16 травня 2025 р. № 400/2496/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А. з розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомЗаступника керівника Миколаївської окружної прокуратури, бульв. Бузький, 15,м. Миколаїв,54006,бульв. Бузький, 15,м. Миколаїв,54006
до відповідачаОчаківської міської ради, вул. Соборна, 7А,м. Очаків,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,57508, вул. 50 років Жовтня, 7, корп. А,Очаків,Миколаївська область,57508
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Заступник керівника Миколаївської окружної прокуратури (далі - позивач, Прокурор) звернувся до суду в інтересах держави з позовною заявою до Очаківської міської ради (далі - відповідач), в якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність Очаківської міської ради щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на безхазяйне нерухоме майно - протирадіаційне укриття № 54623, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область;
- зобов'язати Очаківську міську раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйного нерухомого майна на облік у друкованих засобах масової інформації, а саме - протирадіаційного укриття № 54623, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, Прокурор зазначав, що протирадіаційне укриття (далі - ПРУ) № 54623 не має на даний час ні визначеного власника, ні балансоутримувача, що створює загрозу його пошкодження або знищення. Відповідно до статті 36-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», частини другої статті 19 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) до повноважень органів місцевого самоврядування належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання , утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту. Також відповідно до статей 328, 335 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, до відання сільських, селищних, міських рад відноситься, зокрема, реєстрація та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади. Відповідач заходи щодо взяття на облік безхазяйного майна ПРУ № 54623 не вжив, чим допустив протиправну бездіяльність.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.06.2023, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.11.2023, у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 25.07.2024 рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16.11.2023 у справі № 400/2496/23 скасовано, а справу направлено до Миколаївського окружного адміністративного суду на новий розгляд.
Ухвалою від 07.08.2024 суд прийняв до свого провадження справу, постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що ним не вчинялось протиправної бездіяльності, адже будинок по вул. Першотравневій, 13 в м. Очакові разом з підвалами, де розміщується спірне укриття, передано на баланс ОСББ «МЖК-13» відповідно до рішення Очаківської міської ради від 11.03.2011 № 12 та акту прийому-передачі від 31.03.2011, а тому перейшло у спільну власність квартиронаймачів. Також, відповідач вважає, що спірне приміщення не є протирадіаційним укриттям, а є допоміжним приміщенням будинку, оскільки відсутні докази, які б підтверджували, що останнє будувалося саме як укриття. Крім того, Заступник прокурора не звертався до позивача з повідомленням про намір звертатися до суду з вимогами, чинним законодавством не встановлено обов'язкового досудового врегулювання, але при повідомленні Очаківською міською радою могло бути вивчено дане питання і прийнято рішення по суті. Оскільки позивачу не було відомо, а стало відомо з матеріалів справи про той факт, що виявляється дане майно протирадіаційне укриття за адресою : вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область, може бути безхазяйним майном.
До того ж, на даний час Очаківська міська територіальна громада знаходиться у зоні бойових дій, кожного дня відбуваються обстріли міста. Не працюють засоби масової інформації. У період воєнного стану відсутні можливості здійснювати бюджетне фінансування видатків на оцінку безхазяйного майна та на виготовлення технічної документації. Крім того процедура набуття безхазяйного майна буде відбуватися до двох років ( рік перебування на обліку, проведення конкурсу на вибір суб'єкта оціночної діяльності та оплата вартості даних робіт, проведення після процедури реєстрації) . Реєстри нерухомого майна на території громади закриті та не працюють. Оформлення безхазяйного майна потребує певного терміну ( до двух років), а Очаківська міська територіальна громада майже щодня потерпає від обстрілів російських військ. Населення громади має бути забезпечене місцями укриттів від обстрілів у найкоротші строки. Відтак, позовні вимоги є необгрунтованими.
