Ухвала від 09.05.2025 по справі 712/6166/25

712/6166/25

1-кс/712/2387/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2025 року слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси клопотання начальника відділення розслідування злочинів скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_7 , погоджене прокурором Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 , яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07 травня 2025 року за № 12025250310001646за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 28, ч.2 ст. 350 КК України, про обрання міри запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту стосовно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Черкаси, українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, працює на посаді заступника головного редактора ТОВ «Редакція газети «Черкаський край», має на утриманні неповнолітнього сина - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , інвалідом, учасником бойових дій, депутатом, не являється, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 28, ч.2 ст. 350 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Начальник відділення розслідування злочинів скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_7 , за погодженням з прокурором Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаним клопотанням.

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що слідчим відділом Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 12025250310001646 від 07 травня 2025 року за ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 350 КК України.

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-1Х, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому продовжений Указом Президента України за №26/2025 від 14 січня 2025 року, з 08 лютого 2025 року строком на 90 діб, тобто до 09 травня 2025 року.

24 лютого 2022 року Указами Президента України від № № 64/2022 та 69/2022 оголошено призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб ЗСУ, НГУ, СБУ, ДПСУ та інших військових формувань.

07 травня 2025 близько 19 години 00 хвилин військовослужбовець ОСОБА_9 , у складі групи оповіщення спільно з військовослужбовцями: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , згідно Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , з метою виконання мобілізаційних завдань та призову на військову службу по мобілізації в особливий період, здійснювали оповіщення військовозобов'язаних на території міста Черкаси, зокрема, поблизу будинку за адресою: АДРЕСА_2 .

У вказаний день і час, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , достовірно знаючи, що перед ним знаходяться військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_3 у військовому однострої з шевронами, знаками розрізнення, зокрема, ОСОБА_9 , який представився, назвав свою посаду та військове звання, повідомив про підстави перевірки військово - облікових документів, діючи умисно, спільно з ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без попередньої змови між собою, усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, наніс не менше одного удару кулаком правої руки в ділянку лівої кисті та декілька ударів кулаком правої руки в ділянку тулуба ОСОБА_9 , чим спричинив потерпілому ОСОБА_9 тілесні ушкодження у вигляді: закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку, садна лівої кисті, які відповідно до «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень», затверджених Наказом МОЗ № 6 від 17 січня 1995 року можуть відноситися до легких тілесних ушкоджень.

08 травня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був затримано в порядку ст. 208 КПК України.

08 травня 2025 року ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 350 КК України.

Згідно ч.2 ст. 350 КК України, умисне нанесення побоїв або заподіяння легкого чи середньої тяжкості тілесного ушкодження службовій особі або громадянинові, який виконує громадський обов'язок, у зв'язку з їхньою службовою чи громадською діяльністю, а також вчинення таких дій щодо їх близьких -

караються обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Відповідно до ч.4 ст. 12 КК України, нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.

Згідно п.175 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року, слідчий суддя (суд), оцінюючи докази на предмет доведеності обставин, передбачених пунктом 1 частини першої статті 194 КПК України, повинен виходити з того, що підозра визнається обґрунтованою лише у тому випадку, якщо існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Причетність ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується:

- копією електронного рапорту від 07 травня 2025 року;

- копією протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 07 травня 2025 року;

- копією протоколу допиту потерпілого ОСОБА_9 від 07 травня 2025 року;

- копією довідки з КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги Черкаської міської ради» від 07 травня 2025 року;

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_14 ;

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_12 ;

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_10 ;

- копією протоколу допиту свідка ОСОБА_11 ;

- копією протоколу огляду місця події від 08 травня 2025 року;

- копією протоколу освідування ОСОБА_5 від 08 травня 2025 року,

- іншими матеріалами кримінального провадження № 12025250310001646.

Враховуючи викладене, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обгрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 350 КК України, що , згідно ч.4 ст. 12 КК України, класифікується як нетяжкий злочин, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк.

Відповідно до ч.2 ст.177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом

Підозрюваний ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обгрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 350 КК України, що , згідно ч.4 ст. 12 КК України, класифікується як нетяжкий злочин, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк.

Згідно ч.1 ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено наявність ризиків, передбачених у ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:

1) переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та/або суду;

3) незаконний вплив підозрюваного на потерпілого, свідків у цьому ж кримінальному провадженні.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк, а тому, під тягарем можливої кримінальної останній може переховуватись від органів досудового розслідування та суду.

Підозрюваний ОСОБА_5 з місця вчинення кримінального правопорушення зник, був затриманий працівниками поліції в порядку ст 208 КПК України за місцем проживання останнього.

Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.1) ч.1 ст. 177 КПК України, - переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та/або суду.

Підозрюваний ОСОБА_5 може впливати на свідків, потерпілого у цьому ж кримінальному провадженні в тому числі шляхом умовлянь, підкупу або погроз з метою уникнення від передбаченої законом відповідальності.

Крім того, підозрюваний працює заступником головного редактора ТОВ «Редакція газети «Черкаський край» та може використати своє службове становище для формування суспільної думки відносно події злочину з метою тиску на потерпілого та свідків.

Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.3) ч.1 ст. 177 КПК України, вплив підозрюваного свідків, потерпілого у цьому ж кримінальному провадженні.

Таким чином, органом досудового розслідування, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

Згідно ч. 2 ст. 181 КПК України запобіжний захід у вигляді домашнього арешту може бути застосований, до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання в вигляді позбавлення волі.

Враховуючи викладене, начальник відділення розслідування злочинів скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_7 , за погодженням з прокурором Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з клопотанням про обрання підозрюваному ОСОБА_5 міри запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту.

В судовому засіданні слідчий Слідчого відділу Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_4 та прокурор Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 заявлені в клопотанні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з викладених в ньому підстав.

Зазначили, що в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено наявність ризиків, передбачених у ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:

1) переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та/або суду;

3) незаконний вплив підозрюваного на потерпілого, свідків у цьому ж кримінальному провадженні.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк, а тому, під тягарем можливої кримінальної останній може переховуватись від органів досудового розслідування та суду.

Підозрюваний ОСОБА_5 з місця вчинення кримінального правопорушення зник, був затриманий працівниками поліції в порядку ст 208 КПК України за місцем проживання останнього.

Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.1) ч.1 ст. 177 КПК України, - переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та/або суду.

Підозрюваний ОСОБА_5 може впливати на свідків, потерпілого у цьому ж кримінальному провадженні в тому числі шляхом умовлянь, підкупу або погроз з метою уникнення від передбаченої законом відповідальності.

Крім того, підозрюваний працює заступником головного редактора ТОВ «Редакція газети «Черкаський край» та може використати своє службове становище для формування суспільної думки відносно події злочину з метою тиску на потерпілого та свідків.

Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.3) ч.1 ст. 177 КПК України, вплив підозрюваного свідків, потерпілого у цьому ж кримінальному провадженні.

Таким чином, органом досудового розслідування, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

Просили обрати підозрюваному ОСОБА_5 . Міру запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту.

В судовому засіданні захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_15 заперечила проти задоволенн клопотання. Зазначила, що підозра необгрунтованою.

Так, 07 травня 2025 року близько 19 години до ОСОБА_5 йшов з роботи додому, до нього підійшов ОСОБА_9 , який в цей момент не був одягнений у форменний однострой, без шевронів та знаків розрізнення; останній не представився та став вимагати у ОСОБА_5 надати військово - обліковий документ.

В цей момент ОСОБА_9 був не один, а з кількома особами чоловічої статі, які в цей момент стояли на деякій відстані. Серед вказаних осіб працівники поліції були відсутні.

ОСОБА_5 пред'явив у власному мобільному телефоні електронний військово - обліковий документ в додатку «Резерв+». ОСОБА_9 без жодних пояснень вихопив з рук ОСОБА_5 мобільний телефон та почав вимагати від ОСОБА_5 їхати з ним.

При цьому жодних документів на підтвердження особи та наявності повноважень на виконання мобілізаційних завдань та призову на військову службу по мобілізації в особливий період та здійснення оповіщення військовозобов'язаних на території міста Черкаси ні ОСОБА_9 , ні вищевказані особи на вимогу ОСОБА_5 не надали.

Всупереч вимогам Постанови № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», під час перевірки військово - облікових документів фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації не здійснювалась.

За таких обставин, ОСОБА_5 відмовився виконувати вимогу невідомих осіб поїхати з ними в невідомому напрямку. У відповідь на відмову останнього, ОСОБА_9 застосував до ОСОБА_5 спецзасіб, а саме: перцевий спрей. ОСОБА_5 з метою самооборони, щоб вибити балончик з перцевим спреєм з руки ОСОБА_9 , наніс удар по його правій руці, в якій останній тримав баллончик із перцевим спреєм, який перед цим вже застосував, розпиливши перцевий спрей в очі ОСОБА_5 .

Крім того, слідчим та прокурором не доведено належними, достатніми, достовірними, допустимим заходами наявність ризиків, перебачених ч.1 ст. 177 КПК України.

