Рішення від 05.05.2025 по справі 909/1272/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.05.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1272/24

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

судді Рочняк О. В.

секретар судового засідання Михайлюк А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Національної служби здоров'я України

04073, Проспект Степана Бандери, будинок,19, м. Київ,

ел. пошта: info@nszu.gov.ua

до відповідача: Комунального некомерційного підприємства "Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради"

76018, вул. Матейки, буд. 53, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область

про стягнення 99 243 грн 70 коп. заборгованості

за участю представників:

від позивача: Плаксій Вікторія Вікторівна;

від відповідача: не з'явилися

ВСТАНОВИВ: Національна служба здоров'я України звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Комунального некомерційного підприємства "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради про стягнення 99 243 грн 70 коп. заборгованості.

Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 06.01.2025, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановив сторонам строк для надання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.

Позивачу ухвалу про відкриття провадження у справі від 06.01.2025 направлено в його електронний кабінет, що відповідає приписам частин 7, 11 ст.242 ГПК України. Від відповідача копія цієї ухвали повернулася до суду з відміткою Укрпошти на конверті "організація ліквідована".

Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 18.02.2025, суд призначив справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 06.03.2025, зобов'язав Івано-Франківську обласну раду (засновника) направити представника у судове засідання, надати суду пояснення та докази щодо реорганізації КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради (код ЄДРПОУ 25569652).

На виконання вимог суду від Івано-Франківської обласної ради надійшли пояснення (вх.№3678/25 від 05.03.2025), до якого приєднано рішення Івано-Франківської обласної ради четвертої сесії восьмого демократичного скликання від 19.02.2021 №86-4/2021.

В судовому засіданні 06.03.2025 представник Івано-Франківської обласної ради пояснив, що КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради припинено шляхом приєднання до КНП "Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр Івано-Франківської обласної ради", що підтверджується рішенням Івано-Франківської обласної ради №86-4/2021 від 19.02.2021.

Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 06.03.2025, суд зобов'язав КНП "Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради" у строк до 17.03.2025 надати суду інформацію з підтверджуючими документами щодо реорганізації (приєднання) КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради (код ЄДРПОУ 25569652) до КНП "Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради" (код ЄДРПОУ 02009637) та оголосив перерву в судовому засіданні на 17.03.2025.

13.03.2025 через систему "Електронний суд" до суду від позивача надійшла заява від 13.03.2025 (вх.№2155/25) про заміну неналежного відповідача.

17.03.2025 до відділу документального забезпечення, канцелярії суду від КНП "Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради" надійшли письмові пояснення №470/01-14 від 14.03.2025 (вх.№4302/25) та витребувані ухвалою суду від 06.03.2025 документи.

В судовому засіданні 17.03.2025 суд оголосив перерву до 20.03.2025.

20.03.2025 через систему "Електронний суд" до суду від позивача надійшла заява від 19.03.2025 (вх.№2360/25) про заміну сторони її правонаступником, в якій позивач просить суд замінити у справі № 909/1272/24 первісного відповідача КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради правонаступником КНП "Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради".

В судовому засіданні 20.03.2025 представниця позивача клопотання про заміну сторони її правонаступником підтримала, а клопотання про заміну неналежного відповідача просила залишити без розгляду.

Згідно з інформацією з ЄДРЮО, ФОП та ГФ, КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради знаходиться в стані припинення в результаті реорганізації.

Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 20.03.2025, суд замінив у справі №909/1272/24 первісного відповідача - Комунальне некомерційне підприємство "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради (код ЄДРПОУ 25569652) на правонаступника - Комунальне некомерційне підприємство "Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради" (код ЄДРПОУ 02009637); відклав розгляд справи по суті на 24.04.2025; встановив позивачу строк для направлення КНП "Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради" копію позовної заяви з додатками; встановив сторонам строки на подання заяв по суті.

24.03.2025 через систему "Електронний суд" до суду від позивача надійшла заява від 24.03.2025 (вх.№4777/25) про приєднання до матеріалів справи доказів направлення КНП "Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради" копії позовної заяви з додатками.

22.04.2025 через систему "Електронний суд" до суду від позивача надійшло клопотання від 22.04.2025 (вх.№6628/25) про приєднання до матеріалів справи доказів в підтвердження підписання сторонами договору за програмою медичних гарантій №4182-E421-P000 за напрямом "Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та медична реабілітація)", який було укладено між Національною службою здоров'я України та КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради.

У зв'язку з надходженням повідомлення про замінування суду, розгляд справи по суті 24.04.2025 не відбувся.

Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 25.04.2025, суд повідомив сторони про те, що розгляд справи по суті відбудеться 05.05.2025.

02.05.2025 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача надійшло клопотання від 02.05.2025 (вх.№7353/25) про відкладення судового засідання на іншу дату у зв'язку із зайнятістю представника в іншій справі.

За результатами розгляду в судовому засіданні 05.05.2025 клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю в іншій справі, суд відмовив в задоволенні цього клопотання з огляду на те, що відповідач не обмежений колом представників, причини неявки представника відповідача в судове засідання 05.05.2025 не визнаються судом поважними, що є підставою для відмови в задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи.

ПОЗИЦІЇ СТОРІН

Позиція позивача. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між НСЗУ та КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №4182-Е421-Р000, в рамках якого відповідачу сплачено за липень 2021 року відповідно до поданого звіту №00255569652S21G1A про обсяг медичних послуг за пактом "Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та медична реабілітація)" 112 602 грн 83 коп.

На підставі п.16 Порядку №133 НСЗУ здійснило аналіз кількості медичних записів та динаміки її зміни за 2 квартал 2021 року за даними ЕСОЗ в розрізі надавачів медичних послуг та пактів медичних послуг, за результатами якого виявлено суттєві зміни обсягу фактично наданих медичних послуг порівняно із запланованим у договорі про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №4182-Е421-Р000 обсягом медичних послуг за цей період.

На виконання п.16 Порядку №133 за результатами цього аналізу проведено перерахунок запланованої вартості медичних послуг, відповідно до якого скорегована вартість медичних послуг за договором становила 417963 грн 27 коп., а глобальна ставка на місяць з квітня по червень -112 602 грн 83 коп., а з липня по грудень -13 359 грн 13 коп.

За результатами аналізу виявлено, що НСЗУ надмірно сплатила відповідачу відповідно до умов договору за липень 2021 року кошти в розмірі 99243 грн 70 коп.

Всупереч п.5 додаткових умов договору, відповідач проєкт договору про внесення змін до договору не підписав, оплату послуг за договором позивач призупинив. Претензія позивача про повернення надмірно сплачених коштів залишена відповідачем без реагування.

Таким чином відповідач, який є правонаступником КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер", відповідно до п.п.26 п.19 договору зобов'язаний повернути позивачу надміру сплачені кошти в сумі 99 243 грн 70 коп.

Позиція відповідача. Правом на надання відзиву на позов відповідач не скористався.

Як вбачається із ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши представника позивача, надавши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд встановив таке.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Національна служба здоров'я України (далі - НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я України.

Між НСЗУ (позивач, замовник) та КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" Івано-Франківської обласної ради (відповідач, надавач, КНП) укладено договір №4182-Е421-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (далі - Договір).

У п.47 договору сторони визначили, що договір вважається укладеним та набирає чинності з дати його підписання обома сторонами, якщо інше не передбачено в додатку до договору, але не раніше дати встановлення в кошторисі відповідного бюджетного призначення для замовлення на відповідний рік.

Вказаний договір підписано цифровими підписами сторін зі сторони Національної служби здоров'я України - 08.05.2021, а зі сторони КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер" - 11.05.2021.

Отже, з урахуванням п.47 цього договору, договір є укладеним з 11.05.2021.

Строк дії договору сторони обумовили у пункті 48, відповідно до якого договір діє з дати підписання до 31.12.2020, який може бути продовжено за згодою сторін не більше, ніж на три місяці.