Від прокурора до суду надійшла відповідь на відзив, в якій прокурор заперечив обгрунтування відповідача та додатково зазначив, що звертаючись до суду із вказаним позовом в якості самостійного позивача, прокурор обґрунтовував, що Очаківська міська рада є належним відповідачем у справі, у зв'язку з чим не може бути визначена у ній позивачем, як орган уповноважений державою виконувати функції власника майна, розпоряджатися майном комунальної власності, що суперечитиме принципам адміністративного судочинства. Відтак прокурор не може діяти в інтересах держави в особі Очаківської міської ради, у зв'язку з чим вказаний орган місцевого самоврядування не було повідомлено в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» про звернення до суду в порядку представництва інтересів держави у даній адміністративній справі. Разом з тим, варто зазначити, що упродовж 2022 року Миколаївською окружною прокуратурою неодноразово направлялися запити на адресу міської ради (від 21.09.2022 та 10.11.2022, які долучені до позову), в яких запитувалася інформація та підтверджуючі документи щодо підстав відчуження у приватну власність 24 протирадіаційних укриттів на території громади, у тому числі і спірного. Крім того, у запиті від 10.11.2022 прокурором чітко зазначено, що наразі є підстави вважати, що ПРУ, у тому числі з обліковим номером № 54623, або є безхазяйним, або його передача у приватну власність об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку, вочевидь була протиправною, та знов запропоновано міській раді надати документи, що підтверджують перехід права комунальної власності спірного та інших укриттів у приватну. Однак, на зазначені запити міською радою у листах від 19.10.2022 та 28.11.2022 (містяться у матеріалах справи) повідомлено лише, що документи, на підставі яких відчужено у приватну власність протирадіаційні укриття, у тому числі і спірне, відсутні і на теперішній час вони не належить до комунальної власності. Щодо суті позовних вимог, то як станом на момент прийняття Очаківською міською радою рішення від 01.03.2011 про зміну балансоутримувача житлового будинку по вул. Першотравневій, 13 у м. Очакові так і на час розгляду справи, власник спірної споруди цивільного захисту, збудованої у 1989 році, був невідомим. Вказане підтверджується, зокрема інформацією Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях від 27.01.2023, копія якої наявна в матеріалах справи, про те, що в реєстрі об'єктів державної власності, захисна споруда № 54623 відсутня, а також інформаціями Управління з питань цивільного захисту Миколаївської обласної військової адміністрації та Очаківської міської ради, які наведені вище. Ураховуючи викладене, достовірно встановити, хто є власником спірної споруди цивільного захисту населення, розташованої на території міста Очакова, неможливо, що свідчить про наявність підстав для застосування процедури визнання такого майна безхазяйним. Проте Очаківською міською радою, за відсутності даних про власника протирадіаційного укриття, розташованого в підвальному приміщенні будинку № 13 по вул. Першотравневій в місті Очакові, та незважаючи на ліквідацію комунального підприємства, на балансі якого перебував житловий будинок з розташованим в ньому укриттям, до даного часу не вжито заходів щодо взяття на облік безхазяйного майна - спірної споруди цивільного захисту та подальшого набуття права комунальної власності на нього.
Відповідно до ст.262 КАС України справа розглядається без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив матеріали справи, встановив наступне.
22.08.2022 Миколаївською окружною прокуратурою внесено відомості до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 367 Кримінального кодексу України, за фактом невиконання власником та балансоутримувачами вимог щодо належного утримання захисних споруд на території Очаківської територіальної громади.
У ході досудового розслідування встановлено, що на території Очаківської громади знаходиться протирадіаційне укриття № 54623, що розташоване за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область, щодо якого відсутній власник або балансоутримувач.
Рішенням Очаківської міської ради від 11.03.2011 № 12 було надано дозвіл на передачу житлового будинку за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область, з балансу Комунального підприємства “Очаківський комбінат комунальних послуг» на баланс ОСББ “МЖК-13».
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 09.03.2023 за адресою Миколаївська область, місто Очаків, вулиця Першотравнева, будинок 13, зареєстрована земельна ділянка площею 0,1342 для розташування та обслуговування багатоквартирного житлового будинку за ОСББ “МЖК-13».
Лист відповідача від 03.11.2015 за №1584 свідчить, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 № 1473-р “Про підготовку і проведення у 2014-2015 технічної інвентаризації захисних споруд цивільної оборони» Очаківська міська рада замовила в КП ММ БТІ технічну інвентаризацію об'єкта приватної власності, а саме ПРУ № 54623 за адресою: м. Очаків, Першотравнева, 13. Титульний аркуш Техпаспорта свідчить, що власником ПРУ № 54623 зазначено Управління з питань ЖКХ Очаківської міської ради.
У межах кримінального провадження прокурором Очаківського відділу Миколаївської окружної прокуратури Чехліною В. О. за участі спеціаліста - провідного фахівця ВПР та РП ЦЗД ГУ ДСНС України у Миколаївській області майора служби ЦЗ Петровських Є. В. 30.01.2023 було проведено огляд укриття № 54623, що підтверджується протоколом огляду місця події.
За результатами огляду спеціалістом з цивільного захисту зроблено висновок про неготовність для використання за призначенням сховища № 54623, що розташоване по вул. Першотравнева, 13 в м. Очакові Миколаївської області .
