вогнезахист дерев'яних конструкцій покрівлі будівлі (пункт 2.5, глава 2, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі може спричинити швидке поширення вогню, виникнення масштабної пожежі, вибуху, загибелі і травмування людей, значних матеріальних збитків тощо.

50. Підлогу з горючих матеріалів під топковими дверцятами (топковим отвором) не захищено металевим листом розміром 0,7x0,5 м, що розташовується своїм довгим боком уздовж печі, (пункт 2.6, глава 2, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), може призвести до виникнення пожежі внаслідок випадіння жару з топкової грубки пічного опалення на горючу поверхню підлоги.

51. Не проведено перевірку та ремонт димоходу пічного опалення (пункт 2.1, глава 2, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), може призвести до загоряння сажі в димових каналах, перенагріву димоходів і виникнення пожежі.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: м. Острог, проспект Незалежності, 7

52. Не проведено ремонт системи пожежної автоматики, не заключено договір на її технічне обслуговування з організацією-ліцензіатом (пункт 1.1, 1.4, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що у свою чергу завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

53. З'єднання, відгалуження та окільцювання жил проводів і кабелів здійснено скруткою, а не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пункт 1.6, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі короткого замикання електромереж.

54. Електророзетки встановлені на горючих основах (конструкціях) (пункт 1.17, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі виникнення короткого замикання або перевантаження електромережі.

55. Пожежні кран-комплекти не укомплектовані пожежними рукавами, стволами, важелем для полегшення відкривання (пункт 2.2, глава 2, розділу V «Правила пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює подачу вогнегасної речовини (води) від внутрішнього протипожежного воДопроводу.

56. Не навішено наявні вогнегасники на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м. від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника (пункт 3.10, глава З, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі ускладнить швидке виявлення вогнегасників для ліквідації загоряння на первинній стадії її розвитку.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта". за адресою: с. Могиляни, вул. Центральна, 9а

57. Не обладнано приміщення системою протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією) відповідно до ДБН В.2,56:2014 (пункт 1.2, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що у свою чергу завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

58. З'єднання, відгалуження та окільцювання жил проводів і кабелів здійснено скруткою, а не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пункт 1.6, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі короткого замикання електромереж.

59. Не проведено вогнезахист дерев'яних конструкцій покрівлі будівлі (пункт 2.5, глава 2, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі може спричинити швидке поширення вогню, виникнення масштабної пожежі, вибуху, загибелі і травмування людей, значних матеріальних збитків тощо.

60. Не проведено технічне обслуговування та перезарядку наявного вогнегасника (пункт 3.17, глава 3, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадіїїї розвитку.

61. Не навішено наявні вогнегасники на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м. від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника (пункт 3.10, глава З, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі ускладнить швидке виявлення вогнегасників для ліквідації загоряння на первинній стадії її розвитку.

Відділення поштового зв'язку Рівненської дирекції AT "Укрпошта", за адресою: с. Мощаниця, вул. Шкільна, 2

62. Не обладнано приміщення системою протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією) відповідно до ДБН В.2.56:2014 (пункт 1.2, глава 1, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), унеможливлює виявлення пожежі на первинних стадіях, що у свою чергу завдасть значних матеріальних втрат, у тому числі людських жертв.

63. Не проведено вогнезахист дерев'яних конструкцій покрівлі будівлі (пункт 2.5, глава 2, розділу III «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі може спричинити швидке поширення вогню, виникнення масштабної пожежі, вибуху, загибелі і травмування людей, значних матеріальних збитків тощо.

64. З'єднання, відгалуження та окільцювання жил проводів і кабелів здійснено скруткою, а не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (пункт 1.6, глава 1, розділу IV «Правил пожежної безпеки в Україні»), створює загрозу виникнення пожежі, значних матеріальних збитків, загибелі та травмування людей, у разі короткого замикання електромереж.

65. Не проведено технічне обслуговування та перезарядку наявного вогнегасника (пункт 3.17, глава 3, розділу V «Правил пожежної безпеки в Україні»), у разі виникнення пожежі унеможливлює ліквідацію загоряння на первинній стадії її розвитку.

28.10.2021 Рівненське районне управління ГУ ДСНС України видає припис №125 про усунення порушень виог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки до 01.06.2022.

За результатами позапланової перевірки складений Акт перевірки від 27.09.2022 №80 щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, яким встановлені 19 порушень вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697.

Згідно вказаного акту, порушення встановлені у :

1. Рівненський район, с. Бабин, вул. Незалежності, 7;

2. Рівненський район, с. Бочаниця, вул. Клімчука, 6;

3. Рівненський район, с. Олександрія, вул. Святопреображенська, 64;

4. Рівненський район, с. Березне, вул. Андріївська, 24;

5. Рівненський район, м. Острог, проспект Незалежності, 7;

6. Рівненський район, с. Могиляни, вул. Центральна, 9а;

7. Рівненський район, с. Мощаниця, вул. Шкільна, 2;

8. Рівненський район, м. Здолбунів, вул. Гоушевського, 15;

9. Рівненський район, м. Здолбунів, вул. Лесі Українки, 4;

10. Рівненський район, с. Здовбиця, вул. Шосова, 105;

11. м. Рівне, вул. Соборна, 56;

12. м. Рівне, проспект Миру, 6.

