Рішення від 15.05.2025 по справі 500/1416/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1416/25

15 травня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фуел» до Головного управління ДПС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фуел» (далі - ТОВ «Фуел», Товариство, позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі - ГУ ДПС у Тернопільській області, відповідач), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.11.2024 №00154900901.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що одним із видів діяльності Товариства є «Вантажний автомобільний транспорт» код КВЕД 49.41. Для здійснення господарської діяльності позивач має п'ять сідлових тягачів (MAN) та п'ять напівпричіпів; використовує орендовані основні засоби (офісне приміщення та складські приміщення). Товариство отримало ліцензію на право зберігання пального від 06.04.2023 № 19070414202000547 за адресою: вулиця Садова, будинок 3-5, село Ярчівці Тернопільського району Тернопільської область. ТОВ «Фуел» не проводить реалізацію пального та не здійснює господарську діяльність із його зберігання, а використовує пальне для потреб власного споживання.

ГУ ДПС у Тернопільській області проведено фактичну перевірку паливного складу Товариства, за результатами якої складений акт від 04.10.2024 № 13553/19-00-09-01/41700550. В акті перевірки зафіксовано порушення вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Заперечення платника податків на висновки акта перевірки залишені відповідачем без задоволення. Контролюючим органом прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 04.11.2024 № 00154900901, яким до Товариства застосовані штрафні санкції, з нарахуванням яких не погоджується позивач.

Вказує, що для забезпечення власних транспортних засобів протягом 2023 року придбавав пальне на підставі договорів, укладених з ПП «Дружба-Нафтопродукт», ФОП ОСОБА_1 , ТОВ «Магістр-Д», ТОВ «Джі Ті Оіл», ТОВ «Ткача Плюс», ТОВ «Лайн Енерджі Оіл», ТОВ «Компанія ОККО-Бізнес», в кількості 1 125 476,39 л.

Порядок відвантаження пального визначений наказом директора ТОВ «Фуел», відповідно до якого пальним першочергово заправляються транспортні засоби Товариства, а після цього залишок відвантажується у резервуари для зберігання.

Частина отриманого пального у кількості 131 600 літрів безпосередньо із пересувних акцизних складів постачальників відвантажувалась у паливні баки транспортних засобів ТОВ «Фуел», а решта пального у кількості 989 295,54 літри відвантажувалась у резервуари для зберігання. Ще частина 4 580,85 л дизельного пального отримано Товариством безпосередньо на АЗС постачальника на підставі паливних карт. На підтвердження вказаних фактів позивачем при проведені перевірки подано довідку від 03.10.2023 «Про отримання пального за 2023 рік» та надавались для огляду відомості відвантаження пального в паливні баки транспортних засобів за 2023 рік.

За таких умов та з урахуванням положень статті 14 ПК України, які передбачають, що не є акцизним складом (зокрема, таким не є паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої) та статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР), яка містить визначення місця зберігання пального, позивач вказує, що обсяг пального, що заправлений у паливний бак не враховується до обсягу отриманого пального в ємності для навантаження-розвантаження та зберігання пального у розумінні вказаної норми.

При цьому позивач посилається правову позицію Верховного Суду, наведену у постанові від 13.07.2022 № 420/14724/20 за подібних правовідносин.

Вважає, що матеріали, надані під час перевірки та долучені до позову, підтверджують той факт, що за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 обсяг зберігання пального у резервуарах становив 989 295,54 л, тобто резервуари ТОВ «Фуел» для зберігання пального не підпадають під поняття «акцизного складу» у розумінні підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України, а відтак у суб'єкта господарювання був відсутній обов'язок щодо реєстрації акцизного складу. Наведені обставини вказують на неправомірне прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та застосування штрафу.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву Головне управління ДПС у Тернопільській області проти позовних вимог заперечує. Зазначає, що фактичною перевіркою встановлено відсутність з вини платника податку реєстрації акцизного складу у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу, за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район (Зборівський район), село Ярчівці, вулиця Садова, будинок 3-5, де здійснює діяльність ТОВ «Фуел» на підставі ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки)

