Справа № 420/29616/24
13 травня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у відмові ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.02.2022 , 01.02.2023 , із використанням значень окладу за військовим званням у відповідності до вимог Роз'яснення від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за №423/6682 від 13.10.2023 року для проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки відносно ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2022 р., 01.02.2023 р., із використанням значень окладу за військовим званням у відповідності до вимог Роз'яснення від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за №423/6682 від 13.10.2023 року, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 за 01.03.2022 , 01.03.2023 відповідно.
Ухвалою суду від 26.09.2024 року позовну заяву було залишено без руху. Надано 5-ти денний строк для усунення недоліків.
01.10.2024 року до суду надійшла заява про усунення недоліків, надіслана представником позивача.
Ухвалою від 08.10.2024 відкрито спрощене провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивачка є пенсіонером та отримує пенсію по втраті годувальника, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв'язку з набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, яким внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, відповідачем підготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про грошове забезпечення померлого чоловіка позивачки станом на 01.02.2022, 01.02.2023, в яких безпідставно зменшені розміри премії до 35%, замість 140% станом на 01.02.2022 та до 140 % замість 390% станом на 01.02.2023. З такими діями відповідача позивачка не погоджується та вважає їх протиправними.
Таким чином підставою звернення до суду в даному позові є саме зміна розміру премії з 01 лютого 2022 року на 140%, з 01 лютого 2023 року на 390%, правовою підставою даного позову позивач зазначає Роз'яснення від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за №423/6682 від 13.10.2023 року.
13.11.2024 позивач подав заяву , в якій просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у відмові ОСОБА_1 в підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.02.202 , 01.02.2023, із використанням значень окладу за військовим званням у відповідності до вимог Роз'яснення від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за №423/6682 від 13.10.2023 для проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки відносно ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.02.2022 , 01.02.2023, із використанням значень окладу за військовим званням та посадового окладу, що зазначені у довідках про розмір грошового забезпечення № ЮО77163 від 04.12.2024 у відповідності до вимог Роз'яснення від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за №423/6682 від 13.10.2023, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 за 01.03.2022, 01.03.2023 відповідно.
Положеннями ч. 1 ст. 47 КАС України визначено, що крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Отже, суд розглядає позовні вимоги в редакції, викладеній в заяві від 13.11.2024, оскільки ці дії не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи та інтереси, позивачем дотриманий порядок подання заяви про зміну позовних вимог.
Відповідач правом на надання відзиву не скористався, про відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином.
Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 є дружиною померлого полковника у відставці ОСОБА_2 та отримує пенсію у разі втрати годувальника в розмірі 70 % грошового забезпечення загиблого чоловіка військовослужбовця, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
ОСОБА_1 зверталась до суду з позовом, в якому просила видати довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021 , 01.01.2022 , 01.01.2023.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.06.2023 у справі №420/6007/23 було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки відносно ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 роки у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.01.2023 відповідно.
На виконання рішення суду ІНФОРМАЦІЯ_3 видав довідки № ЮО114341, в яких вказано розмір грошового забезпечення за посадою нач.кафедри Академії Сухопутних військ, яку займав ОСОБА_2 на день звільнення зі служби, станом на 01.01.2022 в розмірі 36273 грн., в тому числі премія (35%) - 3010 грн., станом на 01.01.2023 в розмірі 47058 грн., в т.ч. премія (140%) 12040 грн.
Втім, позивач посилається на те, що для посади, яку ОСОБА_2 займав при виході на пенсію були встановлені наступні розміри премії: з 01.02.2022 - 140%, з 01.02.2023 - 390%. Роз'ясненням від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за №423/6682 від 13.10.2023 року, встановлено порядок складання довідок про розміри грошового забезпечення військових пенсіонерів, на підставі даного роз'яснення позивач має право на отримання оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2022, 01.02.2023. Доказами, що підтверджують застосування ІНФОРМАЦІЯ_3 саме таких відсоткових показників пенсії (з 01.02.2022 - 140%, а з 01.02.2023 - 390%) слугують довідки видані іншим пенсіонерам.
Представник позивача звернувся до відповідача із заявою вих. № 3/1306 від 13 червня 2024 року, в якій просив виготовити оновлені довідки про розмір грошового забезпечення згідно Роз'яснення від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за №423/6682 від 13.10.2023 .
Проте, листом від 12.07.2024 р. № 943/14621 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для оформлення та надання відповідних довідок про грошове забезпечення.
Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними і порушують його конституційне право на пенсійне забезпечення , тому звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно частини 3 статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262- ХІІ, визначений Порядком № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
01.03.2018 набрала чинність постанова Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (у редакції на час виникнення спірних правовідносин, далі - Постанова № 704), якою затверджені тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Так, додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260, у редакції на час виникнення спірних правовідносин). Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Розділом XVI Порядку №260 встановлено порядок преміювання військовослужбовців та закріплено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
Крім того, розділом XVI передбачені випадки відсоткового зменшення розміру щомісячної премії при порушенні військової дисципліни та випадки, коли військовослужбовцям щомісячні премії не виплачуються.
