Справа № 420/38890/24
14 травня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , про стягнення суми податкового боргу,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , у якому позивач просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , суму заборгованості 14 364 грн. 74 коп. по єдиному податку з фізичних осіб на бюджетний рахунок UА178999980314020699000015594, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Березівська міська ТГ/18050400.
Обґрунтовуючи свої вимоги ГУ ДПС в Одеській області зазначає, що станом на дату подання цієї позовної заяви, відповідно до інтегрованої картки, довідки про податкову заборгованість та розрахунку податкового боргу, податкова заборгованість відповідача перед бюджетом становить 14364,74 грн, а саме по єдиному податку з фізичних осіб, яка виникла згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №20639/АП від 09.06.2023 на суму 15620,73 грн. та нарахування пені відповідно до ст.129 ПКУ на суму 94,74 грн. У зв'язку з несплатою відповідачем податкового зобов'язання, було сформовано податкову вимогу форми «Ф» №0031978-1308-1532 від 06.05.2024, яку було надіслано боржнику на його адресу. Втім, у добровільному порядку, самостійно відповідачем наявну у нього заборгованість не погашено.
Ухвалою суду від 20.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України.
Ухвалу суду від 20.12.2024 було надіслано через національного поштового оператора АТ "Укрпошта" засобами поштового зв'язку на зареєстровану адресу відповідача із рекомендованим повідомленням про вручення (трекінг номер відправлення 0610217750795).
Згідно даних офіційного сайту Укрпошти, поштове відправлення із трекінг номером 0610217750795, вручено одержувачу - 31.12.2024.
Втім, у встановлений судом строку та на даний час, відзиву на позовну заяву від відповідача не надійшло, що в силу приписів КАС України не є перешкоду для розгляду справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У зв'язку з вищенаведеним, враховуючи положення ч. 6 ст. 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи (позові), суд встановив наступні обставини.
Відповідач ОСОБА_1 06.06.2023 зареєстрований як фізична особа - підприємець (Номер запису: 2005290000000004660), перебуває на облік як платник податків у ГУ ДПС в Одеській області.
09.06.2023 ФОП ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДПС в Одеській області із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування, відповідно до якої, було обрано ставку єдиного податку при переході на спрощену систему оподаткування - 20 відсотків до розміру мінімальної заробітної плати та група 2.
Згідно розрахунку податкового боргу по ОСОБА_1 станом на 25.11.2024, довідки про податкову заборгованість станом на 25.11.2024, даних інтегрованої картки платника за період з 20.01.2024 по 30.11.2024, відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом зі сплати єдиного податку, у загальному розмірі 14364,74 грн, який виник внаслідок несплати нарахованих зобов'язань по єдиному податку згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування №20639/АП від 09.06.2023 (у січні 2024 року - 1420,00 грн, у лютому 2024 року - 1420,00 грн, у березні 2024 року - 1420,00 грн, у квітні 2024 року - 1420,00 грн, у травні 2024 року - 1420,00 грн., у червні 2024 року - 1420,00 грн, у липні 2024 року - 1420,00 грн, у серпні 2024 року - 1420,00 грн, у вересні 2024 року - 1420,00 грн, у жовтні 2024 року - 1420,00 грн, у листопаді 2024 року - 1420,00 грн.), та пені у жовтні 2024 року у розмірі 94,74 грн, з урахуванням часткової сплати 1350 грн (платіжне доручення №430521090358 від 31.10.2024).
У зв'язку з виниклою заборгованість, ГУ ДПС в Одеській області надіслало відповідачу податкову вимогу форми «Ф» від 06.05.2024 №0031978-1308-1532, у якій повідомило відповідача про наявність податкового боргу станом на 05.05.2024 у розмірі 5680,00 грн.
Вказана вимога надіслана рекомендованим повідомленням відповідачу та була повернута без вручення з довідкою поштою про причини повернення «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідачем не надано до суду та у матеріалах справи відсутні докази оскарження податкової вимоги в адміністративному та/або судовому порядку.
За вказаного, оскільки вищезазначена сума боргу перед бюджетом відповідачем самостійно не сплачена, позивач вважає, що виникли правові підстави для звернення до суду щодо стягнення податкового боргу у загальній сумі 14364,74 грн, у зв'язку із чим звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах , встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
В силу вимог пп.14.1.39, 14.1.156 п.14.1. ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Як визначає стаття 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
У відповідності до п.16.1.4. ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пп.21.1.1 п.21.1 ст.21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Як визначено п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов'язком визначається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.
Виконанням податкового обов'язку у розумінні п.38.1 ст.38 ПК України є сплата у повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (п.36.5 ст.36 Податкового кодексу України).
Згідно п. 291.3. ст. 291 ПК України фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Пунктом 293.1. ст. 293 ПК України визначено, що ставки єдиного податку для платників другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата).
Згідно з п. 293.2 ст. 293 ПК України фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
1) для першої групи платників єдиного податку - не більше 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;
2) для другої групи платників єдиного податку - не більше 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно п. 293.7 ст. 293 ПК України у разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку.
Підпунктом 295.1. статті 295 ПК України встановлено, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
У разі якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок єдиного податку, єдиний податок сплачується за такими ставками у порядку та строки, визначені пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 цього Кодексу.
Відповідно до п.295.2 ст.295 ПК України нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
У відповідності до п.300.1 ст.300 ПК України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Відповідно до вимог підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. (пункт 129.4 статті 129 ПК України).
Як було встановлено судом, ФОП ОСОБА_1 подав до податкового органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, відповідно до якої, було обрано ставку єдиного податку при переході на спрощену систему оподаткування - 20 відсотків до розміру мінімальної заробітної плати та група 2, відповідно до якої протягом січня - листопада 2024 року здійснювалось нарахування єдиного податку за встановленою ставкою у сумі 1420,00 грн, які відповідач у повному обсязі не сплатив у визначені законом строки, внаслідок чого, з урахуванням часткової сплати (1350,00 грн) та нарахування пені у сумі 94,74 грн, відповідач має заборгованість перед бюджетом у розмірі 14364,74 грн., яка залишається несплаченою.
Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган фіскальної служби надсилає йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання податкового повідомлення-рішення.
Так, контролюючим органом 06.05.2024 була сформована та направлена відповідачу податкова вимога форми «Ф» № 0031978-1308-1532 на суму 5860,00 грн.
Податковий борг відповідача з часу направлення податкової вимоги форми «Ф» №0031978-1308-1532від 06.05.2024 не переривався, податкова заборгованість у повному обсязі не погашалась.
Згідно п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п.95.2 ст.95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи те, що сума податкового боргу у розмірі 14364,74 грн не сплачена відповідачем на момент розгляду справи, суд вважає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що позивачем свідки у справі не залучались, експертизи не проводились, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов Головного управління ДПС в Одеській області задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , суму заборгованості 14 364 грн. 74 коп. по єдиному податку з фізичних осіб на бюджетний рахунок UА178999980314020699000015594, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Березівська міська ТГ/18050400.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місця проживання: вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА