Вирок від 16.05.2025 по справі 194/1129/23

Кримінальне провадження № 194/1129/23

Номер провадження 1-кп/194/20/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 року Тернівський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження в режимі відеоконференції в залі Тернівського міського суду Дніпропетровської області кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.01.2023 року за № 22023130000000064 за обвинуваченням:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Бахмутівка Новоайдарського району Луганської області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

за участю: прокурора ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

24.02.2022 року РФ здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Внаслідок ведення агресивної війни з боку РФ проти України, 25 лютого 2022 року смт Новоайдар та інші населенні пункти Щастинського району Луганської області, які відносяться до Новоайдарської селищної територіальної громади, захоплено збройними силами РФ спільно з незаконними збройними формуваннями так званої «Луганської Народної Республіки».

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 внесено зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 та викладено нову редакцію переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ. Згідно зазначеного переліку Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області з 25.02.2022 перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконних збройних формувань так званої «ЛНР».

На окупованій території Новоайдарської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області представниками так званої «ЛНР», підконтрольними державі-агресору - РФ, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема указом так званого голови «Луганської Народної Республіки» від 03.03.2022 УГ-125/22 серед іншого створено «Адміністрацію Новоайдарського району Луганської Народної Республіки».

Крім того, розпочали діяльність інші незаконно створені органи влади, у тому числі «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» /мовою оригіналу/, який с територіальним органом так званого «Міністерства надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих ЛНР», яке є органом виконавчої державної влади так званої «ЛНР».

У червні 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_3 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, перебуваючи на території Новоайдарської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, маючи умисел на зайняття керівної посади в органах окупаційної влади, та реалізуючи його, вступив в злочинну змову з представниками так званої «ЛНР», підконтрольними державі-агресору - РФ, отримавши від них пропозицію на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконно створеному органі /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», розташованому на тимчасово окупованій території в смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно та протиправно погодився на вказану пропозицію.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, громадянин України ОСОБА_3 , у червні 2022 року (більш точний час встановити за об?єктивних причин не виявилось можливим), перебуваючи на території Новоайдарської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників так званої «ЛНР», підконтрольних державі-агресору - РФ, добровільно зайняв посаду, пов?язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме: посаду /мовою оригіналу/ «заместителя начальника части - начальника отделения по вопросам НПД СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», тобто у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Новоайдарської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області.

Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_3 (in absentia)

ЄСПЛ визнає, що хоча право обвинуваченого бути судимим у його присутності в Конвенції прямо не згадується, воно має «першорядне значення». Під час слухання людина володіє таким процесуальним правом як право фізично постати перед судовим посадовцем («Мулен проти Франції» (3710/406), (2010) §118; «Оджалан проти Туреччини» (46221/99), Велика палата (2005) §103; «Медведєв проти Франції» (3394/03), Велика палата (2010) §118). Право обвинувачених на особисту присутність вимагає, щоб влада досить завчасно інформувала їх самих (а також їх захисників) про дату і місце слухань, викликала їх до суду.

Водночас, обвинувачений може добровільно відмовитися від здійснення свого права бути присутнім на судових слуханнях, […]; супроводжуватися дотриманням гарантій, відповідних важливості такого рішення; і не повинна вступати в протиріччя з громадським інтересом («Колоцца проти Італії» (9024/80), (1985) §28; «Пуатрімоль проти Франції» (14032/88), (1993) §31; «Ермі проти Італії»(18114/02), Велика палата (2006) §73).

До початку судового процесу за відсутності обвинуваченого суд зобов'язаний переконатися, що обвинувачений був […] повідомлений про судовий розгляд, […]. Контрольні механізми в галузі прав людини, які вважають судовий розгляд in absentia допустимим у виняткових обставинах, передбачають, що в цьому випадку суди зобов'язані ще суворіше дотримуватися права обвинуваченого на захист. До таких прав також відноситься право на допомогу адвоката, навіть якщо обвинувачений відмовився особисто бути присутнім на суді […] («Пелладоах проти Нідерландів» (16737/90), (1994) §41; «Пуатрімоль проти Франції» (14032 / 88), (1993) §34).

