Ухвала від 13.05.2025 по справі 200/1675/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

13 травня 2025 року Справа №200/1675/25

Донецький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Шинкарьової І.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання відповідача про залучення до участі у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2 , звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у виплаті з 01.03.2025 щомісячної доплати в сумі 2 000, 00 грн ОСОБА_1 до розміру пенсії на підставі постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у повному розмірі;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати в сумі 2 000, 00 грн до розміру пенсії з 01.03.2025 на підставі постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у повному розмірі;

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування з 01.03.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат;

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність з урахуванням індексації базового ОСНП згідно постанови КМУ №209 починаючи з 01.03.2025;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області виплачувати ОСОБА_1 призначену пенсію без обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність з урахуванням індексації базового ОСНП згідно постанови КМУ №209 починаючи з 01.03.2025.

17.03.2025 суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі та про її розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст.262 КАС України (без виклику сторін у судове засідання).

відповідач подав до суду клопотання:

1) про залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача. Вказане клопотання умотивоване тим, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій вказаного міністерства, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником бюджетних коштів за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду»;

2) про зупинення провадження в цій справі, яке умотивувала тим, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/2229/25 щодо визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абз.1 п.1 Постанови № 1 в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону № 2262-ХІІ коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. На думку представниці відповідача, адміністративні справі є пов'язаними, оскільки рішенням, яке набере законної сили за результатами розгляду справи № 320/2229/25 будуть встановлені обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у справі, а саме: щодо застосування до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідних коефіцієнтів.

Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши обставини, покладені в основу клопотань відповідача суд зазначає наступне.

У ч.2 ст.49 КАС України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Згідно з частиною п'ятою цієї ж статті про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду в справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарг на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Отже, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть бути залучені до участі у справі за умови, що рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи по суті, може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки таких осіб.

Водночас відповідач не довів, що рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Міністерства соціальної політики України, а обов'язки заявника як головного розпорядника бюджетних коштів передбачені законом, а не судовим рішенням у конкретній справі.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.02.2025 у справі № 440/14216/23.

Відтак клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, задоволенню не підлягає.

Підстави та порядок зупинення провадження в адміністративній справі врегульовано ст. 236 КАС України.

Так, згідно із п.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Аналіз наведеної правової норм свідчить, що суд має зупинити провадження у справі у разі об'єктивної неможливості розгляду справи до вирішення іншої і набрання відповідним судовим рішенням чинності.

Водночас об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.

Ця підстава виникає тоді, коли постановлення рішення можливо після підтвердження фактів, що мають преюдиційне значення для цієї справи, в іншій справі, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.

Слід також враховувати, що відповідно до ч.3 ст.3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно із ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Натомість відповідач у клопотанні про зупинення провадження не конкретизував, чому з огляду на характер заявлених вимог неможливо розглянути справу без попереднього розгляду адміністративної справи № 320/2229/25, не зазначив, чому наявні у цій справі докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Суд не встановив наявність об'єктивної неможливості вирішення цієї справи до набрання чинності судовим рішенням в адміністративній справі № 320/2229/25 і виникнення підстав, передбачених п.3 ч.1 ст.236 КАС України, для зупинення провадження у цій справі.

Керуючись ст. 49, 236, 243, 248, 256, 293 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 01.04.2025 про залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Відмовити у задоволенні клопотання представниці Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 01.04.2025 про зупинення провадження в адміністративній справі № 400/3588/25.

Направити учасникам справи копію цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.

Суддя І.В. Шинкарьова