Також відповідно до акта оцінки готовності споруди цивільного захисту від 19.09.2022 стан споруди - неготова до використання за призначенням.
Відповідно до “Книги обліку захисних споруд цивільного захисту протирадіаційних укрить», долученої до інформації Очаківської міської ради від 16.08.2022 за №569/02-02/07, протирадіаційне укриття № 54623 по вул. Першотравнева, 13 в м. Очакові на праві приватної власності належить ОСББ “МЖК-13» (код ЄДРПОУ 37245475).
Аналогічна інформація щодо власника значиться і в обліковій картці на протирадіаційне укриття № 54623.
Згідно з інформацією ОСББ “МЖК-13» від 27.01.2023 за № 1/1, наданої на запит прокурора від 23.01.2023 за №50/1-310ВИХ-22, останнє не є власником та балансоутримувачем протирадіаційного укриття № 54623.
За передавальним актом від 31.03.2011 з балансу КП “Очаківський комбінат комунальних послуг» на баланс ОСББ “МЖК-13» передано житловий комплекс по вул. Першотравнева, 13 без зазначення наявності у ньому протирадіаційного укриття № 54623, але зазначено, що передаються підвали загальною площею 361,9 м кв.
За актом прийому-передачі документації на будинок № 13 по вул. Першотравнева від 31.03.2011 документація на протирадіаційне укриття № 54623 не значиться та відповідно не передавалася.
Відповідно до інформації Управління з питань цивільного захисту Миколаївської обласної державної (військової) адміністрації від 17.02.2023 за № 144-02-07-23 долучено витяг з “Книги обліку ПРУ Миколаївської області станом на 01.01.2023», з якого вбачається, що ПРУ № 54623 по вул. Першотравнева, 13 перебуває у комунальній власності міської ради.
Також відповідач надав на вимогу прокуратури облікову картку № 2 на ПРУ № 54623, в якій зазначено, що воно належить ОСББ “МЖК-13», рік введення в експлуатацію - 1989 рік. У паспорті сховища ПРУ №54623 також зазначено, що воно належить ОСББ.
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні записи про зареєстроване право комунальної або приватної власності на спірне протирадіаційне укриття.
Прокурор вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на безхазяйне нерухоме майно - протирадіаційне укриття № 54623, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область, звернувся до суду з даною позовною заявою.
Суд вирішуючи спір між сторонами виходить з наступного.
Кодекс цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження Кабінету Міністрів України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - центральні органи виконавчої влади), органів державної влади, що не входять до системи центральних органів виконавчої влади (далі - інші органи державної влади), Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, встановлює права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (далі - суб'єкти господарювання), а також інших юридичних осіб (стаття 1 цього Кодексу).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 32 КЦЗ України до захисних споруд цивільного захисту належить протирадіаційне укриття - негерметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, які можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, та іонізуючого опромінення у разі радіаційної аварії і радіоактивного забруднення місцевості та непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.
Інструкція щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затверджена наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.2006 № 653 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02.11.2006 за № 1180/13054 (чинна на момент проведення технічної інвентаризації ПРУ; втратила чинність 09.07.2018), встановлює єдині вимоги, які є обов'язковими для виконання при утриманні захисних споруд цивільної оборони (сховищ і протирадіаційних укритті) у мирний час.
Інструкція призначена для використання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями (незалежно від форм власності), які утримують захисні споруди цивільної оборони (далі - захисні споруди).
Згідно з приписами цієї Інструкції протирадіаційні укриття призначені для захисту осіб, що укриваються, від впливу іонізуючого випромінювання при радіоактивному забрудненні місцевості і допускають безперервне перебування у них розрахункової кількості осіб, що укриваються, до двох діб.
Статус захисної споруди, її основні технічні характеристики визначаються паспортом сховища (протирадіаційного укриття) (додаток 1), підписаним керівником експлуатуючої організації і представником управління (відділу) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту міста (району).
Списання непридатних до експлуатації захисних споруд здійснюється відповідно до Інструкції про порядок списання непридатних захисних споруд цивільної оборони, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.99 N 567 (із змінами) (втратила чинність 10.03.2017).
Ця Інструкція визначає умови списання непридатних захисних споруд цивільної оборони, до яких належать сховища всіх класів, протирадіаційні укриття усіх груп і захисні споруди запасних пунктів управління (далі - захисні споруди) центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства), склад і обов'язки відповідних комісій, а також вимоги щодо оформлення, погодження і затвердження відповідної документації.