Інститут спеціального кримінального провадження повністю узгоджується з нормами міжнародного права та практикою Європейського суду з прав людини.

Зокрема, питанню виконання вироків, винесених у відсутність обвинуваченого присвячений окремий розділ Європейської конвенції про міжнародну дійсність кримінальних вироків, ратифіковану Україною 26 вересня 2002 року, відповідно до положень якої, якщо Конвенція не передбачає іншого, виконання вироків, постановлених у відсутність обвинуваченого, та постанов у кримінальних справах здійснюється за тими самими правилами, що й інших вироків.

Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи № (75)11 від 19.01.1973 встановлено, що процедура заочного розгляду (trial in absentia) не порушує права обвинуваченого як на справедливий розгляд, так і на присутність i при розгляді його справи. У ній сформульовані умови та мінімальний перелік правил заочного розгляду, якими повинні користуватися держави-члени Ради Європи при розгляді справи за відсутності підсудного.

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 06.07.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000064 від 19.01.2023 року відносно ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвалою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 26.01.2024 року розгляд кримінального провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.01.2023 року за № 22023130000000064 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, постановлено здійснювати за відсутності обвинуваченого в порядку спеціального судового провадження (in absentia).

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Враховуючи, що у кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia), судом досліджено, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_3 , як підозрюваного та обвинуваченого, на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження, в результаті чого судом встановлено таке.

Суд вважає, що стороною обвинувачення вжито усіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваного та обвинуваченого на захист з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування.

Під час здійснення судового провадження судом також здійснені усі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Так, з метою дотримання прав обвинуваченого на захист та доступу до правосуддя, обвинувачений ОСОБА_3 про дату, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином відповідно до вимог ч. 3 ст. 323 КПК України, зокрема, шляхом публікації змісту повісток про виклик та рішень суду в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, на офіційному веб-сайті суду та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа вважається належним чином ознайомленою зі змістом судових повісток, а отже, обізнаною про здійснюване судом щодо неї кримінальне провадження в порядку ч. 3 ст. 323 КПК (in absentia), якщо місцевий суд повідомляв їй про судові засідання шляхом розміщення оголошення на вебпорталі «Судова влада України» та в газеті «Урядовий кур'єр».

До такого висновку дійшов ВС у своїх постановах від 01.04.2021 у справі № 759/2992/17 (провадження № 51-3360км20); від 10.03.2020 у справі № 242/3982/16-к (провадження № 51-7218км18); від 27.10.2021 у справі № 759/7443/17 (провадження № 51-1578км20); від 25.01.2021 у справі № 461/4987/16-к (провадження № 51-1955км20).

Процедури «in absentia» неминуче припускають деякий відступ від загальних правил кримінального процесу. Особливе значення при цьому надається питанню про забезпечення прав відсутнього в залі судового засідання підсудного. У прецедентній практиці ЄСПЛ були вироблені критерії, яким має відповідати таке провадження. При цьому Суд у своїх рішеннях неодноразово наголошував на необхідності забезпечення процесуальних прав і гарантій осіб, що беруть участь у кримінальному процесі. До таких прав, що підлягають безумовному дотриманню, насамперед, відносяться: право бути присутнім під час розгляду справи, право на захисника, право бути вислуханим, право оскаржити заочний вирок.

Таким чином, обвинувачений ОСОБА_3 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, у судові засідання не з'явився, незважаючи на судові повістки (оголошення), опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» та оголошення, розміщені на офіційному веб-сайті суду та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Отже, для забезпечення доступу до правосуддя судом вживалися заходи для виклику обвинуваченого ОСОБА_3 в судові засідання - повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_3 у судові засідання, а також інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

А тому, зважаючи на специфіку судового провадження (in absentia), судом були вжиті прямо передбачені кримінальним процесуальним законом заходи щодо інформування обвинуваченої особи про здійснення кримінального провадження шляхом публікації відповідної інформації в ЗМІ та мережі Інтернет, однак забезпечити явку обвинуваченого до суду вжитими заходами не вдалося. При цьому, з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження обвинувачений ОСОБА_3 вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Вказана позиція висловлена в Постанові колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 25.04.2024 у справі № 296/8416/21 (провадження № 51-7860км23).

У зв'язку з чим обвинувачений не був допитаний судом, тому показань суду не надавав та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду також не надходило.

Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_3 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про його наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.

В той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_3 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнього його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою.

Враховуючи відсутність обвинуваченого та особливості розгляду кримінального провадження за відсутності обвинуваченого в порядку спеціального судового провадження, захисником за призначенням було здійснено захист обвинуваченого ОСОБА_3 .

Так, захисник в судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися зі своїм підзахисним та з'ясувати в нього правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Також не була забезпечена участь обвинуваченого при розгляді кримінального провадження.

Водночас, захисник належним чином брав участь у реалізації права на захист обвинуваченого під час судового розгляду та висловив свою позицію у даному кримінальному провадженні щодо невинуватості його підзахисного з підстав не доведення добровільності зайняття посади обвинуваченим належними та допустимими доказами.

Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку РФ частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.

Також судом приймається до уваги те, що загальновідомими обставинами є те, що 24.02.2022 року збройні сили РФ вторглись на визнану міжнародним співтовариством територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.

24.02.2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати станом на час ухвалення цього вироку.

Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року (в редакції від 07.05.2022 року, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована РФ територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до пункту 7 частини 1статті 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.

Тимчасова окупація РФ територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022 року», Щастинський район: 1) Нижньотеплівська сільська територіальна громада; 2) Новоайдарська селищна територіальна громада; 3) Станично-Луганська селищна територіальна громада; 4) Широківська селищна територіальна громада; 5) Щастинська міська територіальна громада, внесено до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та перебувала у ньому протягом всього періоду чинності вказаного наказу, який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.

Відповідно до вказаного наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 року, який є чинним станом на час ухвалення цього вироку, Щастинський район: Новоайдарська селищна територіальна громада (UA44160030000020916); Щастинська міська територіальна громада (UA44160090000075695), також віднесені до тимчасово окупованих територій України.

Відповідно до частини 7 статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, розпорядженням Верховного Суду від 06.03.2022 року № 1/0/9-22 змінено територіальну підсудність судових справ Новоайдарського районного суду Луганської області. Такі справи визначені за територіальною підсудністю Тернівського міського суду Дніпропетровської області.

При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998 року, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.

Дослідивши наявні у провадженні докази, допитавши свідків, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_3 , у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України за обставин встановлених судом, доведена повністю і підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, які відповідають вимогам передбаченим ст.ст. 85-87 КПК України, та які узгоджуються між собою, перевірених та оцінених у їх сукупності судом безпосередньо в судовому засіданні.

Допитаний в судовому свідок ОСОБА_6 суду пояснила, що ОСОБА_3 знає особисто, останній раніше працював інспектором пожежної частини МЧС України, однак після повномасштабного вторгнення добровільно зайняв посаду /мовою оригіналу/ «заместителя начальника части - начальника отделения по вопросам НПД СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР». На вказаній посаді ОСОБА_3 займався підбором службовців та надавав окупаційній владі інформацію про місце знаходження бомбосховищ. Зазначає, що вона бачила в інтернеті інформацію про те, що проводилась нарада, де виступав ОСОБА_3 та були присутні представники РФ та ЛНР. Також зазначає, що на досудовому розслідуванні вона з впевненістю впізнала на фото саме ОСОБА_3 . З тимчасово окупованої території України вона виїхала 03.03.2022 року та зазначає, що ОСОБА_3 також мав можливість виїхати. Зі слів мешканців, їй також відомо, що ОСОБА_3 зазначав окупаційній владі інформацію щодо осіб, які проукраїнські налаштовані. Щодо добровільності зайняття посади ОСОБА_3 їй відомо, зі слів мешканців, які залишились.

