Справа № 147/806/25
Провадження № 3/147/453/25
16 травня 2025 року с-ще Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Почкіна Оксана Миколаївна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого в МХП, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт № НОМЕР_1 , виданий 19.09.2022, 0533, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 173-2, ч.2 ст.173-2 КУпАП
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №673755від 10.05.2025 вбачається, що ОСОБА_1 17.04.2025 о 19 год. 20 хв. в АДРЕСА_3 , умисно штовхав свою дружину ОСОБА_2 , чим вчинив домашнє насильство фізичного характеру та завдав шкоди фізичному здоров'ю.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, з протоколу серії ВАД №673756 від 10.05.2025 вбачається, що ОСОБА_1 17.04.2025 о 19 год. 20 хв. в АДРЕСА_3 , в присутності малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , умисно штовхав свою дружину ОСОБА_2 , чим вчинив домашнє насильство фізичного характеру та завдав шкоди психічному здоров'ю дитині.
ОСОБА_1 в суд прибув, йому перед початком судового розгляду було роз'яснено права у відповідності до ст. 268 КУпАП. В судовому засіданні пояснив, що прийшов до дружини провідати дитину, оскільки вони проживають окремо. Під час цього у них виник конфлікт, внаслідок чого він штовхнув дружину в плече і при цьому була присутня дочка.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положення КУпАП передбачають, що обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відповідальність за даною нормою настає у разі вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідальність за ч. 2 ст. 173-2 настає за діяння, передбачене частиною першою ст. 173-2, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», під домашнім насильством розуміється діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Крім того, ч. 2 ст.251 КУпАП визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Для встановлення події правопорушення, зазначеного у ч.1 ст.173-2 КУпАП необхідно з'ясувати чи дійсно особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, вчинила домашнє насильство.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що домашнє насильство, яке охоплюється диспозицією частини 1 статті 173-2 КУпАП, має місце тоді, коли будь-які діяння фізичного, психологічного чи економічного характеру тягнуть за собою настання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Таким чином, під домашнє насильство, зокрема фізичного характеру, яке утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП, підпадають лише діяння, якими цілеспрямовано та навмисно завдається шкода фізичному здоров'ю іншого члена сім'ї.
Як вбачається з матеріалів справи, доказами вчинення ОСОБА_4 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП є:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №673755 від 10.05.2025 вбачається, що ОСОБА_1 17.04.2025 о 19 год. 20 хв. в АДРЕСА_3 , умисно штовхав свою дружину ОСОБА_2 , чим вчинив домашнє насильство фізичного характеру та завдав шкоди фізичному здоров'ю;
- поясненнями ОСОБА_1 від 10.05.2025 , в яких він зазначив що прийшов до дружини провідати дитину, оскільки вони проживають окремо. Під час цього у них виник конфлікт так як дружина повідомила йому про свою зраду, внаслідок чого він штовхнув дружину в плече і при цьому була присутня дочка;
- поясненнями ОСОБА_2 , в яких вона зазначила, що 17.04.2025 до неї прийшов її чоловік провідати дитину, оскільки вони проживають окремо. Невдовзі між ними виник конфлікт через те, що чоловік почав звинувачувати її у зрадах. Вона намагалася припинити конфлікт, однак чоловік замахнувся на неї кулаком та вдарив її лівою рукою. При цьому була присутня їхня малолітня донька;
- протоколом встановлення тимчасового заборонного припису серії АА від 318367 від 10.05.2025, з якого вбачається, що ОСОБА_1 було встановлено тимчасовий заборонний припис протягом доби.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення ВАД №673755 від 27.04.2025, інші матеріали справи, суддя встановила, що диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає настання наслідків вчинених діянь, які складають об'єктивну сторону адміністративного правопорушення, а саме, що внаслідок таких діянь була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого. В протоколі ВАД №673755 зазначено, що ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство фізичного характеру, а саме штовхнув ОСОБА_2 і при цьому була завдана шкода фізичному здоров'ю. Однак в матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_2 була завдана шкода фізичному здоров'ю.
Тому враховуючи наведені вище обставини, вважаю, що матеріали про адміністративне правопорушення, не містять належних та допустимих доказів наявності в діях події і складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Крім того, відповідальність за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП настає за діяння, передбачене частиною першою ст. 173-2 КУпАП, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Як вбачається з матеріалів справи, доказами вчинення ОСОБА_4 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП є:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №673756 від 10.05.2025 вбачається, що ОСОБА_1 17.04.2025 о 19 год. 20 хв. в АДРЕСА_3 , в присутності малолітньої доньки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 умисно штовхав свою дружину ОСОБА_2 , чим вчинив домашнє насильство фізичного характеру та завдав шкоди психічному здоров'ю дитині;
- поясненнями ОСОБА_1 від 10.05.2025, в яких він зазначив що прийшов до дружини провідати дитину, оскільки вони проживають окремо. Під час цього у них виник конфлікт так як дружина повідомила йому про свою зраду, внаслідок чого він штовхнув дружину в плече і при цьому була присутня дочка;
- поясненнями ОСОБА_2 , в яких вона зазначила, що 17.04.2025 до неї прийшов її чоловік провідати дитину, оскільки вони проживають окремо. Невдовзі між ними виник конфлікт через те, що чоловік почав звинувачувати її у зрадах. Вона намагалася припинити конфлікт, однак чоловік замахнувся на неї кулаком та вдарив її лівою рукою. При цьому була присутня їхня малолітня донька;
- протоколом встановлення тимчасового заборонного припису серії АА від 318400 від 10.05.2025, з якого вбачається, що ОСОБА_1 було встановлено тимчасовий заборонний припис протягом доби.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення ВАД №673756 від 27.04.2025, інші матеріали справи, суддя встановила, що інкриміноване ОСОБА_4 адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП містить кваліфікуючу ознаку, а саме домашнє насильство, за яке передбачена відповідальність за ч,2 статті 173-2 КУпАП, має місце тоді, коли будь-які діяння фізичного, психологічного чи економічного характеру направлені на завдання шкоди малолітній чи неповнолітній особі. Разом з тим, матеріали справи не містять доказів, що дії порушника вчинялися стосовного його малолітньої дочки
Тому враховуючи наведені вище обставини, вважаю, що матеріали про адміністративне правопорушення, не містять належних та допустимих доказів наявності в діях події і складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, провадження у справі щодо дій ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 172-15, 247, 280, 284 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, ч. 2 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з часу її винесення через Тростянецький районний суд Вінницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Почкіна