Постанова від 05.05.2025 по справі 699/453/25

Справа № 699/453/25

Номер провадження № 3/699/254/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.05.2025 м. Корсунь-Шевченківський

Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , пенсіонера, паспорт НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 05.03.2025 серії ВАД № 299462 (далі - протокол).

З протоколу вбачається, що 05.03.2025 близько 08.50 год. гр. ОСОБА_1 на Соборній площі у м. Корсунь-Шевченківський Черкаського району Черкаської області здійснював роздрібну торгівлю тютюном без відповідних дозвільних документів.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Адміністративний матеріал крім протоколу та його копії містить лише рапорт ДОП СП ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області Полякова Ю.; роздруківки фото із зображенням двох пакунків; роздруківку фото першого аркуша паспорта ОСОБА_1 ; диск із відеозаписом подій, що передували складенню протоколу.

У судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, не з'явився, причини неявки не повідомив, заяв та клопотань від нього не надходило.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Згідно з вимогами ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, а також іншими документами.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен дати належну оцінку.

Положеннями ч. 1 ст. 256 КУпАП передбачено, щоб у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до змісту ч. 1 ст. 164 КУпАП, вона передбачає адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

При цьому формулювання інкримінованого правопорушення «здійснював роздрібну торгівлю тютюном без відповідних дозвільних документів» не відповідає диспозиції ч. 1 ст. 164 КУпАП, яка передбачає відповідальність за «провадження господарської діяльності…».

Водночас, згідно зі ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Однак матеріали справи не містять доказів здійснення ОСОБА_1 господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, оскільки у матеріалах справи відсутнє підтвердженням однієї із головних ознак господарської діяльності, а саме систематичності.

Разом з тим слід звернути увагу на те, що положення ч. 1 ст. 164 КУпАП є бланкетними та передбачають відповідальність у разі відсутності перерахованого переліку документів або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом. Тобто у протоколі повинно бути зазначено, який документ дозвільного характеру повинен бути та яким нормативним актом передбачено необхідність його одержання.

Проте у протоколі відносно ОСОБА_1 не зазначено, які саме дозвільні документи мали бути у останнього.

Крім того, хоча у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що суть правопорушення полягала у роздрібній торгівлі тютюном, у справі відсутні дані щодо отримання ОСОБА_1 грошей від продажу тютюну, тобто виручки, яка відповідно до санкції ч. 1 ст. 164 КУпАП повинна бути конфіскованою у разі визнання його винним у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення.

Щодо доданої до справи роздруківки фото із зображенням двох пакунків з невідомою речовиною слід зазначити, що санкція інкримінованої статті також передбачає конфіскацію виготовленої продукції, сировини. Однак за змістом протоколу, предмети торгівлі у ОСОБА_1 не вилучалися.

Таким чином, у матеріалах справи відсутні докази для встановлення об'єктивної сторони правопорушення. Указане в сукупності виключає об'єктивну сторону даного адміністративного правопорушення та унеможливлює його склад.

У силу статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

За таких обставин суд дійшов висновку, що адміністративні матеріали не містять відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та щодо наявності в її діях складу адміністративного правопорушення або і самої події.

Ураховуючи зміст наведених судом письмових доказів, суд дійшов висновку, що матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, а отже з цих підстав провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності слід закрити на підставі ст. 247 КУпАП.

Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 164, 247, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі за протоколом про адміністративне правопорушення від 05.03.2025 серії ВАД № 299462 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , пенсіонера, паспорт НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.

Суддя Літвінова Г.М.