Для визначення стану захисної споруди і оформлення документації, пов'язаної із списанням цієї споруди, відновлення якої економічно недоцільне, за наказом начальника цивільної оборони утворюється комісія у складі: головного інженера або заступника керівника (голова комісії); осіб, які несуть відповідальність за збереження захисної споруди; представника органу, спеціально уповноваженого органом виконавчої влади розв'язувати завдання цивільної оборони та попередження і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій; представника регіонального відділення Фонду державного майна; головного бухгалтера або його заступника, а на підприємстві, де утворено обліково-контрольну групу, - керівника цієї групи; представника проектної організації, яка видала висновок про стан захисної споруди (пункт 5).
За результатами роботи комісія складає акт про списання захисної споруди за формою згідно з додатком 1 (пункт 7).
Для затвердження акта про стан захисної споруди орган, що затверджує цей акт, подає для погодження документацію на списання: протирадіаційних укриттів - до уповноваженого органу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (пункт 10).
Після погодження цієї документації акт затверджується керівником відповідного центрального або місцевого органу виконавчої влади.
Управління захисту населення і території МНС, уповноважені органи з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації забезпечують ведення журналу обліку списаних захисних споруд цивільної оборони згідно з додатком 2 (пункт 12).
Чинними станом сьогодні Вимогами щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 30.07.2018 за № 880/32332, запроваджено систему нумерації (присвоєння облікових номерів) захисних споруд цивільного захисту (далі - захисні споруди) та визначено зразки облікових документів паперового обліку фонду захисних споруд (паспорта захисної споруди, облікової картки захисної споруди, книги обліку захисних споруд і книги обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів).
Ведення обліку фонду захисних споруд здійснюється шляхом складення в паперовій формі паспорта та облікової картки захисної споруди, а також ведення в паперовій та електронній формі книги обліку захисних споруд і книги обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів (пункт 1).
Номер захисної споруди відображається в документах паперового обліку захисних споруд
(пункт 4).
Документи паперового обліку захисних споруд (паспорт та облікову картку захисної споруди цивільного захисту) складає балансоутримувач за формою згідно з додатками 2, 3 до цих Вимог відповідно.
Паперовий облік фонду захисних споруд організовують і ведуть балансоутримувачі та органи, визначені в пункті 22 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року № 138.
Узагальнений облік захисних споруд на галузевому та територіальному рівні ведеться в книгах обліку захисних споруд цивільного захисту, що складаються за формою згідно з додатком 4 до цих Вимог (пункт 6).
Книги обліку захисних споруд заповнюються на підставі відомостей, що містяться в паспортах та облікових картках захисних споруд.
Зняття захисних споруд, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів з обліку здійснюється шляхом унесення відповідних змін до документів, передбачених пунктами 4, 7 цих Вимог.
У разі встановлення факту неправомірної постановки на облік захисних споруд та споруд подвійного призначення зняття їх з обліку здійснюється за погодженням з ДСНС на підставі відповідних рішень органів, до повноважень яких належить ведення такого обліку.
Зняття захисних споруд із загальнодержавного електронного обліку захисних споруд здійснюється ДСНС та її територіальними органами, що ведуть електронний облік на відповідних територіях, після зняття захисних споруд з обліку фонду захисних споруд, що ведеться міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, районними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування та балансоутримувачами (пункт 10).
Системний аналіз вказаних норм свідчить про те, що статус захисної споруди, зокрема протирадіаційного укриття, підтверджується паспортом сховища (протирадіаційного укриття), обліковою карткою захисної споруди та книгою обліку захисних споруд. Зняття захисних споруд з обліку здійснюється за спеціально встановленою процедурою, результат якої відображається компетентними органами в журналі обліку списаних захисних споруд цивільної оборони (відповідно Інструкції, чинної до 10.03.2017) або ж у загальнодержавному електронному обліку захисних споруд (відповідно до чинних Вимог щодо забезпечення нумерації та здійснення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту).
У матеріалах справи наявні копії:
1) Технічного паспорту на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони), протирадіаційне укриття, обліковий № 54623, Літер “Апд», № 13, вул. Першотравнева, м. Очаків (паспорт виготовлено станом на 18.11.2015, власник - Управління з питань ЖКГ Очаківської міської ради);
2) Облікової картки протирадіаційного укриття № 54623, за адресою: Миколаївська область, м. Очаків, вул. Першотравнева, 13; власник ОСББ “МЖК-13»;
3) витягу з “Книги обліку ПРУ Миколаївської області» станом на 01.01.2023, у якому вказане ПРУ № 54623, адреса: м. Очаків, вул. Першотравнева, 13, власність - комунальна, міська рада.