Пунктами 2 - 5 розділу "Визначення термінів" Договору встановлено, що:

- звітний період - це період, визначений у додатках до цього договору;

- місце надання медичних послуг - місце провадження надавачем або його підрядниками господарської діяльності з медичної практики, в якому особам, на яких поширюються державні гарантії медичного обслуговування населення згідно із ЗУ "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" (далі - пацієнти), надаються медичні послуги;

- медичні послуги - послуги з медичного обслуговування населення (послуги з охорони здоров'я), що включені до програми державних гарантій медичного обслуговування населення (далі - програма медичних гарантій), які надавач зобов'язується надавати згідно з цим договором, перелік та обсяг яких визначений у додатках до цього договору;

- медична документація - медичні записи, записи про рецепти, записи про направлення, зведені відомості про надані послуги пацієнтам, первинна облікова документація, декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу (далі - декларації).

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Основах законодавства України про охорону здоров'я, ЗУ "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", Порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я, затвердженому постановою КМУ від 25.04.2018 № 411 (далі - Порядок № 411 (Офіційний вісник України, 2018, № 46, ст. 1604), та інших законодавчих актах.

Згідно з пунктом 8. договору надавач зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів.

Медичні послуги та спеціальні умови їх надання визначаються у додатках до цього Договору. Умови закупівлі та специфікації, визначені в оголошенні про укладення договору, є невід'ємною частиною Договору (пункт 9).

Відповідно до умов пункту 10 Договору медичні послуги надаються відповідно до Порядків надання медичної допомоги, затверджених МОЗ України з обов'язковим дотриманням галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я та в місцях надання медичних послуг, що зазначені у додатках до цього Договору.

Згідно з пунктом 16 Договору замовник має право:

1) вимагати від надавача належного, своєчасного та у повному обсязі виконання своїх зобов'язань згідно з цим договором;

2) перевіряти відповідність надавача вимогам до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, умовам закупівлі, у тому числі щодо доступності медичних послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до законодавства;

3) проводити моніторинг виконання умов договору, зокрема шляхом звірки повноти та достовірності інформації, що внесена у звіт про медичні послуги за договором, з інформацією, що міститься в системі, медичною документацією та іншими даними, що свідчать про надання послуг згідно з цим договором, та у разі виявлення невідповідностей чи порушень умов цього Договору здійснювати перерахунок сплачених коштів за звітом про медичні послуги;

4) за результатами моніторингу складати висновок, до якого в разі виявлення порушень додається довідка із зазначенням відповідних пунктів договору;

5) зупиняти оплату за договором у випадках, встановлених законодавством та цим Договором;

6) відмовитись від цього Договору в односторонньому порядку у випадках, передбачених цим Договором.

Пунктом 17. договору обумовлено, що замовник зобов'язується:

1) належним чином, своєчасно та у повному обсязі виконувати свої зобов'язання згідно з цим договором;

2) проводити на вимогу надавача звірки згідно з цим договором;

3) під час здійснення заходів з проведення моніторингу дотримання надавачем умов договору враховувати всі надані надавачем підтвердження щодо надання ним медичних послуг, у тому числі із залученням підрядників.

Надавач має право:

1) вимагати від замовника належного, своєчасного та у повному обсязі виконання ним своїх зобов'язань згідно з цим договором;

2) вимагати проведення звірки за договором;

3) вживати всіх заходів до реалізації свого права на оплату наданих ним послуг за договором

у повному обсязі, у тому числі шляхом включення до договорів, що укладаються з підрядниками, умови щодо забезпечення доступу представників замовника до місць надання медичних послуг таких підрядників (пункт 18. Договору).

Відповідно до умов пункту 19. договору надавач зобов'язується, серед іншого:

1) належним чином, своєчасно та у повному обсязі виконувати свої зобов'язання згідно з цим Договором;

2) відповідати вимогам до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, умовам закупівлі, у т.ч. щодо доступності медичних послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до законодавства;

4) надавати якісні медичні послуги відповідно до специфікацій та встановлених законодавством вимог;

13) своєчасно вносити до системи повну та достовірну інформацію, в т.ч. медичну документацію та звіти про медичні послуги, медичні записи, записи про направлення і рецепти у порядку, встановленому законодавством, з урахуванням положень специфікації;

24) не перешкоджати проведенню моніторингу згідно з цим Договором, зокрема надавати документи, що стосуються надання медичних послуг за Договором, на підставі яких вносилась інформація до системи та формувався звіт про медичні послуги;

25) повертати замовнику надміру сплачені кошти згідно з цим Договором, зокрема у випадках, передбачених пунктами 23, 35 і 38 цього Договору.

