Рішення від 14.05.2025 по справі 440/2452/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/2452/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просив:

-визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 - відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у неналежному розгляді заяв ОСОБА_1 від 30.11.2024 року, від 19.12.2024 року про внесення відомостей щодо виключення його з військового обліку до систем “Резерв+» та “Оберіг»;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 - відокремлений підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_1 , розглянути заяви ОСОБА_1 від 30.11.2024 року, від 19.12.2024 року про внесення відомостей щодо виключення його з військового обліку до систем “Резерв+» та “Оберіг».

В обґрунтування позовних вимог вказано, що 15.06.2022 постановою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 позивача визнано непридатним до військової служби та виключено з військової служби за гр. ІІ ст. 60а наказу Міністерства оборони України №402 від 2008 року, про що зроблена відповідна відмітка у військовому квитку. З метою перевірки та уточнення даних позивач зареєструвався в ресурсі "Оберіг" та виявив неточність персональних даних, які не відповідають дійсності та правовому статусу, а саме ТЦК були внесені застарілі персональні дані, де позивач є "військовозобов'язаним". Позивач зауважував, що двічі рекомендованим поштовими відправленнями звертався до відповідача з заявами щодо зміни особистих даних у реєстрі "Резерв+" та реєстрі "Оберіг" 30.11.2024 року та 19.12.2024 року, однак відповідей щодо розгляду заяв не отримав. Також представник позивача звертався з адвокатським запитом щодо результатів розгляду заяви від 19.12.2024, однак відповідей щодо розгляду заяви не отримав. Позивач наголошував, що територіальний центр комплектування як орган, уповноважений на внесення змін до Реєстру "Оберіг", має обов'язок розглядати заяви стосовно виправлення персональних даних у Реєстрі, тому протиправна бездіяльність відповідача порушує права та охоронювані законом інтереси позивача .

2. Стислий зміст заперечень відповідача

ІНФОРМАЦІЯ_3 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Копію ухвали суду про відкриття провадження у справі від 10.03.2025 та копію позовної заяви отримав 11.03.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа /а.с. 51/.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою суду від 03.03.2025 позовну заяву залишено без руху.

03.03.2025 позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/2452/25 за позовом ОСОБА_1 до Відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано докази.

20.03.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла частина витребуваних судом документів.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_1 /а.с. 11 - 14/.

Довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.06.2022 №6/4915, виданою гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , підтверджено, що останній відповідно до постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 15.06.2022 року визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку за гр. ІІ ст. 60 а Наказу МОУ №402 від 2008 року /а.с. 17/.

Військовий квиток ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 містить відмітку про звільнення від військового обов'язку з огляду на те, що 15.06.2022 комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку по групі ІІ ст. 60а розкладу хвороб (наказ МО України 2008 року №402) з виключенням з військового обліку.

Такий запис засвідчений підписом ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 /а.с. 15-16/.

Позивачем отримано витяг з реєстру "Резерв+", з якого вбачається, що в графі "категорія обліку" позивач значиться як військовозобов'язаний /а.с. 41/.

30.11.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_3 , в якій просив змінити дані в "Резерв+" і "Оберіг", з огляду на те, що згідно довідки наданої ІНФОРМАЦІЯ_9 , №6/4915 від 21.06.2022 позивача визнано непридатним та виключено з військового обліку за гр. ІІ ст. 60а Наказ МОУ №402 від 2008 року /а.с. 59/.

До вказаної заяви було додано, зокрема: копію паспорта НОМЕР_3 сторінки; витяг з реєстру місця прописки, копію Резерв+; копію військового квитка НОМЕР_4 сторінки; копію пенсійного посвідчення; копію ідентифікаційного коду.

Зазначену заяву отримано відповідачем 04.12.2024 та зареєстровано за вхідним номером Д-1606 /а.с. 59/.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10.12.2024 №6/26937 на заяву позивача від 30.11.2024 року, повідомлено, що внести відомості стосовно визнання ОСОБА_4 "непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не можливо, оскільки згідно з Розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 внесення до бази даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про військовозобов'язаних, визнаних ВЛК "непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку" здійснюється лише після затвердження такого висновку регіональною (центральною) ВЛК, інформації про затвердження висновку регіональною ВЛК у ІНФОРМАЦІЯ_10 немає /а.с. 58, зворотній бік/.

