Справа № 308/9748/22
1-кп/301/58/25
"12" травня 2025 р. м. Іршава
Іршавський районний суд Закарпатської області
в складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
представника потерпілого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Іршава кримінальне провадження, що внесене 03.06.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62021140050000087 по обвинуваченню:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ільниця, Іршавського району Закарпатської області, громадянина України, українця, із середньою освітою, інспектора з охорони природно-заповітного фонду Ільницького лісництва Національного природного парку «Зачарований край», зареєстрованого та мешканця АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,
Національний природний парк «Зачарований край» (далі - Парк) створений відповідно до Указу Президента України від 21 травня 2009 року № 343/2009 «Про створення національного природного парку «Зачарований край», є об'єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Указом Президента України від 11.04.2019 № 134/2019 «Про зміну меж території національного природного парку «Зачарований край» до складу Парку включено 4350,4 гектара земель, що вилучаються у землекористувача та надаються Парку у постійне користування.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Лісового кодексу України, організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.
Відповідно до положень ст. 89 Лісового кодексу України, охорону і захист лісів на території України здійснює державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління.
Державна лісова охорона має статус правоохоронного органу. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» - правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Встановлено, що наказом директора Національного природного парку «Зачарований край» (далі по тексту- Парку) № 18-к від 16.05.2011, ОСОБА_4 , прийнято на роботу лісником Ільницького лісництва Парку.
01.11.2013 із інспектором з охорони природно-заповідного фонду Ільницького лісництва ОСОБА_4 укладено договір про повну матеріальну відповідальність, відповідно до якого працівник приймає на себе повну матеріальну відповідальність за всі в установленому порядку передані йому під звіт товарно-матеріальні цінності та кошти. У випадку виявлення недостачі переданих під звіт товарно-матеріальних цінностей або коштів більше встановлених допустимих норм, знищення, пошкодження, зниження якості або псування з його вини товарно-матеріальних цінностей, він зобов'язується відшкодувати недостачу коштів та заподіяну шкоду.
Наказом директора Парку № 56-к від 05.06.2015, за ОСОБА_4 закріплено та передано під охорону обхід № 1, що включає квартали № 1, № 2 Ільницького лісництва Парку.
09.06.2015 інспектором з охорони природно-заповідного фонду Ільницького лісництва ОСОБА_4 прийнято обхід 1 квартали № 1, № 2 Ільницького лісництва Парку, про що складено Акт прийому здачі, від 09.06.2015.
Відповідно до положень пунктів 1.1, 1.4, 1.6, 2.1, 2.4, 2.5, 3.2, 3.3, 3.5, 3.6 посадової інструкції інспектора з охорони природно-заповідного фонду Національного природного парку «Зачарований край» (далі - Інструкція), інспектор з охорони природно-заповідного фонду належить до категорії фахівців, у своїй діяльності керується чинним законами України, актами Президента, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства екології та Державного агентства лісових ресурсів України, іншими розпорядчими і нормативно- правовими актами, які стосуються діяльності установи, наказами і розпорядженнями вищестоящих організацій, директора НПП «Зачарований край» і даною посадовою інструкцією, входить до складу служби державної охорони природо-заповідного фонду України, здійснює державний контроль за дотриманням встановленого режиму охорони на території обходу або іншій закріпленій території в межах установи природно-заповідного фонду, затримує на території установи природно-заповідного фонду осіб, які порушили законодавство і, доставляє таких порушників до правоохоронних органів, складає протоколи про порушення законодавства, доставляти осіб, що порушують лісове законодавство в органи внутрішніх справ, місцеві органи влади, вилучати в осіб, що порушують лісове законодавство, незаконно добуту продукцію лісових користувань, інструменти, обладнання, транспортні та інші засоби, що були знаряддям правопорушення, а також відповідні документи, перевіряти документи, на право користування ділянками лісового фонду накладати заборону та призупиняти проведення робіт, на землях лісового фонду, якщо вони здійснюються без відповідного дозволу, або не у відповідності з лісовим квитком чи укладеними угодами, а також перевіряти документи на право вивезення лісопродукції, за результатами перевірок складати відповідні акти (протоколи).
Згідно пунктів 4.1, 4.5, 4.6 Інструкції, інспектор з охорони природно-заповідного фонду несе відповідальність: за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, що передбачені цією посадовою інструкцією; за завдану установі матеріальну шкоду; за правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності.
Відповідно до пунктів Інструкції № 5.1, 5.4, 5.6, 5.8, інспектор з охорони природно-заповідного фонду повинен знати: положення, інструкції, накази, розпорядження, та інші документи, що відносяться до виконання його обов'язків; правила відпуску деревини на пні, правила і терміни полювання, любительського та спортивного рибальства; встановлену відповідальність за порушення природоохоронного законодавства; порядок оформлення документів на різні види природокористування, складання і пред'явлення протоколів про адміністративні правопорушення лісового і природоохоронного законодавства, накладання арешту на лісову, мисливську та інші види продукції.
Таким чином, ОСОБА_4 обіймаючи посаду інспектора з охорони природно-заповідного фонду Ільницького лісництва Парку, уповноважений на виконання адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій є службовою особою та працівником правоохоронного органу.
08.06.2021, проведено огляд територій кварталу 1 виділів 22, 23, кварталу 2 виділів 21, 25, 30 Ільницького лісництва Парку, під час якого виявлено пні 106 незаконно зрубаних дерев, без ознак відведення в рубку.
За результатами ботанічної експертизи, встановлено, що рубки дерев на території кварталу 1 виділах 22, 23, кварталу 2 виділах 21, 25, 30 Ільницького лісництва НПП «Зачарований край», проведено після завершення вегетаційного періоду 2020 року, дерева, пні яких з ознаками розкладання деревини, з додатковим зниженням до рівня кореневих лап, мають термін давності рубки 3-4 роки.
За результатами інженерно-екологічної експертизи встановлено, що внаслідок незаконної рубки 106 дерев на території кварталу 1 виділах 22, 23, кварталу 2 виділах 21, 25, 30 Ільницького лісництва НПП «Зачарований край», спричинено шкоду в розмірі 338 175,00 грн.
Таким чином, інспектор з охорони природно-заповідного фонду Ільницького лісництва НПП «Зачарований край» ОСОБА_4 , будучи зобов'язаним здійснювати охорону лісу від незаконних рубок дерев, в період із 08.06.2018 по 08.06.2021, достовірно знаючи про свої права та обов'язки, маючи об'єктивну можливість виконувати свої службові обов'язки щодо виявлення, припинення незаконних рубок дерев, затримання правопорушників, вилучення незаконно зрубаної лісопродукції та сировини належним чином, можливість забезпечення охорони лісу, через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків, не забезпечив перевірку стану охорони лісу на предмет виявлення таких порушень на території кварталу 1 виділів 22, 23, кварталу 2 виділів 21, 25, 30 Ільницького лісництва НПП «Зачарований край» та їх документування, не здійснював заходи щодо попередження, фіксування фактів порушень лісового законодавства (незаконних рубок), не вживав заходів до виявлення лісопорушників та притягнення їх до відповідальності, не доповідав письмово керівництву НПП «Зачарований край», про факти незаконних рубок, які мали місце у ввіреному йому обході, не проводив огляд місць вчинення незаконних рубок дерев, не складав рапортів про стан охорони лісів від незаконних рубок на території ввірених йому кварталі 1 виділах 22, 23, кварталі 2 виділах 21, 25, 30.
Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 , своїх службових обов'язків, невстановленими досудовим розслідуванням особами проведено незаконні рубки 106 дерев на території Ільницького лісництва НПП «Зачарований край», а саме: у кварталі 1 виділі 22, проведено незаконну рубку 5 дерев породи ялина, середніми діаметрами 67 см, 77 см, 78 см, 81 см, 65 см; у кварталі 1 виділі 23, проведено незаконну рубку 7 дерев породи бук, середніми діаметрами 23 см, 23 см, 25 см, 26 см, 26 см, 34 см, 60 см; у кварталі 2 виділі 21, проведено незаконну рубку 52 дерев породи бук, середніми діаметрами 16 см, 17 см, 20 см, 20 см, 22 см, 22 см, 24 см, 25 см, 25 см, 25 см, 26 см, 26 см, 26 см, 27 см, 27 см, 27 см, 27 см, 28 см, 29 см, 29 см, 29 см, 29 см, 30 см, 30 см, 30 см, 31 см, 31 см, 32 см, 34 см, 35 см, 35 см, 35 см, 36 см, 36 см, 38 см, 38 см, 39 см, 40 см, 41 см, 41 см, 42 см, 44 см, 45 см, 46 см, 46 см, 45 см, 47 см, 50 см, 50 см, 51 см, 53 см, 54 см; рубку 7 вітровальних дерев породи бук, середніми діаметрами 21 см, 26 см, 27 см, 30 см, 31 см, 34 см, 40 см; рубку 2 сухостійних дерев породи бук, середніми діаметрами 26 см, 39 см; у кварталі 2 виділі 25, проведено незаконну рубку 2 дерев породи бук, середніми діаметрами 21 см, 26 см; рубку 7 вітровальних дерев породи бук, середніми діаметрами 23 см, 25 см, 28 см, 35 см, 37 см, 53 см, 60 см; у кварталі 2 виділі 30, проведено незаконну рубку 18 дерев породи бук, середніми діаметрами 19 см, 24 см, 40 см, 41 см, 46 см, 48 см, 57 см, 25 см, 32 см, 35 см, 35 см, 35 см, 36 см, 36 см, 39 см, 45 см, 50 см, 52 см., рубку 6 вітровальних дерев породи бук, середніми діаметрами 18 см, 25 см, 25 см, 34 см, 48 см, 64 см, що спричинило шкоду державним та громадським інтересам у сфері лісового господарства в особі Іршавської міської ради Закарпатської області, в адміністративно-територіальних межах якої сталась незаконна порубка, матеріальну шкоду в сумі 338 175 грн. (триста тридцять вісім тисяч сто сімдесят п'ять гривень), яка станом на 2021 рік у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян і є тяжкими наслідками згідно п. 3 примітки до ст. 364 КК України.
Таким чином, ОСОБА_4 здійснив неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним та громадським інтересам, тим самим вчинивши дії, передбачені частиною 2 статті 367 КК України.
У судовому засіданні 12.05.2025 обвинувачений ОСОБА_4 вину та фактичні обставини справи визнав повністю та суду показав, що в період з 08.06.2018 по 08.06.2021 працював інспектором з охорони НПП «Зачарований край», через власну недбалість не виявив лісопорушень, а саме незаконної рубки 106 дерев, щиро розкаюється у вчиненому.
Прокурор ОСОБА_3 у судовому засіданні 12.05.2025 просив провести розгляд справи у спрощеному порядку, призначити обвинуваченому покарання у вигляді позбавлення волі на строк 4 роки з позбавленням права займати посади в сфері лісового господарства строком на 2 (два) роки. На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування покарання з іспитовим строком на 2 (два) роки.
Представник потерпілого у судовому засіданні підтримала думку прокурора.
Відповідно до ч. 3 ст. 349 КПК України, за згодою прокурора та обвинуваченого, судом було визнано недоцільним дослідження доказів щодо таких обставин, які ніким не оспорюються, оскільки обвинувачений ОСОБА_4 правильно розуміє зміст цих обставин, сумнівів у добровільності та істинності його позиції немає.
У зв'язку з викладеним, суд обмежив дослідження фактичних обставин справи допитом обвинуваченого та дослідженням таких матеріалів кримінального провадження, що характеризують особу обвинуваченого ОСОБА_4 та дають змогу вирішити судові витрати.
Таким чином, об'єктивно з'ясувавши всі обставини кримінального провадження, керуючись законом, суд вважає доведеним факт:
здійснення ОСОБА_4 неналежного виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним та громадським інтересам, тобто вчинення ним кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 ст. 367 КК України;
Відповідно до п.4 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2003 року, N 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» встановлення пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставин має значення для правильного його призначення, судам необхідно всебічно досліджувати матеріали справи щодо наявності таких обставин і наводити у вироку мотиви прийнятого рішення. При цьому таке рішення має бути повністю самостійним і не ставитись у залежність від наведених в обвинувальному висновку обставин, які пом'якшують чи обтяжують покарання. Суди, зокрема, можуть не визнати окремі з них такими, що пом'якшують чи обтяжують покарання, а також визнати такими обставинами ті, які не зазначено в обвинувальному висновку.
