15 травня 2025 року Київ № 320/54509/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши заяву позивача про відвід судді в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування окремих положень нормативно-правового акта,
ОСОБА_1 18.10.2024 звернулася через підсистему «Електронний суд» до Київського окружного адміністративного суду з позовом (у зв'язку з надмірним навантаженням зареєстрований в суді 19.11.2024) до Міністерства юстиції України.
Просить суд визнати протиправними та скасувати пункти 1, 2 Розділу V Порядку проведення перевірок діяльності органів державної виконавчої служби, приватних виконавців, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.10.2018 № 3284/5.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.11.2024, головуючим визначено суддю Скрипку І.М.
Ухвалою суду від 20.11.2024 позовну заяву залишена без руху.
Крім того, ухвалою суду від 20.11.2024 заяву про забезпечення позову повернуто заявнику без розгляду.
15.05.2025 від позивача через підсистему «Електронний суд» надійшла заява про відвід судді Київського окружного адміністративного суду Скрипки І.М. від розгляду цієї справи, яка цього ж дня передана судді.
Розглядаючи заяву про відвід судді, суд виходив із такого.
Відповідно до частини першої статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності підстав, зазначених у статтях 36-38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.
Частиною третьою статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Частиною першою статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
За правилами частин третьої, четвертої статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.
При цьому суд звертає увагу на те, що відповідно до частини другої статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу.
Зі змісту заяви вбачається, що позовну заяву направлено засобами Електронного суду 18.10.2024.
19.11.2024 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями суддею у справі визначено суддю Київського окружного адміністративного суду Скрипку І.М.
Ухвалою від 20.11.2024 у справі № 320/54509/24 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу десятиденний строк із дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
28.11.2024 на виконання ухвали суду від 20.11.2024 позивачем направлено відповідну заяву.
Станом на 15.05.2025 провадження у справі № 320/54509/24 не відкрито.
На переконання заявника, суддею Київського окружного адміністративного суду Скрипкою І.М. порушено строки відкриття провадження, проведення підготовчого засідання та строки розгляду справи по суті.
Зазначено, що на відміну від інших адміністративних прав, перелік яких наведений у заяві, у справі № 320/54509/24 протягом семи місяців провадження не відкрито, у зв'язку із чим у позивача виникли сумніви в об'єктивності та неупередженості суду, яким порушуються строки розгляду справи.
Суд звертає увагу, що за приписами частини четвертої статті 36 Кодексу незгода сторони з процесуальними рішеннями судді не може бути підставою для відводу.
Жодних доказів на підтвердження існування об'єктивних обставин, які б свідчили про сумніви у неупередженості або об'єктивності судді Скрипки І.М., не надано.
Натомість, суд звертає увагу заявника, що станом на 15.05.2025 головуючому судді у справі № 320/54509/24 відповідальним працівником суду під підпис не було передано заяву від 28.11.2024 з усіма доданими до неї документами про усунення недоліків позовної заяви, хоча така і зареєстрована в комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду» Київського окружного адміністративного суду 29.11.2024.
Із цих підстав 15.05.2025 до в.о. керівника апарату Київського окружного адміністративного суду було скеровано службову записку для вжиття заходів реагування.
Ураховуючи приписи частини четвертої статті 40 Кодексу адміністративного судочинства України, суд уважає за необхідне матеріали цієї справи передати до відділу документального забезпечення і контролю (канцелярії) Київського окружного адміністративного суду для визначення складу суду для вирішення питання про відвід у відповідності до вимог частини першої статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 36, 39, 40, 41, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
визнати необґрунтованим відвід судді Київського окружного адміністративного суду Скрипки І.М. у справі № 320/54509/24.
Матеріали адміністративної справи № 320/54509/24 передати до відділу документального забезпечення і контролю (канцелярії) Київського окружного адміністративного суду для визначення складу суду у відповідності до вимог частини першої статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали суду надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Скрипка І.М.