Рішення від 14.05.2025 по справі 260/9187/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 року м. Ужгород№ 260/9187/23

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить суд:

- визнати протиправним та скасувати перерахунок пенсії ОСОБА_1 , проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області на підставі довідки Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області №02-25/104 від 16.06.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із урахуванням складових заробітної плати, зазначених у «Довідці про складові заробітної плати» Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області №02-25/147 від 21.08.2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 , з 21.08.2023 із урахуванням складових заробітної плати, зазначених у «Довідці про складові заробітної плати» Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області №02-25/147 від 21.08.2023 року з урахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_1 ;

- стягнути судові витрати.

Позовна заява мотивована тим, що у грудні 2022 року позивачка була звільнена з посади головного спеціаліста з контролю загального відділу апарату Берегівської РДА за згодою сторін у зв'язку із виходом на пенсію з 10.01.2023 за наявності не менше 20 років стажу державного службовця.

У січні 2023 року було здійснено перерахунок пенсії на підставі «Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка па момент виходу на пенсію не займає посади державної служби» №02-25/8 від 12.01.2023. Згідно даної довідки надбавка за інтенсивність праці за грудень 2022 року у ОСОБА_1 становило 30 800 грн., інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, шо перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю становили 15 240 грн.

Поряд з цим, Берегівською РДА 16.06.2023 було видано нову довідку №02-25/104 аналогічного зразка, де вказано, що надбавка за інтенсивність праці за грудень 2022 року становило тільки 20608 грн., а інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю тільки становить 494,20 грн.

Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області було проведено перевірку в Берегівській РДА, якою було встановлено що довідка №02-25/8 від 12.01.2023 відповідає первинним документам, однак на думку контролюючого органу сума в розмірі 30800 грн. є помилковою, правильною є сума 20 608 грн., а замість 15240 грн. у довідці Берегівської РДА слід було вказано 494,20 грн. У зв'язку із вказаним контролюючий орган рекомендував Берегівській РДА видати нову довідку.

ОСОБА_1 звернулась до Берегівської РДА із заявою в якій просила надати нову довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка мас не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, аналогічного змісту довідці №02-25/8 від 12.01.2023 року.

Позивачкою було отримано «Довідку про складові заробітної плати» №02- 25/147 від 21.08.2023 згідно якої посадовий оклад позивача у грудні 2022 року становив 5600 грн., надбавка за ранг - 400 грн., надбавка за вислугу років (за стаж державної служби) 2800 грн., надбавка за інтенсивність праці - 30800 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 15240 грн., компенсація за невикористану відпустку - 23659,65 грн., разом - 78 499,65 грн.

Оригінал вказаної довідки ОСОБА_1 скерувала до Відповідача із заявою про перерахунок її пенсії, однак листом №7698-7493/Г-02/8-0700/23 від 03.10.2023 їй повідомили, що Законом України «Про державну службу» «не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям». Оригінал довідка №02-25/147 повернуто ОСОБА_1 , у зв'язку з чим позивачка звернулася з даним позовом до суду.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги позивача вважають необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Представник відповідача зазначив, що згідно електронної бази даних ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно заяви за №228 від 27.01.2023 року було здійснено перехід «з виду на вид» з пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 Порядку №622 виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

З огляду на вищезазначене, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань (далі - допомога) є виплатою, для якої розрахунковим періодом є 12 місяців. В довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби в колонці "Інші виплати" (з розшифровкою виду виплати) зазначається допомога в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, тобто1/12 середнього її розміру, що визначається шляхом ділення загальної суми нарахованої допомоги працюючим на відповідній посаді державним службовцям згідно з розрахунково-платіжною відомістю у місяці, що передує місяцю звернення особи за призначенням пенсії, на загальну чисельність відповідних посад в державному органі (без врахування вакантних відповідних посад).

