Рішення від 05.02.2025 по справі 160/30999/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2025 рокуСправа №160/30999/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу № 160/30999/24 за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

21.11.2024 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 24.07.2024 року за № 47508/04-36-09-02/ НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що не погоджується із оскаржуваним рішенням про застосування фінансових санкцій з огляду на те, що приміщення, в якому позивач здійснювала господарську діяльність передано в оренду іншій фізичній особі ОСОБА_2 та саме нею здійснювалась господарська діяльність за вказаною адресою під час складання матеріалів про адміністративне правопорушення. Також вказано, що постановою Царичанського районного суду Дніпропетровської області від 19.06.2024 по справі № 196/757/24 останню визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності. Стверджує, що матеріали, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення, не містять доказів, які б підтверджували факти порушень позивачем законодавства та здійснення господарською діяльності саме позивачем, а тому оскаржуване рішення є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2024 року адміністративний позов було залишено без руху, оскільки позовна заява була подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.12.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/32785/24. Розглядати справу ухвалено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

20.12.2024 року до суду Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було подано відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач зазначає, що відповідно до пункту 5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Зазначає, що листом від 27.05.2024 № 43/13/7-2228 до ГУ ДПС у Дніпропетровській області від Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області надійшли матеріали адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП, згідно яких встановлено, що 22.05.2024 за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено факт продажу гр. ОСОБА_2 тютюнових виробів без марок акцизного податку. За даним фактом відносно гр. ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП України серії ВАД № 173480 від 22.05.2024. Також протоколом огляду та вилучення речей, предметів і документів від 22.05.2024 працівниками ДРУП ГУ НП в Дніпропетровській області було вилучено усі тютюнові вироби, без марок акцизного податку, які знаходилися на той час у магазині торговому кіоску. Крім того, відповідно до листа ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області працівниками поліції було встановлено, що за вищезазначеною адресою здійснює свою господарську діяльність позивач. Вказує, що гр. ОСОБА_2 згідно баз даних ДПС України не є суб'єктом господарювання і не може здійснювати господарську діяльність з роздрібної торгівлі тютюновими виробами. За результатами розгляду матеріалів адміністративного правопорушення встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 ст. 11 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилянтів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями).

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд встановив та зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем та перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.

Листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №76665/6/04-36-09-02-09 від 11.11.2024 року, на адвокатський запит представника позивача, повідомлено, що до ГУ ДПС у Дніпропетровській області від Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області надійшли матеріали адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП відносно гр. ОСОБА_3 (протокол ВАД № 173480 від 22.05.2024), яка перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює свою діяльність ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) здійснила реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку. За результатами розгляду матеріалів адміністративного правопорушення встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) ст. 11 ЗУ від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

На підтвердження вчинення порушення матеріали правоохоронного органу містять: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 173480 від 22.05.2024 року, протокол огляду від 22.05.2024 року.

На підставі отриманих матеріалів 24.07.2024 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було прийняте рішення про застосування фінансових санкцій № 47508/04-36-09-02/ НОМЕР_1 у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн за реалізацію тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

Не погодившись з прийнятим рішенням про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу, позивач звернулась із цим позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Так, правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано нормами Конституції України та Податкового кодексу України.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та встановлює Податковий кодекс України.

У відповідності до вимог підпункту 14.1.107 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, у редакції на момент виникнення спірних правовідносин, марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідно підпункту 14.1.109. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Відповідно до пунктів 226.1., 226.2., 226.3., 226.8.,226.9. статті 226 Податкового кодексу України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.

Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Кожна марка акцизного податку на тютюнові вироби повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки.

На марку акцизного податку на сигарети, цигарки та сигарили додатково наноситься кількість штук у пачці (упаковці).

Виробники та імпортери тютюнових виробів ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (ТІ - "тютюн імпортний", ТВ - "тютюн вітчизняний") у кількісному виразі.

Кожна марка акцизного податку на рідини, що використовуються в електронних сигаретах, повинна мати окремий номер та позначення про квартал і рік випуску марки.

Виробники та імпортери рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ведуть облік та звітують про використання марок акцизного податку за видами марок (РІ - "рідина імпортна", РВ - "рідина вітчизняна") у кількісному виразі.

Вважаються такими, що немарковані:

алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку;

алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимогположення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари;

алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки;

сигарети, цигарки та сигарили, що вироблені після 1 січня 2021 року, в яких кількість одиниць у пачці (упаковці) не відповідає кількості одиниць, зазначеній на марках акцизного податку;

рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених до 1 січня 2021 року.

Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (Закон №481/95-ВР) визначені основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.

У відповідності до вимог статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі Закон) маркування тютюнових виробів, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином: на кожній одиниці тютюнового виробу (сигареті, цигарці тощо) вказується власна назва виробу.

На кожній одиничній пачці, коробці або сувенірній коробці вказується: найменування суб'єкта господарювання - виробника або тютюнової компанії; загальна та власна назви; наявність фільтруючого мундштука; кількість одиниць в одиничній пачці, коробці чи в сувенірній коробці; медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення"; позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України); штриховий код.

