Справа № 583/2016/25
3/583/862/25
Іменем України
14 травня 2025 року м. Охтирка
Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Семенова О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка Сумської області адміністративний матеріал, що надійшов від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, військовослужбовця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст.172-20 КУпАП,
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення КИС № 1047 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП від 10 травня 2025 року 09 травня 2025 року о 15 годині 00 хвилин військовослужбовець ОСОБА_1 під час несення служби виконував обов'язки військової служби у військовій частині, розташованій в межах території АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду - воєнного стану, в стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 подав заяву про розгляд справи без його участі, винуватість визнав / а.с. 11/.
До протоколу про військове адміністративне правопорушення КИС № 1047 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП від 10 травня 2025 року додано: висновок КНП Охтирської міської ради «Охтирська Центральна районна лікарня» від 09 травня 2025 року № 137 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу на швидкість реакції, яким встановлено, що ОСОБА_1 09 травня 2025 року о 17 годині 18 хвилин перебував у стані алкогольного сп'яніння; копія військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 ; копія рапорту про виявлення ОСОБА_2 з ознаками алкогольного сп'яніння 09 травня 2025 року о 15-00 год; пояснення ОСОБА_1 про те, що 09 травня 2025 року він був випивши; службова характеристика ОСОБА_3 ; витяг з наказу командира в/ч від 29 квітня 2025 року про призначення ОСОБА_3 на відповідну посаду /а.с. 3-10/.
Відповідно до ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
24 лютого 2022 року Указом Президента України N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який діє до цього часу.
Порядок складання адміністративних протоколів відносно військовослужбовців визначений КУпАП та Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом МОУ № 329 від 23 жовтня 2021 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи органів управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (про правопорушення, вчинені військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків, - стаття 44, частини друга і третя статті 123, статті 172-10 - 172-20, 173, 174, 178, 182, 184-1, 185 і 185-7.
Порядок складання адміністративних протоколів відносно військовослужбовців визначений Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом МОУ № 329 від 23 жовтня 2021 року, зареєстрованої в МЮУ 14 грудня 2021 р. за N 1622/37244. Відповідно до ч. 2 розділу І цієї інструкції, протокол про військове адміністративне правопорушення щодо військовослужбовця (військовозобов'язаного) мають право складати: посадові особи органів управління Служби правопорядку, які уповноважені на те відповідними начальниками органів управління Служби правопорядку. Уповноважені посадові особи Служби правопорядку, яким надано право складати протоколи, визначаються наказами відповідних начальників органів управління Служби правопорядку.
Дослідивши протокол про військове адміністративне правопорушення КИС № 1047 від 10 травня 2025 року відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП суддею встановлено, що факт вчиненого правопорушення підтверджується свідками: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , хоча в адміністративному матеріалі їх письмові пояснення відсутні.
В матеріалах справи відсутній наказ відповідних начальників органів управління Служби правопорядку про те, що помічник начальника 3 групи О та ППС 2 взводу О та ППС роти ІНФОРМАЦІЯ_3 молодший сержант ОСОБА_6 уповноважений складати протоколи про військове адміністративне правопорушення щодо військовослужбовців (військовозобов'язаних), що є порушенням ч. 2 розділу І інструкції.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП, та не може бути перекладено на суд.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.43 рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey, п. 282) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Норми Конституції є нормами прямої дії. Згідно із статтею 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Цей принцип презумпції невинуватості узгоджується з положенням Європейської конвенції з прав людини, визначеними ч. 2 ст. 6, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Таким чином, суддя дійшла висновку, що в судовому засіданні не дивлячись на визнання винуватості не було встановлено та доведено в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, він не підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 2, 7, ч. 3 ст. 172-20, ст.ст. 221, 247, 254, 268, 283, 287, 289 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.
Постанова набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області О.С. Семенова