Підозрюваний ОСОБА_5 раніше до кримінальної відповідальності не притягувався.

Підозрюваний ОСОБА_5 офіційно працевлаштований; працює на посаді заступника головного редактора газети «Черкаський край», є відомим журналістом, членом Національної спілки журналістів України; неодноразово нагороджений грамотами та відзнаками Національної спілки жуналістів України, Чекаської облдержадміністрації, Черкаської обласної ради та ін.; одружений, має на утриманні неповнолітнього сина, постійно проживає протягом тривалого часу за адресою реєстрації разом з дружиною і дітьми, що свідчить про наявність міцних соціальнх зв'язків підозрюваного.

Згідно доданих до клопотання документів, свідками вказаної події є виключно військовослужбовці зі складу групи групи оповіщення. Висновок судово - медичного експерта на підтвердження факту спрчинення тілесних ушкоджень потерпілому та їх тяжкості в матеріалах клопотання відсутній. До клопотання слічим додано лише довідку первинного огляду, здійсненого черговим лікарем до проведення будь - яких інструментальних та інших досліджень.

Жодних інших доказів на підтвердення доводів слідчого та прокурора матеріали клопотання не містять.

Враховуючи викладене, захисник підозрюваного заперечила проти обрання підозрюваному ОСОБА_5 міри запобіжного заходу.

В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 вину у вчиненні кримінального правопорушення не визнав; проти задоволення клопотання слідчого, погодженого прокурором, про обрання міри запобіжного заходу заперечив; підтримав захисника.

Повідомив, що 07 травня 2025 року він йшов додому з роботи, і до нього підійшов чоловік та почав вимагати пред'явити військово-обліковий документ. (як пізніше зясувалось, цим чоловіком був ОСОБА_9 ) Вказаний чоловік був одягнений не у формений однострой, на одязі у чоловіка були відсутні розпізнавальні знаки, шеврони. Вказаний чоловік не представився, не пред'явив документи, які посвідчують особу та повноваження останнього.

В цей момент ОСОБА_9 був не один, а з кількома особами чоловічої статі, які в цей момент стояли на деякій відстані. Серед вказаних осіб працівники поліції були відсутні.

ОСОБА_5 пред'явив у власному мобільному телефоні електронний військово - обліковий документ в додатку «Резерв+», в якому містилась вся необхідна інформація, що свідчила про виконання ОСОБА_5 належним чином вимог Закону Украни «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», своєчасне оновлення останнім облікових даних, що підтверджуєься копією електронного військово - облікового документа з усіма необхідними відмітками («дані уточнені вчасно», «на обліку», «документ оновлено»).

Але, незважаючи на вказані факти і обставини, ОСОБА_9 без жодних пояснень вихопив з рук ОСОБА_5 мобільний телефон і почав вимагати від ОСОБА_5 їхати з ним та іншими особами, які також не були одягнені у формений однострой, без шевронів та/або розпізнавальних знаків на обягу; працівники поліції серед вказаних осіб також були відсутні.

При цьому жодних документів на підтвердження особи та наявності повноважень на виконання мобілізаційних завдань та призову на військову службу по мобілізації в особливий період та здійснення оповіщення військовозобов'язаних на території міста Черкаси ОСОБА_9 на вимогу ОСОБА_5 не надав.

Фото- і відеофіксація події із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації ОСОБА_9 на нагрудний відеореєстратор чи інший технічний прилад не здійснювалась.

Враховуючи вищезазначені обставини, ОСОБА_5 відмовився виконувати вимогу ОСОБА_9 поїхати з ним в невідомому напрямку. У відповідь на відмову останнього, ОСОБА_9 застосував до ОСОБА_5 спецзасіб, а саме: перцевий спрей. ОСОБА_5 з метою самооборони, щоб вибити балончик з перцевим спреєм з руки ОСОБА_9 , наніс удар по його правій руці («відкинув вбік руку з балончиком»), в якій останній тримав баллончик із перцевим спреєм, який перед цим вже застосував, розпиливши перцевий спрей в очі ОСОБА_5 .

Пояснив, що жодного удару ОСОБА_16 він не наносив, його дії були виключно необхідною самообороною після розпилення ОСОБА_9 перцевого спрею в обличчя ОСОБА_5 .

Після застосування ОСОБА_9 перцевого спрею, ОСОБА_5 відчув різкий біль і був змушений негайно промити очі та терміново звернутись за медичною допомогою, оскільки на деякий час майже втратив зір внаслідок розпилення ОСОБА_9 перцевого спрею прямо в очі ОСОБА_5 .

Крім того, в судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 повідомив, що є журналістом, членом Національної спілки журналістів України, працює на посаді заступника головного редактора газети «Черкаський край». Зазначив, що його робочий час ненормованим, оскільки в даний час його журналістська діяльність безпосередньо пов'язана з висвітленням подій в різних регіонах України, зокрема, пов'язаних з військовими діями, без обмеження робочим часом чи періодом доби, а тому просив не застосовувати міру запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту для надання йому можливості займатись професійною журналістською діяльністю.

Заслухавши прокурора, слідчого, підозрюваного, захисника підозрюваного, дослідивши матеріали клопотання, матеріали кримінального провадження № 12025255330001646, надані учасниками докази, дослідивши їх всебічно, повно, об'єктивно, безпосередньо в судовому засіданні, слідчий суддя приходить до наступного.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості про вчинення кримінального правопорушення, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025255330001646 від 07 травня 2025 року, за фабулою: «07.05.2025 року до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області надйшло повідомлення про те, що 07.05.2025 року близько 19 год. 19 хв. по вул. Верхня Горова, м. Черкаси, службовій особі, а саме військовослужбовцю ТЦК та СП ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , при виконанні ним свого громадського обовєязку у зв'язку з його службовою діяльністю, у складі групи оповіщення було мисно заподіяно тілесні ушкодження,у звязку з чим ОСОБА_9 було доставлено до КНП «Третя черкаська міська лікарня ШМД» та встановлено діагноз: ЗЧМТ,СГМ, забій мяких тканин обличчя, що можуть відноситись до легких тілесних ушкоджень. ЄО 38674 від 07.05.2025» - правова кваліфікація - ч.1 ст. 28 ч.2 ст. 350 КК України.

Слідчим відділом Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 12025250310001646 від 07 травня 2025 року за ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 350 КК України.

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-1Х, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому продовжений Указом Президента України за №26/2025 від 14 січня 2025 року, з 08 лютого 2025 року строком на 90 діб, тобто до 09 травня 2025 року.

24 лютого 2022 року Указами Президента України від № № 64/2022 та 69/2022 оголошено призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб ЗСУ, НГУ, СБУ, ДПСУ та інших військових формувань.

Слідчий в своєму клопотанні зазначає, що 07 травня 2025 близько 19 години 00 хвилин військовослужбовець ОСОБА_9 , у складі групи оповіщення спільно з військовослужбовцями: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , згідно Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , з метою виконання мобілізаційних завдань та призову на військову службу по мобілізації в особливий період, здійснювали оповіщення військовозобов'язаних на території міста Черкаси.

07 травня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час перевірки військово - облікових документів, спільно з ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , без попередньої змови між собою, наніс не менше одного удару кулаком правої руки в ділянку лівої кисті та декілька ударів кулаком правої руки в ділянку тулуба ОСОБА_9 , чим спричинив потерпілому ОСОБА_9 тілесні ушкодження у вигляді: закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку, садна лівої кисті, які відповідно до «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень», затверджених Наказом МОЗ № 6 від 17 січня 1995 року, можуть відноситись до категорії легких тілесних ушкоджень.

08 травня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був затримано в порядку ст. 208 КПК України.

08 травня 2025 року ОСОБА_5 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 350 КК України.

Згідно ч.2 ст. 350 КК України, умисне нанесення побоїв або заподіяння легкого чи середньої тяжкості тілесного ушкодження службовій особі або громадянинові, який виконує громадський обов'язок, у зв'язку з їхньою службовою чи громадською діяльністю, а також вчинення таких дій щодо їх близьких -

караються обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Відповідно до ч.4 ст. 12 КК України, нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.

Згідно п.175 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року, слідчий суддя (суд), оцінюючи докази на предмет доведеності обставин, передбачених пунктом 1 частини першої статті 194 КПК України, повинен виходити з того, що підозра визнається обґрунтованою лише у тому випадку, якщо існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Відомості, викладені у :

- витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань;

- повідомленні про підозру у вчиненні злочину від 08 травня 2025 року;

- копії електронного рапорту від 07 травня 2025 року;

- копії протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 07 травня 2025 року;

- копії протоколу допиту потерпілого ОСОБА_9 від 07 травня 2025 року;

- копії довідки з КНП «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги Черкаської міської ради» від 07 травня 2025 року;

- копії протоколу допиту свідка ОСОБА_14 ;

- копії протоколу допиту свідка ОСОБА_12 ;

- копії протоколу допиту свідка ОСОБА_10 ;

- копії протоколу допиту свідка ОСОБА_11 ;

- копії протоколу огляду місця події від 08 травня 2025 року;

- копії протоколу освідування ОСОБА_5 від 08 травня 2025 року,

свідчать про обгрутованість підозри, повідомленої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні останнім кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 350 КК України, що згідно ч.4 ст. 12 КК України, класифікується як нетяжкий злочин, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється органом досудового розслідування у вчиненні останнім в період воєнного стану кримінального правопорушення, передбаченого ч.12ст. 28, ч. 2 ст. 350 КК України, що відповідно до ч.4 ст. 12 КК України, класифікується як нетяжкий злочин, за вчинення якого передбачене покарання у вигляді обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк.