За умовами Договору надавач зобов'язаний скласти звіт про медичні послуги за формою, наданою замовником, у якому зазначаються назва звіту, дата його складення, найменування надавача, посади відповідальних осіб надавача та замовника із зазначенням їх прізвища, імені та по батькові, а також перелік та обсяг надання медичних послуг, які підлягають оплаті за звітний період. Звіт про медичні послуги є первинним документом, який формується на підставі інформації, що міститься в системі, медичної документації та інших документів, що підтверджують факт надання пацієнтам медичної допомоги відповідно до законодавства (пункт 21. договору).

Відповідно до умов пункту 21-1. договору включенню до звіту та оплаті за договором підлягають медичні послуги з урахуванням таких умов:

1) медичні послуги надані пацієнту за направленням, запис про яке є в системі, крім випадків, коли згідно із законодавством направлення не вимагається;

2) медичні послуги надані в обсязі не меншому, ніж передбачено в специфікації;

3) до системи включено необхідну медичну документацію в порядку, передбаченому законодавством та специфікацією.

Згідно з пунктом 22. договору надавач зобов'язаний подати замовнику звіт про медичні послуги у строки, встановлені у додатках до цього Договору.

Відповідно до пункту 23. договору у разі виявлення невідповідностей між даними звіту про медичні послуги та інформацією, що міститься в системі, даними фінансової чи статистичної звітності, медичної документації замовник має право подати надавачеві заперечення до звіту про медичні послуги протягом десяти календарних днів з дати його надходження. Надавач зобов'язаний розглянути заперечення та подати уточнений звіт про медичні послуги з усунутими невідповідностями протягом трьох календарних днів з дати їх надіслання замовником.

У разі виявлення обставин, що призводять до збільшення або зменшення суми оплати за звітом про медичні послуги за попередні звітні періоди, за умови документального підтвердження таких обставин та узгодження їх сторонами сума оплати у поточному звіті про медичні послуги коригується на відповідну суму зменшення або збільшення суми оплати, що відображається у розділі «розрахунок-коригування» (пункт 24. договору).

У пункті 35. договору визначено, що у разі встановлення за результатами моніторингу розбіжностей між відомостями, поданими надавачем у звітах про медичні послуги, та інформацією або документами, що містяться в системі, статистичній звітності надавача, документам, які підтверджують надання медичних послуг, медичній документації, іншими фактичними даними про надання медичних послуг, а також виявлення декларацій, що подані з порушенням встановленого МОЗ України порядку їх подання, або у разі самостійного виявлення фактів надміру сплачених коштів за договором надавач зобов'язаний зменшити суму оплати за звітом про медичні послуги за поточний період на суму надміру сплачених коштів. У разі неможливості подання уточненого звіту про медичні послуги або здійснення перерахунку оплати за звітом про медичні послуги поточного періоду надавач повинен здійснити повернення надміру сплачених коштів протягом п'яти календарних днів з дати отримання відповідної вимоги замовника або самостійного виявлення факту надміру сплачених коштів.

У разі коли після оплати за звітом про медичні послуги буде встановлено невідповідність даних звіту про медичні послуги інформації, що міститься в системі, статистичній звітності надавача, документах, які підтверджують надання медичних послуг, деклараціям, іншим фактичним даним про надання медичних послуг, надавач зобов'язаний повернути замовнику надміру сплачені кошти протягом трьох календарних днів з дати надіслання повідомлення замовником. У разі неповернення надміру сплачених коштів замовник має право відповідно зменшити суму оплати у наступних звітних періодах (пункт 38. договору).

