Постанова від 16.05.2025 по справі 569/7831/25

Справа № 569/7831/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Рогозін С.В., з участю прокурора Набухотного С.В., захисника особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Маєвського О.А., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючої, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

17 квітня 2025 року відносно ОСОБА_1 , старшим оперуповноваженим 1-го сектору УСР в Рівненській області ДСР Національної поліції України майором поліції Міньчуком В.М. складено Протокол № 196 про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно з даним Протоколом № 196, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування на посаді головного спеціаліста відділу регіональної взаємодії та цифрової освіти управління цифрової трансформації департаменту цифрової трансформації та суспільних комунікацій Рівненської ОДА, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи державним службовцем категорії «В», являючись суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов?язаної з виконанням функцій держави, за 2021 рік, чим вчинила правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до наказу № 47-к від 30.08.2021 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу регіональної взаємодії та цифрової освіти управління цифрової трансформації департаменту цифрової трансформації та суспільних комунікацій Рівненської ОДА, з 01.09.2021, із встановленням випробування строком на 1 місяць. Наказом № 80-к від 19.11.2021 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу регіональної взаємодії та цифрової освіти управління цифрової трансформації департаменту цифрової трансформації та суспільних комунікацій Рівненської ОДА, з 22.11.2021.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб?єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«т» пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«*» пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.

Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов?язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, у якому особа припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави, в термін не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (після звільнення) о 13:34 год. 25.06.2024. Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (після звільнення), несвоєчасно без поважних причин.

Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб?єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов?язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб?єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов?язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, після припинення діяльності, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Маєвський О.А. заявив клопотання про закриття провадження в справі, у зв'язку із закінченням строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, з підстав, викладених у його письмових поясненнях.

Прокурор Набухотний С.В. в судовому засіданні заперечив проти закриття провадження у справі, у зв'язку із закінченням строку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, вважає, що строки притягнення ще не закінчилися.

Суд, заслухавши учасників судового провадження, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, приходить до наступного висновку.

Відповідно до наданого на адвокатський запит письмового повідомлення вбачається, що 02.02.2024 року Департаментом цифрової трансформації та суспільних комунікацій Рівненської обласної державної адміністрації на адресу Національного агентства з питань запобігання корупції було направлено письмове повідомлення про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 , як особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування із вказівкою на зайняття останньої посади, яка передбачала зайняття відповідального та особливо відповідального становища відповідно до Закону.

З матеріалів справи вбачається, що в подальшому, 15.11.2024 року Національним агентством з питань запобігання корупції на адресу Департаменту стратегічних розслідувань НП України було направлено вищевказане письмове повідомлення для складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення в порядку ст. 255 КУпАП.

Згодом, 25.11.2024 року Департаментом стратегічних розслідувань НП України було направлено вищезазначене письмове повідомлення для Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області ДСР НП України для прийняття рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності і, лише 17 квітня 2025 року, після отримання уповноваженим оперативним співробітником матеріалів та інформації щодо проходження державної служби ОСОБА_1 від Рівненської обласної державної адміністрації, останнім було складено відповідний протокол про адміністративне правопорушення.

Поряд з тим, перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій визначаються Порядком, затвердженим Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 539/21 від 20.08.2021р. (надалі - Порядок).

Згідно до п. 4 вищевказаного Порядку, відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу перевіряє факт подання щорічної декларації суб'єктами декларування які подаються відповідно до частини першої та абзацу другого частини другої статті 45 Закону (щороку та після припинення діяльності (після звільнення) відповідно) протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій.

Відповідно до п. 5 та п. 6 Порядку відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу перевіряє факт подання декларацій шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), на офіційному веб-сайті Національного агентства.

У випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб'єктами декларування згідно з вимогами Закону відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу повідомляє про це Національне агентство упродовж 3 робочих днів з дня виявлення такого факту. Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (додаток 1), надсилається засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення).

Згідно до п. 7 Порядку якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство відповідно до вимог Закону письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, і суб'єкт декларування повинен протягом 10 днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію. Повідомлення суб'єкту декларування надсилається засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом із повідомленням про вручення) за адресами, що зазначені в поданих таким суб'єктом деклараціях, повідомленнях відповідних органів, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції (у разі їх надходження) згідно із законодавством, або вручається суб'єкту декларування особисто під підпис.

Всупереч вищенаведених положень Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 539/21 від 20.08.2021 року слід звернути увагу на той факт, що ОСОБА_1 не було письмово повідомлено Національним агентством про факт неподання декларації засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом із повідомленням про вручення).

Водночас, відповідно до вимог ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Слід враховувати також роз'яснення Судової палати у кримінальних справах Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладених у п. 5 інформаційного листа щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією від 22 травня 2017 року, про те, що «для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення».

Керуючись принципом верховенства права варто наголосити, що моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими особою чи органом державної влади. При цьому, складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією - є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією (факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).

Оскільки посадові особи НАЗК та Національної поліції наділені повноваженнями контролювати та перевіряти факти вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, то, в даному випадку, моментом виявлення ймовірно вчиненого ОСОБА_1 порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання Національним агентством інформації про таке порушення від департаменту цифрової трансформації та суспільних комунікацій у вигляді письмового повідомлення.

При цьому, з огляду на те, що датою надіслання Національним агентством з питань запобігання корупції на адресу Департаменту стратегічних розслідувань НП України письмового повідомлення являється 15.11.2024 року, то станом на сьогоднішній день шестимісячний строк для накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією з моменту його виявлення уповноваженим органом НАЗК - сплив, а будь-якого продовження перебігу вказану строку законодавцем не передбачено, що свідчить про те, що провадження у даній справі підлягає закриттю.

Більше того, як вказувалось вище, пункт 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. А тому, доводи сторони захисту про те, що першопочаткове ймовірне допущення ОСОБА_1 правопорушення відбулося 01.04.2022 року, що свідчить про те, що з моменту його вчинення пройшло більше трьох років, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, оскільки кінцевий строк для подачі декларації був встановлений до 31.01.2024 року.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП України, у разі закінчення строків, передбачених ст. 38 КУпАП України, провадження по справі не може бути відкрито, а відкрите підлягає закриттю.

Крім того, п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.

Також, формулювання абзацу першого ст. 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (ст. 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.

Отже, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття двох таких взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За правилами ст.284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.

Наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Таким чином, при вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, першочерговим є встановлення судом дотримання строку накладення адміністративного стягнення, за умови закінчення якого суд або уповноважений орган взагалі позбавлені можливості досліджувати та вирішувати питання про наявність в діях особи ознак адміністративного проступку.

Вищезазначена правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 11 липня 2018 року в справі №308/8763/15-а.

За таких обставин, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підлягає закриттю.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 38, 172-6, 247, 283-284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити, на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків притягнення порушника до адміністративної відповідальності.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.

Суддя Рівненського міського суду

Рівненської області Святослав РОГОЗІН