Актом від 27.09.2022 №81 зафіксовано неможливість здійснення заходів державного нагляду (контрою) у сфері пожежної та техногенної безпеки, оскільки об'єкт на якому суб'єкт господарювання здійснює господарську діяльність не експлуатується (відділення АТ «Укрпошта» за адресами: Рівненський район, с. Яцьковичі та с. Моквин).

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 27 пункту 4 Положення про Головне управління, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, згідно з покладеними на нього завданнями на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 №877-V (далі по тексту Закон №877-V).

Частиною першою статті 1 Закону №877 встановлено, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини шостої статті 7 Закону №877, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону №877, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, регулюються Кодексом цивільного захисту України №5403 від 02.10.2012.

Відповідно до частин першої, другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону (ст. 66 КЦЗ України).

Згідно з частиною першою статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України закріплено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Аналізуючи наведені норми, суд дійшов висновку, що Кодексом цивільного захисту України передбачено наявність загрози життю та здоров'ю людей внаслідок порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства з питань техногенної, пожежної безпеки, в якості підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Як вказано вище, посадовими особами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області здійснений плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. За наслідками перевірки складений акт від 28.10.2021 року № 283.

У ході розгляду справи посадовими особами ГУ ДСНС України у Рівненській області здійснений позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за наслідками якого складені акти від 27.09.2022 №80 №81 зі змісту яких встановлено, що не усунуті залишаються 19 порушень, які несуть загрозу життю та здоров'ю людей.

Суд звертає увагу сторін, що поняття "загроза життю та/або здоров'ю людини" є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері. Протилежного щодо відсутності у виявлених позивачем порушень загрози життю та/або здоров'ю людини відповідачем достатніми та належними доказами не спростовано.

Верховний Суд у постанові від 26.02.2020 у справі №826/7073/18 дійшов висновку про те, що правовою підставою для застосування адміністративним судом заходів реагування є одночасна наявність таких умов: 1) факт порушення правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей; 2) звернення компетентного органу, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної і техногенної безпеки, із відповідним адміністративним позовом до суду; 3) наявність обов'язку у підконтрольного суб'єкта, зупинення експлуатації приміщень (об'єктів) якого вимагає відповідний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, забезпечувати дотримання вимог пожежної безпеки у відповідному приміщенні.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також суд зазначає, що при обранні заходу реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи об'єкта, суб'єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами суб'єкта господарювання і публічними інтересами.

Судом враховано та не заперечується відповідачем, що відображені в акті від 27.09.2022 №80 порушення станом на дату прийняття рішення в повній мірі не усунуті.

Відтак, враховуючи, що на час розгляду справи судом відповідачем не надано суду доказів усунення всіх порушень, вказаних в акті перевірки, суд дійшов до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та задоволення останніх шляхом застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи будівель та приміщень відділень поштового зв'язку Рівненської дирекції Акціонерного товариства "Укрпошта", за адресами:

1. Рівненський район, с. Бабин, вул. Незалежності, 7;

2. Рівненський район, с. Бочаниця, вул. Клімчука, 6;

3. Рівненський район, с. Олександрія, вул. Святопреображенська, 64;

4. Рівненський район, с. Березне, вул. Андріївська, 24;

5. Рівненський район, с. Яцьковичі;

6. Рівненський район, м. Острог, проспект Незалежності, 7;

7. Рівненський район, с. Могиляни, вул. Центральна, 9а;

8. Рівненський район, с. Мощаниця, вул. Шкільна, 2;

9. Рівненський район, м. Здолбунів, вул. Грушевського, 15;

10. Рівненський район, м. Здолбунів, вул. Лесі Українки, 4;

11. Рівненський район, с. Здовбиця, вул. Шосова, 105;

12. Рівненський район, с. Моквин;

13. м. Рівне, вул. Соборна, 56;

14. м. Рівне, проспект Миру, 6;

шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість вимог, оцінивши надані ним докази та докази відповідача, суд приходить до переконання про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки під час розгляду справи не залучались свідки та не проводились експертизи, питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 132, 241-248, 256, 294, 295 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи будівель та приміщень відділень поштового зв'язку Рівненської дирекції Акціонерного товариства "Укрпошта" (вул. Хрещатик, 22, м. Київ, 01001; ЄДРПОУ 21560045) шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від системи електрозабезпечення, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за адресами: 1.Рівненський район, с. Бабин, вул. Незалежності, 7; 2. Рівненський район, с. Бочаниця, вул. Клімчука, 6; 3. Рівненський район, с. Олександрія, вул. Святопреображенська, 64; 4. Рівненський район, с. Березне, вул. Андріївська, 24; 5. Рівненський район, с. Яцьковичі; 6. Рівненський район, м. Острог, проспект Незалежності, 7; 7. Рівненський район, с. Могиляни, вул. Центральна, 9а; 8. Рівненський район, с. Мощаниця, вул. Шкільна, 2; 9. Рівненський район, м. Здолбунів, вул. Грушевського, 15; 10. Рівненський район, м. Здолбунів, вул. Лесі Українки, 4; 11. Рівненський район, с. Здовбиця, вул. Шосова, 105; 12. Рівненський район, с. Моквин; 13. м. Рівне, вул. Соборна, 56; 14. м. Рівне, проспект Миру, 6.

4. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 19.05.2025.

СуддяКоморний Олександр Ігорович