Справа № 650/1512/25
Провадження № 3/650/538/25
07 квітня 2025 року с.Велика Олександрівка Суддя В.Олександрівського районного суду Херсонської області Сікора О.О., із секретарем Чечун В.Ф. розглянувши матеріали, які надійшли від СПД № 1 Бериславського районного відділу поліції ГУНП в Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, -
До Великоолександрівського районного суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 05.03.2025 року відносно гр. ОСОБА_1 , згідно якого остання, 05.03.2025 року о 12 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 не виконувала свої батьківські обов'язки відносно своїх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 , тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.184 КУпАП України.
Правопорушник ОСОБА_1 , яка притягається до адміністративної відповідальності в судовому засіданні вину у вчиненому не визнала.
Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, надавши відповідну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, вважаю, що провадження в справі підлягає закриттю з таких підстав.
Відповідно до вимог ч.2 ст.7 та ст.245 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно зі ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Зі змісту ст.256 КУпАП вбачається, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст.184 КУпАП адміністративна відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, а ч.2 ст.184 КУпАП встановлена відповідальність за ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Разом з тим, під час судового розгляду справи встановлено, що надані до суду матеріали не містять достатніх, належних і допустимих доказів, які б беззаперечно підтверджували факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 184 КУпАП.
Зокрема, в протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовано обставин, які саме дії або бездіяльність особи свідчать про ухилення від виконання батьківських обов'язків. Не зазначено, які саме умови життя, навчання чи виховання дітей були не забезпечені, яким чином це проявлялося, та в чому саме полягала загроза або шкода для дітей. Не надано жодних доказів (у тому числі актів обстеження житлово-побутових умов, висновків служб у справах дітей або органів опіки і піклування, медичних довідок, показань свідків тощо), які б підтверджували наявність порушення обов'язків щодо утримання, виховання або забезпечення безпеки дітей з боку матері.
Також у матеріалах справи не міститься жодних відомостей щодо попереднього притягнення особи до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення, що є обов'язковою умовою для кваліфікації дій за частиною другою статті 184 КУпАП. Відсутні відомості про дату, номер постанови та суть правопорушення, за яке раніше було накладене адміністративне стягнення. Вказане унеможливлює належну перевірку повторності вчинення правопорушення, яка є кваліфікуючою ознакою складу правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП.
Крім того, сама по собі наявність великої кількості дітей у сім'ї або складне матеріальне становище особи не може автоматично свідчити про ухилення від виконання батьківських обов'язків без підтвердження конкретних фактів, які мають правове значення для справи.
За загальним правилом, у разі недостатності доказів, що підтверджують вину особи у вчиненні адміністративного правопорушення, застосовується принцип презумпції невинуватості відповідно до статті 62 Конституції України, а усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на користь особи, яка притягається до відповідальності.
Таким чином, у справі відсутні докази, які б у своїй сукупності свідчили про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП України. Отже, провадження у справі підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП України - за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, оцінивши наявні в адміністративній справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, у зв'язку з чим справу про адміністративне правопорушення слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, а саме за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ч.1, ч.2 ст.173-2, 245, 247, 251, 252, 266, 279, 280, 283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги - 18 квітня 2025 року.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області, який виніс постанову.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Сікора О.О.