Провадження № 22-ц/803/3876/25 Справа № 208/339/25 Суддя у 1-й інстанції - Гречана В. Г. Суддя у 2-й інстанції - Агєєв О. В.
15 травня 2025 року м. Дніпро
Дніпровський апеляційний суд у складі:
головуючого судді Агєєва О.В.,
суддів: Никифоряка Л.П., Новікової Г.В.,
за участю секретаря судового засідання: Триполець В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпро цивільну справу №208/339/25 за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Документ» про захист прав споживачів шляхом примусового виконання обов'язку в натурі, за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Гриців Ольги Ярославівни на ухвалу Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 13 січня 2025 року про відмову у відкритті провадження, ухвалене у складі судді Гречаної В.Г., -
Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до ДП «Документ» про захист прав споживачів шляхом примусового виконання обов'язку в натурі, в обгрунтування якого зазначає, що 23 лютого 2024 року він звернувся до ДП «Документ» (відокремленого підрозділу) за оформленням паспорта, отримання послуги з організації послуги з відправлення до філії та подальшої видачі виготовленого паспорта, в зв'язку з цим ним оформлено заяву-приєднання до публічного договору та проведено оплату. Однак, до цього часу йому не видано замовлений ним паспорт громадянина України для виїзду за кордон, незважаючи на те, що послуги він оплатив і вказаний документ виготовлений та знаходиться в розпорядженні ДП «Документ». Таким чином, вважає, що виконавець не виконав взяте на себе договірне зобов'язання щодо надання оплаченої ним послуги. У звязку з чим, просив зобов'язати ДП «Документ» відправити до Відокремленого підрозділу (філії) ДП «Документ» філія в Республіці Польща у м. Краків, паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виготовлений 01 березня 2024 року на ім'я ОСОБА_1 та організувати видачу ОСОБА_1 у ДП «Документ» філія в Республіці Польща у м.Краків, виготовленого на ім'я паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , в порядку та на підставі законодавства України, яке було чинне на момент звернення з заявою про його оформлення, а саме 23 лютого 2024 року, тобто без пред'явлення будь-яких військово-облікових документів, протягом одного місяця з дня набрання рішення суду законного сили.
В позові посилається на положення Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991, обравши такий спосіб захисту порушеного права, як захист прав споживачів шляхом зобов'язання виконати обов'язок в натурі.
Ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 13 січня 2025 року ОСОБА_1 у відкритті провадження відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Гриців О.Я. подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що з вказаним рішенням не погоджується, вважає його таким, що не ґрунтується на засадах верховенства права, не є законним і обґрунтованим.
Вказує, що ухвала Заводського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 13.01.2025 у справі № 208/339/25, не відповідає вимогам закону, ухвалене судом з порушенням норм процесуального права, є такою, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, у зв'язку з чим просить її скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Зазначає, що ця справа відноситься до цивільної юрисдикції, так як виникає з цивільних правовідносин, має вимоги до відповідача про отримання послуги щодо організації відправлення до філії ДП «Документ» у місті Краків, та подальшої видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон шляхом приєднання до публічного договору про надання послуг. Відповідачем як суб'єктом господарювання надаються сервісні послуги, пов'язані з реалізацією особами їхніх прав у міграційній сфері. Зі змісту вказаного договору виконавець зобов'язаний надати послуги, а замовник їх оплатити.
Позов поданий на підставі Закону України «Про захист прав споживачів», оскільки позивачем було акцептовано публічний договір про надання послуг з ДП «Документ».
Положеннями Статуту Державного підприємства «Документ» визначено, що відповідачем, як суб'єктом господарювання, на договірних засадах надаються сервісні послуги, пов'язані із реалізацією особами їхніх прав у міграційній сфері. А тому, відповідно до преамбули та ст.1-1 ЗУ «Про захист прав споживачів» регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності.
Відповідач направив відзив, який просив долучити до матеріалів справи.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку. Надіслали на адресу суду заяву про розгляд скарги за їх відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційного суду заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив її відхилити.
Апеляційний суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи, які не з'явились в судове засідання, оскільки, відповідно до ч.2 ст.372 ЦПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною першою, другою та п'ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Рішення суду першої інстанції відповідає вказаним вимогам закону.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до ДП «Документ» (відокремленого підрозділу) за оформленням паспорта, отримання послуги з організації послуги з відправлення до філії та подальшої видачі виготовленого паспорта, в зв'язку з цим ним оформлено заяву-приєднання до публічного договору та проведено оплату.
Посилався на те, що за змістом пункту 1 Положення «Про Державну міграційну службу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №360, Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Пунктом 1.1 Статуту ДП «Документ», затвердженого наказом Державної міграційної служби України № 200 від 13.08.2014, передбачено, що Державне підприємство «Документ» засноване на державній власності і належить до сфери управління Державної міграційної служби України. Підприємство функціонально включене до системи органів міграційної служби України.
Відповідно до підпункту 2.3.1 пункту 2.3 Статуту ДП «Документ» визначено, що предметом діяльності підприємства є: організація роботи з надання представницьких, інформаційно-консультаційних та інших послуг громадянам України у сфері міграції.
