14 травня 2025 року Справа № 280/10628/24
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про зупинення провадження у справі
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до - Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
15.11.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Військової частини НОМЕР_2 (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність, Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України відносно ОСОБА_1 стосовно ненарахування та невиплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою КМ України № 168 від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з розрахунку 100 000 гривень в період з 21.05.2022 по 28.06.2022, з 04.07.2022 по 15.10.2022, з 18.10.2022 по 07.11.2022, з 15.11.2022 по 08.12.2022;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 Міністерства оборони України виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбаченої Постановою КМ України № 168 від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з розрахунку 100 000 гривень в період з 21.05.2022 по 28.06.2022, з 04.07.2022 по 15.10.2022, з 18.10.2022 по 07.11.2022, з 15.11.2022 по 08.12.2022.
Ухвалою суду від 20.11.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/10628/24 без виклику сторін.
05.12.2024 від відповідача до суду надійшов відзив вх. № 56186, в якому заявлено клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі №280/10628/25, у зв'язку із перебуванням відповідача у складі Збройних Сил України під час воєнного стану.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Суд, розглянувши клопотання, дослідивши матеріали адміністративної справи, зазначає наступне.
Так, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Отже, необхідними елементами за змістом цієї норми є:
- перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань (перша ознака);
- переведення таких військових формувань на воєнний стан або залучення до проведення антитерористичної операції (друга ознака).
При цьому, згідно із ст.3 Закону України “Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 № 1934-XII (структура Збройних Сил України) організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Статтею 5 Закону України “Про Збройні Сили України» (комплектування Збройних Сил України) визначено, що особовий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.
Відповідно до вимог ст.1 Закону України “Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Згідно із ст.4 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом:
- призову громадян України на військову службу;
- прийняття громадян України на військову службу за контрактом.
Відповідач, посилаючись на те, що він перебуває у складі Збройних Сил України під час воєнного стану, залишає поза увагою, що за змістом ст. 5 Закону України “Про Збройні Сили України», ст. 1 Закону України “Про оборону України» та ст. 4 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» законодавець визначає приналежність до “складу» Збройних Сил України або інших збройних формувань лише військовослужбовців, тобто фізичних осіб, тоді як відповідач, є елементом структури Збройних Сил України (ст.3 Закону України “Про Збройні Сили України»).
Вказане законодавче розмежування різних одиниць системи Збройних Сил України дозволяє дійти висновку про відсутність підстав для зупинення провадження у справі в даному випадку, враховуючи статус відповідача як юридичної особи.
Верховний Суд у постанові від 27 лютого 2023 року у справі 380/7845/21 вказав, що норма пункту 5 частини першої статті 236 КАС України може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі лише у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
При цьому на органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, які входять до організаційної структури Збройних Сил України, норма пункту 5 частини першої статті 236 КАС України не поширюється.
З урахуванням зазначеного, правові підстави для зупинення провадження у справі № 280/10628/24 відсутні.
Керуючись ст.ст.236, 241, 248, 256, 291 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання Військової частини НОМЕР_2 про зупинення провадження у справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення ухвали у повному обсязі.
Ухвала виготовлена у повному обсязі та підписана суддею 14 травня 2025 року.
Суддя Сацький Р.В.