Обставиною, яка пом'якшує покарання обвинуваченому ОСОБА_4 суд визнає щире каяття.
Обставин, які обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_4 не встановлено.
Призначаючи покарання обвинуваченому ОСОБА_4 суд, дотримуючись принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання, зважаючи на вимоги ст. 65 КК України та роз'яснення, викладені в пункті 1 постанови Пленуму ВСУ «Про практику призначення судами кримінального покарання» від 24.10.2003 №7, враховує: ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу винного та обставини, що обтяжують та пом'якшують покарання.
Так, обвинувачений ОСОБА_4 вчинив умисне кримінальне правопорушення, яке відповідно до статті 12 КК України є нетяжким злочином.
Обвинувачений, на обліку у лікарів нарколога, фтизіатра та психіатра не перебуває, раніше не судимий.
Згідно досудової доповіді складеної Хустським РВ № 1 філії ДУ «Центр пробації» в Закарпатській області ОСОБА_4 одружений, проживає разом з сім'єю, має середню освіту, за характером спокійний, врівноважений. В обвинуваченого негативне ставлення до правопорушення. Орган пробації вважає, що виправлення ОСОБА_4 можливе без ізоляції від суспільства.
Таким чином, об'єктивно з'ясувавши всі обставини в їх сукупності, вирішивши питання, передбачені ст. 368 КПК України та врахувавши обставини, передбачені ст. 65 КК України, у тому числі наявність обставини, яка пом'якшує покарання та відсутність обставин, які обтяжують покарання, суд вважає, що обвинуваченому ОСОБА_4 слід призначити покарання в межах санкції частини 2 статті 367 КК України, у виді позбавлення волі, з позбавленням права займати посади в сфері лісового господарства, без штрафу.
Водночас, враховуючи обставини, що характеризують тяжкість кримінального правопорушення, яке вчинив обвинувачений ОСОБА_4 вперше, особу обвинуваченого та його поведінку після вчинення кримінального правопорушення, яка свідчить про усвідомлення ним негативності вчиненого суспільно небезпечного діяння, суд доходить висновку про можливість виправлення та перевиховання обвинуваченого ОСОБА_4 без ізоляції його від суспільства і вважає за можливе, на підставі статті 75 КК України, звільнити обвинуваченого ОСОБА_4 від відбування покарання з випробуванням, з покладенням на нього обов'язків, передбачених частиною 1 статті 76 КК України.
Речові докази відсутні.
Завдану шкоду кримінальним правопорушенням у розмірі 338 175, 00 грн. не відшкодовано.
Відповідно до вимог ст. 124 ч. 2 КПК України, суд вважає за необхідне стягнути з обвинуваченого ОСОБА_4 на користь держави процесуальні витрати по справі в сумі 7 894,06 гривень за проведення експертиз (том 2 а.с.72).
Зважаючи на те, що запобіжний захід стосовно обвинуваченого судом не обирався і клопотання щодо обрання такого обвинуваченій стороною кримінального провадження не заявлялось, тому суд доходить переконання про відсутність підстав для вирішення цього питання.
Керуючись статтями 368, 371, 374 КПК України, суд,
ОСОБА_4 визнати винуватим по пред'явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статтею 367 КК України, і призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки з позбавленням права займати посади в сфері лісового господарства строком на 2 (два) роки, без штрафу.
На підставі статті 75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування покарання з випробуванням, якщо він протягом 1 (один) рік 6 (шість) місяців іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов'язки.
Відповідно до частини 1 статті 76 КК України покласти на ОСОБА_4 обов'язки періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи.
Стягнути із ОСОБА_4 на користь держави процесуальні витрати у розмірі 7 894,06 гривень за проведення експертиз.
Апеляційна скарга на вирок суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Іршавський районний суд Закарпатської області.
Вирок суду не може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав заперечення обставин, які ніким не оспорювалися під час судового розгляду і дослідження яких було визнано судом недоцільним відповідно до положень частини третьої статті 349 цього Кодексу.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.
Суддя Іршавського
районного суду: ОСОБА_1