Рішення від 14.05.2025 по справі 340/7394/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7394/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Казанчук Г.П, розглядаючи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВИКЛАД ОБСТАВИН:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.06.2019 р. пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 Nє2262-XII, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) на підставі Грошового атестату №10 від 03.06.2019 р., виданого 1 ДПРЗ ДСНС України у Кіровоградській області до подання про призначення пенсії від 07.06.2019 р. №01-1312/171 станом на 01.06.2019 р.;

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень у відповідності до Постанови КМУ №713 від м 14.07.2021р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.06.2019 р. пенсії відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 Nє2262-XII, із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) на підставі Грошового атестату №10 від 03.06.2019 р., виданого 1 ДПРЗ ДСНС України у Кіровоградській області до подання про призначення пенсії від 07.06.2019р. №01-1312/171 станом на 01.06.2019 р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 гривень починаючи з 15 травня 2024 року у відповідності до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є інвалідом армії та пенсіонером Державної служби України з надзвичайних ситуацій (6 Державна пожежно-рятувальна частина 1 Державного пожежно-рятувального загону УДСНС України у Кіровоградській області) та з 2019 року перебуває на обліку в головному управлінні ПФУ в Кіровоградській області, тоді ж призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ у розмірі 54% від грошового забезпечення, а саме 5163,45 грн. Однак позивач вважає, що у відповідності до п.б ст.13 Закону №2262-ХІІ та розрахунку вислуги років для призначення пенсії розмір його пенсії складає 54% від грошового забезпечення, що в грошовому виразі має складати 11227,50 грн х 54% = 6 062,85 гривень. Натомість, ГУ ПФУ у Кіровоградській області під час призначення йому пенсії та обчислення її розміру з 01.06.2019 р. застосував незрозумілий розмір грошового забезпечення 9561,94 грн. замість 11227,50 гривень згідно грошового атестату №10 від 03.06.2019, що в подальшому призвело до неправомірного та необґрунтованого зменшення розміру пенсії 5163,45 замість 6062,85 грн (11227,50 грн х 54%).

Також позивач вважає, що відповідач вчинив протиправні дії стосовно нього, які полягають у відмові виплати з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМУ №713, чим порушив його право на належне пенсійне забезпечення, а відмову відповідача розцінює як необґрунтовану.

Ухвалою судді від 20.11.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення її недоліків. Недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 року відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) та відповідачу встановлений строк на подання відзиву.

Головне управління ПФУ в Кіровоградській області (надалі - відповідач) не погоджуючись із доводами позову подало відзив у якому зазначає, що розрахунок суми пенсії проведений згідно пункту 7 Порядку №393 на підставі наданих документів для призначення позивачу пенсії, в т.ч. й грошового атестату №10 від 03.06.2019 та довідки 1 державного пожежно-рятувального загону У ДСНС України у Кіровоградській області №16 від 03.06.2019. Щодо щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» відповідач зазначив, що позивач не має право на таку, оскільки пенсію йому призначено після 01.03.2018 року, а саме з 01.06.2019 року.

У період 13.12.2024, з 16.12.2024 по 24.12.2024, 30.12.2024, 03.01.2025 та 16.01.2025 суддя Казанчук Г.П. тимчасово не здійснювала правосуддя у зв'язку з перебуванням у відпустці, з 10.02.2025 по 14.02.2025 - на навчанні у Національній школі суддів України, з 24.02.2025 по 25.02.2025 - у відпустці, 27.03.2025, 11.04.2025 - на навчанні у Національній школі суддів України, 30.04.2025 у відпустці - та 08.05.2025 - на навчанні у Національній школі суддів України.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області як пенсіонер, якому з 01.06.2019 року призначена пенсія згідно Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' в розмірі 5163,45 грн (54% грошового забезпечення, а.с.74).

Розрахунок пенсії пенсійним органом проведений на підставі, зокрема, грошового атестата №10 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення №16 від 03.06.2019 року (а.с.74зв-75).

Не погоджуючись із розміром пенсії, позивач звернувся із скаргою до ГУ ПФУ в Кіровоградській області про проведення перерахунку (а.с.26).

Листом ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 15.05.2024 року №5115-4882/Я/-03/8-1100/24 повідомлено позивача про те, що за матеріалами пенсійної справи йому проведений обрахунок розміру пенсії на підставі діючого законодавства (а.с.27).

Вважаючи вказану відмову у перерахунку пенсії протиправною (надалі спірна відмова-1), позивач звернувся до суду.

Також позивач звертався до відповідача із заявою від 20.01.2024, в якій просив призначити йому щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713 від 14.07.2021 року (а.с.21).

Листом від 26.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача про те, що йому на виконання Постанови №713 з 01.07.2021 року не було встановлено щомісячну доплату в розмірі 2000 грн, оскільки пенсію йому призначено після 01.03.2018, а саме з 01.06.2019, тому права на встановлення доплати згідно постанови №713 не має (надалі спірна відмова-2) (а.с.22).

Отже, правомірність та законність спірних відмов є предметом спору, переданого на вирішення адміністративного суду.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Стосовно правомірності спірної відмови-1 про проведення з 01.06.2019 перерахунку та виплати пенсії відповідно до вимог чинного законодавства із обов'язковим врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) на підставі Грошового атестату №10 від 03.06.2019 р., виданого 1 ДПРЗ ДСНС України у Кіровоградській області.

Пенсія за віком є видом пенсії, яка призначається конкретній особі на підставі наявного страхового стажу, залежить від праці такої особи в особливих умовах, певно визначений час, призначення якої має відбуватись при досягненні нижчого пенсійного віку.

У постанові від 18 лютого 2020 року у справі № 1840/3344/18 Верховний Суд зазначив, що ''пенсія за віком'' - це свого роду ''державний депозит'' (примусовий та індивідуальний) кожної особи, який залежить від праці такої особи, та підлягає безумовному поверненню з боку держави у встановленому розмірі протягом всього життя пенсіонера після досягнення певного віку.

Закон України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною третьою статті 43 Закон України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'', який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно грошового атестату №10 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення №16 від 03.06.2019 року відповідачем проведено обрахунок суми грошового забезпечення з якої визначено розмір пенсії.

При обрахунку враховані такі складові: посадовий оклад (3080 грн), оклад за спеціальне звання (1020), процентна надбавка за вислугу років (45%) (1845 грн) та середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 15 місяців (3616,94 грн). Розмір посадового окладу, окладу за військове звання та процентної надбавки визначений у грошовому атестаті №10 (а.с.74зв-75). А середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 15 місяців (3616,94 грн) розрахована на підставі довідки №16 від 03.06.2019 року (графа 3 + графа 8)/15.

Так, 3080 грн + 1020 грн + 1845 грн + 3616,94 грн = 9561,94 грн х 54% = 5163,45 грн. Натомість, за обрахунками позивача розрахунок його пенсії має відбуватись із таких складових, 3080 грн + 1020 грн + 1845 грн + 5282,5 грн =11227,5 грн х 54% = 6062,85 грн.

Наведений позивачем розрахунок, на переконання суду, є помилковим, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою (1), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) (2) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням (3);

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (4).

Тобто, оклад з посадою та оклад за військовим званням та відсоткова вислуга розраховуються станом на день звільнення. Водночас, додаткові види грошового забезпечення, розраховуються як середньо арифметичний показник за останні 24 місяці. Якщо період служби менший ніж 24 місяці, середній обрахунок проводиться відповідно до кількості календарних місяців за останньою посадою.

Позивач, як на підставу позову, зазначає, що пенсія має розраховується з суми (11227,50), що є сумою всіх складових (основних та додаткових) вказаних у грошовому атестаті №10 від 03.06.2019 року. Водночас, сума надбавки за особливості проходження служби включена у сумі 2972,50 грн та премія 2310 грн, всього 5285,5 грн вказана у грошовому атестаті саме станом на день звільнення позивача з військової служби. Натомість, до бази обрахунку розміру пенсії зараховуються такі складові як надбавки за особливості проходження служби включена у та премія, із розрахунку середньо арифметичного за останні 24 місяці, що передували звільненню. Згідно довідки №16 від 03.06.2019 вказані суми додаткових видів грошового забезпечення розраховані за останні 15 місяців, які позивач працював у 1 державному пожежно-рятувальному загону УДСНС України в Кіровоградській області, які складають 3616,94 грн.

Вказані доводи суд відхиляє, оскільки вони не ґрунтуються на нормах законодавства. При обчисленні пенсії відповідач здійснює обрахунок її розміру на підставі довідок, складених роботодавцем позивача. При цьому, у разі, якщо позивач вважає, що роботодавцем невірно складено довідку та/або до певних граф включені не усі суми грошового забезпечення, він має право звернутись до роботодавця для вирішення питання видання оновленої довідки.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач при обрахунку розміру пенсії та при розгляді скарги позивача про перерахунок розміру пенсії, діяв у межах та у спосіб, визначений статтею 2 КАС України, а відтак не допустив порушення прав позивача в цій частині позовних вимог.

Стосовно позовних вимог про нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень у відповідності до Постанови КМУ №713 від м 14.07.2021р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (спірної відмови-2)

14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 713).

У преамбулі Постанови № 713 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Пунктом 1 Постанови № 713 встановлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Відтак, із наведених приписів слідує, що Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

Водночас, абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Тобто, Постановою № 713 встановлено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію після 1 березня 2018 року, розмір пенсії з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

Як встановлено судом вище, позивачу призначено пенсію 01.06.2019 з грошового забезпечення визначеного за грошовим атестатом №10 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення №16 від 03.06.2019 року на час звільнення зі служби, а саме 31.05.2019.

За таких обставин, позивач до кола осіб, на які розповсюджуються положення постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", не відноситься, оскільки йому призначалась пенсія відповідно до Закону 2262-XII після 1 березня 2018 р.

Згідно зі статтею 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач не має право на встановлення та виплати щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і в цій частині, у зв'язку із чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог в повному осязі.

Оскільки у задоволені позову відмовлено, відповідно до положень статті 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 143, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; НОМЕР_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Копію рішення суду направити сторонам.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК