15.04.2025 Єдиний унікальний номер 204/13886/23
Справа №204/13886/23
2о/205/51/25
іменем України
15 квітня 2025 року
Ленінський районний суд м.Дніпропетровська в складі головуючого судді Остапенко Н.Г., за участю секретаря судового засідання Вороніної М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпро цивільну справу №204/13886/23 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Адміністрація Державної прикордонної служби України, Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 про встановлення фактів, що мають юридичне значення-
05.10.2023 року ОСОБА_1 звернулася до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська з заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 .
У заяві, з урахуванням уточнень від 02.08.2024 року, просить встановити факт проживання однією сім'єю з ОСОБА_2 як чоловіка і дружини без реєстрації шлюбу в період з 10.01.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_1, а також встановити факт перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 в період з 10.01.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.
Заява обґрунтована тим, що в серпні 2018 року заявник і ОСОБА_2 познайомилися, почали будувати відносини, пізніше почали проживати разом однією сім'єю, спочатку в орендованій квартирі, далі в гуртожитку. 08.10.2021 року ОСОБА_1 за особисті кошти придбала житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , у якому почали проживати разом як одна сім'я. З липня 2021 року ОСОБА_1 перестала отримувати власний дохід та перебувала на утриманні ОСОБА_2 . З 10.01.2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вели спільне господарство, поповнювали бюджет з доходів ОСОБА_2 , купували товари для сумісного користування, спільно піклувалися питанням харчування, займалися благоустроєм будинку: ремонтували, купували меблі й інші предмети домашнього побуту. З ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 проходив військову службу, за час якої надсилав заявнику грошові кошти, які були основним і постійним джерелом існування. Під час виконання бойових завдань в районі с. Федорівка Соледарівської міської громади Бахмутського району Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 загинув.
Встановлення факту перебування на утриманні необхідно заявнику для отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Встановлення факту проживання однією сім'ю без реєстрації шлюбу допоможе в реалізації права на отримання такої допомоги, а також інших пільг, встановлених для членів сім'ї загиблого військовослужбовця.
Ухвалою судді Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 17.10.2023 року цивільну справу передано за підсудністю до Ленінського районного суду м. Дніпропетровська.
24.11.2023 року від представника Міністерства оборони України надійшли пояснення, у яких вказано, що Військова частина НОМЕР_1 , у якій проходив службу ОСОБА_2 , не перебуває в підпорядкуванні Міноборони. Заявник не наводить доказів, які б свідчили, що вона знаходилась на утриманні в розумінні Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При цьому, оскільки заява пов'язана з визнанням права на виплати, пільги та компенсації, передбачені законодавством про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, тому в ній зазначено Міноборони. Рішення суду буде підставою для виплат та вплине на права третіх осіб. У поясненнях просить залишити заяву без розгляду.
Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 08.12.2023 року, після усунення недоліків, заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в цивільній справі.
Ухвалою суду, постановленою 07.02.2024 року без виходу суду до нарадчої кімнати, за клопотанням заявника залучено в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою суду від 17.06.2024 року витребувано докази.
05.11.2024 року від представника Військової частини НОМЕР_1 надійшли додаткові пояснення. У поясненнях вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) вважає, що в даній справі факт утримання можливо встановити в позасудовому порядку. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, у період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть (абзац 2 пункту 2 Постанови 168). Таким чином, право на отримання одноразової грошової допомоги виникає з часу загибелі військовослужбовця, а не з моменту звернення за виплатою допомоги. Відповідно до п.1 ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців» (в редакції на дату загибелі військовослужбовця) у випадках,зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення). На підставі викладеного просить у задоволенні заяви відмовити.
05.11.2024 року від представника ІНФОРМАЦІЯ_2 Філіпової Г.М. надійшли пояснення, у яких зазначено, що вбачається спір про право на оформлення пенсії по втраті годувальника. Заявником не надано жодних належних та допустимих доказів як необхідності перебування на утриманні (хвороба, навчання, неможливість працевлаштуватися, та ін), так і доказів перебування на утриманні в ОСОБА_2 у зазначений період. На підставі викладеного просить у задоволенні заяви відмовити.
Ухвалою суду від 12.12.2024 року витребувано докази.
У судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Колінько Н.О. заяву підтримала, просила задовольнити.
У судовому засіданні представник ІНФОРМАЦІЯ_2 Філіпова Г.М. щодо встановлення факту перебування на утриманні заперечувала, просила в цій частині заяви відмовити, щодо встановлення факту проживання однією сім'єю не заперечувала.
У судовому засіданні представник Військової частини НОМЕР_1 Захарова Ю.О. щодо встановлення факту перебування на утриманні заперечувала, просила в цій частині заяви відмовити, заяву в частині встановлення факту проживання однією сім'єю просила вирішити на розсуд суду.
У судове засідання представник заінтересованої особи Міністерства оборони України не з'явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином, однак, про причини неявки суд не повідомила. У письмових поясненнях представник ОСОБА_3 просила заяву залишити без розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши представників заявника і заінтересованих осіб, свідків, дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.
У ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_2 і ОСОБА_1 з 10.01.2022 року проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 , у будинку, який належить заявнику, вели спільне господарство, мали спільний побут та бюджет, а також взаємні права і обов'язки як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу.
Зазначене підтверджується такими доказами: довідкою від 20.03.2023 року, виданою головою квартального комітету щодо проживання заявника з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 ; відповіддю відділу формування та ведення реєстру територіальної громади Управління у сфері державної реєстрації Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 14.04.2023 року, відповідно до якої ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , останній з 10.01.2022 року, заявник з 29.12.2021 року; показами свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які зазначили, що ОСОБА_2 і ОСОБА_1 познайомилися в 2018 році, у цьому ж році почали мешкати разом, після купівлі будинку мешкали в ньому, купували разом побутову техніку та продукти, свідки їх сприймали як подружжя; деклараціями ОСОБА_2 та заявника від 10.11.2021 року про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, у яких вони зазначили одне одного довіреними особами у разі настання екстреного випадку; квитанцією, замовленням та актом виконаних робіт (надання послуг) щодо заміни вікон за адресою спільного мешкання ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , з яких вбачається, що ОСОБА_2 сплатив послуги та підписав акт виконання робіт із встановлення вікон у спільному з ОСОБА_1 житлі; відеозаписом, з якого вбачається, що ОСОБА_2 мешкав та мав спільний побут з ОСОБА_1 , називав її своєю жінкою.
Також у судовому засіданні встановлено, що згідно з копією трудової книжки ОСОБА_1 09.06.2021 року була звільнена з роботи, з 16.06.2021 року по 22.10.2021 року отримувала виплату допомоги по безробіттю, після 22.10.2021 року трудова книжка записів не містить.
У період з 10.01.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 (період, за який заявник просить встановити факти) ОСОБА_1 доходів від трудової діяльності не отримувала, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 24.06.2024 року.
Відповідно до наданих заявником квитанцій, виписки по її рахунку, а також витребуваної судом інформації з АТ «ПУМБ», у період з 01.02.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 регулярно один раз на місяць або декілька разів на місяць переводив на картки заявника грошові кошти від 500 грн. до 7 000 грн.
З наведеного вбачається, що ОСОБА_1 , яка власного заробітку в період з 10.01.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 не мала, грошові кошти регулярно отримувала від ОСОБА_2 , з яким мала шлюбні стосунки як чоловіка і дружини без реєстрації шлюбу в цей період. Отже, заявник перебувала на утриманні ОСОБА_2 у вказаний період.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим Вільногірським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). Згідно зі сповіщенням Військової частини НОМЕР_1 про смерть (загибель) № 12/44 ОСОБА_2 , який був призваний на військову службу по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер під час виконання бойових завдань у районі с. Федорівка Соледарівської міської громади Бахмутського району Донецької області.
У ході судового розгляду встановлено, що заявник та ОСОБА_2 у зареєстрованих шлюбах не перебували. Мати ОСОБА_2 - ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняла його сестра по матері - ОСОБА_5 . Відповідно до копії матеріалів спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_2 , його батько - ОСОБА_8 з заявою про прийняття спадщини не звертався.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.п. 2, 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка і жінки без шлюбу та факту перебування фізичної особи на утриманні.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.07.2019 року по справі № 554/8023/15-ц вказано, що, вирішуючи питання про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу, суд має установити факти: спільного проживання однією сім'єю; спільний побут; взаємні права та обов'язки.
Закон не визначає, які конкретно докази визнаються беззаперечним підтвердженням факту спільного проживання, тому вирішення питання про належність і допустимість таких доказів є обов'язком суду при їх оцінці.
Належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу є, зокрема, докази спільного проживання, ведення спільного господарства, наявності у сторін спільного бюджету, проведення спільних витрат, придбання майна в інтересах сім'ї, свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, наявності між сторонами подружніх взаємних прав та обов'язків, інших доказів, які підтверджують наявність встановлених між сторонами відносин, притаманних подружжю, заяви, анкети, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що подружжя вважали себе чоловіком та дружиною.
Під спільним проживанням слід розуміти постійне фактичне мешкання чоловіка та жінки за однією адресою, збереження ними у такому житлі переважної більшості своїх речей, зокрема, щоденного побутового вжитку, сприйняття ними цього місця проживання як свого основного, незалежно від того, що будь-хто з них за особливістю своєї роботи/служби зумовлений тривалий час бути відсутнім за цим місцем проживання. Спільний побут передбачає ведення жінкою та чоловіком спільного господарства, наявність спільного бюджету, витрат, придбання майна для спільного користування, в тому числі за спільні кошти та внаслідок спільної праці, спільна участь в утриманні житла, його ремонт, спільне харчування, піклування чоловіка та жінки один про одного/надання взаємної допомоги тощо. До прав та обов'язків, притаманних подружжю, слід віднести, зокрема, але не виключно, існування між чоловіком і жінкою та реалізацію ними особистих немайнових прав, передбачених главою 6 СК України, тощо.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, а саме: спільне проживання ОСОБА_2 з заявником однією сім'єю, ведення ними спільного господарства, наявність у період з 10.01.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 взаємних прав та обов'язків, притаманних подружжю, суд дійшов висновку про доведеність факту, що у період з 10.01.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім'ю як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу.
Згідно з п. 8 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику по справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Як встановлено судом у ході розгляду справи, ОСОБА_1 у період з 10.01.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 власного заробітку не мала, постійно отримувала від ОСОБА_2 грошові кошти, які були її єдиним джерелом для існування. Таким чином, факт перебування заявника на утриманні померлого ОСОБА_2 у вказаний період підтверджується матеріалами справи.
Факти проживання однією сім'єю чоловіка і жінки без шлюбута перебування фізичної особи на утриманні встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника.
При цьому на зауваження представника Військової частини НОМЕР_1 , що вказані факти можливо встановити в позасудовому порядку, суд зазначає, що порядку встановлення зазначених фактів у позасудовому порядку законом не визначено, а у п.п. 2, 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України унормовано, що саме суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка і жінки без шлюбу та факту перебування фізичної особи на утриманні.
У заяві зазначено, що встановлення вказаних фактів необхідно заявнику для отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також пільг, встановлених для членів сім'ї загиблого військовослужбовця.
У письмових поясненнях представник Міноборони України просила залишити заяву без розгляду у зв'язку з наявністю спору.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 18.01.2024 року в справі №560/17953/21 зробила правовий висновок, що за відсутності спору з приводу законності відмови в призначенні та виплаті заявнику одноразової грошової допомоги за загиблого військовослужбовця суд повинен розглянути заяву про встановлення юридичного факту - віднесення заявника до кола членів сім'ї загиблого військовослужбовця - за правилами цивільного судочинства в окремому провадженні.
Наразі судом не встановлено наявність спору про право на отримання одноразової грошової допомоги, а тому заявник правильно звернулася в порядку окремого провадження.
Таким чином, заявник скористалася своїм правом на звернення до суду із заявою про встановлення фактів проживання однією сім'єю чоловіка і жінки без реєстрації шлюбута перебування фізичної особи на утриманні та надала про це відповідні докази.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 16 Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби; 2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.
Відповідно до ч. 4 ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з вказаною нормою у редакції станом на день смерті ОСОБА_2 право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Згідно з ч. 1 ст. 30 вказаного закону право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні.
Отже, встановлення вказаних фактів заявнику необхідне для отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_2 під час виконання бойових завдань під час несення військової служби, а також отримання пільг, передбачених для членів сім'ї загиблого військовослужбовця.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 та встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 81, 258, 259, 265, 268, 294, 315, 319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Адміністрація Державної прикордонної служби України, Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 про встановлення фактів, що мають юридичне значення-задовольнити.
Встановити факт проживання однією сім'єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , як чоловіка та дружини без реєстрації шлюбу в період з 10.01.2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_1.
Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 на утриманні у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.Г. Остапенко