З огляду на зазначені документи спірний об'єкт має статус саме захисної споруди - протирадіаційне укриття. Тому, твердження відповідача щодо відсутності доказів побудови спірного приміщення саме як укриття та віднесення його до допоміжного приміщення є необгрунтованими.
Щодо набуття права власності на протирадіаційне укриття № 54623, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область, суд зазначає наступне.
Так, згідно рішення Очаківської міської ради від 11.03.2011 № 12 та передавального акту від 31.03.2011 з балансу КП «Очаківський комбінат комунальних послуг» на баланс ОСББ «МЖК-13» було здійснено передачу житлового будинку № 13 по вул. Першотравневій у міста Очакові, 1989 року побудови. При цьому, інформації щодо передачі на баланс ОСББ протирадіаційного укриття ні в рішенні, ні в акті не зазначено.
За даними виконавчого комітету Очаківської міської ради від 19.10.2022 № 843/02- 02/02 та Управління з питань житлово-комунального господарства, архітектури, містобудування, економіки, інвестицій та регулювання земельних відносин Очаківської міської ради від 28.11.2022 № 269/15-01-14 документи, які б засвідчували факт передачі у власність або на баланс ОСББ «МЖК-13» саме споруди цивільного захисту - ПРУ № 54623, у міській раді відсутні.
За інформацією голови ОСББ «МЖК-13» від 27.01.2023 № 1/1, ПРУ № 54623 не перебуває у власності та на балансі об'єднання.
Разом з тим, згідно інформації Очаківської районної філії КП «ММБТІ» від 06.04.2023 №15, копія якої міститься в матеріалах справи, інвентарна справа на нерухоме майно - житловий комплекс по вул. Першотравневій, 13 у м. Очакові не виготовлялась.
Будь - які інші первинні дані щодо власника споруди цивільного захисту населення - ПРУ № 54623 відсутні.
Окрім того, процедура передачі укриття з балансу Комунального підприємства на баланс ОСББ не свідчить про визначення (зміну) власника цього майна, а є лише операцією з переходу майна у розпорядження іншого користувача. Відповідно до Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансово звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 07.02.2013 № 73, баланс - це форма звіту, яка відображає активи, зобов'язання і власний капітал підприємства на певну дату.
Отже, баланс - це лише форма звітності про наявне у розпорядженні балансоутримувача майно, що ніяким чином не свідчить про перебування цього майна у його власності. Тобто, передача на баланс ОСББ будинку, в якому розташоване протирадіаційне укриття не є підставою вважати, що власником укриття стає ОСББ.
Отже, докази перебування споруди цивільного захисту населення у державній власності станом на 1989 рік, його передачі у комунальну власність в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю», а також будівництва вказаного об'єкту ОСББ «МЖК-13» відсутні.
Таким чином, як станом на момент прийняття Очаківською міською радою рішення від 01.03.2011 про зміну балансоутримувача житлового будинку по вул. Першотравневій, 13 у м. Очакові так і на час розгляду справи, власник спірної споруди цивільного захисту, збудованої у 1989 році, був невідомим.
Вказане підтверджується, зокрема інформацією Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях від 27.01.2023, копія якої наявна в матеріалах справи, про те, що в реєстрі об'єктів державної власності, захисна споруда № 54623 відсутня, а також інформаціями Управління з питань цивільного захисту Миколаївської обласної військової адміністрації та Очаківської міської ради, які наведені вище.
З урахуванням зазначеного, достовірно встановити, хто є власником спірної споруди цивільного захисту населення, розташованої на території міста Очакова, неможливо, що свідчить про наявність підстав для застосування процедури визнання такого майна безхазяйним.
Проте відповідачем, за відсутності даних про власника протирадіаційного укриття, розташованого в підвальному приміщенні будинку № 13 по вул. Першотравневій в місті Очакові, та незважаючи на ліквідацію комунального підприємства, на балансі якого перебував житловий будинок з розташованим в ньому укриттям, до даного часу не вжито заходів щодо взяття на облік безхазяйного майна - спірної споруди цивільного захисту та подальшого набуття права комунальної власності на нього.
