Справа № 620/6375/24 Головуючий у 1-й інстанції: Паламар П.Г.
Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.
15 травня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Черпака Ю.К.,
суддів Кобаля М.І., Штульман І.В.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу адвоката Хомича Івана Олександровича, подану в інтересах ОСОБА_1 , на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 липня 2024 року, ухвалене в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження без повідомлення та виклику сторін, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У травні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач/апелянт/ ОСОБА_1 ) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач/ГУ ПФУ в Чернігівській області) з вимогами:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії ОСОБА_1 на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 без обмеження розміру збільшення сумою 1 500, 00 грн та виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимального розміру, починаючи з 01 березня 2023 року;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії ОСОБА_1 на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 без обмеження розміру збільшення сумою 1 500, 00 грн та виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимального розміру, починаючи з 01 березня 2023 року;
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області, які полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії ОСОБА_1 на коефіцієнт збільшення 1,0796 відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 без обмеження розміру збільшення сумою 1 500,00 грн та виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимального розміру, починаючи з 01 березня 2024 року;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату підвищення пенсії ОСОБА_1 коефіцієнт збільшення 1,0796 відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 без обмеження розміру збільшення сумою 1 500, 00 грн та виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимального розміру, починаючи з 01 березня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до приписів постанов Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 і «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 індексація пенсії має проводитися із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, 1,0796, однак не зважаючи на вказане відповідачем обмежено розмір індексації сумою 1 500, 00 грн. Крім того, зазначив про протиправне обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 липня 2024 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром на суму індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити з 01 березня 2024 року виплату нарахованої пенсії ОСОБА_1 без обмежень її максимального розміру.
В решті позову відмовлено.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково, виходив з того, що ОСОБА_1 має право на отримання пенсії без обмеження її максимальним розміром після проведення індексації з 01 березня 2024 року, оскільки обмеження максимального розміру пенсії було скасоване рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, а тому застосування такого обмеження є протиправним. Водночас суд дійшов висновку, що позивач не має права на перерахунок пенсії у частині індексації понад встановене обмеження у 1 500, 00 грн, оскільки пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 та пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 прямо передбачено фіксацію суми індексації у розмірі 1 500,00 грн незалежно від коефіцієнта збільшення. Крім того, не підлягають задоволенню позовні вимоги за період з 01 березня 2023 року, оскільки з цієї дати розмір пенсії позивача не перевищував максимального розміру та йому здійснювалась виплата всіх передбачених до основного розміру пенсії надбавок доплат і підвищень.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 - адвокат Хомич І.О., посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити. Доводи апеляційної скарги аналогічні, заявленим у позовній заяві, а також містять посилання на неповне з'ясування обставин справи судом першої інстанції та невідповідність його висновків таким обставинам. Зазначив, що відповідач протиправно не доплачує з 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року позивачу щомісяця індексацію пенсії у повному розмірі, обмежуючи розмір такої виплати лише 1 500 грн. На його думку, індексація із застосуванням коефіцієнта збільшення (індексації) у розмірі 1,197, 1,0796, встановлена постановами Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 і «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185, не може бути обмежена.
Відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.
Згідно з частинами першою та другою статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
11 квітня 2024 року позивач, через уповноваженого представника звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою, на яку листом від 18 квітня 2024 року № 6194-5838/Л-02/8-2500/24 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило позивача, зокрема про те, що пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 та пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 встановлено, що розмір збільшення у результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 грн.
З розрахунків пенсії по пенсійній справі ОСОБА_1 вбачається, що з 01 березня 2023 року розмір пенсії загалом становила 20 810, 66 грн (у тому числі індексація 2 350, 51 грн та 1 500, 00 грн) без застосування обмежень її максимального розміру.
Після проведення перерахунку з 01 березня 2023 року розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації базового основного розміру нарахованої пенсії за 2023 на рівні 1 500, 00 грн (19 139, 84 грн х 0,197) склав 22 810, 66 грн (обмеження її максимального розміру не застосовано).
В подальшому, 01 березня 2024 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації базового основного розміру нарахованої пенсії за 2024 на рівні 1 500, 00 грн (20 639, 84 грн х 0, 0796), підсумок пенсії (з надбавками) склав 24 310, 66 грн, до якого застосовано обмеження максимального розміру і до виплати зазначено 23 610, 00 грн.
Вважаючи, що відповідачем при проведенні вищезазначених перерахунків пенсії протиправно не виплачено проведену індексацію на коефіцієнт збільшення пенсії 1,197 та 1,0796 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 та «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 та обмежено максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, позивач звернувся до суду з позовом.
Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.
Оскільки оскаржуване рішення в частині задоволених позовних вимог ухвалено судом першої інстанції з додержанням норм матеріального та процесуального права, з ним погодились сторони, то суд апеляційної інстанції здійснює перегляд судового рішення у межах доводів та вимог апеляційної скарги представника ОСОБА_1 - адвоката Хомича І.О. в частині позовних вимог, у задоволенні яких відмовлено.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували зокрема, на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Відповідно до статті 64 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
З 01 березня 2023 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (далі - Постанова № 168), відповідно до якої з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20 лютого 2019 року № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 168 установлено, що з 01 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що:
- у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
- розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.
Аналогічні за змістом положення містяться і у постанові Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185, згідно з якими індексація здійснюється з урахуванням коефіцієнта 1,076, однак сума індексації не може перевищувати встановленого обмеження 1 500 грн.
Вказане свідчить, що індексація здійснюється з урахуванням коефіцієнта 1,197, 1,076, однак законодавцем запроваджено тимчасове обмеження на її максимальний розмір - 1 500, 00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що з 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений Постановами № 168, № 185, а саме на 1 500 грн.
Отже, індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства з урахуванням умови, що таке підвищення відповідно не може перевищувати 1500 грн, тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року без обмеження розміру відповідної індексації сумою 1 500 грн.
При цьому, зазначена норма законодавства щодо встановлення граничного розміру у сумі 1 500 гривень не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.
Виключень щодо неврахування положень Постанов № 168, № 185 під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить, зазначений пункт є чинним та не суперечить вимогам закону.
Також колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог у частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 березня 2023 року без обмеження максимальним розміром, оскільки встановлено, що пенсійним органом таке обмеження фактично не застосовувалося. Як вбачається з матеріалів справи, після перерахунку розмір пенсії позивача склав 22?810, 66 грн, що відповідає встановленому максимальному розміру, а всі передбачені доплати, надбавки та підвищення були включені до загального розміру пенсійної виплати та фактично виплачувалися позивачу в повному обсязі.
З огляду на викладене, а також враховуючи встановлені обставини, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу адвоката Хомича Івана Олександровича, подану в інтересах ОСОБА_1 , залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 липня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.
Судді: Кобаль М.І.
Штульман І.В.