Допитаний в судовому свідок ОСОБА_7 суду показав, що знає ОСОБА_3 особисто, останній після повномасштабного вторгнення залишився на тимчасово окупованій території та перейшов на бік окупаційної влади. Так, ОСОБА_3 був призначений на посаду /мовою оригіналу/ «заместителя начальника части - начальника отделения по вопросам НПД СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де приймав участь в нарадах. Зі слів мешканців, які залишились на тимчасово окупованій території, ОСОБА_3 сприяв в отриманні інформації окупаційною владою. Також зазначає, що на досудовому розслідуванні він на фото бачив саме ОСОБА_3 . На його думку, ОСОБА_3 обійняв посаду добровільно, щодо примусу зайняття посади йому не відомо, та зазначає, що у нього перепон для виїзду з тимчасово окупованої території не було. Окрім того, зазначив, що останній раз вони спілкувались в грудні 2021 року.

Допитаний в судовому свідок ОСОБА_8 суду показав, що ОСОБА_3 знає особисто, останній до повномасштабного сторження працював в МЧС України, а після вторгнення пішов на співпрацю з окупаційною владою. В мережах вона бачила, що ОСОБА_3 був зазначений як /мовою оригіналу/ «заместитель начальника части - начальник отделения по вопросам НПД СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», який проводив бесіди в присутності керівника Тамбовської області. Зазначає, що на досудовому розслідуванні вона з впевненістю впізнала на фото саме ОСОБА_3 . Зі слів мешканців, їй відомо що обвинувачений зайняв посаду добровільно та ніхто не примушував його займати посаду.

Допитаний в судовому свідок ОСОБА_9 суду показала, що знає особисто ОСОБА_3 у зв'язку з робочими питаннями. Останній раз вона спілкувалась з ним в кінці лютого 2022 року, а з тимчасово-окупованої території вона виїхала з липня 2022 року. ОСОБА_3 залишився на тимчасово окупованій території та почав працювати на окупаційну владу. ОСОБА_3 зайняв посаду /мовою оригіналу/ «заместителя начальника части - начальника отделения по вопросам НПД СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР»., та пропонував їй піти на співпрацю до окупаційної влади і пропонував роботу в пожежній інспекції ЛНР, оскільки потрібні люди. Вона бачила публікації в інтернеті, де ОСОБА_3 проводив інформаційно-роз'яснювальні роботи по пожежній безпеці. Вважає, що ОСОБА_3 добровільно почав працювати на окупаційну владу, щодо фактів примусу зайняття посади їй не відомо. Також, зазначає, що ОСОБА_3 не виїхав з тимчасово-окупованої території, оскільки у нього свій будинок, який він не залишить, однак вважає, що обвинувачений мав можливість виїхати.

Згідно витягу з ЄРДР вбачається, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ч. 5 ст. 111-1 КК України за №22023130000000064 від 19.01.2023 року. (т. 2 а.с. 1, 3-4)

Згідно листа начальника Щастинського МРВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 19.01.2023 року, отримана інформація щодо неправомірних дій громадянина України ОСОБА_3 , який перебуваючи в тимчасово-окупованому смт Новоайдар Щастинського району Луганської області зайняв посаду /мовою оригіналу/ т.зв «заместителя начальника части - начальника отделения НПД СГПСЧ-57 (пгт. Новоайдар) МЧС ЛНР». (т. 2 а.с. 19-20)

Згідно протоколу пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 01.04.2023 року, та додатку до нього, проведеного за участі свідка ОСОБА_6 , свідок під фото №3 впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 56-58)

Згідно протоколу огляду від 01.04.2023 року, за участю свідка ОСОБА_6 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 21.06.2022 року в приміщенні тимчасово окупованої будівлі адміністрації Новоайдарської районної ради, співробітниками т.зв. /мовою оригіналу/ «СГПСЧ_57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено семінар щодо попередження пожеж на сільськогосподарських об'єктах. На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 59-61)

Згідно протоколу пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 01.04.2023 року, та додатку до нього, проведеного за участі свідка ОСОБА_7 , свідок під фото №3 впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 66-68)