Відповідно до ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:

1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2) знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3)незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;

4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до п.п.3 і 4 ст.5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканність можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, його необхідно оцінювати з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може бути підставою для запобіжного ув'язнення.

Відповідно до п.1 ст.5 Європейської конвенції з прав людини, кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім випадків і відповідно до процедури, встановлених законом.

В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено наявність ризиків, передбачених у ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:

1) переховування від органів досудового розслідування та/або суду;

3) незаконний вплив на потерпілого, свідків у цьому ж кримінальному провадженні.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк від трьох до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк, а тому, під тягарем можливої кримінальної останній може переховуватись від органів досудового розслідування та суду.

Підозрюваний ОСОБА_5 з місця вчинення кримінального правопорушення зник, був затриманий працівниками поліції в порядку ст 208 КПК України за місцем проживання останнього.

Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.1) ч.1 ст. 177 КПК України, - переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та/або суду.

Підозрюваний ОСОБА_5 може впливати на свідків, потерпілого у цьому ж кримінальному провадженні в тому числі шляхом умовлянь, підкупу або погроз з метою уникнення від передбаченої законом відповідальності.

Крім того, підозрюваний працює заступником головного редактора газети «Черкаський край» та може використати своє службове становище для формування суспільної думки відносно події злочину з метою тиску на потерпілого та свідків.

Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.3) ч.1 ст. 177 КПК України, вплив підозрюваного свідків, потерпілого у цьому ж кримінальному провадженні.

Таким чином, органом досудового розслідування, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

Згідно ч. 2 ст. 181 КПК України запобіжний захід у вигляді домашнього арешту може бути застосований, до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання в виді позбавлення волі.

Відповідно до п.п. 4,5 ч.1 ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів, зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність у нього родини та утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання.

Підозрюваний ОСОБА_5 раніше до кримінальної відповідальності не притягувався.

В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 вину у вчиненні кримінального правопорушення не визнав. Повідомив, що 07 травня 2025 року він повертався додому з роботи, і до нього підійшов чоловік та почав вимагати предєявити військово-обліковий документ. (як пізніше зясувалось, цим чоловіком був ОСОБА_9 ) Вказаний чоловік був одягнений не у формений однострой, на одязі у чоловіка розпізнавальні знаки, шеврони були відсутні. Вказаний чоловік не представився, не пред'явив на вимогу ОСОБА_5 документи, які посвідчують його особу та повноваження останнього.

В цей момент ОСОБА_9 був не один, а з кількома особами чоловічої статі, які в цей момент стояли на деякій відстані. Серед вказаних осіб працівники поліції були відсутні.

ОСОБА_5 пред'явив у власному мобільному телефоні електронний військово - обліковий документ в додатку «Резерв+», в якому містилась вся необхідна інформація, що свідчила про виконання ОСОБА_5 належним чином вимог Закону Украни «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», своєчасне оновлення останнім облікових даних, що підтверджуєься копією електронно військово - облікового документа з відповідними відмітками («дані уточнені вчасно», «на обліку», «документ оновлено»).

Але, незважаючи на вказані факти і обставини, ОСОБА_9 без жодних пояснень вихопив з рук ОСОБА_5 мобільний телефон і почав вимагати від ОСОБА_5 їхати з ним та іншими особами, які також не були одягнені у формений однострой, без шевронів та/або розпізнавальних знаків на одязі; працівники поліції серед вказаних осіб також були відсутні.

При цьому жодних документів на підтвердження особи та наявності повноважень на виконання мобілізаційних завдань та призову на військову службу по мобілізації в особливий період та здійснення оповіщення військовозобов'язаних на території міста Черкаси, ні ОСОБА_9 , ні інші особи не надали.

Всупереч вимогам Постанови № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації ОСОБА_9 не здійснювалась.