Відповідно до пункту 2. спеціальних умов надання медичних послуг (Додаток № 9 до договору) запланована вартість медичних послуг становить 1013425 грн 47 коп.

Сторони можуть протягом строку дії договору переглядати заплановану вартість медичних послуг з внесенням відповідних змін до нього.

Згідно з пунктом 4. спеціальних умов звітним періодом згідно з цим додатком є календарний місяць. Надавач подає звіт про медичні послуги до 10 числа наступного звітного періоду.

Відповідно до п.5. спеціальних умов гранична сума оплати на місяць за період з квітня 2021 по грудень 2021 року становить 11 2602 грн 83 коп. У разі коли протягом трьох місяців підряд ціна наданих медичний послуг вища або нижча, ніж запланована вартість медичних послуг за відповідний квартал, на вимогу замовника сторони повинні підписати договір про внесення змін до договору, в якому визначити скориговані заплановану вартість послуг та у разі потреби граничні суми оплати на наступні місяці. У разі ухилення надавача від підписання договору про внесення змін до договору стосовно коригування ціни договору замовник має право призупинити оплату послуг за договором.

Пунктом 6. спеціальних умов встановлено, що надавач зобов'язується:

1) під час надання медичних послуг дотримуватися відповідних порядків надання медичної допомоги та галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я, примірних табелів матеріально-технічного оснащення, в т.ч. клінічних протоколів;

2) надавати медичні послуги в обсязі не меншому, ніж визначено в специфікації;

3) інші обов'язки, зокрема своєчасно вносити до системи медичну документацію про медичне обслуговування пацієнтів.

Матеріали справи містять звіт №00255569652S21G1A про обсяг медичних послуг за пактом "Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та медична реабілітація)" за звітний період липень 2021 року, відповідно до якого загальна вартість наданих медичних послуг за пакетом, що підлягає оплаті за звітний період становить 112 602 грн 83 коп.

Також позивач надав до позовної заяви копію претензії №22788/2-17-21 від 19.10.2021, адресованої КНП "Тисменицький протитуберкульозний диспансер", з якої вбачається, що НСЗУ просило КНП виконати свої зобов'язання за договором належним чином та повернути на рахунок НСЗУ надмірну сплачені кошти в розмірі 99 243 грн 70 коп., однак доказів направлення такої претензії відповідачу матеріали справи не містять.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОЬТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати: безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з акту управління господарською діяльністю; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 ГК України).

Стаття 184 ГК України визначає, що при укладенні господарського договору на основі вільного волевиявлення сторін проект договору може бути розроблений за ініціативою будь-якої із сторін у строки, погоджені самими сторонами.

Укладення договору на основі вільного волевиявлення сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержанням загального порядку укладення договорів, встановленого ст. 181 цього Кодексу.

Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Згідно зі ст. 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади, державні органи та органи державної влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.

При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Спірні правовідносини регулюються, зокрема, ЦК України, Законом України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" та прийнятими на їх основі актами Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства охорони здоров'я.

Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" у ст. 18 визначає, що медична допомога надається безоплатно за рахунок бюджетних коштів у закладах охорони здоров'я та фізичними особами - підприємцями, які зареєстровані та одержали в установленому законом порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, з якими головними розпорядниками бюджетних коштів укладені договори про медичне обслуговування населення.

Вимоги до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, порядок укладання таких договорів та типова форма договору затверджуються КМУ.

Відповідно до ст. 2, 7 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" НЗСУ (Уповноважений орган) є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, функціями якого є, зокрема: укладення, зміна та припинення договорів про медичне обслуговування населення; здійснення заходів, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій, у тому числі заходів з перевірки дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення та про реімбурсацію, шляхом здійснення моніторингу у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 8 цього Закону встановлено, що договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між закладом охорони здоров'я, реабілітаційним закладом незалежно від форми власності чи фізичною особою - підприємцем, яка у встановленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та/або має право на надання реабілітаційної допомоги згідно із законодавством та Уповноваженим органом.

Порядок укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затверджений постановою КМУ від 25.04.2018 №410, визначає механізм укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (далі - договір) з НСЗУ відповідно до Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" (п. 1).