Аналіз наведених положень Постанови №740 та Порядку №260 дає підстави для висновку про те, що премія має щомісячний характер, виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
З огляду на надання Порядком 260 Міністру оборони України права встановлювати мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби та для відповідних категорій військовослужбовців розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, розміри щомісячної премії та надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям щорічно встановлено відповідними рішеннями Міністра оборони України: у 2022 році -№ 248/1210 від 04.03.2022; у 2023 році № 2683/з від 01.02.2023. Проце вказано у Роз'ясненні від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за №423/6682 від 13.10.2023, на яке посилається позивач.
Пунктом 1.2 окремого доручення Міністра оборони 248/1210 від 04.03.2022 передбачено з 01.02.2022 встановити військовослужбовцям щомісячну премію у розмірах згідно з додатком 1 (зокрема, для тарифного розряду з 21 по 60 -140%.)
Пунктом 1.2 окремого доручення Міністра оборони № 2683/з від 01.02.2023 іншим військовослужбовцям встановлено щомісячну премію з 01.02.2023 у розмірах згідно з Додатком 2 до доручення, зокрема, в розмірі 390% за тарифним розрядом з 21 по 60.
Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 за № 671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання. З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил та Держспецтрансслужби, їх бойової і мобілізаційної готовності, готовності Держспецтрансслужби до виконання завдань за призначенням, оперативної та бойової підготовки, підготовки особового складу Держспецтрансслужби, здійснення організаційних заходів та інспектування - спільні з Головнокомандувачем Збройних Сил та Головою Адміністрації Держспецтрансслужби накази і директиви.
Тобто, з метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони України та очолюване ним міністерство видає накази та директиви.
Згідно з п.17 розд.1 Порядку №260, який застосовується з 24.02.2022 року, на період дії воєнного стану, виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
Тобто саме Міністром оборони України встановлюється розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
А отже, збільшення розміру премії за відповідної посадою на підставі рішення (доручення) Міністра оборони України є підставою для перерахунку пенсії, яка призначена на підставі Закону №2262-ХІІ.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідачем належними та допустимими доказами не підтверджено наявності правових підстав для відмови у видачі позивачу оновлених довідок станом на 01.02.2022 та 01.02.2023 із визначенням премії в розмірі відповідно 140% та 390%.
Водночас, Роз'яснення від Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України за №423/6682 від 13.10.2023 не є наказом чи директивою, не встановлює правил поведінки, а тому не може вважатись ані нормативним, ані розпорядчим актом керівника, яким визначається сталий розмір надбавки чи премії, тому зобов'язувати відповдіача керуватись даним роз'ясненням не є оборунтованим.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованими доводи позивачки, що збільшення відсоткового розміру премії відповідної категорії військовослужбовців є підставою для перерахунку розміру її пенсії, що відповідає приписам Закону №2262-ХІІ.
Виходячи з практики Верховного Суду (зразкова справа № 380/19324/23) з метою уникнення спорів через зазначення у довідках про розмір грошового забезпечення невідповідного (зменшеного) відсоткового значення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, розглядаючи справи щодо визначення розміру посадового окладу і окладу за військовим званням відповідно до Постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, суд в резолютивній частині рішення має вказувати, у якому розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені у довідках щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.
Отже, є обгрунтованою вимога позивачки щодо видачі їй довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.02.2022 , 01.02.2023, із використанням значень окладу за військовим званням та посадового окладу, що зазначені у попередньо наданих довідках про розмір грошового забезпечення № ЮО77163 від 04.12.2024 , з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри премії згідно з окремими дорученнями Міністра оборони України № 248/1210 від 04.03.2022; № 2683/з від 01.02.2023 для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 за 01.03.2022, 01.03.2023 відповідно.
В той же час, суд звертає увагу на те, що у межах даної справи інші складові грошового забезпечення позивачки для перерахунку її пенсії не були спірними, а відтак суд не вважає за необхідне зазначати конкретні розміри інших складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, тощо), правомірність формування яких не є предметом дослідження у даній справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума 484 грн. 48 коп. (50% від 968 грн. 96 коп.)
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у відмові видати ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення № ЮО77163 від 04.12.2024 ОСОБА_2 за посадою начальник кафедри Академії Сухопутних військ станом на 01.02.2022, 01.02.2023, із використанням значень окладу за військовим званням та посадового окладу, що зазначені у довідках про розмір грошового забезпечення № ЮО77163 від 04.12.2024, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 за 01.03.2022, 01.03.2023 відповідно.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати i надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за посадою начальник кафедри Академії Сухопутних військ станом на 01.02.2022 , 01.02.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, із зазначенням відомостей про розміри окладу за військовим званням та посадового окладу відповідно до довідок про розмір грошового забезпечення № ЮО77163 від 04.12.2024 та обов'язковим зазначенням розміру премії - 140% від посадового окладу з 01.02.2022 та 390% від посадового окладу з 01.02.2023, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
В решті вимог відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн. 48 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА
.