Справа № 569/18634/24
07 лютого 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Діонісьєва Н.М., за участю прокурора Набухотного С.В., особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до наказу Головного управління ДСНС України в Рівненській області від 28.12.2021 № 346 «Про кадрові питання» старшого прапорщика служби цивільного захисту: рятувальника-моториста рятувального відділення групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Рівненській області ОСОБА_1 , звільнено зі служби цивільного захисту на підставі підпункту 3 пункту 176 (за станом здоров?я) Положення про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593 (далі - Положення № 593).
Згідно пункту 15 Положення № 593 склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
На дату звільнення ОСОБА_1 (31.12.2021), спеціальне звання - старший прапорщик служби цивільного захисту відносилося до категорії молодшого начальницького складу.
Згідно пункту 6 Положення № 593 особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюється дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно із підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є особи начальницького складу служби цивільного захисту.
29.01.2009 ОСОБА_1 склав Присягу служби цивільного захисту та на час звільнення перебував у спеціальному званні «старший прапорщик цивільного захисту».
Згідно із абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г'" пункту 2 частини першої статті 3, зобов?язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Разом з цим, 12.10.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Згідно пункту 2-7 розділу 8 «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених нa виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану",подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, особи, які після звільнення у 2022-2023 роках не подали до 12.10.2023 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, повинні були подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно пункту 1 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 №449/21 (далі - Порядок № 449/21) передбачено, що декларація заповнюється та подається особисто суб?єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб?єкт декларування в Україні чи за її межами.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено, що ОСОБА_1 звільнений зі служби цивільного захисту з 31.12.2021.
Разом з тим, ОСОБА_1 у період часу з 31.12.2021, тобто з дня звільнення по 23 год. 59 хв. 59 с. 31.01.2024 не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, типу «після звільнення», з 01.01.2021 по 31.12.2021.
Моментом припинення діяльності, пов?язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 є 31.12.2021, тобто день фактичного припинення виконання функцій держави, у розумінні пункту 2 Порядку перевірки факту подання суб?єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 20.08.2021 № 539/21.
Відповідно до пункту 1 розділу 4 Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 448/21, Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до публічної частини Реєстру. Такий доступ передбачає можливість пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування інформації, отримання (завантаження) документів у зручній для візуального сприйняття формі, зокрема у форматі HТML.
Доступ до даних Реєстру надається також у вигляді набору даних, організованого у форматі, що дає змогу його автоматизованого оброблення електронними засобами (машинозчитування), з метою повторного використання (у формі відкритих даних). Такі дані надаються як у вигляді окремих електронних документів у форматі JSON для завантаження, так і за допомогою інтерфейсу прикладного програмування (API) відповідно до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835.
Опрацюванням публічно-доступної частини ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що ОСОБА_1 відповідну декларацію подав лише 07.02.2024 о 18 годині 22 хвилини, унікальний ідентифікатор документа:
- https://public.nazk.gov.ua/documents/8fd94a4f-0e75-461f-9b2f-2bf559465cf5.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб?єктом декларування відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов?язаний був у порядку і у строк, передбачені законодавством, подати до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.
Перед звільненням з ОСОБА_1 проводилася бесіда, під час якої останньому роз?яснено положення Закону України «Про запобігання корупції», у частині необхідності подачі декларації згідно вимог ст. 45 цього ж Закону, копія довідки-бесіди додається.
31.01.2021 ОСОБА_1 був ознайомлений з Пам'яткою, тобто витягами із положень Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі щодо виконання вимог ст. 45 цього ж Закону, а також з положеннями ст. 172-6 КУпАП.
З перерахованими документами ОСОБА_1 ознайомлювався особисто, про що свідчить наявність його підписів.
Слід зазначити, що згідно довідки АТ КБ «Приватбанк» від 09.09.2024 про надання послуг кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 мав активний кваліфікований сертифікат відкритого ключа електронного підпису, терміном дії: з 07.02.2024 12:16:54 по 06.02.2025 23:59:59.
Відтак, у період з 12.10.2023 по 31.01.2024 включно ОСОБА_1 кваліфікований електронний підпис не отримував.
Відповідно до додатку НАЗК щодо послідовності дій користувача ОСОБА_1 підтверджено факт невчинення останнім у період з 12.10.2023 по 31.01.2024 будь-яких дій, як користувачем Реєстру декларацій, спрямованих на подачу декларації типу, «після звільнення».
Вхід до реєстру ОСОБА_1 для подання декларації типу «після звільнення» виконав лише 07.02.2024 о 12 год. 20 хв.
Відтак, під час розгляду вказаних матеріалів не встановлено будь-яких підстав та поважних причин, які б об?єктивно перешкоджали ОСОБА_1 своєчасно подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства - декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, що визначається Національним агентством.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов?язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
У відповідності з положеннями ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або з необережності) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Місцем вчинення правопорушення: є АДРЕСА_2 , тобто колишнє місце роботи ОСОБА_1 , а саме: Головне управління ДСНС України в Рівненській області, як суб?єкта декларування, який у порушення вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, за формою, що визначається Національним агентством.
Часом вчинення правопорушення, пов?язаного з корупцією є час несвоєчасного подання відповідної декларації, тобто 18 год. 22 хв. 07.02.2024.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов?язані з корупцією, у порушення вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупці», несвоєчасно подав, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, за формою, що визначається Національним агентством, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 просив закрити провадження у справі на підставі п.7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням строків передбачених ст. 38 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор Набухотний С.В. просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією з підстав, наведених у протоколі про адміністративне правопорушення № 7/2024 від 21.09.2024 року та закрити провадження у справі на підставі п.7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з закінченням строків передбачених ст. 38 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з'ясувавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суддя дійшов наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджено, що ОСОБА_1 звільнений зі служби цивільного захисту з 31.12.2021.
Перед звільненням з ОСОБА_1 проводилася бесіда, під час якої останньому роз?яснено положення Закону України «Про запобігання корупції», у частині необхідності подачі декларації згідно вимог ст. 45 цього ж Закону.
31.01.2021 ОСОБА_1 був ознайомлений з Пам'яткою, тобто витягами із положень Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі щодо виконання вимог ст. 45 цього ж Закону, а також з положеннями ст. 172-6 КУпАП.
Разом з тим, ОСОБА_1 у період часу з 31.12.2021, тобто з дня звільнення по 23 год. 59 хв. 59 с. 31.01.2024 не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, типу «після звільнення», з 01.01.2021 по 31.12.2021.
Опрацюванням публічно-доступної частини ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що ОСОБА_1 відповідну декларацію подав лише 07.02.2024 о 18 годині 22 хвилини, унікальний ідентифікатор документа:
- https://public.nazk.gov.ua/documents/8fd94a4f-0e75-461f-9b2f-2bf559465cf5.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП, передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» N 223-943/0/4-17, 22.05.2017, зазначає, що конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо; 2) предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: а) за минулий рік; б) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями; 3) суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
У п.7 цього ж листа ВССУ вказується, що при розгляді справ цієї категорії суди повинні забезпечувати своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених ст.ст. 247 і 280 КпАП, звертаючи особливу увагу на з'ясування таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягується до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого КУпАП; чи є особа винною у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів цього правопорушення; чи не містить правопорушення ознак злочину; чи не закінчилися на момент розгляду справи строки, передбачені ст.38 КУпАП; чи немає інших обставин, що виключають провадження у справі.
Доказами які вказують, що своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 7/2024 21.09.2024 року, відомості з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
Відповідно п. 7 до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин - закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Згідно зазначеного протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів справи слідує, що час вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 18:21 год. 07.02.2024. Справа для розгляду надійшла до суду 30.09.2024. Під час розгляду справи 11.12.2024 та 15.01.2025 захисник ОСОБА_1 - адвокат Омельчук Т.В. подавала клопотання про відкладення розгляду справи.
Оскільки подія мала місце 07.02.2024, на момент розгляду справи закінчився строк передбачений ч. 2 ст. 38 КУпАП, а тому справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 22, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити на підставі п.7 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду Н.М. Діонісьєва