Доказів направлення або отримання позивачем листа від 10.12.2024 №6/26937 ІНФОРМАЦІЯ_3 до суду не надано.

19.12.2024 ОСОБА_1 звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_3 із заявою про усунення описки у відомостях про військовозобов'язаного, в якій просив виправити описку в персональних даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів /а.с. 21-22/, а саме:

-внести зміни до категорії обліку ОСОБА_1 з "військовозобов'язаний" на "не військовозобов'язаний";

-внести відомості щодо проходження ВЛК, які відображені у Постанові ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.06.2022 року;

-внести інформацію відносно ОСОБА_1 , щодо підстави виключення з військового обліку, зокрема: за гр. ІІ ст. 60 Наказу МОЗ №402 від 14.08.2008 року згідно з Постановою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.06.2022 року.

До заяви позивачем було додано: копію військового квитка № НОМЕР_5 , виданого ОСОБА_1 29.05.1995 року;копію довідки про виключення з військового обліку за підписом т.в.о. начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 №6/4915 від 21.06.2022 року; копію електронного військово-облікового документа ОСОБА_1 , сформованого за допомогою мобільного додатку "Резерв+" від 18.12.2024 року.

Доказів направлення або отримання ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви від 19.12.2024 позивачем до суду не надано.

Водночас 03.01.2025 представник позивача звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_5 з адвокатським запитом /а.с. 30 - 33/, в якому просив: 1) надати інформацію та/або надіслати відповідь щодо результатів розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.12.2024 року про усунення описки у відомостях про військовозобов'язаного; 2) у разі залишення заяви без розгляду, виправити описку персональних даних ОСОБА_1 , що міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: внести зміни до категорії обліку ОСОБА_1 з "військовозобов'язаний" на "не військовозобов'язаний"; внести відомості щодо проходження ОСОБА_1 ВЛК, які відображені у Постанові ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.06.2022 року; внести інформацію відносно ОСОБА_1 , щодо підстави виключення з військового обліку, зокрема: за гр. ІІ ст. 60 Наказу МОЗ №402 від 14.08.2008 року згідно з Постановою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 15.06.2022 року.

В адвокатському запиті зазначено, що 19.12.2024 на адресу електронну ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено завірену за допомогою електронного цифрового підпису заяву про усунення описки у відомостях про військовозобов'язаного, яку цього ж дня надіслано на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 за допомогою поштового зв'язку. Проте, станом на 03.01.2025 жодної інформації про стан розгляду заяви ОСОБА_1 про усунення описки у відомостях про військовозобов'язаного від 19.12.2024 на адресу місця реєстрації та проживання заявника, повідомлень засобами телефонного зв'язку чи електронною поштою не надходило.

До адвокатського запиту додано: копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю Таранушенка І.В. Серія ПТ №4025 від 05.04.2022 року; оригінал ордера на представництво інтересів ОСОБА_1 ; копію заяви про усунення описки у відомостях про військовозобов'язаного за підписом ОСОБА_1 від 19.12.2024 року (з додатками).

Докази отримання відповідачем та розгляду адвокатського запиту сторонами до суду не надано.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у неналежному розгляді заяв від 30.11.2024 року та від 19.12.2024 року про внесення відомостей щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку до систем “Резерв+» та “Оберіг», позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також статтею 65 Основного Закону встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (із подальшим продовженням такого строку).

Окрім того, Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» №65/2022 від 24.02.2022 року (з наступними змінами) оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Частинами 1, 3 статті 1 Закону № 2232-XII передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини 9 статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно з частиною 1 статті 27 Закону № 2232-XII у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

За приписами частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Відповідно до частини 1 статті 34 Закону № 2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі -призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до положень статті 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

З положень статті 2 Закону № 1951-VIII випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина 8 статті 5 Закону № 1951-VIII).

Відповідно до абзацу вісімнадцятого пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Згідно з положеннями частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Наказом Міністерства оборони України від 28 березня 2022 року № 94 було затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 94), пункт 9 розділу ІІІ якого передбачав, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Однак Наказ Міністерства оборони України від 28 березня 2022 року № 94 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони № 478 від 16.07.2024.

Водночас необхідно врахувати, що Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п. 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За змістом пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

IV. ВИСНОВКИ СУДУ

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що ведення військового обліку, який передбачає персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки .

З метою забезпечення ведення військового обліку громадян України функціонує Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, органами ведення якого, є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів

Згідно з вимогами Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін звертається із відповідною заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Предметом спору у цій справі є бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 - відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у неналежному розгляді заяв ОСОБА_1 від 30.11.2024 року, від 19.12.2024 року про внесення відомостей щодо виключення його з військового обліку до систем “Резерв+» та “Оберіг».

Як встановлено судом, позивач згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.06.2022 №6/4915 відповідно до постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 15.06.2022 року визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку за гр. ІІ ст. 60 а Наказу МОУ №402 від 2008 року /а.с. 17/.

Військовий квиток ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 містить відмітку про звільнення від військового обов'язку з огляду на те, що 15.06.2022 комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку по групі ІІ ст. 60а розкладу хвороб (наказ МО України 2008 року №402) з виключенням з військового обліку. Такий запис засвідчений підписом ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 /а.с. 15-16/.

Водночас із витягу з реєстру "Резерв+" (військово-обліковий документ) слідує, що в графі "категорія обліку" позивач значиться як військовозобов'язаний /а.с. 41/.

Матеріалами справи підтверджено, що 30.11.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_3 , в якій просив змінити дані в "Резерв+" і "Оберіг", з огляду на те, що згідно довідки, наданої ІНФОРМАЦІЯ_9 , №6/4915 від 21.06.2022 позивача визнано непридатним та виключено з військового обліку за гр. ІІ ст. 60а Наказ МОУ №402 від 2008 року /а.с. 59/.

До вказаної заяви було додано, зокрема: копію паспорта НОМЕР_3 сторінки; витяг з реєстру місця прописки, копію Резерв+; копію військового квитка НОМЕР_4 сторінки; копію пенсійного посвідчення; копію ідентифікаційного коду.

Зазначену заяву отримано відповідачем 04.12.2024 та зареєстровано за вхідним номером Д-1606 /а.с. 59/.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10.12.2024 №6/26937 на заяву позивача від 30.11.2024 року, повідомлено, що внести відомості стосовно визнання ОСОБА_4 "непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не можливо, оскільки згідно з Розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 внесення до бази даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про військовозобов'язаних, визнаних ВЛК "непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку" здійснюється лише після затвердження такого висновку регіональною (центральною) ВЛК, інформації про затвердження висновку регіональною ВЛК у ІНФОРМАЦІЯ_10 немає /а.с. 58, зворотній бік/.

При цьому доказів направлення або отримання позивачем листа від 10.12.2024 №6/26937 ІНФОРМАЦІЯ_3 до суду не надано.

Суд звертає увагу на те, що в силу імперативних вимог пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII виключенню із військового обліку підлягають військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби.

Суд зауважує, що виключення особи з військового обліку за станом здоров'я свідчить про те, що в розумінні Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» така особа вже не може вважатися військовозобов'язаною, оскільки згідно частини 6 статті 37 цього закону громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, виключаються з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Суд наголошує, що за результатами проведеного військово-лікарською комісією медичного огляду позивача 15.06.2022 року цією комісією позивача визнано непридатним до проходження військової служби за станом здоров'я, що підтверджено довідкою відповідача від 21.06.2022 року №6/4915 /а.с. 17/.

