Ухвала від 16.05.2025 по справі 580/4050/25

УХВАЛА

16 травня 2025 року справа № 580/4050/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про залучення третьої особи у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та бездіяльності і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - ГУ ПФУ в Черкаській області, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо застосування з 01.01.2025 р. понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 р. № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перерахованої на підставі рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 р. у справі № 580/8104/23 без обмеження її максимального розміру;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01 січня 2025 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 р. № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», та без обмеження її максимального розміру, з виплатою різниці в пенсії за минулий час;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо невиплати з 01 листопада 2022 року ОСОБА_1 надбавки до розміру пенсії за вислугу років, встановленої відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 р. № 1767-ІІІ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01 листопада 2022 року виплату ОСОБА_1 надбавки до розміру пенсії за вислугу років, встановленої відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01.06.2000 р. № 1767-ІІІ;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо невиплати з 01 березня 2023 року ОСОБА_1 індексації пенсії за вислугу років, проведеної відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168, від 23.02.2024 р. № 185 та від 25.02.2025 р. № 209;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01 березня 2023 року виплату ОСОБА_1 індексації пенсії за вислугу років, проведеної відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168, від 23.02.2024, № 185 та від 25.02.2025 № 209;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити мені, ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми недоотриманої пенсії за весь час затримки виплати по день фактичної виплати.

Ухвалою від 17.04.2025 суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження в адміністративній справі, вирішив здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача подав клопотання про залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі у якості третьої особи. В обґрунтування клопотання зазначила, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Крім того, розробником проєкту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» є Мінсоцполітики.

Позивач подав заперечення на клопотання про залучення третьої особи в якому зазначив, що сама лише зацікавленість у результатах судового розгляду не свідчить про наявність правовідносин між позивачем або відповідачем та особою, про залучення якої в якості третьої особи подано клопотання. Така зацікавленість не є підставою для участі у справі.

Крім того, позовні вимоги в цій адміністративній справі, а саме зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу з 01.01.2025 р. пенсію без застосування понижуючих коефіцієнтів та без обмеження її максимального розміру, з виплатою різниці в пенсії за минулий час, виплатити з 01.11.2022 р. нараховану надбавку до розміру пенсії, встановлену відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», виплатити з 01.03.2023 р. нараховані суми індексації пенсії, проведеної відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168, від 23.02.2024 р. № 185 та від 25.02.2025 р. № 209, нарахувати і виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, жодним чином не впливатимуть на права, свободи, інтереси або обов'язки Міністерства соціальної політики України. Натомість обов'язки Мінсоцполітики, як головного розпорядника бюджетних коштів, передбачені законом і не визначаються судовим рішенням у конкретній справі.

Під час вирішення питання про доцільність залучення третьої особи суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третьої особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третьої особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

За приписами ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третьої особи до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Отже, необхідною умовою для залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, є те, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не брали участі у справі.

Суд зазначає, що наведені у клопотанні мотиви та доводи не можуть бути підставами для висновку, що рішення суду у цій адміністративній справі може вплинути на права та обов'язки Мінсоцполітики, як головного розпорядника бюджетних коштів, права та обов'язки якого передбачені законом.

З урахуванням предмета оскарження, характеру та суб'єктного складу цієї справи суд доходить висновку про відсутність підстав для залучення до участі у справі Мінсоцполітики як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 49, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про залучення до участі у справі третьої особи відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не може бути оскаржена.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК