13 травня 2025 року м. Рівне №460/14019/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 01.10.2024 № 014424090116.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що висновки акту фактичної перевірки, на підставі якого прийняте оспорюване рішення, є безпідставними та необґрунтованими. Вважає, що оспорюване рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства України та підлягає скасуванню. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема вказав, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 01.10.2024 № 014424090116 прийняте не на підставі фактичної перевірки, а на підставі матеріалів слідчого управління ГУ Національної поліції в Рівненській області, що надійшли листом від 11.09.2024 року №21980/5/17-00, про що зазначено безпосередньо у податковому повідомленні-рішенні по факту виявленого порушення - реалізація рідин, що використовуються в сигаретах без паперових марок акцизного податку встановленого зразка. Вважає, що спірне рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позивач подав відповідь на відзив в якому додатково зазначив, що станом на час прийняття спірного рішення порушено кримінальне провадження і судове рішення відсутнє, тому відповідачем в порушення норм податкового законодавства протиправно винесено таке податкове повідомлення-рішення, оскільки останнє приймається протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання відповідного судового рішення, що набрало законної сили.
Ухвалою суду (головуючий суддя Н.С.Гудима) від 20.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 09.12.2024 продовжений відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Розпорядженням Рівненського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 року №114, відповідно до Засад використання автоматизованої системи документообігу суду, затверджених рішенням зборів суддів Рівненського окружного адміністративного суду від 25 березня 2016 року №2 (у редакції змін, внесених рішенням зборів суддів Рівненського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2024 року №1), у зв'язку з відрахуванням зі штату Рівненського окружного адміністративного суду судді Гудими Н.С., призначено повторний автоматизований розподіл справи №460/14019/24.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду справи №460/14019/24 визначено суддю Дуляницьку С.М.
Ухвалою суду від 04.03.2025 адміністративну справу №460/14019/24 прийнято до провадження та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін зі стадії розгляду справи по суті.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
11.09.2024 року (вх. № 21980/5/17-00) на адресу Головного управління ДПС у Рівненській області надійшли матеріали Головного управління Національної поліції в Рівненській області (вих. № 6736-2024 від 10.09.2024 року) щодо порушення ОСОБА_1 вимог ст.17 Закону України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Із змісту наведеного листа вбачається наступне:
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Рівненській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження №42024180000000006 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.01.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.199, ч.2 ст.28, ч.1 ст.204 КК України.
Так, ГУ Національної поліції в Рівненській області під час обшуку торгового місця, магазину «Pods», що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 56250410100:01:025:0033, за адресою АДРЕСА_1 , яка перебуває у власності ОСОБА_2 та користуванні ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , серед іншого виявлено та вилучено: 56 електронних цигарок різних найменувань, наповнених рідинами, що використовують в них, без марок акцизного податку, які згідно висновків не відповідають ДСТУ 9128:2021 та не придатні до реалізації на території України.
Крім цього, 17.04.2024 року продавець магазину «PODS», що розташований за адресою АДРЕСА_2 ОСОБА_4 , діючи умисно з корисливих мотивів за попередньою змовою з ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , перебуваючи у вищевказаному магазині збув для ОСОБА_6 1 (одну) одноразову електронну сигарету з маркуванням «Elfbar» CR 5000, наповненою рідиною, що використовують в ній, що не відповідає вимогам ДСТУ ГОСТ 3935:2004 «Сигарети. Загальні технічні умови» та Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального».
В ході досудового розслідування встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває за основним місцем обліку у Головному управлінні ДПС у Рівненській області (Сарненська ДПІ) з 26.12.2022 року. З 01.01.2024 року перебуває на загальній системі оподаткування та отримував відповідні ліцензії.
Враховуючи вищевикладене, на виконання вимог п.2 ст.23 Закону України «Про поліцію», ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Постанови Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. №790 «Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» Головне управління Національної поліції в Рівненській області звернулося до контролюючого органу з матеріалами для прийняття рішення, зокрема, про застосування до ФОП ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 фінансових санкцій.
До вказаного листа додано документи, які підтверджують факт порушення вимог законодавства, що були враховані при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення: Протокол огляду та вилучення грошових коштів від 17.04.2024 року на 3 арк.; Протокол огляду від 17.07.2024 року на 4 арк.; Протокол про результати проведення негласної слідчої розшукової дії контроль за вчиненням злочину у формі контрольної закупки від 19.04.2024 року.; Постанова про доручення проведення судової товарознавчої експертизи за експертною спеціальністю:12.1 «Визначення вартості машин, обладнання, сировини та споживчих товарів»; Висновок експерта від 25.04.2024 року №СЕ-19/118-24/4988-ТВ.
Із зазначених документів вбачається, що 17.04.2024 року о 10-50 год., у приміщенні службового кабінету №111 УСР в Рівненській області ДСР НП України ….було розпочато проведення слідчої дії, а саме проведено огляд грошових коштів у сумі 600 (шістсот) грн….а також огляд покупця - громадянки ОСОБА_6 .
