08 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/18557/24
Головуючий суддя І інстанції - Кучма К.С.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),
суддів: Чередниченка В.Є., Шальєвої В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 року в адміністративній справі №160/18557/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо необчислення її пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 із застосуванням ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області обчислити її пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області зробити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум з 18.02.2024 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 , звернулась з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати вищезазначене рішення, як незаконне та прийняти нову постанову про задоволення адміністративного позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що пенсія позивача протиправно обчислена без застосування ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що призвело до зменшення розміру пенсії.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як було встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області з 18.12.2010 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Загальний стаж позивача, станом на 14.08.2024 року становив 37 років 03 місяці, в тому числі пільгова робота за Списком № 1 - 11 років 11 місяців 28 днів.
18.02.2024 року позивач звернулась із заявою, в якій просила надати інформацію стосовно порядку обчислення її розміру пенсії.
Листом від 08.03.2024 року «Про розгляд звернень» відповідач повідомив, що дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 р. № 345 поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 31.03.1994 р. № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» затверджено Список робіт і професій. Професії дільничого геолога в переліку не зазначено. Робота в якості дільничого геолога не відноситься до роботи з повним робочим днем під землею, тому норма Закону № 345-VI на цю професію не розповсюджується. Не погодившись з вказаними висновками пенсійного органу, позивач звернулась до суду з метою захисту своїх прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні правові підстави для врахування періоду роботи позивача за Списком № 1 до пільгового стажу на підземних роботах для застосування гарантій пенсійного забезпечення, встановлених нормами статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Таким чином, позивач не набула необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на перерахунок пенсії, визначивши її в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Суд апеляційної інстанції при перегляді справи в апеляційному порядку виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника. безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону №345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону №345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Згідно із п.2 Порядку № 383 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками (36-2003-п), не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
За змістом п.3 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.
Як видно з трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , позивач з 01.11.2002 року переведена геологом, пов'язаним з підземними роботами, з 01.01.2013 року переведена дільничним геологом зайнятим на підземних роботах.
Посада геолога та дільничого геолога передбачена розділом 1 підрозділом 1 пунктом 1.1г Списку № 1 від 16.01.2003 р. № 36.
Відповідно до довідки від 31.12.2012 р. № 16/568, ОСОБА_1 , працювала на ПСП ВАТ "Палоградвугілля" шахта "Благодатна" з 01.11.2002 року по 31.12.2012 року, в якості геолога, Список № 1, підрозділ 1, розділ 1, пункт 1.1. г зайнята на підземних роботах 50% і більше робочого часу (в обліковому періоді) та виконує у гірничому виробництві ведення гірничих та інших видів роботи з метою видобутку вугілля.
Відповідно до довідки від 13.01.2015 р. № 44, ОСОБА_1 , дійсно працює на шахті "Благодатна" п/о "Павлоградвугілля" за такими професіями (посадами) з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченими списками, затвердженими постановою КМУ від 16.01.2003 р. №36, з 01.01.2013 року по теперішній час - дільничний геолог, зайнятий на підземних роботах 50% і більше робочого часу в році сп. 1 р. 1 п. 1 г. 2. Відтак, зі змісту наведених довідок дійсно неможливо достеменно встановити кількість відпрацьованого часу за період з 01.11.2002 року по 31.12.2012 року та з 01.01.2013 року по 13.01.2015 року.
В свою чергу, відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) складеної відносно позивача, в останніх міститься інформація про спеціальний стаж позивача у період з 2002 року по 2007 рік за кодом підстави для обліку спеціального стажу ЗП3013А1 та за період з 2008 року по 2013 рік за кодом підстави для обліку спеціального стажу ЗП3014А4.
Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства встановлено наступне:
- під кодом ЗПЗ013А1 обліковується спеціальний стаж працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону: на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам;
- під кодом ЗП3014А4 обліковується спеціальний стаж інженерно-технічних працівників, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах, - за списком робіт і професій.
Отже, наведеними відомостями підтверджується факт роботи позивача протягом повного робочого дня у періоди з 01.11.2002 року по 31.12.2012 року та з 01.01.2013 року по 13.01.2015 року за посадою підземного працівника, передбаченого Списком № 1.
Правомірність врахування наведених відомостей підтверджується також позицією Верховного Суду, викладеній в постанові від 20.06.2018 року по справі № 423/1683/17.
Отже, виходячи з наведених обставин справи, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що позивач наділена правом на застосування при обрахунку її пенсії приписів ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому правомірним є зобов'язання Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум з 18.02.2024 року
При цьому, що стосується позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача обчислити її пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то колегія суддів апеляційного суд зазначає, що зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з врахуванням раніше виплаченої пенсії, з дати призначення такої пенсії, а саме з 18.02.2024 року, включає в себе і обчислення пенсії з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому не потребує окремого зазначення.
Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення адміністративного позову.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.09.2024 року в адміністративній справі №160/18557/24 - скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо необчислення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 із застосуванням ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум з 18.02.2024 року.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 969.00 грн. та за подання апеляційної скарги у розмірі 1453.50 грн.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя С.М. Іванов
суддя В.Є. Чередниченко
суддя В.А. Шальєва