Враховуючи вищезазначені обставини, ОСОБА_5 відмовився виконувати вимогу ОСОБА_9 поїхати з ним в невідомому напрямку. У відповідь на відмову останнього, ОСОБА_9 застосував до ОСОБА_5 спецзасіб, а саме: перцевий спрей. ОСОБА_5 з метою самооборони, щоб вибити балончик з перцевим спреєм з руки ОСОБА_9 наніс удар по його правій руці (відкинувши руку зі спреєм вбік), в якій останній тримав баллончик із перцевим спреєм, який перед цим вже застосував, розпиливши перцевий спрей в очі ОСОБА_5 .

Пояснив, що жодного удару ОСОБА_16 він не наносив, його дії були виключно необхідною самообороною після розпилення ОСОБА_9 перцевого спрею в обличчя ОСОБА_5 .

Після застосування ОСОБА_9 перцевого спрею, ОСОБА_5 відчув різкий біль і був змушений негайно промити очі та терміново звернутись за медичною допомогою, оскільки на деякий час майже втратив зір внаслідок розпилення ОСОБА_9 перцевого спрею прямо в очі ОСОБА_5 .

Згідно п.1 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, цей Порядок визначає:

процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів;

процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи;

організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби;

процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Відповідно до п. 6 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України.

Згідно п.15 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:

видають наказ керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про призначення представників такого центру, уповноважених проводити перевірку військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років та вручати повістки резервістам та військовозобов'язаним;

організовують проведення уповноваженими представниками районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі);

здійснюють оповіщення резервістів та військовозобов'язаних у складі груп оповіщення, до складу яких залучаються представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, селищних, сільських рад, підприємств, установ, організацій, представники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і поліцейські;

звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку.

Відповідно до п. 21 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Згідно ст. 23 КПК України, слідчий суддя досліджує докази безпосередньо.

Матеріали клопотання та матеріали кримінального провадження № 12025250310001646, які були досліджені слідчим суддею безпосередньо в судовому засіданні, не містять і слідчим та прокурором слідчому судді не надано доказів порушення ОСОБА_5 правил військового обліку, доказів вручення повістки ОСОБА_5 чи відмови останнього від отримання повістки, і, відповідно, не доведено належними, достатніми, допустимими, достовірним доказами наявність підстав для адміністративного затримання ОСОБА_5 вйськовослужбовцями групи оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно п. 15 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року.

Крім того, відповідно до п.22 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.

Згідно п.25 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, громадяни чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 повідомив, що пред'явив у власному мобільному телефоні електронний військово - обліковий документ в додатку «Резерв+», в якому містилась вся необхідна інформація, що свідчила про виконання ОСОБА_5 належним чином вимог Закону Украни «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», своєчасне оновлення останнім облікових даних, що підтверджуєься копією електронно військово - облікового документа з відмітками ( «дані уточнені вчасно», «на обліку», «документ оновлено»).

Вказані доводи підозрюваного ОСОБА_5 слідчим та прокурором не спростовані. Копія електронного військово - облікового документа з відмітками ро своєчасне уточнення облікових даних військовозобов'язаним ОСОБА_5 , оновлення документа та перебування ОСОБА_5 на військовому обліку надано слідчому судді.

Згідно п.27 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

Відповідно до п. 28 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Згідно п.29 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, у повістці зазначаються:

прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;

мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

місце, день і час явки за викликом;

найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою;

прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

реєстраційний номер повістки;

роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Доказів оформлення повістки на імя ОСОБА_5 , вручення ( направлення) повістки ОСОБА_5 , відмови останнього від отримання повістки, перебування останнього в розшуку матеріали клопотання і матеріали кримінального провадження не містять і прокурором та слідчим слідчому судді не надано.

Відповідно до п. 32 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, видається на підставі наказу відповідного керівника, визначеного в абзаці сьомому пункту 31 цього Порядку, головою (начальником) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації), засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою. Таке посвідчення дійсне на території адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюється юрисдикція відповідної місцевої держадміністрації (військової адміністрації), головою (начальником) якої видано посвідчення, у разі пред'явлення паспорта громадянина України (посвідчення офіцера, військового квитка).

Згідно 40 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським.

Відповідно до 44 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, для організації роботи груп оповіщення керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не пізніше ніж за день до проведення таких заходів видає наказ, в якому визначаються:

старші груп оповіщення із числа представників територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

маршрути оповіщення (місця, де здійснюватиметься оповіщення, із зазначенням адрес будинків, громадських місць, громадських будинків та споруд, назв вулиць або площі);

підприємства, установи, організації, працівники яких підлягають оповіщенню;

час та строки проведення оповіщення;

порядок залучення керівника установи (організації) або фізичної особи - підприємця, який надає послуги з управління багатоквартирними будинками, голови правління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку до груп оповіщення, де старшими визначений представник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, представників структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, підприємств, установ, організацій, територіальних органів (підрозділів) поліції.

Згідно п.4 5«Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, повістки для оповіщення видаються представнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженому їх вручати, під підпис в журналі реєстрації повісток (додаток 3). Після завершення заходів оповіщення такий представник звітує про кількість виписаних та вручених повісток.

Відповідно до п.46 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, повістки для оповіщення представниками структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, підприємств, установ, організацій доставляються керівнику районної (міської) держадміністрації (військової адміністрації), керівнику виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, керівнику підприємства (установи, організації) разом із розпорядженням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів оповіщення резервістів та військовозобов'язаних.

Згідно п.47 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, старший групи оповіщення, представник, уповноважений вручати повістки, територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органах СБУ зупиняє (підходить до) громадянина та відрекомендовується, повідомляє про мету зупинки (прибуття) та спілкування.

На вимогу громадянина пред'являє свій паспорт громадянина України (посвідчення офіцера, військовий квиток, службове посвідчення), службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, а також пропонує громадянину пред'явити його військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.

Якщо особа підлягає оповіщенню відповідно до розпорядження голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування, їй вручається повістка.

У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі відмови від отримання повістки поліцейський, який входить складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п.52 розділу «Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації» «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, під час перевірки військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації.

Згідно п.53 розділу «Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації» «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації, уповноваженими представниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки визначається Міноборони, а органами та підрозділами поліції - МВС.

Відповідно до п. 54 розділу «Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації» «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, під час перевірки військово-облікового документа:

уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний назвати своє прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), посаду, а також пред'явити службове посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, разом з паспортом громадянина України (посвідченням офіцера, військовим квитком).

У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.

У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Доказів порушення підозрюваним ОСОБА_5 правил військового обліку, оголошення розшуку останнього матеріали клопотання і матеріали кримінального провадження № 12025250310001646 не містять і слідчим та прокурором слідчому судді не надано.

Доказів виконання ОСОБА_9 та/або іншими військовослужбовцями зі складу групи оповіщення вимог п.52 розділу «Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації» «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, та здійснення під час перевірки військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі), згідно якого, разом з документом, що посвідчує особу, уповноваженим представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки фото- і відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відео фіксації, матеріали клопотання і матеріали кримінального провадження № 12025250310001646 не містять і слідчим та прокурором слідчому судді не надано.

В судовому засіданні захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_15 зазначила, що згідно доданих до клопотання документів, свідками вказаної події є виключно військовослужбовці зі складу групи групи оповіщення.

Жодних інших доказів на підтвердження доводів слідчого та прокурора матеріали клопотання не містять.

В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 вину у вчиненні кримінального правопорушення не визнав, повідомив, що 07 травня 2025 року він йшов додому з роботи; до нього підійшов ОСОБА_9 та почав вимагати пред'явити військово-обліковий документ. Вказаний чоловік був одягнений не у формений однострой, на одязі у чоловіка розпізнавальні знаки, шеврони були відсутні. Вказаний чоловік не представився, на вимогу ОСОБА_5 не пред'явив документи, які посвідчують його особу та повноваження останнього.

В цей момент ОСОБА_9 був не один, а з кількома особами чоловічої статі, які стояли на деякій відстані. Серед вказаних осіб працівники поліції були відсутні.

ОСОБА_5 пред'явив у власному мобільному телефоні електронний військово - обліковий документ в додатку «Резерв+», в якому містилась вся необхідна інформація, що свідчила про виконання ОСОБА_5 належним чином вимог Закону Украни «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», своєчасне оновлення останнім облікових даних, що підтверджуєься копією електронно військово - облікового документа з відповідними необхідними відмітками («дані уточнені вчасно», «на обліку», «документ оновлено»).

Але, незважаючи на вказані факти і обставини, ОСОБА_9 без жодних пояснень вихопив з рук ОСОБА_5 мобільний телефон і почав вимагати від ОСОБА_5 їхати з ним та іншими особами, які також не були одягнені у формений однострой, без шевронів та/або розпізнавальних знаків; працівники поліції серед вказаних осіб також були відсутні.

При цьому жодних документів на підтвердження особи та наявності повноважень на виконання мобілізаційних завдань та призову на військову службу по мобілізації в особливий період та здійснення оповіщення військовозобов'язаних на території міста Черкаси, ні ОСОБА_9 , ні інші особи не надали.

