Справа № 592/7878/25
Провадження № 1-в/592/261/25
16 травня 2025 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі головуючої судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , особи, відносно якої розглядається подання - ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_4 щодо
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Суми, громадянина України, не працюючого, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого 4 (чотири) рази, останній раз 30.01.2020 року Зарічним районним судом міста Суми за ч. 2 ст. 185, ч.2 ст. 15 ч.2 ст. 185, ч. 2 ст. 186 та ч.2 ст. 185 КК України до позбавлення волі строком на чотири роки один місяць,
про встановлення адміністративного нагляду,
16.05.2025 року начальник Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_5 звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з поданням про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 . Своє подання мотивує тим, що звільнившись, відбувши термін покарання 05.10.2023 року ОСОБА_3 , прибув до обраного місця мешкання та був поставлений на профілактичний облік в Сумського РУП, як особа яка формально-підпадає під адміністративний нагляд. Під час перебування на профілактичному обліку ОСОБА_3 не довів своє виправлення та залишився бути небезпечним для суспільства. Продовжує вести антисоціальний спосіб життя. Підтримує зв'язки з раніше судимими особами. На неодноразові профілактичні бесіди та попередження з боку органів поліції не реагує. Схильний до вчинення кримінальних правопорушень. Неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за дрібні крадіжки та розпивання спиртних напоїв в громадському місці, порушень громадського порядку, тому вважає за необхідне встановити йому адміністративний нагляд терміном на 12 місяців та встановити обмеження.
ОСОБА_3 у судовому засіданні проти задоволення подання не заперечував, проте просив встановити обмеження щодо заборони виходити з квартири не після 21.00 год, а після 22.00 год.
Суд, дослідивши матеріали подання, дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 останній раз засуджений вироком Зарічного районного суду міста Суми від 30.01.2020 року за ч. 2 ст. 185, ч.2 ст. 15 ч.2 ст. 185, ч. 2 ст. 186 та ч.2 ст. 185 КК України до позбавлення волі строком на чотири роки один місяць.
Так, ОСОБА_3 не довів своє виправлення та залишився бути небезпечним для суспільства, оскільки неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, зокрема:
- 08.11.2024 року працівниками ДОП Сумського РУП в Сумській області складено адміністративні матеріали за ч. 1 ст. 51 КУпАП - накладено стягнення у вигляді штрафу 255 грн., 15.11.2024 року винесено офіційне попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду;
- 18.12.2024 року працівниками УПП в Сумській області складено адміністративний матеріал за ст. 176 КУпАП - накладено стягнення у вигляді штрафу 51 грн., 23.12.2024 року винесено офіційне попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду;
- 28.01.2025 року працівниками ДОП Сумського РУП складено адміністративні матеріали за ч. 2 ст. 51 КУпАП- накладено стягнення у 10 (діб) адміністративного арешту 02.02.2025 року винесено офіційне попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду.
Згідно з характеристикою ОСОБА_3 вбачається, що звільнившись з місць позбавлення волі, на шлях виправлення не став, офіційно не працює, веде антисоціальний спосіб життя. Схильний до зловживання спиртними напоями та вживання наркотичних речовин, вчиняє адміністративні правопорушення, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності. Систематично порушує громадський порядок, на заходи профілактичного характеру не реагує, належних висновків не робить, схильний до вчинення корисливих злочинів.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Враховуючи, що ОСОБА_3 засуджений два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, крім того, зарекомендував себе як особа, яка незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушує громадський порядок та вчиняє адміністративні правопорушення, тому відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», відносно нього необхідно встановити адміністративний нагляд терміном на 12 місяців.
Керуючись п. «в» ст. 3, ст. 5, ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
Задовольнити подання начальника Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_6 .
Установити ОСОБА_3 адміністративний нагляд строком на 12 місяців та встановити відносно нього наступні обмеження:
1. Зобов'язати прибувати в період нагляду 1, 4 суботу кожного місяця з 09.00 до 12.00 годин на реєстраційну відмітку до Сумського РУП.
2. Заборонити виходити з квартири чи домоволодіння після 22.00 години до 05.00 години наступної доби без отримання на те письмового дозволу керівництва ОВС. При виході на роботу в години цієї заборони піднаглядний повинен попередити керівництво ОВС і надати відповідну довідку з місця роботи.
3. Заборонити виїзд за межі пункту проживання на постійне чи тимчасове перебування без письмового дозволу керівництва ОВС. В разі необхідності виїзду за територію пункту проживання, піднаглядний зобов'язаний письмово повідомити керівництво ОВС про мету, термін та точну адресу знаходження, отримати дозвіл, маршрутний листок, в якому зробити відповідні реєстраційні відмітки.
На постанову може бути подана апеляція до Сумського апеляційного суду протягом семи днів з дня її винесення.
Суддя ОСОБА_1