Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
16 травня 2025 року м. ХарківСправа № 922/233/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калініченко Н.В.
в порядку статті 246 ГПК України, у справі
за позовом ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «ХАРКІВ АГРО ПРОДУКТ», місто Харків,
до ЛЮБОТИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, Харківська обл., місто Люботин,
про визнання незаконним та скасування припинення права постійного користування, визнання незаконним та скасування рішення, скасування рішення, поновлення відомостей, -
Позивач, ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО "ХАРКІВ АГРО ПРОДУКТ", звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача, ЛЮБОТИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, про визнання незаконним та скасування припинення права постійного користування ФГ “Харків Агро Продукт» на земельну ділянку кадастровий номер 6325157600:02:004:0002 через відсутність судового рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою; визнання незаконним та скасування рішення LIX сесії VIII скликання Люботинської міської ради Харківської області від 12.09.2024 № 389; скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію припинення права постійного користування земельною ділянкою ФГ “Харків Агро Продукт» від 04.10.2024, індексний номер рішення: 75386625, внесене до реєстру на підставі рішення LIX сесії VIII скликання Люботинської міської ради Харківської області від 12.09.2024 № 389; поновлення в ДРРП відомостей про право постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 6325157600:02:004:0002 (реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна: 2230355263251; номер запису про інше речове право: 39352461) ФГ “Харків Агро Продукт», які було внесено до реєстру за рішенням державного реєстратора про державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою ФГ “Харків Агро Продукт» від 24.03.2023, індексний номер рішення: 66914733 (з урахуванням ухвали суду від 04 березня 2025 року).
У відповідності до ч.ч. 1, 5, 7, 11 ст. 246 ГПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання. Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, який повинен надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк.
Під час вирішення спору (на час підписання повного тексту судового рішення 16 травня 2025 року), судом встановлені обставини, що можуть свідчити про порушення законодавства.
Так, судом встановлено, що фізична особа ОСОБА_1 мав на праві постійного користування земельну ділянку площею 25,4 га, кадастровий номер 6325157600:02:004:0002, що підтверджується державний актом на право постійного користування землею серії Б № 047684 1993 року. У відповідності до цього акта земля надана для ведення селянського господарства.
Як вбачається із витягу з Державного реєстру речових прав № 326867166 від 24 березня 2023 року право постійного користування належить Фермерському господарству «Харків агро продукт» на підставі акта приймання-передачі від 07.03.2023 року та протоколу загальних зборів засновників (учасників) ФГ «Харків агро продукт» № 1 від 17 жовтня 2022 року. У відповідності до службової записки начальника земельних відносин ОСОБА_2 зазначено, що ОСОБА_1 не виконував обов'язок щодо створення фермерського господарства майже протягом 20 років, що свідчить про безпідставність та незаконність отримання ним вищевказаної землі для цілей створення селянського (фермерського) господарства. Крім того, відповідно до даних ДПС України заборгованість ОСОБА_1 зі сплати земельного податку складає 177 535,17 грн.
1. ВІДНОСНО СТРОКІВ РЕЄСТРАЦІЇ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА
Відповідно до Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» № 2009-ХІІ (в редакції, що діяла на момент видачі державного акту) селянське (фермерське) господарство є формою підприємництва громадян України, які виявили бажання переважно особистою працею членів цього господарства виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою і реалізацією. У відповідності до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» № 2009-ХІІ (в редакції, що діяла на момент видачі державного акту) після одержання державного акта на право приватної власності або довічного успадковуваного володіння землею чи укладення договору на оренду селянське (фермерське) господарство підлягає державній реєстрації в районній, міській Раді народних депутатів, що надала земельну ділянку у довічне успадковуване володіння, приватну власність або користування. Означений Закон України «Про селянське (фермерське) господарство» № 2009-ХІІ втратив чинність 29 липня 2003 року у зв'язку із прийняттям нового Закону України «Про фермерське господарство». При цьому, в новому Законі «Про фермерське господарство» також закріплено аналогічне зобов'язання, зокрема у ч. 1 ст. 8, де зазначено, що після одержання державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації. Звідси законодавством, чинним на момент передання в постійне користування земельної ділянки, було передбачено одержання земельної ділянки як обов'язкової умови для набуття правосуб'єктності СФГ як юридичної особи. Водночас, одержання громадянином державного акта, яким посвідчувалося право на земельну ділянку для ведення СФГ, зобов'язувало таку фізичну особу в подальшому подати необхідні документи до відповідної місцевої ради для державної реєстрації СФГ. Тобто закон не передбачав права громадянина використовувати земельну ділянку, надану йому в користування для ведення СФГ, без створення такого СФГ. Враховуючи законодавчі обмеження у використанні земельної ділянки іншим чином, ніж це передбачено її цільовим призначенням, а також правові наслідки використання чи невикористання земельної ділянки не за її цільовим призначенням, надана громадянину у встановленому порядку для ведення фермерського господарства земельна ділянка, в силу свого правового режиму, є такою, що використовується виключно для здійснення підприємницької діяльності, а не для задоволення особистих потреб.
У Постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 травня 2020 року у справі № 357/1180/17 зазначено, що можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов'язана з одержанням ним державного акта на право власності чи постійного користування на земельну ділянку або укладенням договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства, що є передумовою для державної реєстрації останнього. Натомість відсутність такої реєстрації протягом розумного строку є невиконанням умов закону для отримання земельної ділянки з метою ведення фермерського господарства.
Як вбачається із відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ФГ «Харків агро продукт» зареєстровано 20 жовтня 2022 року, номер запису 1004801020000092078. Єдиним засновником та директором ФГ є ОСОБА_3
На переконання суду, враховуючи вищевикладені норми законодавства, а також постанову Великої Палати Верховного Суду від 12 травня 2020 року у справі № 357/1180/17, реєстрація фермерського господарства у 2022 році, тобто за спливом 29 років, не є розумним строком виконання обов'язку, що був передбачений як ч. 1 ст. 8 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» № 2009-ХІІ, так і ч. 1 ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство».
Крім того, судом не встановлювався факт, адже це не охоплювалося межами позовних вимог, про те, хто був засновником фермерського господарства на момент його (ФГ) реєстрації. Водночас, у відповідності до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» № 2009-ХІІ (в редакції, що діяла на момент видачі державного акту) членами селянського (фермерського) господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 16-річного віку, та інші родичі, які об'єдналися для роботи в цьому господарстві. Членами селянського (фермерського) господарства не можуть бути особи, в тому числі родичі, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом, угодою). Згідно із ч. 2 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» (на момент реєстрації відповідного фермерського господарства) фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону. На момент вирішення питання про відкриття провадження судом отримано інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про те, що засновником та директором ФГ «Харків агро продукт» є ОСОБА_3 .
2. ВІДНОСНО ЗАБОРГОВАНОСТІ З ОПЛАТИ ЗЕМЕЛЬНОГО ПОДАТКУ
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що за інформацією Люботинської міської ради, що викладена у листі № 01-19/303 від 13 серпня 2024 року, у ОСОБА_1 наявний борг зі сплати земельного податку у розмірі 177 535,17 грн. У відповідності до службової записки начальника земельних відносин ОСОБА_2 зазначено, що відповідно до даних ДПС України заборгованість ОСОБА_1 зі сплати земельного податку складає 177 535,17 грн.
Відповідно до пп. 14.1.147 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати. Згідно пп. 14.1.72. п. 14.1 ст. 14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Платниками земельного податку є землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування (пп. 269.1.1.2. п. 269.1. ст. 269 ПК України). У відповідності до п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України (на момент винесення відповідного рішення) підставами припинення права користування земельною ділянкою є: систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Як зазначено відповідачем, означена земельна ділянка була у власності Манченківської селищної ради і, внаслідок реорганізації та укрупнення адміністративно-територіальних одиниць, означена земельна ділянка передана у власність Люботинської міської ради.
Водночас, посадові особи Манченківської селищної ради не ставили питання (матеріали справи не містять відповідної інформації) ані щодо ініціювання припинення права постійного користування ОСОБА_1 за систематичну не сплату земельного податку, ані щодо дотримання ОСОБА_1 вимог ч. 1 ст. 8 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» № 2009-ХІІ, так і ч. 1 ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство» щодо реєстрації фермерського господарства.
Внаслідок вищеописаних дій/бездіяльності ОСОБА_1 та посадових осіб Манченківської селищної ради бюджет недоотримав кошти в якості земельного податку, а також порушені державні інтереси щодо використання земельної ділянки з метою, для якої вона надавалася у 1993 році, а саме реєстрації фермерського господарства та здійснення підприємництва для вироблення товарної сільськогосподарської продукції, займатися її переробкою та реалізацією (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» № 2009-ХІ в редакції на момент надання земельної ділянки у постійне користування).
Керуючись статтями 232-236, 246 ГПК України, суд, -
Повідомити Харківську обласну прокуратуру (61001, місто Харків, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 4; код ЄДРПОУ: 02910108) про виявлені під час розгляду справи № 922/233/25 порушення законодавства з боку ОСОБА_1 та посадових осіб Манченківської селищної ради відносно земельної ділянки загальною площею 25,4 га з кадастровим номером 6325157600:02:004:0002.
Встановити Харківській обласній прокуратурі десятиденний строк, з дня отримання цієї ухвали, для повідомлення Господарського суду Харківської області про вжиті заходи за фактами, що викладені в цій окремій ухвалі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду відповідно до статей 255-257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень кодексу.
Ухвалу підписано "16" травня 2025 р.
Суддя Н.В. Калініченко
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.