Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/7/25
Провадження № 2-а/935/2/25
Іменем України
05 травня 2025 року м.Коростишів
Коростишівський районний Житомирської області у складі: головуючого - судді Василенка Р.О., зі секретарем Криворучко Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростишів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про скасування постанови № 4077 по справі про адміністративне правопорушення про скасування постанови,
До суду надійшов адміністративний позов, у якому позивач просить скасувати постанову № 4077 від 07.10.2024 про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст.210-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 , винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 .
В обґрунтування вимог позивач зазначає, що з постановою не згоден, вважає її незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки 25 вересня 2024 в м. Чернівці він був зупинений працівниками поліції поряд з якими знаходились працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 . На вимогу працівника центру комплектування показати військово-обліковий документ позивач пред'явив свій мобільний телефон, де міститься застосунок «Резер+» у якому був сформований військово-обліковий документ в електронній формі. Незважаючи на дане, працівник центру комплектування повідомив позивача, що інформація в застосунку «Резерв+» не свідчить про наявність у позивача військово-облікового документа. Після вказаного ОСОБА_1 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та повідомлено, що розгляд справи буде проводитись 07 жовтня 2024 року. Однак, відповідно до п.9 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу. Додаток «Резерв+» є тим мобільним додатком через який формується військово-обліковий документ в електронній формі, а дійсність сформованого військово-облікового документу підтверджується QR-кодом. Крім того, вважає, що оспорювана постанова винесена з порушенням вимог Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, затверджене наказом Мінстра Оборони України від 01.01.2024 р., оскільки в мотивувальній частині постанови не викладена суть адміністративного правопорушення. Тому позивач просить суд постанову № 4077 від 07.10.2024 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , якою накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. скасувати, а провадження у справі закрити, стягнути судові витрати.
В судове засідання позивач не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, представник позивача - адвокат Міхненко Сергій направив до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити без його участі та участі позивача, позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
В судове засідання представник ІНФОРМАЦІЯ_1 не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, направив до суду відзив, в якому зазначив, що позивач 25.09.2025 перебуваючи в м. Чернівці не мав при собі військово-облікового документа та не пред'явив його на вимогу посадової особи поліції, своїми протиправними діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", обставини правопорушення зафіксовані протоколом ЧРТЦК № 1400 від 25.09.2024, що свідчить про відсутність при собі ВОД, а тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи на засадах змагальності та в межах позовних вимог, дійшов до такого висновку.
Судом встановлено, що в постанові № 4077 від 07.10.2024 по справі про адміністративне правопорушення 07 жовтня 2024 начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_2 , розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо громадянина ОСОБА_1 , та в ній зазначено, що 25.09.2024 о 15 год. 43 хв. ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю військово-облікового документа був доставлений співробітниками Чернівецького РУП ГУНП до ІНФОРМАЦІЯ_3 , для складання адміністративного протоколу. У зв'язку з чим, уповноваженою посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 складено протокол серії ЧРТЦК № 1400 від 25.09.2024 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, яка носить банкетний характер та відсилає до порушення вимог ч. 6 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», кваліфікуючою обставиною є вчинення даного правопорушення в особливий період. Як докази винуватості ОСОБА_1 посадовою особою уповноваженою на складання адміністративного протоколу додано, паспорт, інформацію з Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів. Також в постанові зазначено, що доказів в обґрунтування правомірності своїх дій правопорушником не надано. Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення з'ясовано обставини, передбачені ст. 280 КУпАП. Постановлено накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000,00 грн.
ОСОБА_1 до позовної заяви додано військово-обліковий документ з реєстру «Резерв+», який сформований 12.07.2024 та дійний до 12.07.2025.
Частиною 3 ст. 210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, яка зокрема тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В примітці до статті 210 КУпАП зазначено, що Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Установити, що вимоги, зазначені у частині шостій статті 22, щодо здійснення уповноваженими представниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки фото- і відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, застосовуються з 17.07.2024 р. згідно із Законом № 3633-IX від 11.04.2024}
Згідно з пунктом 2 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів №559 від 16.05.2024 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
- в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
- у паперовій формі на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559.
Відповідно до вимог пунктів 6-7 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:
- Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
- Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
- Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).
Військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі QR-код військово-облікового документа).
За правилами пункту 8-1 Порядку №559 QR-код військово-облікового документа містить відомості про військово-обліковий документ в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.
Відповідно до пункту 9 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Додаток «Резерв+» є тим мобільним додатком через який формується військово-обліковий документ в електронній формі, а дійсність сформованого військово-облікового документа підтверджується QR-кодом.
Враховуючи вищевказане, вбачається, що пред'явлення мобільного додатку «Резерв+» є виконанням військовозобов'язаним вимог частини 6 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Також, суд враховує те, що представник відповідача докази правомірності свого рішення не надав, і не спростував наведених доводів позивача.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами (фото або відеозаписом правопорушення)
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, про відсутність суб'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, оскільки позивач пред'явив військово-обліковий документ згідно чинного законодавства, а тому в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
За такого, оскаржувану постанову слід скасувати, провадження у справі за частиною третьою статті 210-1 КУпАП стосовно позивача закрити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України із відповідача слід стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 605,60 грн.
Керуючись статтями 72-77, 241-246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову № 4077 від 07.10.2024 року у справі про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст.210-1КУпАП щодо ОСОБА_1 , винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП- закрити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 605,60 грн.
Апеляційна скарга подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 , ЄРДПОУ: НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Суддя Роман ВАСИЛЕНКО