За результатами акту зустрічної перевірки від 13.06.2023 року №0700-1002-1/20807 виявлено розбіжності з первинними документами для призначення пенсії державного службовця, а саме :

- відповідно до наказів «Про встановлення надбавки» № 67-к від 20.12.2022року, № 71-к від 26.12.2022 року, надбавки за інтенсивність праці у грудні 2022 року встановлено 5 головним спеціалістам у загальному розмірі 1840% відповідно середній розмір надбавки становить 368% (1840/5), надбавка за інтенсивність за грудень 2022 ОСОБА_1 повинна складати 20608 грн. (5600*368%=20608 грн.). В довідці надбавка зазначена 30800 грн.;

- згідно наказу « Про виплату матеріальної допомоги № 66-к від 07.12.2022 року, таку матеріальну допомогу отримали 2 головних спеціаліста апарату в розмірі 29652 грн. Відповідно до розрахункової відомості по заробітній платі за грудень 2022 року, 1/12 такої матеріальної допомоги становить 2471 грн., враховуючи фактичну кількість заповнених посад головних спеціалістів ( 5 одиниць), розмір даної допомоги повинен становити 494,20 грн (2471,00/5). В довідці №02-25/8 від 12.01.2023 даний вид виплати зазначений в розмірі 15240 грн.

Отже, перевіркою довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02-25/8 від 12.01.2023 року встановлено, що в колонці «Надбавка за інтенсивність праці» зазначено розмір -30800 грн., а за результатами перевірки - 20608 грн. В колонці «Інші виплати» (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань) зазначено розмір - 15240 грн. за результатами перевірки - 494,20 грн.

Головне управління не приймало рішень про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №02/25/147 від 21.08.2023р. долученої до звернення від 28.08.2023 року, що свідчить про безпідставність позовних вимог до органу ПФУ.

Надана позивачці відповідь, оформлена листом №7698-7493/Г-02/8-0700/23 від 03.10.2023р. на її заяву, що подана згідно Закону України «Про звернення громадян», не породжує певних правових наслідків та не містить ознак рішення органу публічної влади, а носить інформаційний характер і не набуває статусу рішення в розумінні п.1 ч.1 ст.19 КАС України, тому не може бути оскарженою в адміністративному суді в порядку адміністративного судочинства.

Згідно зі ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у грудні 2022 року була звільнена з посади головного спеціаліста з контролю загального відділу апарату Берегівської РДА за угодою сторін у зв'язку із виходом на пенсію з 10.01.2023 року за наявності не менше 20 років стажу державного службовця.

У січні 2023 року було здійснено перерахунок пенсії позивача «з виду на вид» на підставі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02-25/8 від 12.01.2023 року.

Згідно даної довідки надбавка за інтенсивність праці за грудень 2022 року у ОСОБА_1 становило 30 800 грн., інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, шо перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю становили 15 240 грн.

17 травня 2023 року Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області було проведено перевірку в Берегівській РДА, за результатами якої було складено Акт перевірки правильності надання довідки про складові заробітної плати та стажу роботи для обчислення пенсії державного службовця №0700-1002-1/2380 від 17.05.2023 року.

Згідно вищезгаданого акту вбачається, що ОСОБА_1 працювала на посаді головного спеціаліста загального відділу Берегівської районної державної адміністрації - районної військової адміністрації, звільнена з посади головного спеціаліста загального відділу Берегівської районної державної адміністрації - районної військової адміністрації (розпорядження №109-1 від 20.12.2022 року) з 10.01.2023 року.

Берегівською районною державною адміністрації - районною військовою адміністрацією видано гр. ОСОБА_1 дві довідки про складові заробітної плати. Зокрема:

- довідка №02-25/7 від 12.01.2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, заробітна плата за грудень 2023 року становить - 8800 грн., де оклад - 5600 грн., надбавка за ранг (7 ранг)- 400 грн., надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 28 років - 2800 грн.);

- довідка №02-25/8 від 12.01.2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, про те, що розмір надбавки за інтенсивність праці за грудень 2022 року- 30800 грн., інші виплати - 15240 грн.

За результатами перевірки не встановлено розбіжностей з первинними документами, довідки за №02-25/7 від 12.01.2023 року та №02-25/8 від 12.01.2022 року відповідають даним перевірки.

13 червня 2023 року Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області було складено ще один Акт про результати перевірки Берегівської РДА, щодо правильності надання довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №02-25/7, №02-25/8 від 12.01.2023 року видані ОСОБА_1 №0700-1002-1/2807.

Перевіркою встановлено, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №02-25/7 від 12.01.2023р. відповідає первинним документам.

