Справа №155/751/25
Провадження №3/155/417/25
13.05.2025 м. Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Яремчук С.М., в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №2 (місто Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає в АДРЕСА_1 , ФОП, за скоєння ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП України,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №597573 від 03.05.2025 року, 03 травня 2025 року близько 14 години 00 хвилин встановлено факт зберігання ОСОБА_1 тютюнових виробів без марок акцизного податку в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 , де він проводить господарську діяльність, чим порушено норми Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.164-5 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив, що сигаретами не торгує. Сигарети «Compliment Red» та «Ritm» купив в Луцьку для своїх потреб і зберігав у власній сумці. В магазин зайшов чоловік і попросив продати сигарети, він вийняв зі своєї сумки і продав.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що справа підлягає закриттю з огляду на наступне.
Згідно ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Частиною 1 ст.9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з абзацом 3 частини 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Частиною 1 ст.164-5 КУпАП встановлена відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Об'єктом даного правопорушення є суспільні відносини у сфері державного регулювання виробництва і обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у таких діяннях: зберіганні або транспортуванні алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного збору посадовими особами підприємств-виробників, імпортерів і продавців цих товарів.
Отже, об'єктивна сторона частини 1 ст.164-5 КУпАП, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 , встановлює відповідальність виключно за зберігання або транспортування тютюнових виробів саме з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку, а не зберігання тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного податку, як це зазначено у протоколі. У матеріалах справи немає доказів виявлення у ОСОБА_1 підроблених чи фальсифікованих марок акцизного податку, навпаки - у матеріалах справи зазначається про виявлення у магазині останнього тютюнових виробів без вказаних марок.
Таким чином, зберігання тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку та зберігання таких без марок акцизного податку не є тотожними поняттями, на що органи поліції уваги не звернули.
А тому у даному випадку відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, яке інкриміноване ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Згідно з положеннями ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП, та не може бути перекладено на суд.
Отже, всупереч вимог ст. 251 КУпАП, посадовою особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення не надано жодних доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
При цьому слід виходити з вимог ст. 62 Конституції України та передбаченого у ній принципу презумпції невинуватості, відповідно до якого обвинувачення особи не може ґрунтуватись на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на вищенаведене, оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, вважаю, що провадження у справі щодо нього слід закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір стягується виключно у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, судовий збір з нього стягненню не підлягає.
Відповідно до ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей реалізують.
Відповідно до квитанції №2 про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення у громадянина ОСОБА_1 , вилучено 03.05.2025 року, отримано 04.05.2025 року, жовтий поліетиленовий пакет із 5 (п'ятьма) пачками сигарет: дві пачки марки «Compliment Red», три пачки марки «Ritm» перебуває в камері схову речових доказів ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП (місто Горохів, вулиця Шевченка, 27 Луцького району Волинської області).
Беручи до уваги, що вилучені під час складання протоколу про адміністративне правопорушення цигарки не містять марок акцизного податку, що за цією ознакою відносить їх до нелегального товару, такі тютюнові вироби необхідно конфіскувати в дохід держави.
Керуючись ст. ст. ч. 1 ст. 164-5, 247, 252, 283, 284, 294 КУпАП, суддя
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП.
Вилучені у ОСОБА_1 5 (п'ять) пачок сигарет: дві пачки марки «Compliment Red» та три пачки марки «Ritm» без марок акцизного податку, які перебувають в камері схову речових доказів ВП №2 (місто Горохів) Луцького РУП (місто Горохів, вулиця Шевченка, 27 Луцького району Волинської області) - конфіскувати в дохід держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Горохівський районний суд Волинської області.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області Яремчук С.М.