Згідно протоколу огляду від 17.04.2024 року, зафіксовано, що цією датою об 17-00 гр. ОСОБА_6 добровільно видала у приміщенні за адресою…1 (одну) одноразову електронну цигарку з маркуванням «Elfbar» CR 5000» без марки акцизного податку. При видачі ОСОБА_6 повідомила, що одноразову електронну цигарку придбала за грошові кошти в сумі 600 грн. під час проведення контрольної закупки із закупівлі одноразових електронних цигарок у ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в кіоску «Pods» за адресою: АДРЕСА_3 , на території автовокзалу.
Згідно протоколу від 19.04.2024 року, встановлено, що 17.04.2024 року о 15.25 ОСОБА_6 зайшла до магазину, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , у якому на той момент знаходився ОСОБА_4 . Зайшовши до магазину, ОСОБА_6 передала ОСОБА_4 грошові кошти в сумі 600 грн., які являються коштами спеціального призначення кошторису Національної поліції України, для проведення контрольної закупки із закупівлі одноразових електронних цигарок у ОСОБА_4 .
На підставі матеріалів слідчого управління ГУ Національної поліції в Рівненській області, що надійшли листом від 11.09.2024 року №21980/5/17-00, про що зазначено безпосередньо у податковому повідомленні-рішенні по факту виявленого порушення - реалізація рідин, що використовуються в сигаретах без паперових марок акцизного податку встановленого зразка, відповідачем 01.10.2024 прийнято податкове повідомлення-рішення № 014424090116, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 21300 грн.
Не погоджуючись з такими рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 14.1.56-3 пункту 14.1 статті 14 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі- ПК України) електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими.
Згідно пп. 14.1.56-4 п. 14.1 ст. 14 ПК України рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» від 22.09.2005 № 2899-IV рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, які використовуються для створення аерозолів (парів) в електронних сигаретах та містяться, зокрема, у картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.
За правилами підпункту 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 ПК України маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Пунктом 215.1 статті 215 ПК України передбачено, що до підакцизних товарів належать, зокрема, рідини, що використовуються в електронних сигаретах.
За приписами пункту 226.1 статті 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України, платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів (пункт 226.2 статті 226 ПК України).
Вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених до 1 січня 2021 року. (пункт 226.9 статті 226 ПК України).
За змістом п. 226.11 ст. 226 ПК України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються.
Відповідно до п. 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251, на тютюнові вироби, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марки наклеюються: на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), - у такій спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання; на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, - під плівку; на ємності (упаковки) з рідиною, що використовуються в електронних сигаретах, - у такий спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання.
Таким чином із викладеного слідує, що рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають маркуванню марками акцизного податку, яке здійснюється з урахуванням вимог статті 226 ПК України та Положення № 1251.
На момент встановлення порушення, основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" № 481/95-ВР від 19.12.1995 р. (далі - Закон № 481, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Статтею 1 Закону України № 481 тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням - вироби із вмістом промислово обробленого тютюну, не призначені для куріння, нюхання, смоктання чи жування, які використовуються для генерування аерозолю шляхом нагрівання тютюну електричним підігрівачем з електронним управлінням до температури, за якої не відбувається процесу горіння (згоряння) виробу та виділення тютюнового диму; пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння - пристрої, призначені для вдихання аерозолів (пари), які утворюються внаслідок нагрівання продуктів, що містять у своєму складі тютюн (продукти його переробки), без їх згоряння.
Терміни "пальне", "електронна сигарета", "рідини, що використовуються в електронних сигаретах" вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України.
Відповідно до п. 3,4 ст.11 Закону № 481 маркування тютюнових виробів, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином: на кожній одиниці тютюнового виробу (сигареті, цигарці тощо) вказується власна назва виробу. На кожній одиничній пачці, коробці або сувенірній коробці вказується: найменування суб'єкта господарювання - виробника або тютюнової компанії; загальна та власна назви; наявність фільтруючого мундштука; кількість одиниць в одиничній пачці, коробці чи в сувенірній коробці; медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення"; позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України); штриховий код.
На зовнішньому упакуванні (за виключенням прозорих обгорток), в якому вироби знаходяться в пачках або коробках, вказується: загальна та власна назви виробу; кількість одиниць продукції в упакуванні; медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення"; штриховий код.
На транспортній тарі вказується: загальна та власна назви виробу; найменування суб'єкта господарювання - виробника та його місцезнаходження; кількість одиниць продукції в упакуванні; дата виготовлення; позначення нормативного документа (для продукції вітчизняного виробництва, призначеної для реалізації на території України).
Знаки для товарів і послуг на тютюнових виробах виконуються мовою та у вигляді зареєстрованого оригіналу або зображення, наведеного в прийнятій на розгляд заявці на реєстрацію знака для товарів і послуг.
Продукція, призначена для експорту, маркується згідно з умовами відповідної угоди на експорт.
Алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.
При цьому алкогольні напої та тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами щодо маркування, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.
З 27.07.2024 набрав чинності Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 року № 3817-IX (далі - Закон № 3817).
Цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України.
Відповідно до п.2 розділу VII Закону № 3817, Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" і Постанова Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами", втрачають чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 цього Закону; положення Закону до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням цього Закону.
