м. Чернівці
06 травня 2025 року Справа № 926/201/25
Господарський суд Чернівецької області у складі головуючого судді Марущака І.В., за участю секретаря судового засідання Терещенко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні загального позовного провадження справу
за позовом Чернівецької міської ради (58002, Чернівецька область, м. Чернівці, площа Центральна, 1, код ЄДРПОУ 36068147)
до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Зоряний-3» (58005, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Ясська, 13, код ЄДРПОУ 40480450)
про стягнення заборгованості за договором оренди землі в сумі 164 315,89 грн,
представники:
від позивача - Кифірюк А.В.;
від відповідача - не з'явився.
І. Стислий виклад позовних вимог.
Чернівецька міська рада звернулася до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Зоряний-3» про стягнення орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності в сумі 164 315,89 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідно до договору оренди землі від 27.10.2020 №11429, який укладений між Чернівецькою міською радою та Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Зоряний-3» останньому передано в оренду земельну ділянку, розташовану по вул. Ясській, 13 в м. Чернівці, загальною площею 1,5957 га, кадастровий номер 7310136600:08:003:0127, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
Річна орендна плата за землю визначена відповідно до чинного законодавства, розрахована згідно з додатком №1 до договору та становить 544 111,35 грн (3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка на дату укладення договору складала 18 137 045,00 грн.
01.01.2022 вступила в силу нова нормативно грошова оцінка земельних ділянок, у зв'язку із чим позивачем здійснено перерахунок орендної плати, згідно з яким заборгованість відповідача з орендної плати за період з 01.01.2022 до 31.12.2022 складає 164 315,89 грн, що й просить стягнути.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов не скористався, участь свого представника у розгляді справи не забезпечив.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.01.2025 вказану позовну заяву передано до провадження судді Марущака І.В.
Ухвалою суду від 24.01.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив загальне позовне провадження у справі, призначив підготовче засідання на 13.02.2025 та встановив відповідачу строк для подання відзиву, а позивачу запропонував надати відповідь на відзив.
Ухвалами від 13.02.2025 та 27.02.2025 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 27.02.2025 та 13.03.2025 відповідно.
Ухвалою від 13.03.2025 судом продовжено строк підготовчого провадження та відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 03.04.2025.
За наслідками підготовчого засідання суд постановив ухвалу від 03.04.2025 про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 23.04.2025.
Ухвалою від 23.04.2025 відкладено розгляд справи по суті на 06.05.2025.
Відповідач явку свого представника в судове засідання 06.05.2025 не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи шляхом направлення ухвали Господарського суду Чернівецької області від 23.04.2025 в його електронний кабінет.
Відповідно до частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно із пунктом 1 частини третьої цієї статті ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до частини дев'ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин суд вирішив за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за відсутності представника відповідача.
Суд заслухав вступне слово представника позивача, яка позовні вимоги підтримав та просила задовольнити. Далі суд перейшов до дослідження матеріалів справи.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.
З'ясувавши обставини, на які позивач посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд установив таке.
27 жовтня 2020 року між Чернівецькою міською радою (Орендодавець) та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Зоряний-3» (Орендар) укладено договір оренди землі № 11429, за умовами якого на підставі рішення Чернівецької міської ради VII скликання від 30.09.2020 № 2402 Орендодавець надає, а Орендар приймає в стокове платне користування земельну ділянку загальною площею 1,5957 га, кадастровий номер 7310136600:08:003:0127, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку є об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури, яка знаходиться за адресою: м. Чернівці, вул. Ясська, 13 (пункти 1.1, 2.1, 2.2 Договору).
Згідно з пунктом 2.3 Договору відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.10.2020 № 697 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 18 137 045,00 грн.
Відповідно до пункту 4.1 Договору річна орендна плата визначена відповідно до чинного законодавства, розрахована згідно з додатком № 1 до цього Договору та за повний рік оренди становить 544 111,35 грн. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі.
Орендна плата сплачується Орендарем рівними частинами у строк до 30 числа місяця, наступного за звітним, на вказаний розрахунковий рахунок (пункт 4.4 Договору).
За умовами пункту 4.5 Договору розмір орендної плати переглядається у разі:
- затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців;
- зміни ставок земельного податку;
- зміни ставок орендної плати;
- введення об'єкта містобудування в експлуатацію;
- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності, у порядку визначеному законодавством або умовами Договору оренди землі.
Відповідно до змін, зазначених в пункті 4.5 Орендар зобов'язаний: 1) протягом трьох місяців укласти додатковий договір до існуючого договору оренди землі з дня внесення змін; 2) протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зміни, уточнити свої податкові зобов'язання шляхом надання уточненого розрахунку орендної плати за землю (податкова декларація орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності) (пункт 4.6 Договору).
