Рішення від 30.04.2025 по справі 580/3251/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року справа № 580/3251/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

25.03.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправними дії та скасувати рішення №971220163779 від 13.03.2025 ГУ ПФУ в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 з урахуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 14561,56 грн.;

зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 14561,56 грн. з 01.03.2025, врахувавши набутий на день звернення стаж.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткового стажу та заробітної плати (грошового забезпечення).

Ухвалою суду від 31.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подало відзив на позовну заяву, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач 06.03.2025 звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою перерахувати пенсію відповідно до ч.4 ст.42 Закону. Рішенням №971220163779 від 13.03.2025 ГУ ПФУ в Житомирській області відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 з урахуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 14561,56 грн.

Оскільки на 01.03.2023 позивач набув право на перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону, без додаткового звернення з 01.04.2023 проведено перерахунок пенсії із додаванням страхового стажу та заробітної плати після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії проведено з урахуванням стажу по 28.02.2023. Оскільки позивач після призначення пенсії має менше, як 24 місяці страхового стажу, а також не пройшло 2 роки після перерахунку пенсії, тому позивачу відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже, позов є необґрунтованим, тому підлягає залишенню без задоволення.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Відповідно до матеріалів справи, позивач з серпня 2016 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

Позивач 06.03.2025 звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою перерахувати пенсію відповідно до ч.4 ст.42 Закону.

Рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області від 13.03.2025 №971220163779 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025.

Підставою вказано, що в травні 2023 року позивачу з 01.04.2023 проведено перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсії проведено з урахуванням стажу по 28.02.2023. Згідно з відомостями застрахованих осіб, позивачем набуто 1 рік 11 місяців стажу.

Оскільки позивач після призначення пенсії має менше, як 24 місяці страхового стажу, а також не пройшло 2 роки після перерахунку пенсії, тому позивачу відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся в суд з цим позовом.

Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з ч.2 ст.42 Закону №1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» передбачено перерахунок пенсій з 1 березня 2022 року відповідно до Порядку із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - постанова КМУ №185) установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

З розрахунку пенсії позивача станом на березень 2025 року, суд встановив, що йому здійснено обрахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, 44 роки 5 місяців 15 днів. Крім того, позивачу здійснено індексацію пенсії у 2025 році.

Отже, позивачу було здійснено перерахунок пенсії та її індексацію відповідно до вищевказаних норм і порушення законодавства у розрахунку пенсії суд не вбачає.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Оскільки, після попереднього перерахунку з квітня 2023 року позивач не набув 24 місяці страхового стажу, суд дійшов висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058.

Щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням показника середньої заробітної плати 14561,56 грн., суд зазначає таке.

Згідно з положеннями ч.2 ст.40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз №); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Оскільки позивач отримує пенсію за віком на підставі Закону №1058 з серпня 2016 року, тому підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення пенсії, як того вимагає частина друга статті 40 Закону №1058.

Тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням показники середньої заробітної плати за 2022-2024 роки - 14561,56 грн.

Отже, суд не встановив, що в спірних правовідносинах мали місце неправомірні дії чи рішення відповідача. Тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а судові витрати - розподілу.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