Пунктом 7 зазначеного розділу передбачено, що Кабінет Міністрів України зобов'язано протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити розроблення та затвердження нормативно-правових актів, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 11 ч. 2 ст. 73 Закону № 3718 до суб'єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в таких розмірах: виробництво та/або зберігання, та/або транспортування, та/або реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без паперових марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку (крім випадків, передбачених законодавством, та випадків, якщо маркування марками акцизного податку таких алкогольних напоїв не передбачено зовнішньоекономічним договором (контрактом) - 200 відсотків вартості таких товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Згідно із вимогами ч. 3 ст. 73 Закону № 3718 податкові органи застосовують та стягують фінансові санкції у вигляді штрафів, передбачені частиною другою (крім пунктів 3, 6, 24) цієї статті, у порядку, визначеному Податковим кодексом України.
Згідно п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (далі - Порядок № 790), зі змінами визначено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
За змістом п. 6 Порядку № 790 рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним (ДПС та її територіальні органи), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держпродспоживслужби відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального зобов'язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності (п. 7 Порядку № 790).
Матеріалами справи стверджується, що податкове повідомлення-рішення №014424090116 від 01.10.2024 прийнято відповідачем на підставі матеріалів слідчого управління ГУ Національної поліції в Рівненській області, що надійшли листом від 11.09.2024 року № 21980/5/17-00, про що зазначено безпосередньо у цьому податковому повідомленні-рішенні.
За наведеного, посилання позивача на акт фактичної перевірки контролюючого органу від 20.09.2024 є безпідставними та необґрунтованими.
Крім того, ГУ Національної поліції в Рівненській області в ході досудового розслідування 22.05.2024 під час обшуку (ухвала слідчого судді Рівненського міського суду Даш'ян К.Е. від 17.05.2024) торгового місця, магазину «Pods», що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 5625410100:01:025:0033, за адресою вул. Широка, земельна ділянка 22-Б в м. Сарни Рівненської області, яка перебуває у власності ОСОБА_2 та користуванні ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , серед іншого виявлено та вилучено: 56 електронних цигарок різних найменувань, наповнених рідинами, що використовують в них, без марок акцизного податку, які згідно висновків не відповідають ДСТУ 9128:2021 та не придатні до реалізації на території України.
Згідно п. 1, 2 Висновку експерта Рівненського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру від 25.04.2024 № СЕ-19/118-24/4988-ТВ, надані на експертизу дві одноразові електронні сигарети “Elfbar CR5000» не відповідають вимогам ДСТУ ГОСТ 3935:2004 “Сигарети. Загальнітехнічні умови» у частині маркувальних позначень. Надані на експертизу дві одноразові електронні сигарети “Elfbar CR5000» не відповідають вимогам Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та не придатні до реалізації на території України.
З огляду на викладене, твердження позивача про те, що ним не вчинялись порушення чинного законодавства про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, є безпідставними та спростовуються матеріалами справи.
Щодо тверджень позивача про те, що відповідачем в порушення норм податкового законодавства, в межах кримінального провадження, протиправно винесено податкове повідомлення-рішення, оскільки останнє приймається протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання відповідного судового рішення за наслідками розгляду кримінального провадження, що набрало законної сили, то суд зважає на таке.
Відповідно до п. 36 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні Положення» ПК України, у разі якщо судом за результатами розгляду кримінального провадження про кримінальне правопорушення, яке було розпочато до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків" і предметом якого є податки, збори, винесено обвинувальний вирок, що набрав законної сили, в якому встановлена несплата податкових зобов'язань або винесена ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами з цього питання, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили.
Із наведеної норми права слідує, що податкове повідомлення-рішення приймається контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили за результатами розгляду кримінального провадження про кримінальне правопорушення, предметом якого є податки, збори та за наслідками якого встановлено несплату податкових зобов'язань.
Як наведено вище по тексту рішення, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Рівненській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42024180000000006 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.01.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України.
Предметом кримінального правопорушення за ст. 199 КК України, є виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів, що існують у паперовій формі, білетів державної лотереї, марок акцизного податку чи голографічних захисних елементів.
Предметом кримінального правопорушення за ст. 204 КК України, є незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів.
Таким чином кримінальне провадження №42024180000000006, що проводиться Головним управлінням Національної поліції в Рівненській області, жодним чином не пов'язане із податками та зборами, позаяк кримінальне правопорушення предметом якого є ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, передбачене ст. 212, 212-1 КК України.
Зважаючи на викладене, наведені вище твердження позивача є безпідставними та необґрунтованими.
Також слід зазначити, що податковим повідомленням-рішенням визначено штрафні санкції за порушення вимог Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а не сплату податків чи зборів згідно Податкового кодексу України.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №014424090116 від 01.10.2024 є таким, що прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач, всупереч вимогам статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність прийнятого рішення підтверджено належними та допустимими доказами.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Підстави для застосування положень ст. 139 КАС України щодо розподілу судових витрат у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №014424090116 від 01.10.2024, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 13 травня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Суддя С.М. Дуляницька