В ході проведення доперевірочного аналізу баз даних ЄРАН 2019 встановлено, що Товариству протягом 2023 року відвантажено пального на загальну кількість 1 122 954,21 л. Оскільки обсяг пального складав понад 1 000 000 літрів, тому місце зберігання пального Товариством підпадало під визначення акцизного складу. У ході перевірки платником надано оборотно-сальдові відомості про рух пального за 2023 року, акти списання товарів (дизельне пальне) в загальній кількості 1 144 636,39 л, залишок пального станом на 25.09.2024 становив 6 800,0 літрів. При перевірці не надавались для огляду відомості про відвантаження пального в баки транспортних засобів за 2023 рік, такі надані до заперечень на акт перевірки. При цьому до проведення перевірки позивачу надано ГУ ДПС у Тернопільській області запит на надання документів з переліком необхідних для перевірки документів, який вручений представнику 25.09.2024. Оскільки відомості про відвантаження пального в баки не було надано під час перевірки, то такі були підготовлені після закінчення фактичної перевірки та не можуть братися до уваги судом при розгляді даної справи.

Представник відповідача ще зазначив, що транспортні засоби (автоцистерни), якими здійснювались поставки пального не мають технічної можливості та відповідного обладнання для відвантаження пального в баки транспортних засобів, тобто відсутня функція автоматизованого процесу перекачування, видачі та обліку пального, принцип якого застосовується в паливороздавальних колонках на АЗС.

За встановленого порушення до Товариства застосовано штрафні санкції у розмірі 1000000 гривень за акцизний склад, який незареєстрований у системі електронного адміністрування реалізації пального.

Відповідач посилається на постанову Верховного Суду від 31.05.2022 у справі №540/4291/20, вважає, що таке ухвалена у подібних правовідносинах.

Ще представник відповідача висловив свої міркування про те, які документи платник податків мав би надати аби підтвердити, що паливо, яке він придбав, було заправлено в його транспортні засоби: відомості про заправку пального в транспортні засоби, що містять інформацію про дату, обсяг заправленого пального та транспортний засіб, який був заправлений; квитанції або акти прийому-передачі пального, виписки з паливних карт або чеки з АЗС; реєстраційні документи на транспортні засоби; документи, що підтверджують наявність пального у транспортних засобах: листи чи інші документи від постачальників, що підтверджують, що саме ця партія пального була доставлена і заправлена в зазначені транспортні засоби; картки пального або інші документи, що підтверджують факт використання пального в конкретних транспортних засобах; акти списання пального. Відповідач вважає, що платник не надав жодного підтверджуючого документу про те, що заправляв транспортних засобів саме тим пальним, яке було придбано платником податків.

Відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

У відповіді на відзив на позову заяву представник позивача вказує про безпідставність міркувань відповідача про порушення платником вимог підпункту 85.2 статті 85 ПК України, що виявилося у ненаданні до перевірки у повному обсязі первинних документів, які є предметом перевірки або пов'язані з предметом перевірки, бо такі твердження контролюючого органу не відповідають дійсності. В акті перевірки відсутні будь-які відомості щодо порушення Товариством цієї норми ПК України.

Статтею 85 ПК України регулюються дві різні процедури: надання платником податків документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки; надання платником податку контролюючому органу копій документів. Щодо надання ТОВ «Фуел» документів при проведені перевірки, то зазначає, що згідно з актом перевірки від 04.10.2024 фактична перевірка позивача проводилась за адресою паливного складу, а саме: вулиця Садова, будинок 3-5, село Ярчівці Тернопільського району Тернопільської область. За цією адресою посадові особи контролюючого органу були лише один раз 25.09.2024 не більше однієї години, жодні документи не перевіряли, а зробили лише фотографії місця зберігання пального. Юридична адреса Товариства: місто Тернопіль, площа Героїв Євромайдану, будинок 7, офіс 30, де знаходиться офіс та відповідно усі первинні та бухгалтерські документи.

Відповідно до наказу від 23.09.2024 № 2053-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Фуел», тривалість перевірки становила 10 діб. Протягом цього строку представники ГУ ДПС у Тернопільській області жодного разу не приходили за юридичною адресою Товариства для перевірки первинних чи бухгалтерських документів. Тому представник позивача зазначає, що Товариству не мало можливості надавати усі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

Висновки перевірки в основному базуються лише на даних Єдиного реєстру акцизних накладних. Податковим органом фактично встановлювався лише факт придбання пального, а не його зберігання, умови поставки, відвантаження та використання.

Щодо надання ТОВ «Фуел» копій документів, то представник позивача надав пояснення про те, що отримавши запит ГУ ДПС у Тернопільській області від 25.09.2024, Товариством підготовлено та надано витребовувані копії документів. При проведенні перевірки жоден акт щодо відмови платника від надання копій документів не складався, що додатково підтверджує виконання усіх вимог Товариством.

Вважає абсурдними твердження представника відповідача, що надані платником податків відомості про відвантаження пального в баки транспортних засобів не можуть братися до уваги, бо така позиція контролюючого органу прямо суперечить вимогам пункту 86.7 статті 86 ПК України.

Звертає увагу, що обов'язок для суб'єкта господарювання щодо реєстрації акцизного складу виникає саме за фактом зберігання пального об'ємом більше 1000000 літрів, а не за фактом придбання такого пального. А дані перевірки базуються на інформації із Єдиного реєстру акцизних накладних, яка засвідчує лише факт придбання пального платником податку, а не його зберігання. При проведені перевірки посадові особи ГУ ДПС у Тернопільській області взагалі не досліджували обставини зберігання пального, завантаження пального та його використання ТОВ «Фуел».

Позивач не проводив у 2023 році та не проводить на даний час реалізацію пального та не здійснює господарську діяльність із його зберігання, а використовує пальне лише для цілей власного споживання. Для підтвердження вибірково надав до відповіді на відзив частину товарно-транспортних накладних (далі - ТТН), складених за наслідком здійснення перевезень вантажів.

Інших заяв по суті справи від учасників справи не надходило.

Ухвалою суду від 08.05.2025 залишено без задоволення клопотання представника відповідача про розгляд цієї справи за правилами загального позовного провадження та відмовлено у клопотанні про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи у відкритому судовому засіданні, продовжено строк для подання відзиву на позовну заяву.

Суд, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фуел» зареєстроване як суб'єкт господарювання з 02.11.2017 за адресою: Тернопільська область, місто Тернопіль, площа Героїв Євромайдану, 7, офіс 30, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у яких зазначені види діяльності за КВЕД Товариства, у тому числі основний - 46.41 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням та кормами для тварин, серед інших видів діяльності - 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

Позивач перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області, дані про його реєстрацію платником акцизного податку відсутні, дані про реєстрацію акцизного складу відсутні (відомості з акта фактичної перевірки, а.с.9).

Для здійснення господарської діяльності у користуванні Товариства є такі 5 (п'ять) транспортних засоби (далі - ТЗ): сідлові тягачі MAN реєстраційний номер НОМЕР_1 , MAN реєстраційний номер НОМЕР_2 , MAN реєстраційний номер НОМЕР_3 , MAN реєстраційний номер НОМЕР_4 , MAN реєстраційний номер НОМЕР_5 .

Такі обставини підтверджуються долученими до матеріалів адміністративної справи копіями свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів та договорів оренди. Три ТЗ власні, 2 ТЗ позивач орендує (а.с.19-36).

Товариство має ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) реєстраційний номер 19070414202000547 від 06.04.2023, з терміном дії з 02.04.2020 до 02.04.2025, адреса місця зберігання: вулиця Садова, будинок 3-5, село Ярчівці Тернопільського району Тернопільської область (а.с.48).

Посадовими особами ГУ ДПС у Тернопільській області відповідно до наказу від 23.09.2024 №2053-п «Про проведення фактичної перевірки», направлень на перевірку від 23.09.2024 №3630/09-01, №3631/09-01 та листа Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області №19485-2024 від 09.07.2024 проведено фактичну перевірку місця зберігання пального ТОВ «Фуел» за адресою провадження діяльності: Тернопільська область, Тернопільський район (Зборівський район), село Ярчівці, вул. Садова, буд. 3-5, про що складено акт перевірки, зареєстрований 04.10.2024 за №13553/19-00-09-01/41700550 з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює виробництво, зберігання та обіг підакцизних товарів, період перевірки з 01.01.2023 по дату закінчення перевірки (а.с.181-183).

Товариству надана вимога щодо надання документів за переліком, указаним у запиті (а.с.164). У відповідь на запит позивач надав запитувані документи, які зазначені як додатки до акта перевірки, а саме: оборотно-сальдові відомості за 2023 рік, акти списання товарів за 2023 рік, ТТН, видаткові накладені за 2023, наказ про порядок відвантаження пального, довідка про отримання пального за 2023 рік (а.с.162-180).

За змістом цього акта перевіркою встановлено таке порушення: відсутність з вини платника податку реєстрації акцизного складу у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу, за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район (Зборівський район), село Ярчівці, вулиця Садова, будинок 3-5, де здійснює діяльність ТОВ «Фуел» (код ЄДРПОУ 41700550) на підставі ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) реєстраційний номер 19070414202000547 від 06.04.2023, з терміном дії з 02.04.2020 до 02.04.2025 із зазначеною загальною місткістю резервуарів, що використовуються для зберігання пального, 35000 літрів.

Згідно договору оренди від 01.01.2024 №2, ТОВ «Фуел» орендує нежитлове приміщення, площею 1000,0 кв.м у ТОВ «ВБТ ГРУП» (код ЄДРПОУ 42781886), де розміщені резервуари для зберігання пального, з подальшим використанням, за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район (Зборівський район), село Ярчівці, вулиця Садова, будинок 3-5.

Дані відомості про об'єкти оподаткування платників податків згідно з повідомленням за формою 20-ОПП взято на облік 12.03.2020, як об'єкт оподаткування з індифікатором № 9300005 «Бочка» за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район (Зборівський район), село Ярчівці, вулиця Садова, будинок 3 -5.

Ще в акті зазначено, що в ході проведення доперевірочного аналізу баз даних ЄРАН 2019 встановлено, що на адресу ТОВ «Фуел» в період з 01.01.2023 по 31.12.2023, контрагентами-постачальниками пального зареєстровані акцизні накладні в Єдиному реєстрі акцизних накладних, із зазначенням в них транспортних засобів, з яких відвантажувалось пальне, та адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання - не платник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки за адресою: Тернопільська область, Зборівський район, село Ярчівці, вулиця Садова, будинок 3-5, з кодом операції « 3» реалізація пального суб'єкту господарювання - неплатнику на фізичне відвантаження (відпуск) пального з акцизного складу з врахуванням коригувань на загальну кількість 1 122 954,21 літрів дизельного пального з кодом УКТ ЗЕД 2710194300, приведених до температури +15C°, а саме:

ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_6 ) дизпаливо, код УКТ ЗЕД 2710194300 в загальній кількості 409 594,1 літрів;

ПП «Дружба Нафтопродукт» (код ЄДРПОУ 34042478) дизпаливо, код УКТ ЗЕД 2710194300 в загальній кількості 508 156,96 літрів;

ТОВ «Лайн Енерджі Оіл» (код ЄДРПОУ 43535638) дизпаливо, код УКТ ЗЕД 2710194300 в загальній кількості 19 567,62 літрів;

ТОВ «ОККО-Експрес» (код ЄДРПОУ 44849275) дизпаливо, код УКТ ЗЕД 2710194300 в загальній кількості 10 623,47 літрів;

ТОВ «Ткача Плюс» (код ЄДРПОУ 43250540) дизпаливо, код УКТ ЗЕД 2710194300 в загальній кількості 62 816,85 літрів;

ТОВ «Магістр - Д» (код ЄДРПОУ 21141124) дизпаливо, код УКТ ЗЕД 2710194300 в загальній кількості 81 748,31 літрів;

ТОВ «Джі Ті Оіл» (код ЄДРПОУ 44872718) дизпаливо, код УКТ ЗЕД 2710194300 в загальній кількості 30 447,00 літрів.

В акті зазначено, що виходячи з вищенаведеного, отримання пального за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 в обсягах понад 1 000 000 літрів підтверджується акцизними накладними, які зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, видатковими накладними, товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів, а тому вказані місця зберігання пального підпадають під визначення акцизного складу, згідно підпункту 14.1.6. пункту 14.1. статті 14 ПК України, оскільки платником отримано протягом календарного року пальне в обсягах, що перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії) за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район (Зборівський район), село Ярчівці, вулиця Садова, будинок 3-5.

У ході перевірки платником надано оборотно-сальдові відомості про рух пального за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 по рахунку 203 (пальне щоквартально), де ТОВ «Фуел» підтверджує оприбуткування пального в загальній кількості 1 144 636,39 літрів. Надано акти списання товарів (дизельне пальне) за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 в загальній кількості 1 144 636,39 літрів. Згідно наданої довідки Товариством залишок пального станом на 25.09.2024 становить 6 800,0 літрів.

Як висновок в акті перевірки зазначено про порушення позивачем підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України (а.с.156-158).

Представник Товариства підписав акт з застереженням, що ним будуть подані заперечення на акт перевірки.

ТОВ «ФУЕЛ» подало заперечення на акт фактичної перевірки, вказавши ті ж пояснення, які стали підставою позову, одночасно надавши до контролюючого органу копії свідоцтв про реєстрації транспортних засобів, які використовує позивач, копії договорів оренди двох транспортних засобів, оборотно-сальдову відомість по рахунку 203, акти списання, відомості про відвантаження пального в паливні баки транспортних засобів (а.с.13-16).

За результатами розгляду заперечень їх відхилено, висновки акта перевірки залишені без змін (а.с.161).

У подальшому ГУ ДПС у Тернопільській області прийняло податкове повідомлення-рішення №00154900901 від 04.11.2024 про застосування штрафних санкцій до ТОВ «Фуел» за відсутність з вини платника реєстрації акцизних складів у сумі 1 000 000 гривень (а.с.184-185).

Непогоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 04.11.2024, позивач через представника звернувся з цим позовом до суду.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.

Згідно з підпунктом 14.1.141-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.

Реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам (підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України, розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.

Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад - це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Відповідно до пункту «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад - це: приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам. Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Суд у цій справі встановив, що Товариство отримало протягом періоду з 01.01.2023 по 31.12.2023 дизельне пальне в обсягах понад 1 000 000 літрів, такі обставини визнаються сторонами.

За висновками акту перевірки позивач допустив порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України.

Згідно з цим підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані, зокрема, зареєструвати усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Відповідно до пункту 128-1.2 статті 128-1 ПК України відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.

З наведеного слідує, що обов'язок з реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (СЕАРП) виникає у платника податку розпорядника акцизного складу. Невиконання цього обов'язку з вини розпорядника акцизного складу має наслідком притягнення його до відповідальності згідно з пунктом 128-1.2 статті 128-1 ПК України.

Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі пальним і зберігання пального регулюється Законом України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Згідно зі статтею 1 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» під місцем зберігання пального розуміється місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування; під зберіганням пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик.

Отож, акцизний склад визначений як місце/територія, де розпорядник акцизного складу провадить відповідну господарську діяльність з пальним.

У наведеному вище пункті «б» підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України законодавець зробив виключення, навівши такі критерії, які дозволяють вважати приміщення або територію такими, що не є акцизним складом, а саме: 1) загальна місткість розташованих ємностей на кожній з них для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 куб.м; 2) суб'єкт господарювання (не стосується платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 куб.м (не враховується обсяг пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії); 3) суб'єкт господарювання пальне використовує виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Такий висновок зроблений Верховним Судом у постанові від 12.03.2024 у справі № 160/8390/22.

У цій же постанові Верховний Суд зазначив, що відсутність однієї з наведених умов виключає можливість визнання відповідної території/приміщення не акцизним складом. Відповідно, у випадку, якщо протягом календарного року суб'єкт господарювання отримує пальне в обсягах, що перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), він зобов'язаний до часу, коли буде здійснена господарська операція, в результаті якої виникнуть обставини, які зумовлять обов'язок реєстрації акцизного складу, зареєструвати останній. Тобто, саме з моменту, коли платник податків вже достеменно знає, що відпадає хоча б одна з обов'язкових умов, передбачена абзацом шостим підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, він зобов'язаний здійснити реєстрацію акцизного складу.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 17.08.2023 по справі №160/15431/21.

Розглядаючи факт отримання пального в обсягах понад 1000 куб.м для кваліфікації як зберігання пального без реєстрації акцизного складу у спірному випадку, суд має надати оцінку мотивам позову, які зводяться до того, що частина пального, придбаного Товариством, зберігалася у паливних баках як ємностях для зберігання пального безпосередньо. На думку позивача, якщо врахувати, що паливний бак не є акцизним складом, обсяг зберігання в інших ємностях не перевищив обсягу 1 000 000 л; не зважаючи на перевищення граничного обсягу придбання пального, у суб'єкта господарювання може не бути акцизного складу і відповідно він не може бути його розпорядником.

Для оцінки наявності в діях суб'єкта господарювання складу правопорушення у вигляді здійснення діяльності зі зберігання пального без реєстрації акцизного складу, з'ясуванню підлягають такі обставини: місце та спосіб зберігання пального, мета придбання пального, технічні характеристики використаних для цього споруд (обладнання, ємностей), обсяги споживання, закупівлі та обставини використання пального.

Судом встановлено, що у місці зберігання пального загальна місткість резервуарів для зберігання пального становить 35 куб.м (35 000 л), що зазначено у відомостях ліцензії на право зберігання пального.

У своїй діяльності позивач використовує п'ять вантажних автомобілів.

Товариство визначило такий порядок відвантаження пального: при прийманні пального від постачальника спочатку частина пального розвантажувалася у паливні баки транспортних засобів, а залишок партії пального - у стаціонарні ємності для зберігання пального. Позивач вказує, що протягом року у ємності для зберігання відвантажено 989 295,54 л, що не перевищує дозволеної межі для зберігання пального без реєстрації акцизного складу.

Наведений вище порядок відвантаження пального (спочатку в паливні баки транспортних засобів, потім у ємності для зберігання пального) встановлений наказом по Товариству від 10.08.2022 та додатково відомості про кількість пального відвантаженого протягом 2023 року в паливні баки (131 600 л) та в ємності (989 295,54 л) вказані у довідці ТОВ «Фуел» від 03.10.2024. Наказ від 10.08.2022 був наданий ГУ ДПС у Тернопільській області на запит про проведенні фактичної перевірки, інші документи - долучені до заперечення на акт перевірки.

Ще до заперечень на акт перевірки позивач долучив відомості про відвантаження пального у паливні баки. Такі складені в довільній формі і містять інформацію про транспортний засіб (номерний знак), кількість відвантаженого пального та підпис водія (без зазначення прізвища), відомості підписані та затверджені керівником, скріплені печаткою Товариства. Такі відомості складалися на окремі дати (а.с.49-127).

Суд вважає, що ці відомості є очевидно недостовірними, бо позивач не надав достатньо первинних документів, які б вказували на безперервне перевезення вантажів п'ятьма вантажними автомобілями (подорожні листи, товарно-транспортні накладні тощо), щоб використати вказану у них кількість пального, відвантаженого у баки, та ще й кількість пального, що перебувала у резервуарі протягом певного часу, документи містять невідповідності та неузгодженості.

Для прикладу, у березні 2023 року відповідно до реєстру акцизних накладних Товариство отримало пальне 06.03.2023 у кількості - 11975,82 л, 07.03.2023 - 8322,18 л, 07.03.2023 - 10149 л, а всього за березень 2023 року - 30 447 л (а.с.178).

Згідно з відомостями про відвантаження пального в баки транспортних засобів (далі - ТЗ) відвантажено

04.03.2023 в ТЗ ВО3926СВ - 365 л, ВО 9158СА - 598 л, ВО 5282СР - 554 л, НОМЕР_5 562 л,

06.03.2023 в ТЗ ВО7671 ЕН - 580 л (а.с.58-59).

З цього приводу суд зазначає, що на дату 04.03.2023 у реєстрі акцизних накладних не зареєстрована акцизна накладна на відвантаження ТОВ «Фуел» пального.

Відповідно до пункту 231.6 статті 231 ПК України реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних, зокрема, першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу здійснюється у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального з акцизного складу.

На підтвердження використання пального у березні 2023 року позивачем до відповіді на відзив долучено такі ТТН:

№ Р394 від 04.03.2023 на ТЗ ВО6261ЕС, маршрут місто Львів - село Чесники, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область,

№ Р416 від 04.03.2023 на ТЗ ВО6261ЕС, маршрут місто Львів - село Чесники, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область,

№ Р426 від 08.03.2023 на ТЗ НОМЕР_5 , маршрут місто Львів - село Борсуки, Кременецький район, Тернопільська область,

№ Р434 від 09.03.2023 на ТЗ НОМЕР_5 , маршрут місто Львів - село Теофіпілка, Козівський район, Тернопільська область,

№ Р437 від 10.03.2023 на ТЗ ВО6261ЕС, маршрут місто Львів - село Великий Ходачків, Тернопільський район, Тернопільська область,

№ Р522 від 17.03.2023 на ТЗ НОМЕР_5 , маршрут місто Львів - село Денисів, Тернопільський район, Тернопільська область,

№ Р526 від 18.03.2023 на ТЗ НОМЕР_5 , маршрут місто Львів - село Теофіпілка, Козівський район, Тернопільська область (а.с.199-205).

Відповідно до акту списання товарів №7 від 31.03.2023 ТОВ «Фуел» списано палива за березень 2023 року 30 957,58 л (а.с.166).

За змістом наказу від 03.01.2023 на Товаристві затверджені норми витрат палива на всі п'ять сідлових тягачі по 40 л на 100 км в теплу пору року з квітня по листопад 2023 року, та по 45 л на 100 км в холодну пору року з листопада по квітень 2023 року (а.с.198).

Отож, за наведеними документами у березні 2023 року відповідно до реєстру акцизних накладних Товариство отримало пальне в кількості 30 447 л, в одному випадку його відвантажило у баки не в день поставки, а за два дні до того у 4 ТЗ в обсягах від 365 л до 598 л, перевезення у березні 2023 року здійснював один ТЗ в межах Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областях, списано палива 30 957,58 л.

У серпні 2023 року відповідно до реєстру акцизних накладних Товариство отримало пальне: 03.08.2023 у кількості 1911,73 л, 03.08.2023 - 2136,13 л, 03.08.2023 - 29813 л, 11.08.2023 - 9092,2 л, 14.08.2023 - 3038,65 л, 15.08.2023 - 8140,69 л, 15.08.2023 - 9948,02 л, 16.08.2023 - 8104,55л, 17.08.2023 - 2026,14 л, 17.08.2023 - 2026,13 л, 17.08.2023 - 2032,48 л, 17.08.2023 - 1519,6 л, 18.08.2023 - 9158,24 л, 21.08.2023 - 2036,63 л, 22.08.2023 - 8140,7 л, 22.08.2023 - 3052,74 л, 24.08.2023 - 3329,7 л, 24.08.2023 - 5774,85 л, 25.08.2023 - 2027,1 л, 25.08.2023 - 4561 л, 25.08.2023 - 2027,09 л, 26.08.2023 - 6081,31 л, 28.08.2023 - 9158,2 л, 29.08.2023 - 2533,46 л, 31.08.2023 - 6689,46 л, а всього за серпень 144 359,8 л (а.с.178-179).

Згідно з відомостями про відвантаження пального в баки ТЗ відвантажено

03.08.2023 в ТЗ НОМЕР_1 - 498 л, НОМЕР_5 - 543 л, НОМЕР_4 - 584 л, НОМЕР_3 - 530 л,

11.08.2023 в ТЗ НОМЕР_1 - 506 л, НОМЕР_5 - 306 л, НОМЕР_3 - 342 л, НОМЕР_2 - 240 л,

14.08.2023 в ТЗ НОМЕР_5 - 496 л, НОМЕР_3 - 618 л, НОМЕР_2 - 374 л,

15.08.2023 в ТЗ НОМЕР_1 - 578 л, НОМЕР_4 - 614 л, НОМЕР_3 - 618 л, НОМЕР_2 - 371 л,

16.08.2023 в ТЗ НОМЕР_1 - 524 л, НОМЕР_5 - 520 л, НОМЕР_3 - 582 л,

18.08.2023 в ТЗ НОМЕР_1 - 574 л, НОМЕР_4 - 614 л, НОМЕР_5 - 580 л, НОМЕР_3 - 618 л, НОМЕР_2 - 240 л,

21.08.2023 в ТЗ НОМЕР_1 - 574 л, НОМЕР_4 - 614 л, НОМЕР_5 - 580 л, НОМЕР_3 - 618 л,

24.08.2023 в ТЗ НОМЕР_2 - 366 л, НОМЕР_4 - 563 л,

25.08.2023 в ТЗ НОМЕР_1 - 574 л, НОМЕР_5 - 580 л, НОМЕР_3 - 618 л,

26.08.2023 в ТЗ НОМЕР_1 - 579 л, НОМЕР_4 - 615 л, НОМЕР_5 - 580 л, НОМЕР_3 - 620 л, НОМЕР_2 - 380 л,

28.08.2023 в ТЗ НОМЕР_5 - 582 л, НОМЕР_3 - 623 л, НОМЕР_2 - 381 л,

29.08.2023 в ТЗ НОМЕР_4 - 618 л, НОМЕР_5 - 578 л, НОМЕР_3 - 623 л, НОМЕР_2 - 380 л (а.с.96-108).

За серпень 2023 року на підтвердження використання пального Товариство надало суду 12 ТТН про перевезення вантажів одним ТЗ НОМЕР_1 , по маршрутах в межах Тернопільська область - Хмельницька область, Львівська область - Тернопільська область, Львівська область - Хмельницька область (а.с.213-220).

Відповідно до актів списання товарів №47 від 31.08.2023 ТОВ «Фуел» списано палива 10 619,084 л, №50 від 31.08.2023 - 125 984,495 л (а.с.19-36).

Суд враховує, що позивач надав ТТН вибірково, як він вказує у відповіді на відзив, проте і за таких доказів пояснення позивача про заправку в серпні 2023 року в паливні баки одного й того ж ТЗ два або три дні підряд, чи через день по більше як 500 л пального не видаються достовірними через неможливість фізичного використання такої кількості в межах одного дня. Математичний розрахунок вказує на недостовірність відомостей позивача.

Як-от, обсяг використаного пального одним ТЗ НОМЕР_3 14.08.2023 - 618 л, 15.08.2023 - 618 л, 16.08.2023 - 582 л, тобто за три дні підряд залито в паливний бак одного автомобіля 1236 л пального, який за нормами витрат палива (по 40 л на 100 км) мав проїхати за цей час 3090 км і при цьому тричі заправитися під час відвантаження пального постачальниками.

Аналогічно обсяг використаного пального одним ТЗ НОМЕР_5 25.08.2023 - 580 л, 26.08.2023 - 580 л, 28.08.2023 - 582 л.

Також суд вважає слушними пояснення представника відповідача, що транспортні засоби (автоцистерни), якими здійснювались поставки пального не мають технічної можливості та відповідного обладнання для відвантаження пального в баки транспортних засобів.

Товариство не надало жодних пояснень та доказів того, що мало можливість та обладнання для відвантаження пального в баки транспортних засобів, як-от використовувало паливоцистерни чи інші механізми, оскільки в інший спосіб залити паливо з транспорту постачальника технічно неможливо.

Отож пояснення представника позивача є нелогічними та вказують на те, що позивач не міг зберігати в баках транспортних засобів ту кількість пального, яке він отримав згідно з відомостями Єдиного реєстру акцизних накладних та вказав як такі, що зберігав відразу від постачальника в паливних баках. Позивач не надав належні та допустимі докази, які б свідчили про заправку/злиття пального, отриманого від постачальників (платників акцизного збору), відразу в паливні баки транспортних засобів та фізичне використання такого обсягу пального. В цій частині обґрунтування позову є очевидно безпідставними та надуманими.

Щодо права ТОВ «Фуел» долучати нові документи до заперечень на акт фактичної перевірки, та долучати їх до матеріалів справи, то, на переконання суду, право подавати докази на підтвердження своїх заперечень надається платнику податків як на усіх стадіях податкового контролю, так і на стадіях судового процесу, на яких допускається подання учасником процесу нових доказів. В іншому випадку обмеження судом предмету дослідження призвело би до неповноти дослідження та порушення справедливого судового розгляду.

Проте долучені документи (відомості використаного пального) не спростовують висновків відповідача, викладених в акті фактичної перевірки, значні обсяги надходження пального та наявність лише 5 (п'яти) ТЗ не підтверджують його використання відразу через часткове відвантаження у паливні баки. У спірному випадку ті обсяги пального, які вказує позивач у відомостях про відвантаження пального у паливні баки, не можуть бути визнані судом прийнятними, про що зазначено вище.

Пояснення позивача з посиланням за висновки щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постанові Верховного Суду 13.07.2022 у справі №420/14724/20, суд вважає безпідставним, оскільки вказана постанова прийнята за інших фактичних обставин, установлених судами (обсяг отриманого пального не перевищував встановлений податковим законодавством розмір).

Отже, враховуючи наведені законодавчі норми та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про правомірність накладення штрафу в розмірі 1 000 000 грн згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням від 04.11.2024 №00154900901, а відтак про відмову в задоволенні позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Фуел» (площа Героїв Євромайдану, будинок 7, офіс 30, місто Тернопіль, 46008, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 41700550) до Головного управління ДПС у Тернопільській області (вулиця Білецька, 1, місто Тернопіль, 46003, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 44143637) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений і підписаний 15 травня 2025 року.

Суддя Чепенюк О.В.