Відповідно до пункту 3.8. глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення № 408), у редакції, чинній на час винесення постанови ВЛК від 15.06.2022, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)";

"Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Отже, на час винесення постанови ВЛК від 15.06.2022, така постанова не підлягала затвердженню штатною ВЛК, відтак у відповідача виник обов'язок виключити позивача з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ та внести відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Суд враховує, що згідно з абзацом 5 пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 (у редакції, чинній з 04.05.2024 року) під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Водночас статтею 58 Конституції України закріплено один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права, а саме - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Зважаючи на те, що право позивача бути виключеним з військового обліку за станом здоров'я виникло ще 15.06.2022 року на підставі відповідного рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 , яке на той час не потребувало затвердження регіональною ВЛК, і таке право було порушено відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, то захист і відновлення такого права необхідно здійснювати без покладення на позивача обов'язку дотримуватися тих норм права, яких не існувало на час порушення такого права.

Суд зазначає, що відповідач фактично неправомірно ставить в залежність відновлення порушеного права позивача на виключення з військового обліку за станом здоров'я, яке виникло 15.06.2022 року, від можливості виконання приписів абзацу п'ятого пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 в редакції, яка набрала чинності з 04.05.2024 року та запровадила процедуру затвердження регіональною ВЛК постанов ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність військовозобов'язаних до військової служби.

Посилання відповідача на розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_6 , згідно з яким внесення до бази даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про військовозобов'язаних, визнаних ВЛК "непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку" здійснюється лише після затвердження такого висновку регіональною (центральною) ВЛК, суд оцінює критично, оскільки, по-перше, відповідачем не наведено реквізитів відповідного розпорядження, а по-друге, розпорядження, як правило, не має нормативного характеру та не може суперечити законодавчим актам вищої юридичної сили.

Такий підхід цілком узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ), яким у пунктах 70-71 рішення по справі «Рисовський проти України» (заява №29979/04) підкреслено особливу важливість принципу належного урядування, зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси. Згідно з висновком ЄСПЛ державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, пункт 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява №36548/97, пункт 58, «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява №32457/05, пункт 40, «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява №35298/04, пункт 67).

Отже, суд приходить до висновку, що відповідач за наслідками розгляду заяви позивача від 30.11.2024 протиправно не вніс відомості до Реєстру щодо визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку на тій підставі, що постанова ВЛК від 15.06.2022 року №207 повинна бути затверджена регіональною ВЛК.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за заявою ОСОБА_1 від 30 листопада 2024 року, а також зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») щодо визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до постанови Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15 червня 2022 року та інформації у військовому квитку НОМЕР_2 .

Таким чином позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

При цьому судом враховано, що "Резерв+" - це лише мобільний застосунок для військовозобов'язаних, який дає змогу військовозобов'язаним оновити свої облікові дані та отримати інформацію щодо себе в реєстрі "Оберіг", виконуючи роль електронного кабінету для військовозобов'язаного.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 19.12.2024 та зобов'язання розглянути таку заяву, суд зазначає, що у матеріалах справи відсутні докази фактичного направлення та отримання такої заяви відповідачем, а тому підстави для констатації факту протиправної бездіяльності відповідача відсутні.

Крім того, суд зауважує, що заява позивача від 19.12.2024 за змістом є ідентичною заяві від 30.11.2024, тому, зважаючи на те, що обраний судом спосіб захисту прав позивача за наслідками розгляду позовних вимог, що стосуються заяви позивача від 30.11.2024, відновлює порушені права позивача цілком і повністю, розгляд заяви позивача від 19.12.2024 не матиме правових наслідків для оспорюваних прав, свобод та інтересів позивача.

Враховуючи наведене, відповідні позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Отже, позов належить задовольнити частково.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Враховуючи те, що при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у загальній сумі 2422,40 грн за дві немайнові позовні вимоги і суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн пропорційно до задоволеної частини вимог.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 - відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_7 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за заявою ОСОБА_1 від 30 листопада 2024 року.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг») щодо визнання ОСОБА_1 не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до постанови Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15 червня 2022 року та інформації у військовому квитку НОМЕР_2 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок)

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.В. Довгопол