14 травня 2025 року справа №640/10786/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, третя особа: Бучанський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області, третя особа: Бучанський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.07.2022 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13.12.2022 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX, статтею 1 якого ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва. Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
На адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали адміністративної справи №640/10786/22, які за результатами автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Балаклицькому А.І.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 (суддя Балаклицький А.І.) адміністративну справу №640/10786/22 прийнято до провадження та вирішено здійснювати подальший розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У зв'язку із припиненням трудових відносин судді Київського окружного адміністративного суду Балаклицького А.І., відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.10.2024 справа розподілена судді Щавінському В.Р.
На підставі ухвали суду від 21.11.2024 дану справу прийнято до провадження судді Щавінського В.Р. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач стверджує, що висновки, які покладено в основу оскаржуваних наказів є необґрунтованими та протиправними, оскільки ані дисциплінарна комісія, ані відповідач не встановив належним чином факту вчинення позивачем порушення службових обов'язків та посадової інструкції. Наголошено, що притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності у виді звільнення є грубим порушенням його прав, оскільки позивач з 18.05.2022 по 30.05.2022 не був відсутній на службі без поважних причин, а проходив військово-лікарську комісію.
Відповідач адміністративний позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що у ході службового розслідування встановлено, що у діях інспектора - криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Києво - Святошинського ВП ГУНП в Київській області підполковника поліції Просвірякова Д.О., вбачаються порушення вимог законодавства, що виразилось у низькому рівні правосвідомості, низьких морально-ділових якостях, грубому ігнорування наказів і доручень МВС України, Національної поліції України щодо запобігання та недопущення порушень службової дисципліни, що призвело до невиходу на робоче місце без поважних причин.
Третя особа пояснень по суті справи не надала.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
До керівництва Головного управління надійшла доповідна записка начальника Бучанського РУП полковника поліції Ткача А.А. щодо порушень службової дисципліни інспектором - криміналістом сектору криміналістичного забезпечення СВ Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області підполковника поліції Просвірякова Д.О.
На підставі наказу Головного управління Національної поліції в Київській області від 30.05.2022 №514 призначено службове розслідування за фактом можливих порушень службової дисципліни інспектором - криміналістом сектору криміналістичного забезпечення СВ Києво-Святошинського ВП ГУНП в Київській області підполковника поліції Просвірякова Д.О.
За результатами службового розслідування, 01.06.2022 оформлено висновок службового розслідування за інформацією викладеною у доповідній записці начальника Бучанського РУП ГУНП в Київській області полковника поліції Андрія Ткача.
Означеним висновком зафіксовано: «За порушення службової дисципліни, вимог наказу Національної поліції України від 23.02.2022 №171 статті 3, підпунктів 1, 2 та 3 пункту 1 статті 18, статей 19, 64, 68 та 91 Закону України «Про Національну поліцію», підпунктів 1, 2, 4, 6, 9, 13 пункту 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України», затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018 за №2337-VIII та Внутрішнього розпорядку дня поліцейських, державних службовців та працівників Головного управління поліції в Київській області, затвердженого наказом ГУ від 05.08.2016 №919, що виразилося у низькому рівні правосвідомості, низьких морально-ділових якостях, грубому ігнорування наказів і доручень МВС України, Національної поліції України щодо запобігання та недопущення порушень службової дисципліни, що призвело до невиходу на робоче місце в період з 18.05.2022 по теперішній час з невідомих причин інспектора-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Києво-Святошинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області підполковника поліції Просвірякова Дмитра Юрійовича, звільнити зі служби в поліції».
На підставі наведеного відповідачем прийнято наказ від 01.06.2022 №116 Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Бучанського РУП ГУНП в Київській області.
Також, 01.06.2022 Головним управлінням Національної поліції в Київській області прийнято наказ №100 о/с По особовому складу, яким, у тому числі, наказано: «Відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнити зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв?язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 підполковника поліції ОСОБА_1 (0117619) інспектора-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Києво-Святошинського відділу поліції..».
На думку позивача оскаржувані накази прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку із чим, він звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 3 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов?язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Підпунктами 1 та 2 пункту 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейський зобов?язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського. Професійно виконувати свої службові обов?язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов?язків, наказів керівництва.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну поліцію», Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Статтею 19 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до Закону.
Статтею 64 Закон України «Про Національну поліції» визначено, що:
1. Особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність
Українському народові такого змісту:
«Я, (прізвище, ім?я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов?язки».
Стаття 91 - Службовий час і час відпочинку поліцейських:
1.? ?Особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських:
1) службу у святкові та вихідні дні;
2) службу позмінно;
3) службу з нерівномірним графіком;
4) службу в нічний час.
2.? ?Розподіл службового часу поліцейських визначається розпорядком дня, який затверджує керівник відповідного органу (закладу, установи) поліції.
3.? ?Для поліцейських установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями, а для курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які готують поліцейських, - шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.
4.? ?Вихідні, святкові та неробочі дні є днями відпочинку для всіх
поліцейських, крім залучених до виконання службових обов'язків.
5.? ?Поліцейським, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку в порядку компенсації надається протягом двох наступних місяців.
Статтею 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018 за Nє 2337-VIII визначено, що службова дисципліна це - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов?язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів
Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов?язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов?язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.
Підпунктом 6 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України визначено, що службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію»:
1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України;
2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають
повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки;
3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень;
4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону;
5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов?язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника;
6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов?язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України;
7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини;
8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку;
9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень;
10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів;
11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень;
12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення;
13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції;
14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп?яніння.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», Поліцейський зобов?язаний:
1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;
3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;
4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я;
5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків;
6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній
2.? ?Поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов'язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції.