Фото- і відеофіксація події із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації ОСОБА_9 на нагрудний відеореєстратор чи інший технічний прилад не здійснювалась.

Враховуючи вищезазначені обставини, ОСОБА_5 відмовився виконувати вимогу ОСОБА_9 поїхати з ним в невідомому напрямку. У відповідь на відмову останнього, ОСОБА_9 застосував до ОСОБА_5 спецзасіб, а саме: перцевий спрей. ОСОБА_5 з метою самооборони, щоб вибити балончик з перцевим спреєм з руки ОСОБА_9 наніс удар по його правій руці, в якій останній тримав баллончик із перцевим спреєм, який перед цим вже застосував, розпиливши перцевий спрей в очі ОСОБА_5 .

Підозрюіаний ОСОБА_5 в судовому засіданні повідомив, що жодного удару ОСОБА_16 не наносив, його дії були виключно необхідною самообороною після розпилення ОСОБА_9 перцевого спрею в обличчя ОСОБА_5 . Після застосування ОСОБА_9 перцевого спрею, ОСОБА_5 відчув різкий біль і був змушений негайно промити очі та терміново звернутись за медичною допомогою, оскільки на деякий час майже втратив зір внаслідок розпилення ОСОБА_9 перцевого спрею прямо в очі ОСОБА_5 .

Доказів на підтвердження чи спростування вказаних доводів підозрюваного ОСОБА_5 матеріали кримінального провадження не містять і слідчим та прокуром слідчому судді не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Крім, власне, самих показів потерпілого ОСОБА_9 та військовослужбовців зі складу групи оповіщення, а також показів підозрюваного ОСОБА_5 , жодних інших належних, допустимих, достатніх, достовірних доказів на підтвердження викладених в клопотанні слідчого обставин матеріали клопотання не містять і слідчому судді не надано. Висновок судово- медичного експерта щодо отриманих потерпілим ОСОБА_9 тілесних ушкоджень, їх тяжкості та особи, якою спричинені тілесні ушкодження потерпілому, матеріали клопотання не містять і слідчим та прокурором слідчому судді не надано.

В порушення вимог ст. 52 розділу «Перевірка військово-облікових документів під час мобілізації» «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого Постановою № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, під час перевірки військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, ОСОБА_9 , як уповноваженим представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки , та/або іншими військовослужбовцями.які вхоили до складу групи оповіщення, здійснення фото- і відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки документів ОСОБА_5 із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відео фіксації - не здійснювалось.

В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 повідомив, що є журналістом, членом Національної спілки журналістів України, працює на посаді заступника головного редактора газети «Черкаський край». Зазначив, що його журналістська діяльність безпосередньо пов'язана в тому числі з висвітленням подій в різних регіонах України, зокрема, пов'язаних з військовими діями, без обмеження періодом доби, а тому просив не застосовувати міру запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту з метою надання йому можливості займатись професійною журналістською діяльністю.

Слідчим та прокурором не доведено належними достатніми доказами, що більш м'який запобіжний захід не зможе запобігти вказаним в клопотанні ризикам та забезпечити належної процесуальної поведінки підозрюваного.

Відповідно до ст. 179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 23, 84, 92, 176, 177, 178, 179, 181, 184-186, 193, 194, 196, 198, 309, 369 - 372, 376 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання начальника відділення розслідування злочинів скоєних проти життя та здоров'я особи слідчого відділу Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області ОСОБА_7 , погоджене прокурором Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури ОСОБА_3 , яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07 травня 2025 року за № 12025250310001646 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 28, ч.2 ст. 350 КК Українипро обрання міри запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити частково.

В застосуванні до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у цілодобового домашнього арешту - відмовити.

Обрати підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , міру запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.

Відповідно до вимог ч.5 ст.194 КПК України, покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки:

1) прибувати до прокурора, слідчого Черкаського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Черкаській області, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження № 12025250310001646 від 07 травня 2025 року, слідчого судді, суду за першою вимогою;

2) не відлучатися за межі м. Черкаси без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду, залежно від стадії кримінального провадження;

3) повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання на іншу адресу;

4) утримуватися від спілкування зі свідками, експертами, спеціалістами та потерпілими у вказаному кримінальному провадженні;

5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Строк дії запобіжного заходу - протягом двох місяців з моменту постановлення ухвали, але не пізніше, ніж до закінчення строку досудового розслідування.

Контроль за виконанням ухвали покласти на Черкаське районне управління поліції Головного управління національної поліції в Черкаській області.

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складений 12 травня 2025 року.

Слідчий суддя - ОСОБА_1