Дія цього Порядку поширюється на укладення, зміну та припинення договору між НСЗУ та закладами охорони здоров'я незалежно від форми власності або фізичними особами-підприємцями, які в установленому законом порядку одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (далі - суб'єкти господарювання) (п. 2).

У п. 10, 13 Порядку №410 зазначено, що НСЗУ розміщує на офіційному веб-сайті оголошення, в якому зазначаються: 1) умови закупівлі за договором та специфікації і у разі потреби юридична адреса, за якою повинні надаватися медичні послуги; 2) інформація, що повинна бути зазначена у заяві про укладення договору (далі - заява) та внесена до системи, перелік та форма документів, які повинні бути додані до заяви, зокрема ті, що передбачені пунктом 14 цього Порядку (далі - пропозиція); 3) строк і спосіб подання пропозицій та строк їх розгляду НСЗУ; 4) залучення інших суб'єктів господарювання до надання частини медичних послуг за договором.

Суб'єкт господарювання, який бажає укласти договір з НСЗУ на визначених в оголошенні умовах, подає до НСЗУ пропозицію та інформацію, визначену в п. 11 цього Порядку (з урахуванням її оновлення відповідно до п. 12 Порядку №410).

Згідно з п. 20 Порядку №410 у разі невідповідності умовам, зазначеним в оголошенні, або наявності в пропозиції недостовірної чи неповної інформації НСЗУ протягом трьох робочих днів від дати встановлення такої невідповідності або виявлення недостовірної чи неповної інформації надсилає відповідному суб'єкту господарювання повідомлення про необхідність виправлення помилки або подання необхідної інформації та документів (повідомлення про виправлення помилок). Суб'єкт господарювання повинен усунути недоліки та подати необхідну інформацію і документи до граничного строку подання пропозицій, визначеного в оголошенні.

НСЗУ укладає з відповідним суб'єктами господарювання договори на медичне обслуговування населення з урахуванням норм чинного законодавства, зокрема і Порядку №410.

При цьому суб'єкт господарювання, який бажає укласти договір з Національною службою здоров'я України на визначених в оголошенні умовах, повинен забезпечити внесення до системи, надати актуальну інформацію, про яку зазначено в оголошенні, тобто це є його безпосереднім обов'язком. Перевірку цієї інформації здійснює НСЗУ.

Згідно з п. 4 типової форми договору про медичне обслуговування населення, затвердженої Постановою №410, медичні послуги - це послуги з медичного обслуговування населення (послуги з охорони здоров'я), що включені до програми державних гарантій медичного обслуговування населення (далі - програма медичних гарантій), які надавач зобов'язується надавати згідно з цим договором, перелік та обсяг яких визначений у додатках до цього договору.

Програма державних гарантій медичного обслуговування населення, відповідно до ст. 2 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", - це програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 4 цього Закону програма медичних гарантій затверджується Верховною Радою України у складі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Стаття 22 Закону України "Про державний бюджет на 2020" встановлює, що реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій здійснюється у порядку, встановленому КМУ.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 10 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" (у редакції, чинній на час дії договору) глобальні ставки - це такі, що передбачають сплату надавачам медичних послуг фіксованої суми за визначену кількість послуг чи визначений період.

Згідно з п. 25 договору оплаті підлягають медичні послуги, включені до звіту про медичні послуги, щодо якого замовник не подав заперечення відповідно до п. 23 договору.

Відповідно до п.4 спеціальних умов, звітним періодом є календарний місяць (квітень-грудень 2021 року).

Надавач подає звіт про медичні послуги до 10 числа наступного звітного періоду. Разом зі звітом про медичні послуги надавач подає рахунок, в якому зазначається сума за звітний період.

У разі здійснення авансового платежу надавач подає звіт про медичні послуги у строки, встановлені цим пунктом, але не пізніше ніж за два робочих дні до граничного строку для подання замовником підтвердних документів органам Казначейства відповідно до законодавства.

Разом із звітом про медичні послуги надавач подає рахунок, в якому зазначається сума до сплати за звітний період, крім сплаченої попередньої оплати за такі послуги. У разі здійснення авансового платежу у рахунку також зазначається сума авансу на наступний звітний період.