На зовнішньому упакуванні (за виключенням прозорих обгорток), в якому вироби знаходяться в пачках або коробках, вказується: загальна та власна назви виробу; кількість одиниць продукції в упакуванні; медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення"; штриховий код.

На транспортній тарі вказується: загальна та власна назви виробу; найменування суб'єкта господарювання - виробника та його місцезнаходження; кількість одиниць продукції в упакуванні; дата виготовлення; позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України).

Згідно частинами 1, 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, виробництва та/або зберігання, та/або транспортування, та/або реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару (продукції), але не менше 17000 гривень.

З системного аналізу викладеного вбачається, що відповідальність за порушення норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» покладено на суб'єктів господарювання, які здійснюють відповідну діяльність.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених в статті 17 Закону, визначений постановою Кабінету міністрів України від 02.06.2003 №790 Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Згідно пункту 5 Порядку №790, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, і матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Пунктом 6 Порядку №790 передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним (ДПС та її територіальні органи), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держпродспоживслужби відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Аналіз наведених норм доводить, що марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування, зокрема, тютюнових виробів, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів. Маркування тютюнових виробів здійснюється у відповідності до вимог діючого законодавства. За порушення вимог Закону передбачена певна відповідальність.

Судом встановлено, що оскаржуване рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про застосування фінансових санкцій від 24.07.2024 року № 47508/04-36-09-02/3050605287 прийняте на підставі матеріалів правоохоронних органів, а саме протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 173480 від 22.05.2024 року, протоколу огляду від 22.05.2024 року.

Позивач, в свою чергу, зазначає, що нею приміщення не експлуатується та передано в суборенду фізичній особі ОСОБА_2 , яка і здійснила продаж тютюнових виробів без акцизної марки.

З матеріалів справи вбачається, що 15.01.2024 року між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (орендар) та ОСОБА_2 (суборендар) укладено договір суборенди нежитлового приміщення №ЦАР-1, відповідно до якого орендар передає, а суборендар приймає у строкове платне користування частину майданчика №002, загальною площею 7 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Пунктом 2.1. договору передбачено, що передання та повернення об'єкта суборенди оформлюються відповідними актами приймання-передачі об'єкта суборенди, які підписуються сторонами та є невід'ємними частинами договору.

Згідно акту приймання-передачі нежитлового приміщення № 1 від 15.01.2024 року підтверджується факт передання частини майданчика № НОМЕР_2 , загальною площею 7 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , в суборенду ОСОБА_2 .

Постановою Царичанського районного суду Дніпропетровської області від 19.06.2024 по справі 196/757/24, за результатами розгляду матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , останню визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 156 КУпАП та накладено на ОСОБА_2 , адміністративне стягнення: штраф у розмірі 3400 (три тисячі чотириста) гривень з конфіскацією предметів торгівлі, а саме: 500 пачок тютюнових виробів згідно квитанції № 88 від 22.05.2024 року про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення.

В постанові також зазначено, що 22 березня 2024 року близько 13.00 год. гр. ОСОБА_2 у торгівельному кіоску здійснювала продаж тютюнових виробів без марок акцизного податку, чим порушила ст.15 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Вина останньої, окрім визнання вини, підтверджується дослідженими та проаналізованими письмовими доказами по справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 173480 від 22.05.2024 року; протоколом огляду від 22.05.2024 року; квитанцією про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, №88 від 22.05.2024 року.

Отже, наданими доказами підтверджується факт продажу тютюнових виробів без марки акцизного податку фізичною особою ОСОБА_2 .

При цьому зазначена особа не є суб'єктом господарювання.

В той же час, судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 займається підприємницькою діяльність у сфері роздрібної торгівлі, зокрема тютюновими виробами.

Відповідно ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 21.11.2023 року №04330311202306688 фізична особа - підприємець ОСОБА_1 має право на здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами з 28.11.2023 року по 28.11.2024 року.

В ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами від 21.11.2023 року №04330311202306688 зазначено адресу місця торгівлі: АДРЕСА_3 .

Відповідно протоколу про адміністративне правопорушення від 22.05.2024 року серія ВАД №173480 встановлено що правопорушення було здійснено саме за адресою: АДРЕСА_3 .

Отже, за адресою здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами самостійно задекларованої позивачем та зазначеної в ліцензії на право торгівлі тютюновими виробами АДРЕСА_3 в період дії такої ліцензії було здійснено реалізацію тютюнових виробів без марки акцизного податку, що накладає саме на позивача відповідальність за встановлені порушення за нормами Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» оскільки Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснювала підприємницьку діяльность як суб'єкт господарювання на торговельному місці за адресою: АДРЕСА_4 .

Надання позивачем частини приміщення в суборенду фізичній особі виявленого порушення не спростовує.

Приймаючи до уваги викладене, суд робить висновок про доведеність вчиненого позивачем порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та правомірність рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про застосування фінансових санкцій від 24.07.2024 року за № 47508/04-36-09-02/ НОМЕР_1 .

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов?язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 243, 245-247, 250, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська