Постанова від 14.05.2025 по справі 420/35610/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/35610/24

Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М.М.

Дата і місце ухвалення 06.02.2025 р., м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді - доповідача - Шеметенко Л.П.

судді - Градовського Ю.М.

судді - Турецької І.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2024 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 2144 (дві тисячі сто сорок чотири) гривні 33 копійки за 2022 рік та 1500 (одна тисяча п'ятсот) гривень за 2024 рік.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено повністю.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що суд першої інстанції допустив порушення вимог норм матеріального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове рішення по справі, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що під час перерахунку пенсії позивача від 20.07.2024 року були зменшені розміри індексації базового основного розміру пенсії (далі - ОСНП) за 2022 та 2024 роки без жодної належної нормативної підстави. Апелянт звертає увагу, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено можливості зменшення розміру пенсії, що не було враховано судом першої інстанції.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; основний розмір пенсії 80% сум грошового забезпечення (а.с.10).

Згідно перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року, здійсненого 08.05.2024 року, підстава проведення перерахунку «ДБУ 2024 року+індексація з 03.04» підсумок пенсії з надбавками 23455,29грн., пенсія складається з (а.с.10):

Основний розмір пенсії 80 % грошового забезпечення складає 12253,25 грн.;

Індексація базового ОСНП 2022 (15316,56*0,140) 2144,33 грн.;

Індексація базового ОСНП 2023 (17460,89*0,1970) 1500,00 грн.;

Індексація базового ОСНП 2024 (18960,89*0,0796) 1500,00 грн.;

Збільшення основного розміру пенсії (25% від суми 12253,25 грн.) 3063,31 грн.;

Щомісячна доплата до 2000грн. відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) 2000 грн.;

Інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків В/С 944грн.

Інваліди війни 2 групи/при виконанні обов'язків В/С 50грн.

Згідно перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року, здійсненого 20.07.2024 року, підстава проведення перерахунку «ПОСТ.1381 з 01.03.2023 (25%)» підсумок пенсії з надбавками 23869,43грн., пенсія обмежена до виплати максимальним розміром 23610грн. та складається з (а.с.12):

Основний розмір пенсії 80 % грошового забезпечення складає 12253,25 грн. з урахуванням індексації 16700, з урахуванням доплати:

Індексація базового ОСНП 2022 (12253,25 *0,140) 1715,46 грн.;

Індексація базового ОСНП 2023 (13968,71*0,1970) 1500,00 грн.;

Індексація базового ОСНП 2024 (15468,71*0,0796) 1231,31 грн.;

Збільшення основного розміру пенсії (25% від суми 16700 грн.) 4175,01 грн.;

Щомісячна доплата до 2000грнг. відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) 2000 грн.;

Інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язків В/С 944грн.

Інваліди війни 2 групи/при виконанні обов'язків В/С 50грн.

15.09.2024 року представник позивача звернувся до ГУПФ України в Одеській області із заявою, якою просив здійснити позивачу нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі 2144,33 грн. за 2022 рік, та у розмірі 1500 грн. за 2024 рік (а.с.13-14).

На цю заяву відповідачем наданий лист від 10.10.2024 року, у якому зазначено про наступне: «Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» установити, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, га деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Звертаємо увагу, що збільшення пенсії на 25 відсотків передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» проведено з урахуванням індексації пенсії. Оскільки в травні поточного року після доопрацювання програмного забезпечення проведено розмежування таких виплат, як індексація пенсії та розмір збільшення пенсії на 25 відсотків передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», розмір зазначених виплат у перерахунках пенсії прописується окремо; -відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з 01.03.2023 позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн;-відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році з 01.03.2024 позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 1231,31 грн ((12253,25 грн + 1715,46 грн + 1500,00 грн) х 0,0796). Пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства» (а.с.15-16).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення базового ОСНП за 2022 та 2024 роки, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Суд першої інстанції, вирішуючи справу та відмовляючи у задоволені позовних вимог, виходив з того, що відповідач діяв правомірно, оскільки індексації підлягає розмір пенсії, а не грошове забезпечення позивача.

Переглядаючи справу в апеляційному порядку та надаючи оцінку рішенню суду першої інстанції в межах вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом надає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На реалізацію частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 1 цього Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», у зв'язку з чим позивачу з 01.03.2022 здійснено перерахунок пенсії.

Пунктом 1 постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Крім того, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», у зв'язку з чим позивачу з 01.03.2024 здійснено перерахунок пенсії.

Пунктом 1 постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 № 1381 (далі - Постанова № 1381) установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків; збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

При цьому, як вбачається з аналізу положень пункту 1 Постанови № 1381, основний розмір пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Урядом коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Отже, 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії та з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Урядом коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Колегією суддів з матеріалів справи, а саме з протоколів перерахунку пенсії позивача, встановлено, що відповідачем за наслідком перерахунку пенсії позивача від 20.07.2024 року були зменшені розміри індексації базового основного розміру пенсії (далі - ОСНП) за 2022 та 2024 роки, а саме при розрахунку індексації не взято до уваги підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 Постанови № 1381, у розмірі 25%.

Більш того, правові підстави зменшення індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки відповідачем ані у суді першої інстанції, ані у суді апеляційної інстанції не повідомлено.

Натомість, суд першої інстанції помилково дійшов висновку про правомірність здійснення перерахунку пенсії позивача в частині нарахування та виплати індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки з розрахунку основного розміру пенсії та коефіцієнту збільшення, без урахування зменшення основного розміру пенсії для розрахунку індексації.

Колегія суддів також звертає увагу, що Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України" (Заяви № 23759/03 та № 37943/06) зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Водночас положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, оскільки судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини справи, неправильно застосовані норми матеріального права, при цьому висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню із прийняттям нового судового рішення про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2025 року - скасувати та прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 2144 (дві тисячі сто сорок чотири) гривні 33 копійки за 2022 рік та 1500 (одна тисяча п'ятсот) гривень за 2024 рік.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.

Судове рішення складено у повному обсязі 14.05.2025 р.

Суддя - доповідач: Л.П. Шеметенко

Суддя: Ю.М. Градовський

Суддя: І.О. Турецька