Згідно протоколу огляду від 03.04.2023 року, за участю свідка ОСОБА_7 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 21.06.2022 року в приміщенні тимчасово окупованої будівлі адміністрації Новоайдарської районної ради, співробітниками т.зв. /мовою оригіналу/ «СГПСЧ_57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено семінар щодо попередження пожеж на сільськогосподарських об'єктах. На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 69-71)

Згідно протоколу огляду від 03.04.2023 року, за участю свідка ОСОБА_7 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 08.09.2022 року співробітниками /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено зустріч з працівниками т.зв. «ГУ ЛНР «Новоайдарский комплексный центр соціального обслуживания населения (предоставления социальных услуг)». На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 72-74)

Згідно протоколу пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 04.04.2023 року, та додатку до нього, проведеного за участі свідка ОСОБА_8 , свідок під фото №3 впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 79-81)

Згідно протоколу огляду від 04.04.2023 року, за участю свідка ОСОБА_8 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 21.06.2022 року в приміщенні тимчасово окупованої будівлі адміністрації Новоайдарської районної ради, співробітниками т.зв. /мовою оригіналу/ «СГПСЧ_57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено семінар щодо попередження пожеж на сільськогосподарських об'єктам. На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 82-84)

Згідно протоколу огляду від 04.04.2023 року, за участю свідка ОСОБА_8 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 08.09.2022 року співробітниками /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено зустріч з працівниками т.зв. «ГУ ЛНР «Новоайдарский комплексный центр соціального обслуживания населения (предоставления социальных услуг)». На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 85-87)

Згідно протоколу огляду від 04.04.2023 року та додатку до нього, за участю спеціаліста ОСОБА_10 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що співробітниками /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено зустріч з працівниками т.зв. «ГУ ЛНР «Новоайдарский комплексный центр соціального обслуживания населения (предоставления социальных услуг)». (т. 2 а.с. 93-99)

Згідно протоколу огляду від 04.04.2023 року, за участю свідка ОСОБА_6 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 08.09.2022 року співробітниками /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено зустріч з працівниками т.зв. «ГУ ЛНР «Новоайдарский комплексный центр соціального обслуживания населения (предоставления социальных услуг)». На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 100-102)

Згідно протоколу огляду від 01.05.2023 року та додатку до нього, за участю спеціаліста ОСОБА_10 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, 21.06.2022 року в приміщенні тимчасово окупованої будівлі адміністрації Новоайдарської районної ради, співробітниками т.зв. /мовою оригіналу/ «СГПСЧ_57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено семінар щодо попередження пожеж на сільськогосподарських об'єктах. (т. 2 а.с. 105-113)

Згідно протоколу огляду від 02.05.2023 року, за участю свідка ОСОБА_8 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 21.06.2022 року в приміщенні тимчасово окупованої будівлі адміністрації Новоайдарської районної ради, співробітниками т.зв. /мовою оригіналу/ «СГПСЧ_57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено семінар щодо попередження пожеж на сільськогосподарських об'єктах. На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 114-117)

Згідно протоколу огляду від 02.05.2023 року, за участю свідка ОСОБА_6 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 21.06.2022 року в приміщенні тимчасово окупованої будівлі адміністрації Новоайдарської районної ради, співробітниками т.зв. /мовою оригіналу/ «СГПСЧ_57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено семінар щодо попередження пожеж на сільськогосподарських об'єктах. На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 118-121)

Згідно протоколу пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 04.05.2023 року, та додатку до нього, проведеного за участі свідка ОСОБА_9 , свідок під фото №3 впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 126-128)

Згідно протоколу огляду від 04.05.2023 року, за участю свідка ОСОБА_9 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 21.06.2022 року в приміщенні тимчасово окупованої будівлі адміністрації Новоайдарської районної ради, співробітниками т.зв. /мовою оригіналу/ «СГПСЧ_57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено семінар щодо попередження пожеж на сільськогосподарських об'єктах. На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 129-132)

Згідно протоколу огляду від 04.05.2023 року, за участю свідка ОСОБА_7 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 21.06.2022 року в приміщенні тимчасово окупованої будівлі адміністрації Новоайдарської районної ради, співробітниками т.зв. /мовою оригіналу/ «СГПСЧ_57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено семінар щодо попередження пожеж на сільськогосподарських об'єктах. На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 133-136)

Згідно протоколу огляду від 05.05.2023 року, за участю свідка ОСОБА_9 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 08.09.2022 року співробітниками /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено зустріч з працівниками т.зв. «ГУ ЛНР «Новоайдарский комплексный центр соціального обслуживания населения (предоставления социальных услуг)». На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 137-139)

Згідно листа ГУ ДСНС України в Луганській області від 15.03.2023 року, вбачається, що ОСОБА_3 проходив службу в ДСНС з 14.05.2021 року на посаді провідного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Щастинського районного управління Головного управління. З початку повномасштабного вторгнення військ РФ на територію України ОСОБА_3 на територію, під контролю Уряду України, не виїхав, про наміри стосовно подальшого проходження служби не повідомив, тому був звільнений зі служби цивільного захисту у зв'язку з закінченням строку контракту про проходження служби цивільного захисту з 09.12.2022 року. (т. 2 а.с. 146-147)

Згідно листа УДМС у Луганській області від 15.05.2023 року, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України зразка 1994 року. (т. 2 а.с. 178) Вказані обставини також підтверджуються копією паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 157)

Постановою старшого слідчого 1-го відділення СВ 3 управління ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях від 13.06.2023 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оголошено у розшук. (т. 2 а.с. 230-232)

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 06.07.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000064 від 19.01.2023 року відносно ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. (т. 3 а.с. 54-58)

Згідно протоколу огляду від 12.07.2023 року та додатку до нього, за участю спеціаліста ОСОБА_10 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «ГУ МЧС России по Луганской Народной Республике» під назвою /мовою оригіналу/ «Новоайдарские спасатели приняли участие в семинаре руководителей сельскохозяйственных предприятий». (т. 3 а.с. 73-81)

Згідно протоколу огляду від 13.07.2023 року та додатку до нього, за участю спеціаліста ОСОБА_10 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці «Клуб мисливців за сепаратистами», з якої вбачається про перехід на бік окупаційної влади ОСОБА_3 . Також, до публікації додано документи, де мається інформація про адресування листа про надання інформації /мовою оригіналу/ «заместителю начальника части-начальнику отделения по вопросам НПД СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР майору службы гражданской защиты ОСОБА_11 », а також документ який має назву /мовою оригіналу/ « Указ глави ЛНР «»Об утверждении Положения о Министерстве чрезвычайных ситуаций и ликвидации последствий стихийных бедствий Луганской Народной Республики (в новой редакции)». (т. 3 а.с. 82-119)

Згідно протоколу пред'явлення особи до впізнання за фотознімками від 18.07.2023 року, та додатку до нього, проведеного за участі свідка ОСОБА_12 , свідок під фото №3 впізнає ОСОБА_3 (т. 3 а.с. 124-126)

Згідно протоколу огляду від 18.07.2023 року, за участю свідка ОСОБА_12 , проведено огляд публікації в мережі «Вконтакте» на сторінці /мовою оригіналу/ «СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», де мається інформація про те, що 21.06.2022 року в приміщенні тимчасово окупованої будівлі адміністрації Новоайдарської районної ради, співробітниками т.зв. /мовою оригіналу/ «СГПСЧ_57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР» проведено семінар щодо попередження пожеж на сільськогосподарських об'єктах. На фото, розміщеному в публікації, свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 3 а.с. 127-131)

Згідно протоколу огляду від 18.07.2023 року, оглянуто сайт /мовою оригіналу/ «Глава Луганской Народной Республики», де міститься інформація про створення /мовою оригіналу/ Указом Главы Луганской народной республики Об образовании администрации городов и районов Луганской Народной Республики» от 03.03.2022 № УГ-125/22» на тимчасово окупованій території України незаконного органу влади, зокрема - «адміністрацію Новоайдарського району Луганської народної республіки». (т. 3 а.с. 132-144)

Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод, законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Статтею 94 КПК України передбачено, що суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.

Згідно з ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України) - це злочин проти основ національної безпеки України. Суб'єктивна сторона кримінальних правопорушень характеризується прямим або непрямим умислом.

Державою-агресором за загальним визначенням є країна, яка першою застосовує збройну силу проти іншої країни, тобто тим самим вчиняє агресію.

Державою-агресором може бути визнана не лише одна країна, а група країн, в т.ч. пов'язаних між собою угодами про військову допомогу.

При кваліфікації злочинів за ст.111-1 КК державою-агресором наразі вважається РФ. При цьому враховуються, зокрема, постанова Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII, Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затверджений Законом України № 2102-IX від 24.02.2022.

За частиною 5 ст. 111-1 КК, серед іншого, передбачена відповідальність за добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора. Окупаційна адміністрація Російської Федерації це сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг (п. 6 ст. 1-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України").

У складі цього правопорушення важливим для кваліфікації є місце його вчинення - тимчасово окупована територія України.

У кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами статей 39, 40 КК, однак яких суди у цьому кримінальному провадженні не встановили.

Організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки зі здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності.

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки з управління чи розпорядження державним, колективним або приватним майном.

Вказана позиція викладена в постанові ВС ККС від 31.01.2024 року (справа №638/5446/22, провадження №51-4092км23).

Суд вважає допустимими та належними дослідженні у судовому засіданні докази та показання свідків, оскільки останні узгоджуються між собою, не протирічать один одному та дослідженим у судовому засіданні іншим доказам.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, суд знаходить їх достовірними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, та в повній мірі поза розумним сумнівом доводять факт того, що ОСОБА_3 , який будучи громадянином України, у червні 2022 року, перебуваючи на території Новоайдарської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області, умисно зайняв у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Новоайдарської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської областіпосаду /мовою оригіналу/ «заместителя начальника части - начальника отделения по вопросам НПД СГПСЧ-57 (пгт Новоайдар) МЧС ЛНР», пов?язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

При цьому, обвинувачений ОСОБА_3 , усвідомлював факт відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась 24.02.2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, що вказує на добровільність зайняття ним посади, враховуючи характер його дій, їх послідовність та тривалість.

При цьому його діяння спрямоване на заподіяння шкоди основам національної безпеки України, і сам факт вчинення таких дій свідчить про ступінь суспільної небезпечності діяння, притаманний таким злочинам.

А відтак, вказані обставини доводять винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.

Судом не встановлено таких доказів, на яких ґрунтується доказування вини обвинуваченого ОСОБА_3 , які були б отримані внаслідок істотного порушення прав і свобод людини, та не встановлено підстав, які б призвели до визнання їх недопустимими.

Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.

Судом також врахована позиція ЄСПЛ, викладена у рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 р., «Кобець проти України» від 14.02.2008 р., «Коробов проти України» від 21.10.2011 р., що при оцінці доказів суд застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.

Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України» - п.86).

Вищевказані показання свідків та письмові докази узгоджуються між собою, не містять суперечностей, які б могли поставити під сумнів їх правдивість та достовірність.

Даючи юридичну оцінку діям ОСОБА_3 , суд вважає, що обвинувачений винний у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, та його дії слід кваліфікувати за ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Призначаючи покарання, суд, відповідно до вимог ст. 65 КК України, постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2003 року № 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, а також обставини кримінального правопорушення, тяжкість його наслідків.

Відповідно до ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.

Суд також враховує позиції Європейського суду з прав людини, які викладені у справах «Бакланов проти Росії» (рішення від 09 червня 2005 року), і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року), згідно яких досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним. У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року) ЄСПЛ вказав, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи».

Також, у рішенні № 15-рп/2004 Конституційний Суд України зазначив: «Окремим виявом справедливості є питання відповідності покарання вчиненому злочину; категорія справедливості передбачає, що покарання за злочин повинно бути домірним злочину. Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід, неупередженість. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та рамки покарання відповідатимуть один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винного. Адекватність покарання ступеню тяжкості злочину випливає з принципу правової держави, із суті конституційних прав та свобод людини і громадянина, зокрема, права на свободу, які не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України».

При призначенні покарання обвинуваченому, суд враховує, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів, а також особи обвинуваченого, який раніше не судимий, на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває, за останнім місцем роботи охарактеризований посередньо.

Відповідно до вимог ст. 66 КК України обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченому ОСОБА_3 , судом не встановлено.

Відповідно до вимог ст. 67 КК України, з урахуванням ст. 337 КПК України, обставин, які обтяжують покарання обвинуваченому ОСОБА_3 , судом не встановлено.

Суд приходить до висновку, що відсутність обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченому ОСОБА_3 свідчить про неможливість застосування до обвинуваченого ст. 69 КК України.

Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).

Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку вчиненого ОСОБА_3 кримінального правопорушення, особу обвинуваченого, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих обставин, суд вважає, що виправлення обвинуваченого ОСОБА_3 неможливе без його ізоляції від суспільства, а покарання має бути призначено у вигляді позбавлення волі в межах санкції, передбаченої ч. 5 ст.111-1 КК України.

За таких обставин суд вважає, що призначення обвинуваченому такого покарання буде справедливим, співмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самим обвинуваченим, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.

Виходячи з цього, суд приймає рішення про призначення ОСОБА_3 , додаткового покарання яке є обов?язковим у санкції статті, у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади і державного управління, органах місцевого самоврядування, у тому числі посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій в органах, що надають публічні послуги.

При прийнятті рішення суд також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.

З вказаних правових висновків вбачається, що не є перешкодою для призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та обставина, що обвинувачений на момент ухвалення вироку не працює на певній посаді та не проводить діяльність, з використанням можливостей якої (яких) він вчинив кримінальне правопорушення.

В даному випадку буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади в Україні.

Крім того, санкцією ч. 5 ст.111-1 КК України передбачено таке додаткове покарання як конфіскація майна.

Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст.59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого.

Враховуючи, що ОСОБА_3 вчинив тяжкий злочин проти основ національної безпеки України, тому суд вважає за необхідне призначити останньому покарання з конфіскацією майна, яке належить йому на праві приватної власності.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 23.06.2023 року на майно, яке належать ОСОБА_3 з огляду на призначення йому додаткового покарання у вигляді конфіскації майна, слід залишити незмінним до приведення вироку до виконання в частині конфіскації всього належного йому майна.

Прокурор заявив клопотання про залишення без змін раніше обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Враховуючи те, що ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 27.06.2023 року обвинуваченому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, отже вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити незмінним.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.

Судові витрати та речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Керуючись ст. ст. 369-371, 373, 374 КПК України,

УХВАЛИВ:

Визнати ОСОБА_3 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання у вигляді позбавлення волі на строк 8 (вісім) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади і державного управління, органах місцевого самоврядування, у тому числі посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій в органах, що надають публічні послуги на строк 15 (п'ятнадцять) років з конфіскацією всього майна, що належить йому на праві приватної власності.

Строк відбування покарання ОСОБА_3 обчислювати з моменту фактичного затримання.

Строк додаткового покарання ОСОБА_3 обчислювати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України відносно ОСОБА_3 до набрання вироком законної сили - залишити без змін.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 23.06.2023 року на майно, яке належить ОСОБА_3 - залишити незмінним до фактичного виконання вироку в частині конфіскації належного йому майна на користь держави, а саме:

-транспортний засіб марки «ВАЗ 21093», рік випуску 1998, із державним реєстраційним номерним знаком « НОМЕР_1 », VIN та номер кузова НОМЕР_2 ;

-земельну ділянку реєстраційний номер 1861136544231, площею 1.9527 га з кадастровим номером 4423187500:01:006:0036, яка розташована за адресою: Луганська область, Новоайдарський район, сільська рада Співаківська.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.

Копію вироку для вручення обвинуваченому видати захиснику.

Інформацію про ухвалення вироку розмістити у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду https://trm.dp.court.gov.ua/sud0440/.

Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський міський суд Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Головуючий суддя: ОСОБА_1