Таким ичном, матеріалами справи підтверджується, що захисна споруда- протирадіаційне укриття № 54623, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область є безхазяйним нерухомим майном.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (абз. 15 ст. 1) визначено, що право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Згідно із ст. 29 цього Закону до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; встановлення порядку та здійснення контролю за використанням прибутків підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідних територіальних громад; підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо порядку та умов відчуження комунального майна, проектів місцевих програм приватизації та переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; організація виконання цих програм; подання раді письмових звітів про хід та результати відчуження комунального майна.
Відповідно до приписів ст. 60 Закону територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону, як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Відповідно до ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона, за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Отже, саме Очаківська міська рада, як орган місцевого самоврядування, повинна забезпечувати реалізацію державної політики у сфері володіння, користування і розпорядження об'єктами комунальної власності на відповідній території, у тому числі організації та ініціювання питання щодо реєстрації права власності на нерухоме майно, визнане безхазяйним.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
За визначенням ст. 2 зазначеного Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (ч. 2 ст. 3 Закону).
Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 14 ст. 18 Закону).
Згідно з п.п. 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених п.п. 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.
З огляду на зазанчені норми, суд доходить висновку що саме на орган місцевого самоврядування - Очаківську міську раду покладається обов'язок щодо вчинення дій, пов'язаних з набуттям права власності на безхазяйне майно, яке знаходиться на її території, зокрема взяття його на облік .
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20.06.2023 у справі № 340/11130/21.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту, споруди подвійного призначення та найпростіші укриття складають фонд захисних споруд цивільного захисту і належать до засобів колективного захисту.
Частиною 8 ст. 32 Кодексу визначено, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів. Згідно з положеннями Порядку № 138 балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.
Ураховуючи вимоги ч. 2 ст. 19 КЦЗ України, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту, окрім інших, належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду таких споруд. Отже, законодавець визначив систему органів (як державної виконавчої влади, так і місцевого самоврядування), що здійснюють реалізацію державної політики у сфері цивільного захисту, з розмежуванням їх повноважень в залежності від статусу відповідного органу в структурі органів влади в Україні та виходячи із форми власності (державної, комунальної чи приватної) на захисну споруду, а також визначив органи місцевого самоврядування як такі, що відповідальні за прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту населення як державної, так комунальної власності, у тому числі у разі банкрутства (ліквідації) балансоутримувача такої споруди.
Відповідно до п. 14 Порядку № 138 створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, яким визначено механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, у тому числі споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, та ведення його обліку у разі банкрутства (ліквідації) балансоутримувача захисних споруд державної та комунальної форми власності, а також виявлення безхазяйних захисних споруд органи місцевого самоврядування за погодженням з місцевими держадміністраціями, а також центральними органами виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають захисні споруди державної форми власності, приймають рішення про їх подальше використання.
Відповідачем у відзиві зазначено, що рішенням господарського суду Миколаївської області від 05.02.2014 у справі № 5016/1986/2012 (5/77) Комунальне підприємство «Очаківський комбінат комунальних підприємств» ліквідовано. Водночас, всупереч викладених положень законодавства, ПРУ № 54623, після ліквідації комунального підприємства, не має на даний час ні визначеного власника, ні балансоутримувача, що створює загрозу його пошкодження або ж взагалі знищення, а також може призвести до вибуття вказаної споруди цивільного захисту у приватну власність.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Отже, зазначене вище свідчить про протиправну бездіяльність Очаківської міської ради щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на безхазяйне нерухоме майно - протирадіаційне укриття № 54623, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область. А тому, суд вважає за необхідне зобов'язати Очаківську міську раду вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйного нерухомого майна на облік у друкованих засобах масової інформації, а саме - протирадіаційного укриття № 54623, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область.
Позов задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов Заступника керівника Миколаївської окружної прокуратури (бульв. Бузький, 15,м. Миколаїв,54006 02910048) до Очаківської міської ради (вул. Соборна, 7А,м. Очаків,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,57508 26565627) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Очаківської міської ради (вул. Соборна, 7-А,, м. Очаків, Миколаївська область, 57508, ЄДРПОУ 26565627) щодо невжиття заходів з приводу набуття права власності на безхазяйне нерухоме майно - протирадіаційне укриття № 54623, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область.
3. Зобов'язати Очаківську міську раду ради (вул. Соборна, 7-А,, м. Очаків, Миколаївська область, 57508, ЄДРПОУ 26565627) вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, та розміщення оголошення про взяття безхазяйного нерухомого майна на облік у друкованих засобах масової інформації, а саме - протирадіаційного укриття № 54623, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 13, м. Очаків, Миколаївська область.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов