Постанова від 30.04.2025 по справі 761/15963/25

Справа № 761/15963/25

Провадження № 3/761/3607/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Антонюк М.С., за участі секретаря Кузніцової Я.С., особи, щодо якої складено протокол - ОСОБА_1 , захисника Коноваленка О.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, який здобув середню освіту, не працює, неодружений, має статус учасника бойових дій, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення №50-33/829 від 25.03.2025, ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Рух справедливості», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон), не забезпечив подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

Так, 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-1X, який відновив звітування політичних партій та обов?язок Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) перевіряти звіти політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (далі - Звіти).

Частиною 9 статті 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов?язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи вимоги частин третьої та четвертої розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 №102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 №507/36129 - політична партія повинна була подати до Національного агентства Звіт за IV квартал 2024 року до 10 лютого 2025 року.

Частиною 20 статті 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Списки), розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/83499/.

Політична партія «Рух справедливості» (ідентифікаційний код - 40193789, далі - Партія) зазначена у пункті 105 Списку політичних партії, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за IV квартал 2024 року у визначений Законом строк.

Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 як керівником Партії не подано до Національного агентства Звіт за IV квартал 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (далі - Реєстр), про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання Звіту за IV квартал 2024 року до 10 лютого 2025 року є порушенням вимог статті 17 Закону, за що статтею 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.

Крім того, із протоколу №50-33/828 від 25.03.2025 вбачається, що 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-IX, який відновив звітування політичних партій та обов?язок Національного агентства перевіряти Звіти.

Частиною 9 статті 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов?язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи вимоги частин третьої та четвертої розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 №102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 №507/36129 - політична партія повинна була подати до Національного агентства Звіт за III квартал 2024 року до 11 листопада 2024 року.

Частиною 20 статті 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Списки), розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/83178/.

Політична партія «Рух справедливості» (ідентифікаційний код - 40193789, далі - Партія) зазначена у пункті 118 Списку політичних партії, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за III квартал 2024 року у визначений Законом строк.

Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 як керівником Партії не подано до Національного агентства Звіт за ІІ квартал 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (далі - Реєстр), про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання Звіту за III квартал 2024 року до 11 листопада 2024 року є порушенням вимог статті 17 Закону, за що статтею 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.

ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначив, що про наявність складених стосовно нього протоколів йому стало відомо лише після отримання смс-повістки про виклик в суд, а їх зміст став відомий лише за результатами ознайомлення із матеріалами провадження безпосередньо в суді. Водночас, зазначив, що він не є керівником політичної партії «Рух справедливості», не брав участі в діяльності вказаної політичної партії, більше того жодних заяв про вступ у партію не писав. Також ОСОБА_1 повідомив, що підпис від його імені у реєстрі учасників VI позачергового З'їзду політичної партії «Рух справедливості» проставлений іншою особою та йому не належить. При цьому такі особи як Головуючий VI позачергового З'їзду політичної партії «Рух справедливості» ОСОБА_2 та секретар VI позачергового З'їзду політичної партії «Рух справедливості» ОСОБА_3 йому не відомі. Відтак, ОСОБА_1 переконаний, що невідомі особи використали його особисті дані для забезпечення діяльності партії та підробили його підпис і з цього приводу він підготував повідомлення про кримінальне правопорушення. Більше того, у період з березня 2022 року і до кінця 2022 року він брав активну участь в бойових діях, перебуваючи у складі спецпідрозділу Національної гвардії України, має статус учасника бойових дій.

Захисник Коноваленко О.А. у судовому засіданні заявив письмове клопотання про закриття провадження стосовно ОСОБА_1 , вказуючи на той факт, що ОСОБА_1 заява про бажання стати членом партії «Рух справедливості» не подавалася, а підпис в реєстрі учасників VІ позачергового з'їзду не належить останньому. Більше того, про наявність у нього статусу керівника політичної партії «Рух справедливості» йому стало відомо лише після отримання судового виклику, а зміст складених щодо нього протоколів - після ознайомлення в суді із матеріалами провадження. Такі обставини свідчать про вчинення невідомими особами кримінального правопорушення, передбаченого ст. 358 КК України, а відтак, стороною захисту буде скеровано заяву про вчинення кримінального правопорушення.

Водночас, дані про те, що ОСОБА_1 є керівником політичної партії «Рух справедливості» не підтверджуються відомостями, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також захисник просив долучити документи, з яких вбачається, що ОСОБА_1 ніколи не був членом партії «Рух справедливості», ані його членом, ані уповноваженою особою. В історії змін щодо вказаної юридичної особи ніколи не фігурувало його ім'я.

Враховуючи наведене, можна дійти висновку, що викладені у складених щодо ОСОБА_1 протоколах обставини не відповідають дійсності, а відтак, провадження стосовно останнього підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Суддя, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, прийшла до таких висновків.

Адміністративним правопорушенням (проступком) ч. 1 ст. 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Так, ст. 280 КУпАП закріплює, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, ст. 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

У свою чергу, згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 17 Закону, політична партія зобов?язана подати до Національного агентства Звіт за відповідний квартал у паперовій формі (за підписом керівника політичної партії, засвідченим печаткою політичної партії), а також на електронному носії, який повинен містити інформацію про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру від кожної місцевої організації політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 28.07.2016 №2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2016 за №1185/29315 політичні партії щокварталу, але не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов?язані подати до Національного агентства Звіт (за підписами керівника політичної партії і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку), засвідченими печаткою політичної партії) у паперовій формі та в електронному вигляді.

У ст. 3 Закону визначено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, є керівник Партії або його уповноважена особа.

Як вбачається зі змісту складених щодо ОСОБА_1 протоколів про адміністративні правопорушення №50-33/829 від 25.03.2025 та №50-33/828 від 25.03.2025, ОСОБА_1 є керівником політичної партії «Рух справедливості», а відтак, є суб'єктом адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП.

Водночас, як встановлено у ході судового розгляду, відомості щодо ОСОБА_1 як керівника політичної партії «Рух справедливості» відсутні у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, жодних згадок про його участь в діяльності вищезазначеної політичної партії не вбачається, що свідчить про відсутність підстав стверджувати, що ОСОБА_1 має будь-яке відношення до діяльності політичної партії «Рух справедливості».

Більше того, як вбачається із долучених до протоколу матеріалів, зокрема копії реєстру учасників VІ позачергового з'їзду політичної партії «Рух справедливості», міститься підпис проставлений від імені ОСОБА_1 . У той же час, ОСОБА_1 категорично заперечує факт своєї приналежності до політичної партії «Рух справедливості», участь у ній, а за фактом підробки підпису та використання його особистих даних для відображення у діяльності партії має намір звернутися до уповноважених правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення.

За таких обставин, підстави стверджувати про порушення ОСОБА_1 вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», а саме про те, що він, будучи керівником політичної партії «Рух справедливості», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не забезпечив подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, а відтак, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, у судді відсутні.

Оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які інші докази, які б свідчили про наявність у ОСОБА_1 статусу керівника політичної партії «Рух справедливості» та порушення останнім вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», суддя приходить до висновку про відсутність в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП України.

Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, провадження у справі стосовно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 212-21, 245, 266, 280, 283-285, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва.

Суддя Шевченківського

районного суду міста Києва М.С. Антонюк