Згідно пункту 4.7 Договору розмір орендної плати може бути переглянуто за погодженням сторін або змінено на вимогу однієї із сторін у випадках, передбачених чинним законодавством.
Пунктом 7.4 Договору передбачено обов'язок Орендаря своєчасно вносити орендну плату за землю.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 Договору він укладений строком на п'ять років і діє до 27 жовтня 2025 року включно. Після закінчення терміну дії Договору Орендар, якщо він належно виконував обов'язки відповідно до умов цього договору, має переважне право перед іншими особами на укладення Договору на новий строк (поновлення Договору).
Додатками до договору оренди землі № 11429 від 27.10.2020 є розрахунок розміру орендної плати, розрахунок суми коштів за фактичне користування земельною ділянкою в еквіваленті орендної плати, акт прийому-передачі земельної ділянки.
19 квітня 2023 року між Чернівецькою міською радою та Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Зоряний-3» було укладено додатковий договір № 1/11429, яким внесено зміни до договору оренди землі від 27.10.2020 № 11429, зокрема, про наступне:
1. На підставі рішення Чернівецької міської ради VIII скликання від 26.02.2021 № 118 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання таким, що втратили чинність, окремих пунктів рішення міської ради V скликання від 12.02.2008 № 510» пункт 2.3 договору викладено в редакції: « 2.3 Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 11.04.2023 №НВ-9917839622023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 29 231 474,18 грн».
2. Пункт 4.1 договору викладено в редакції: « 4.1 Річна орендна плата з 01.01.2023 складає 876 944,22 грн, що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі».
До вказаних додаткових договорів додано розрахунок розміру річної орендної плати (додаток 1 до додаткового договору).
Відповідно до пункту 6.2 Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати земельні ділянки в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 р. № 715 (зі змінами, внесеними рішенням Чернівецької міської ради від 28.07.2011 р. № 221), розмір орендної плати переглядається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України, в тому числі рішеннями Чернівецької міської ради, що набрали чинності у порядку, визначеному законодавством, або умовами договору оренди землі.
Рішенням Чернівецької міської ради від 26.02.2021 № 118 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішення міської ради V скликання від 12.02.2008 р. № 510», затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя». Згідно з пунктом 2 рішення нормативна грошова оцінка земель м. Чернівці вводиться в дію з 01.01.2022 року.
Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 25.10.2024 № НВ-9951807342024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:08:003:0127, якою користується відповідач, становить 30 733 486,68 грн.
Відповідно до листа Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 05.11.2024 задекларовані відповідачем суми орендної плати в податкових деклараціях за земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Чернівці, вул. Ясська, 13, загальною площею 1,5957 га, кадастровий номер 7310136600:08:003:0127 за 2022 рік становить 598522,49 грн.
Згідно з розрахунком орендної плати за землю, орендар у зв'язку із введенням в дію з 01.01.2022 нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці, орендна плата повинна становити 762838,38 грн, а визначене орендарем податкове зобов'язання визначене відповідачем в податкових деклараціях становить за 2022 рік 598522,49 грн., отже несплачена відповідачем орендна плата за користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: м. Чернівці, вул. Ясська, 13, загальною площею 1,5957 га, кадастровий номер 7310136600:08:003:0127, складає 164 315,89 грн.
Листом департаменту урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради № 24/01-08/3-04/4/1652 від 29.11.2024 відповідача повідомлено про необхідність сплати орендної плати за землю з відповідним розрахунком несплаченої орендної плати у зв'язку із введенням в дію з 01.01.2022 нормативної грошової оцінки землі.
Відповідач відповіді на лист департаменту не надав, оплати згідно із надісланим розрахунком не здійснив, що стало підставою для звернення до суду з указаним позовом.
ІV. Мотиви, якими керується суд, та застосоване ним законодавство.
Предметом позову у цій справі є вимоги Чернівецької міської ради про стягнення з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Зоряний-3» заборгованості з орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Між сторонами виникли взаємні права та обов'язки на підставі укладеного договору оренди землі та додаткових договорів.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом (частини 1, 8 вказаної норми).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтями 1, 13 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону України Про оренду землі).
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі статтею 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Статтею 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунально власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7- 10 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст.23 Закону України «Про оцінку земель».
Частинами 1, 3 та 4 цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п.271.2 ст. 271 ПК України.
Пунктом 271.2 статті 271 ПК України унормовано, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Врахувавши вказані норми права, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі №914/2848/22 виснувала, що нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість урахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч. 2 ст. 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Отже, з моменту початку застосування відповідно до п. 271.2 ст. 271 ПК України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. Подібна правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 16.09.2024 у справі №911/1583/23.