Відтак вважає, що ДП «Документ» в розумінні Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» є державним підприємством, яке належить до сфери управління Державної міграційної служби, та, відповідно, є розпорядником Реєстру і уповноваженим суб'єктом, та в розумінні Закону України «Про адміністративні послуги» №5203-VI від 06.09.2012, є суб'єктом надання адміністративних послуг.
Відмовляючи у відкритті провадження суд першої інстанції виходив з того, що ДП «Документ» здійснює свою діяльність в сфері адміністративних послуг, що унеможливлює застосування в даному випадку норм Закону України «Про захист прав споживачів», які на спірні правовідносини не поширюють своєї дії. Тому вказаний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і його слід розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Закон України «Про захист прав споживачів» регулює відносини між споживачами товарів (крім харчових продуктів, якщо інше прямо не встановлено цим Законом), робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг. Законодавство про захист прав споживачів складається з цього Закону, Цивільного кодексу України та інших нормативно-правових актів, що містять положення про захист прав споживачів (ст. 2 Закону).
В пункті 22 статті 1 вказаного Закону визначено, що споживач - це фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника. У розумінні цього ж Закону, продукцією є будь-який виріб (товар), робота чи послуга, що виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб, а робота - це діяльність виконавця, результатом якої є виготовлення товару або зміна його властивостей за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб.
Водночас, правовідносини щодо оформлення, виготовлення, пересилання, доставки та видачі паспорта громадянина України, в тому числі для виїзду за кордон, врегульовані спеціальним законодавством, а саме:
Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі - Закон №5492-VI);
Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянам України, які перебувають за межами України, оформлення, обміну іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, посвідки на постійне проживання під час їх перебування за межами України» від 10.06.2022 №678 (далі - Порядок №678);
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон» від 07.05.2014 №152 (далі - Порядок №152).
Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» визначає порядок надання послуг з оформлення, видачі, пересилання паспортів, а також перелік необхідних документів, строки виготовлення паспортів, а також встановлює обов'язки та права сторін у цих правовідносинах.
Частиною 2 статті 21 Закону №5492-VI встановлено, що оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 5 статті 21 вказаного Закону оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктами 4 і 4-1 частини першої статті 2 цього Закону.
Згідно з частиною 10 статті 22 Закону №5492-VI оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта/паспортів громадянина України для виїзду за кордон громадянину України, який постійно проживає за кордоном, під час його перебування в Україні здійснюються розпорядником Реєстру.
Отже, сукупний аналіз наведених положень закону вказує на те, що для оформлення та видачі документів, що посвідчують особу (паспорт) вживається комплекс заходів, що здійснюється різними суб'єктами, залежно від повноважень, визначених саме Законом №5492-VI.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктами 1, 3 ч.1 ст.1 Закону України «Про адміністративні послуги», адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або здійснення обов'язків такої особи відповідно до закону; суб'єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Відповідно до преамбули Закону №5492-VI цей Закон визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Уповноваженими суб'єктами згідно з цим Законом є, зокрема, розпорядник Реєстру - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, та державне підприємство, що належить до сфери управління розпорядника Реєстру (п.4, 41 ч.1 ст.4 Закону №5492-VI).
За змістом п.1 Положення «Про Державну міграційну службу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №360, ДМС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Пунктом 1.1. Статуту ДП «Документ», затвердженого наказом ДМС України №200 від 13 серпня 2014 року, передбачено, що ДП «Документ» засноване на державній власності і належить до сфери управління ДМС України. Підприємство функціонально включене до системи органів міграційної служби України.
Підпунктом 2.3.1. пункту 2.3 Статуту підприємства визначено, що предметом діяльності підприємства є: організація роботи з надання представницьких, інформаційно-консультаційних та інших послуг громадянам України у сфері міграції.
Отже, ДП «Документ» в розумінні Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» є державним підприємством, яке належить до сфери управління Державної міграційної служби, та відповідно, розпорядником Реєстру і уповноваженим суб'єктом та в розумінні Закону України «Про адміністративні послуги» суб'єктом надання адміністративних послуг.
Згідно з пунктами 2, 7 ч.1 ст.4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Аналіз наведених положень закону вказує на те, що хоча ДП «Документ» і не є суб'єктом владних повноважень, але є суб'єктом, якому делеговано повноваження на надання адміністративних послуг з видачі паспорту громадянина України, що свідчить про наявність між сторонами публічно-правового спору.
З наведеного також відповідно слідує, що ДП «Документ» не є надавачем послуг в розумінні Закону України «Про захист прав споживачів», а позивач не має статусу споживача цих послуг, тому на спірні правовідносини даний Закон не поширюється, як правильно зазначив суд в оскаржуваній ухвалі.
Відповідно до ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження.
Керуючись ст. 367, 374, 375, 382 ЦПК України, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Ухвалу Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 13 січня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Документ» про захист прав споживачів шляхом примусового виконання обов'язку в натурі - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Судді:
Повний текст постанови складено 15.05.2025р.
Головуючий суддя О.В. Агєєв