Так, за умовами договору медичні послуги - це послуги з медичного обслуговування населення (послуги з охорони здоров'я), що включені до програми державних гарантій медичного обслуговування населення, які надавач зобов'язується надавати згідно з саме цим договором, перелік та обсяг яких визначений у додатках до цього договору.

У випадках, передбачених зокрема п. 35 і 38 договору, лікарня має повертати замовнику надміру сплачені кошти згідно з цим договором. Цими випадками є:

- встановлення за результатами моніторингу розбіжностей між відомостями, поданими надавачем у звітах про медичні послуги, та інформацією або документами, що містяться в системі, статистичній звітності надавача, документах, які підтверджують надання медичних послуг, медичній документації, іншими фактичними даними про надання медичних послуг, а також виявлення декларацій, що подані з порушенням встановленого МОЗ порядку їх подання, або у разі самостійного виявлення фактів надміру сплачених коштів за договором надавач зобов'язаний зменшити суму оплати за звітом про медичні послуги за поточний період на суму надміру сплачених коштів. У разі неможливості подання уточненого звіту про медичні послуги або здійснення перерахунку оплати за звітом про медичні послуги поточного періоду надавач повинен здійснити повернення надміру сплачених коштів протягом п'яти календарних днів з дати отримання відповідної вимоги замовника або самостійного виявлення факту надміру сплачених коштів (п. 35 договору);

- після оплати за звітом про медичні послуги встановлено невідповідність даних звіту про медичні послуги інформації, що міститься в системі, статистичній звітності надавача, документам, які підтверджують надання медичних послуг, деклараціям, іншим фактичним даним про надання медичних послуг, надавач зобов'язаний повернути замовнику надміру сплачені кошти протягом трьох календарних днів з дати надіслання повідомлення замовником. У разі неповернення надміру сплачених коштів замовник має право відповідно зменшити суму оплати у наступних звітних періодах (п. 38 договору).

Згідно з частинами першою, третьою статті 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини першої статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з частиною першою, третьою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною першою статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

У відповідності до статті 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 79 ГПК України).

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України.

Згідно з ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Як встановлено судом, позивач в обґрунтування позовних вимог надав суду копію договору №4182-Е421-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, копію звіту №00255569652S21G1A про обсяг медичних послуг за пактом "Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та медична реабілітація)" за звітний період липень 2021 року, з якого вбачається, що загальна вартість наданих медичних послуг за пакетом, що підлягає оплаті за звітний період становить 112 602 грн 83 коп., а також копію претензії №22788/2-17-21 від 19.10.2021 без доказів направлення такої претензії відповідачу.

Натомість позивач не надав суду жодного доказу в підтвердження обставин, на які він посилається в обґрунтування заявлених позовних вимог: ані доказів перерахунку відповідачу коштів за липень 2021 року в розмірі 112 602 грн 83 коп., ані доказів того, що відповідач протягом трьох попередніх місяців змінив (зменшив) обсяг фактично наданих медичних послуг порівняно із запланованим у договорі про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №4182-Е421-Р000 обсягом медичних послуг, а також документу, оформленого за наслідками проведеного позивачем аналізу за результатами якого власне і виявлено такі зміни обсягу фактично наданих медичних послуг відповідачем, ані проєкту додаткової угоди з доказами направлення відповідачу.

З огляду на те, що позивач не надав суду доказів в обґрунтування позову, у суду відсутня можливість встановити правомірність заявлених позовних вимог.

Таким чином, за наслідками дослідження наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами ті обставини, на які він посилався, як на підставу позову, у зв'язку з чим суд відмовляє в задоволенні позову за недоведеністю та необґрунтованістю.

Судовий збір, відповідно до ст. 129 ГПК України, суд покладає на позивача.

Керуючись статтями 4, 20, 13, 73, 74, 76 -78, 129, 232 -238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

у задоволенні позову відмовити.

Судовий збір покласти на позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 13.05.2025.

Суддя О.В. Рочняк