При цьому Велика Палата Верховного Суду зауважила, що задоволення позовної вимоги про визнання укладеною спірної додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, які пов'язані тільки зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не приведе до захисту прав чи інтересів позивача, оскільки судове рішення про визнання укладеною спірної додаткової угоди не матиме наслідком стягнення з відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п. 106 постанови).
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми (п. 109 постанови).
У пункті 110 постанови Велика Палата Верховного Суду виснувала, що належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Як убачається з матеріалів справи, рішенням Чернівецької міської ради від 26.02.2021 № 118 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців та визнання такими, що втратили чинність, окремих пунктів рішення міської ради V скликання від 12.02.2008 р. № 510», затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців, розроблену Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя».
Вказане рішення доведено до відома населення шляхом опублікування на офіційному веб-сайті Чернівецької міської ради http://chernivtsy.eu/portal/1154.
Згідно з пунктом 2 рішення нормативна грошова оцінка земель м. Чернівці вводиться в дію з 01.01.2022 року.
Таким чином, починаючи з 2022 року річний розмір орендної плати визначається за нормами Податкового кодексу України та обчислюється відповідно до рішення міської ради від 23.10.2008 № 715 (зі змінами) «Про затвердження Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівцях» за ставкою 3.0 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної рішенням міської ради від 26.02.2021 № 118 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівці».
Суд зазначає, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, відповідно до ч.2 ст.20 та ч.3 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» оформлюється як витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку землі, який видається центральним органом виконавчої влади.
Згідно з наявним у матеріалах справи витягом з нормативної грошової оцінки земельної ділянки №НВ-9951807342024 від 25.10.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7310136600:08:003:0127 станом на 25.10.2024 становить 30 733 486,68 грн.
Положеннями пункту 289.1 ст.289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 289.3. ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Як убачається з інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, функції якого на даний час виконує Держгеокадастр, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2022 рік становить 1,15, за 2023 рік - 1,051 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь).
Відповідно до п. 289.2 ст. 289 ПК України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Отже, у 2022 році нормативна грошова оцінка земельної ділянки, якою користується відповідач, з урахуванням відомостей про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, зазначених у витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 25.10.2024, становила 25 427 945,79 грн.
Згідно п. 288.5 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку:
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;
288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Статтею 274 ПК України встановлений земельний податок у розмірі не більше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Виходячи зі змісту підпункту 288.5.1 пункту 288.5 ст.288 ПК України, дана норма встановлює мінімальний розмір річної суми орендної плати, зокрема для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки. Подібний підхід до розуміння норм права викладено у постанові Верховного Суду від 01.06.2022 у справі №922/3758/20.
Відповідно до розрахунку розміру орендної плати, наведеному в додатку № 1 до додаткового договору від 19.04.2023 № 1/11429 ставка орендної плати відповідно до положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у місті Чернівцях складає 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За розрахунком позивача, який суд вважає вірним, за період з 01.01.2022 до 31.12.2022 сума недоотриманої орендної плати за користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: м. Чернівці, вул. Ясська, 13, загальною площею 1,5957 га, кадастровий номер 7310136600:08:003:0127, як різниця між сумою орендної плати яку повинен був сплачувати відповідач у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки 762838,38 грн, а визначене орендарем податкове зобов'язання визначене відповідачем в податкових деклараціях становить за 2022 рік 598522,49 грн., отже несплачена відповідачем орендна плата складає 164 315,89 грн.
З урахуванням того, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є безумовною підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін договору оренди земель комунальної власності про можливість такої зміни, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Зоряний-3» 164 315,89 грн.
V. Висновки суду.
За результатами розгляду цієї справи суд дійшов висновку, що зміна грошової оцінки земельної ділянки є підставою для зміни розміру орендної плати за землю, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
VІ. Розподіл судових витрат.
Позивачем сплачений судовий збір в сумі 3 028,00 грн платіжною інструкцією № 41 від 17.01.2025.
У відповідності до статті 129 ГПК України сплачений позивачем судовий збір слід покласти на відповідача.
Про понесення інших судових витрат учасники справи не заявляли.
Керуючись статтями 2, 4, 12, 13, 73, 74, 86, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Зоряний-3» (58005, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Ясська, 13, код ЄДРПОУ 40480450) на користь Чернівецької міської ради (58002, Чернівецька область, м. Чернівці, площа Центральна, 1, код ЄДРПОУ 36068147) заборгованості за договором оренди землі № 11429 від 27.10.2020 в сумі 164 315,89 грн на розрахунковий рахунок: Чернівецьке ГУК/Чернівецька ТГ/, код ЄДРПОУ 36068147, р/р № UA668999980334129812000024405, Казначейство України (ЕАП), код платежу 18010600 - орендна плата з юридичних осіб, та 3 028,00 грн судового збору.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 257 ГПК України).
Повний текст рішення складено та підписано 14 травня 2025 року.
Суддя І.В. Марущак