Перевіркою довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №02-25/8 від 12.01.2023р. встановлено, що в колонці

"Надбавка за інтенсивність праці" зазначено розмір - 30800 грн., а за результатами перевірки - 20608 грн. В колонці "Інші виплати" (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань) зазначено розмір - 15240 грн., за результатами перевірки - 494,20грн.

Відтак Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області рекомендувало Берегівській районній державній адміністрації видати нову довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби гр. ОСОБА_1 .

Також було зазначено, що Акт №0700-1001-1/2380 від 17.05.2023р. вважати недійсним.

16 червня 2023 року Берегівською РДА було видано нову довідку №02-25/104 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, де вказано, що надбавка за інтенсивність праці за грудень 2022 року становило тільки 20608 грн., а інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю становить 494,20 грн.

В подальшому, ОСОБА_1 звернулася до Берегівської РДА із заявою в якій просила надати нову довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка мас не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, аналогічного змісту довідці №02-25/8 від 12.01.2023 року.

Позивачкою було отримано нову Довідку про складові заробітної плати №02-25/147 від 21.08.2023 року згідно якої посадовий оклад позивача у грудні 2022 року становив 5600 грн., надбавка за ранг - 400 грн., надбавка за вислугу років (за стаж державної служби) 2800 грн., надбавка за інтенсивність праці - 30 800 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 15240 грн., компенсація за невикористану відпустку - 23659,65 грн., разом - 78 499,65 грн.

28 серпня 2023 року оригінал вказаної довідки було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області разом із заявою про перерахунок пенсії.

03 жовтня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом №7698-7493/Г-02/8-0700/23 від 03.10.2023 року повідомило, що Законом України «Про державну службу» не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям та було повернуто Довідку про складові заробітної плати №02-25/147 від 21.08.2023 року.

Не погодившись з такими діями, щодо відмов у перерахунку пенсії, позивачка звернулася з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Враховуючи вимоги ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон №3723-XII) (у редакції, чинній до 01.05.2016) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Із 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» (далі - Закон №889-VІІІ), статтею 90 якого передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.

У зв'язку з набранням чинності Законом №889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-VIII, окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

За змістом пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. В силу вимог пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за №1661/24193). Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1» з пункту 1 цієї постанови виключений, зокрема, абзац 3 щодо затвердження форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

У подальшому, постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 та від 04.07.2016 №15-2 втратили чинність на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».

Так, постановою ПФУ №1-3 було затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Постановою ПФУ №1-3 від 17 січня 2017 року встановлено форму Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, яка підписується керівником та головним бухгалтером органу за місцем роботи особи.

Так, наказом Міністерства соціальної політики України від 10 травня 2017 року №750 затверджений Порядок №750, відповідно до пункту 2 якого довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу» видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку №622.

Відповідно до п.7 Порядку №750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №622.

Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ. затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Пунктом 4 Порядку №622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно наказу Берегівської РДА №66-к від 07.12.2022 «Про виплату матеріальної допомоги» ОСОБА_1 було виплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань в розмірі середньомісячного заробітку.

Згідно наказу Берегівської РДА №67-к від 20.12.2022 «Про встановлення надбавки» ОСОБА_1 встановлено було надбавку в розмірі 350% до посадового окладу.

Згідно наказу Берегівської РДА №71-к від 26.12.2022 «Про встановлення надбавки» ОСОБА_1 встановлено було надбавку в розмірі 200% до посадового окладу.

За грудень місяць 2022 року, тобто за місяць, що передує місяцю звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії, у неї було встановлено 550% надбавки, що у грошовому еквіваленті становить 30 800 грн., тому у «довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби» у графі «надбавка за інтенсивність праці» повинна бути зазначена сума - 30 800 грн.

Берегівською районною державною адміністрації було видано гр. ОСОБА_1 дві довідки про складові заробітної плати, зокрема:

- довідка №02-25/7 від 12.01.2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, заробітна плата за грудень 2023 року становить - 8800 грн., де оклад - 5600 грн., надбавка за ранг (7 ранг)- 400 грн., надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 28 років - 2800 грн.);

- довідка №02-25/8 від 12.01.2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, про те, що розмір надбавки за інтенсивність праці за грудень 2022 року- 30800 грн., інші виплати - 15240 грн.

17 травня 2023 року Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області було проведено перевірку в Берегівській РДА, за результатами якої було складено Акт перевірки правильності надання довідки про складові заробітної плати та стажу роботи для обчислення пенсії державного службовця №0700-1002-1/2380 від 17.05.2023 року.

За результатами перевірки не встановлено розбіжностей з первинними документами, довідки за №02-25/7 від 12.01.2023 року та №02-25/8 від 12.01.2022 року відповідають даним перевірки.

Твердження відповідача, щодо неправильного обрахунку надбавки та матеріальної допомоги позивачці не спростовує того факту, що такі були виплачені позивачці та відповідно правомірно були вказані у довідці про складові заробітної плати від 12.01.2023 року.

До того ж, відображені у зазначеній довідці види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивачки, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим, вони мають братися до уваги під час обчислення розміру її пенсії.

У зв'язку з чим, вказані довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що впливають на правильність обчислення пенсії.

Дії щодо видача нової довідки Берегівською РДА від 16 червня 2023 року №02-25/104 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, де вказано, що надбавка за інтенсивність праці за грудень 2022 року становило тільки 20 608 грн., а інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю становить 494,20 грн., суд вважає незаконними, оскільки і такій довідці зазначені суми, не відповідають дійсно нарахованим та виплаченим сумам позивачці.

Таким чином, відповідач безпідставно взяв до уваги довідку Берегівської РДА від 16 червня 2023 року №02-25/104 та протиправно здійснив перерахунок пенсії позивачки із врахуванням такої

Тож, ураховуючи викладене вище, суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що надана позивачкою довідка №02-25/8 від 12.01.2022 року суперечить нормам чинного законодавства.

На час звернення до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про переведення на пенсію державного службовця позивачкою дотримано всіх необхідних вимог, визначених ч.1 ст.37 Закону №3723-ХІІ і п.10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, а саме: вона досягла необхідного пенсійного віку, стаж державної служби становить більше 20 років, тому позивачка має право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням довідок №02-25/7 та №02-25/8 від 12.01.2023 року про складові заробітної плати для.

Крім того, судом було встановлено, що такі довідки за формою та змістом відповідають вимогам до довідки, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17 січня 2017 року, а тому суд відхиляє доводи відповідача про відсутність підстави для неврахування таких довідок.

Також, суд звертає увагу, що вказана довідка про заробітну плату №02-25/8 від 12.01.2023 року була подана позивачем з заявою про перехід на інший вид пенсії від 27.01.2023 року.

Так, у випадку виникнення сумнівів щодо достовірності відомостей зазначених у довідках про заробітну плату, в силу приписів ч.3 ст.44 Закону №1058, орган пенсійного фонду України мав можливість здійснити перевірку первинних документів, на підставі яких видано довідку, що і було зроблено, але аж 13.06.2023 року, тобто через 5 календарних місяців після звернення Позивача.

Пунктом 4.10. розділу IV Порядку №22-1 визначено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрацїї/фактичного проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Таким чином, п. 2.10 Порядку № 22-1 допускається видача довідок без додержання форми встановленої цим порядком, які територіальні органи ПФУ зобов'язані враховувати, з умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Таким чином, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії, що узгоджується з правовою позицією Верховного суду в постанові від 19 червня 2020 року у справі №376/848/17-а.

Проведення перевірки відомостей, зазначених у довідці про заробітну плату, є забезпеченим правом відповідача та перекладення на позивача тягара доведення правдивості чи достовірності даних у первинних документах щодо нарахування заробітної плати на конкретній посаді, яку останній обіймав у той чи інший період його роботи, та не може спричиняти негативні наслідки для пенсіонера та позбавляти його конституційного права на належне соціальне забезпечення.

Таким чином, у ГУ ПФУ у Закарпатській області не було фактичних та правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачки.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 КАС України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення ч.2 ст.77 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.1ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сума судового збору сплачена позивачем при поданні позовної заяви підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст.5, 19, 77, 139, 243, 246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області №02-25/104 від 16.06.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 27 січня 2023 року із врахуванням довідок Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області №02-25/7 та №02-25/8 від 12.01.2023 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області (ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одну тисячу сімдесят три гривні шістдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.П.Микуляк