Частина 6 статті 68 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський, посада якого була скорочена, до дня його призначення на іншу посаду в поліції або звільнення зі служби в поліції зобов'язаний виконувати обов'язки за останньою посадою, яку він займав, якщо керівник органу поліції не покладе на нього інші обов?язки.
Як вбачається з аналізу матеріалів службового розслідування, відповідач дійшов висновку про те, що дні невиходу на службу без поважних причин інспектора-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Києво-Святошинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області підполковника поліції Просвірякова Дмитра Юрійовича у період з 18.05.2022 по 31.05.2022 є прогулами.
Натомість, у позовній заяві позивач стверджує, що у вказаний період він був направлений на проходження військово-лікарської комісії та приступив до служби після отримання довідки про проходження комісії ВЛК з поміткою «Придатний до служби в поліції».
Так, під час судового розгляду встановлено, що починаючи з 17.05.2022 - відповідно до наказу МВС України від 03.04.2017 №285 "Про затвердження Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, позивач отримав направлення для проходження ВЛК на нову посаду інспектора сектору реагування патрульної поліції ВП №2 Бучанського РУП.
Фактичні обставини справи свідчать, що ВЛК позивача завершено 31.05.2022, що вбачається із довідки Центральної медичної військово-лікарської комісії №73, згідно змісту якої, ОСОБА_2 - «Придатний до служби в поліції» та висновку за результатами психологічного обстеження від 31.05.2022 №101.
Так, на переконання суду, доведеним є обставина проходження позивачем військово-лікарської комісії у період з 17.05.2022 по 31.05.2022.
У той же час, притягуючи ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності відповідач покликається на складені відповідні акти про відсутність на робочому місці працівника.
Відповідно до актів "Про відсутність на робочому місці працівника" встановлено, що з 18.05.2022 по 31.05.2022 підполковник поліції ОСОБА_1 на службу до Бучанського РУП не прибував, перебування вище вказаного працівника на лікарняному чи інші причини невиходу на службу керівництву не повідомлено та підтверджуючих документів щодо законної відсутності на робочому місці не надав.
Суд критично сприймає оформлення зазначених актів, а також їх зміст, оскільки «підтверджуючими документами щодо законної відсутності на робочому» є зокрема направлення, видане заступником начальника ВК УКЗ ГУНП у Київській області майором поліції ОСОБА_3 , безпосередньо яким позивач і був направлений на медичний огляд підрозділом кадрового забезпечення.
Разом із цим, про дійсність проходження підполковником поліції ОСОБА_1 військово-лікарської комісії свідчать оформлені за її результатами довідка Центральної медичної військово-лікарської комісії №73 та висновок за результатами психологічного обстеження від 31.05.2022 №101.
Отже, матеріали справи містять належні та допустимі докази того, що з 18.05.2022 по 31.05.2022 позивач перебував за направленням на ВЛК, тому склад саме дисциплінарного проступку у виді порушення службової дисципліни, яка полягає у невиході на робоче місце в означений період не підтверджується матеріалами справи.
Відтак, спірні накази від 01.06.2022 №116 Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Бучанського РУП ГУНП в Київській області та №100 о/с По особовому складу у частині звільнення зі служби підполковника поліції ОСОБА_1 (0117619) інспектора-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Києво-Святошинського відділу поліції, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання уповноважених осіб ГУ НП в Київській області виконати належним чином рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 лютого 2022 року по справі Nє640/7659/21, суд зазначає, що такий спосіб захисту прав позивача не призведе до належного відновлення таких прав у рамках саме цих правовідносин.
Суд звертає увагу, що відповідно до частини першої статті 235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права і має бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Суд враховує ту обставину, що оскаржуваним наказом від 01.06.2022 №100 о/с По особовому складу звільнено зі служби підполковника поліції ОСОБА_1 (0117619) інспектора-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Києво-Святошинського відділу поліції.
З огляду на вказане, та, враховуючи висновок суду про протиправність наказу від 01.06.2022 №100 о/с По особовому складу у частині звільнення зі служби підполковника поліції ОСОБА_1 (0117619) інспектора-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Києво-Святошинського відділу поліції, позивача необхідно поновити на посаді, яку він займав.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Незаконне притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності призвело до звільнення його із служби в поліції, отже, на думку суду, наявні підстави для виходу за межі позовних вимог, адже на переконання суду та у відповідності до вимог трудового законодавства, позивач має бути поновлений на посаді.
Оскільки 01.06.2022 є останнім днем служби, то датою, з якої ОСОБА_1 має бути поновлений на посаді, є 02.06.2022.
Згідно з пунктом третім частини першої статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Отже, рішення суду в частині поновлення позивача на посаді необхідно допустити до негайного виконання.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до положень статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Київській області від 01.06.2022 №116 Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Бучанського РУП ГУНП в Київській області.
3. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Київській області від 01.06.2022 №100 о/с По особовому складу у частині звільнення зі служби підполковника поліції ОСОБА_1 (0117619) інспектора-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Києво-Святошинського відділу поліції.
4. Поновити ОСОБА_1 на посаді інспектора-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Києво-Святошинського відділу поліції з 02.06.2022.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Київській області судовий збір у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн 40 коп.
6. Рішення суду у частині поновлення ОСОБА_1 на посаді інспектора-криміналіста сектору криміналістичного забезпечення слідчого відділу Києво-Святошинського відділу поліції з 02.06.2022 допустити до негайного виконання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Щавінський В.Р.