15 травня 2025 року м. Київ № 640/16841/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.04.2019 № 0136891305 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20% на загальну суму 31232,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки податкові зобов'язання, за затримку сплати яких і було прийнято оскаржуване рішення про нарахування штрафу, є неузгодженими та були предметом розгляду/оскарження в суді.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.09.2019 справу прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
17.10.2019 до суду від ГУ ДФС у м. Києві надійшов відзив на позовну заяву, в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача зазначив про те, що позивачем у встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК України) строки не було сплачено податкові зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб за 2016-2018 роки, з огляду на що, контролюючим органом було сформовано податкове повідмолення-рішення за несвоєчасну сплату земельного податку з фізичних осіб.
30.10.2019 стороною позивача було подано відповідь на відзив, в якій наголошено на тому, що на момент винесення спірного рішення правові підстави для нарахування штрафних санкцій були відсутні через те, що відповідні податкові зобов'язання були неузгодженими в зв'язку з їх судовим оскарженням.
01.06.2020 позивачем подано клопотання про долучення до матеріалів справи копії рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.02.2020 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2020 у справі № 640/7049/19.
15.12.2022 набрав чинності Закон України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Відповідно до абзаців 1-3 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного закону, Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відтак, розгляд зазначеної справи підпадає під територіальну юрисдикцію Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею у даній справі визначено суддю Головенка О.Д.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.04.2024 прийнято справу до провадження, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.03.2019 Головним управлінням ДФС у м. Києві було проведено камеральну перевірку ОСОБА_1 з питань своєчасності сплати до бюджету плати за землю з фізичних осіб за 2016, 2017, 2018 роки. Перевірка проводилась Головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування податку на землю з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у м. Києві Вашетіним Дмитром Олександровичам.
За результатами перевірки був складений акт № 706/26-15-13-05/2489512137 від 22.03.2019 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати до бюджету плати за землю з фізичних осіб, в якому було зазначено про встановлення порушення п. 287.5 ст. 287 ПК України, а саме несвоєчаена сплата плати за землю з фізичних осіб, відповідальність, в частині своєчасності сплати плати за землю, передбачена п. 126.1 ст. 126 ПК України, у вигляді штрафу в розмірі 20%.
20.05.2019 ОСОБА_1 одержав поштою податкове повідомлення-рішення від 22.04.2019 № 0136891305 ГУ ДФС у м. Києві, яким на підставі вказаного акту, за
затримку на 858, 855, 488, 248, 244, 239, 189, 183, 182 календарних днів сплати грошових зобов'язань із плати за землю за 2016, 2017, 2018 роки в загальній сумі 156160,00 грн, ОСОБА_1 було нараховано та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 31232,00 грн.
Позивач не погоджується із висновками, які викладені в акті та, відповідно, із податковим повідомленням-рішенням, як таким, що є протиправним в зв'язку із його безпідставністю, та вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, що і зумовило на звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п. п. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
З урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (п. 56.18. ст. 56 ПК України).
Згідно приписів п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу.
Пунктом 126.1 ст. 126 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, за приписами застосованих відповідачем при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення положень п. 126.1 ст. 126 ПК України, податкові органи мають застосовувати штрафні санкції за порушення платником податків граничних строків сплати узгодженого грошового зобов'язання, виходячи з розміру погашеної (сплаченої) суми податкового боргу.
Судом досліджено, що 22.04.2019 ОСОБА_1 було оскаржено в судовому порядку податкові повідомлення-рішення ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві від 26.04.2016 № 2205-1305 про нарахування плати за землю за 2016 рік, ГУ ДФС у м. Києві від 28.04.2017 № 1920189-1305 про нарахування плати за землю за 2017 рік, ГУ ДФС у м. Києві від 05.02.2018 № 92768-1305-2658 про нарахування плати за землю за 2018 рік, про що ОСОБА_1 повідомив Головне управління ДФС у м. Києві, шляхом направлення повідомлення про судові оскарження від 22.04.2019 з копіями доказів подання вказаних позовів до суду.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2019 у справі № 640/7048/19, від 25.04.2019 у справі № 640/7049/19 та від 25.04.2019 у справі № 640/7047/19 були відкриті провадження в адміністративних справах про визнання протиправними та скасування вищезазначених податкових повідомлень-рішень, якими ОСОБА_1 було нараховано плату за землю за 2016, 2017, 2018 роки. Рішення у вказаних справах на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення про нарахування штрафу не були прийняті.
Відповідно до норм абз. 4 п. 56.18 ст. 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Таким чином, суд погоджується з доводами позовної заяви про те, що податкові зобов'язання із сплати ОСОБА_1 плати за землю за 2016, 2017, 2018 роки, є неузгодженими, а тому, нарахування контролюючим органом штрафу за прострочення їх сплати та спірне податкове повідомлення-рішення, є протиправним і підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не було доведено обґрунтованості та законності прийняття оскаржуваного рішення на підставі належних та допустимих доказів, що підтверджують його законність, при цьому, у відзиві на позовну заяву, наведено лише норми ПК України, що регулюють спірні правовідносини, однак, жодним чином не розкрито та не заперечено доводи позивача, покладені в основу позовної заяви.
За наслідком розгляду даного спору, суд дійшов висновку про те, що податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 22.04.2019 № 0136891305 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20% на загальну суму 31232,00 грн, є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.
Згідно норм ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 77, 90, 139, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 22.04.2019 № 0136891305 про зобов'язання сплатити штраф у розмірі 20% на загальну суму 31232,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.