3/130/419/2025
130/1029/25
12.05.2025 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду
Вінницької області Костянтин Шепель,
розглянувши матеріали справ про адміністративне правопорушення, що надійшли з Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, - за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та за частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Жмеринського міськрайонного суду 10 квітня 2025 року надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною п'ятою статті 126, частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №136964 від 4 квітня 2025 року, цього дня о 21-20 год в с. Тарасівка по вул. Шевченка, ОСОБА_1 керував мотоциклом марки «Форіс», з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме характерний запах з порожнини рота та почервоніння обличчя. Від огляду на стан сп'яніння в лікарняному закладі та на місці зупинки відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху України, відповідальність за що передбачена частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також, відносно ОСОБА_1 4 квітня 2025 року було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 136965 за фактом того, що цього дня в с. Тарасівка по вул. Шевченка ОСОБА_1 керував мотоциклом марки «Форіс», без шолома, без реєстрації, будучи позбавленим права керування транспортними засобами, відповідальність за що передбачена частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідні протоколи були складені поліцейським офіцером громади Жмеринського РВП Вергуном О.Ю. про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, як повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Постановою судді від 12 травня 2025 року вказані протоколи об'єднані в одне провадження.
В судове засідання 12 травня 2025 року ОСОБА_1 не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце його проведення, що підтверджується довідкою про доставку SMS - повідомлення.
Отже, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання згідно, і судом вжиті всі передбачені законом заходи для можливості реалізації нею права судового захисту своїх прав і свобод з метою дотримання принципу рівності усіх перед законом.
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В даному випадку проходжу до висновку про можливість розгляду справи у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вина ОСОБА_1 підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами по справі, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення, у яких ОСОБА_1 поставив свій підпис; письмовими поясненнями ОСОБА_1 у яких він визнає, що керував мопедом після того як пив пиво і знаючи, що позбавлений права керування транспортними засобами; довідкою про те, що згідно з базою даних ІПНП ОСОБА_1 протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: Барським районним судом 30 вересня 2024 року відносно ОСОБА_1 винесено постанову, згідно з якою накладено адміністративне стягнення у виді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами строком на 5 років; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння; актом огляду на стан сп'яніння з використанням технічних засобів; та копією паспорта ОСОБА_1 , відповідно до якої встановлено її особу.
Також було оглянуто відео з бодікамери поліцейських, з яких видно, що ОСОБА_1 4 квітня 2025 року було виявлено під час патрулювання працівниками поліції та зупинено під час керування мопедом, оскільки він був без мотошолома, на відео ОСОБА_1 не заперечує, що вживав алкогольні напої та відмовляється від проходження огляду на стан сп'яніння, погоджується з тим, що він не має права керування транспортними засобами та знає що не можна керувати мопедом, будучи позбавленим права керування.
Аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких суперечностей, вважаю вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 130 та частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доведеною повністю, оскільки він двічі, повторно, протягом року керував мопедом, будучи позбавленим права керування транспортними засобами, перебуваючи при цьому з ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився.
Згідно з статтею 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Враховуючи встановлені обставини та досліджені судом докази, а також приймаючи до уваги, що згідно з частиною другою статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення при накладенні стягнення за порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь її вини, майновий стан, пом'якшуючі і обтяжуючі відповідальність обставини не враховуються, вважаю за доцільне накласти на особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 років, без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки в матеріалах справи немає документу щодо його належності.
Вирішуючи питання щодо обсягу застосованого стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, слід врахувати, що відповідно до частини другої статті 30 Кодексу України про адміністративні правопорушення позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом.
В той же час, згідно з частиною третьою статті 30 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі, якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Згідно з частиною другою статті 317-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Як слідує з довідки заступника начальника Жмеринського РВП ГУНП у Вінницькій області Володимира Куцака, ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме 25 грудня 2024 року Барським районним судом прийнято рішення у справі №125/2097/24 про накладення штрафу в сумі 40800 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Також, з автоматизованої системи документообігу суду встановлено, що 13 лютого 2024 року у справі №130/173/24 відносно ОСОБА_1 винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення штрафу в сумі 40800 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Враховуючи, що граничний строк позбавлення права керування 10 років, то в даному випадку ОСОБА_1 слід позбавити права керування на сім років та приєднати невідбуті частини стягнення за постановами Барського районного суду Вінницької області та Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області та призначити йому граничний строк позбавлення права керування транспортними засобами, встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 40-1, 126, 130, 268, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 130 та частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк сім років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Відповідно до частини третьої статті 30 Кодексу України про адміністративні правопорушення приєднати до накладеного стягнення, невідбуту частину стягнення за постановою Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області від 13 лютого 2024 року у справі № 130/173/24 у виді позбавлення права керування транспортними засобами та невідбуту частину стягнення за постановою Барського районного суду Вінницької області від 25 грудня 2024 року у справі № 125/2097/24 у виді позбавлення права керування транспортними засобами та накласти на ОСОБА_1 остаточне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною п'ятою статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (п'ятсот тридцять шість) грн 60 коп.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання, у порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначений у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя Костянтин ШЕПЕЛЬ