Провадження №3/748/547/25
Єдиний унікальний № 748/973/25
09 травня 2025 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої-судді: Костюкової Т.В.,
при секретарі: Гофрик К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за частиною 3 статті 172-20 КУпАП,-
Із протоколу №28 про військове адміністративне правопорушення від 03.03.2025 року, слідує, що 03 березня 2024 року об 13.00 год., ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду, за місцем розташування РЗНП школи індивідуальної підготовки військової частини, що дислокується на території Чернігівського району, Чернігівської області, виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння (нечітка мова, запах з ротової порожнини), з результатом тесту «Алконт-М» №00223 - 2,11‰ був незгодний, підтвердженням чого є пояснення свідків, а також відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я, що засвідчено актом відмови від 03.03.2025. Своїми діями ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 , у судове засідання не з'явився.
Оцінивши в сукупності наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Порядок проходження огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції закріплено у ст.266-1 КУпАП, та Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2024 №32 (далі - Порядок №32).
Відповідно до ч.4 ст.266-1 КУпАП, у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Пунктом 8 Порядку №32 визначено, що військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови військовослужбовця/військовозобов'язаного від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена посадова особа із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії військовослужбовця/військовозобов'язаного щодо ухилення від огляду (п.11 Порядку №32).
Частино 9 статті 266-1 КУпАП передбачено, що огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Виходячи з вище викладеного, наявні у матеріалах справи: акт огляду на стан сп'яніння №68 від 03.03.2025 та роздруківка результатів аналізатора вмісту парів алкоголю «Алконт-М» №00223, тест 8421 від 03.03.2025, не можуть слугувати належними доказами на підтвердження факту перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння, оскільки ОСОБА_1 не висловив згоду з його результатами, відмовившись від підписання акту огляду на стан алкогольного сп'яніння, а також надання письмових пояснень, про що було складено Акт відмови. В той же час, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини щодо відмови ОСОБА_1 їхати до спеціального медичного закладу, з метою перевірки стану алкогольного сп'яніння, матеріали справи не містять, адже в матеріалах справи знаходиться лише акт відмови ОСОБА_1 від надання пояснень. Крім того, в письмових поясненнях вказаних в протоколі свідки правопорушення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , відсутні відомості як щодо направлення ОСОБА_1 для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я, так і щодо його відмови від даного огляду.
Згідно зі ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, а суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, не може виходити за межі наданих йому повноважень.
Оцінивши досліджені докази, суд прийшов до висновку, що огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проведений з порушення вимог Порядку №32 та ст.266-1 КУпАП, що дає суду підстави вважати, що в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись п.1 ст.247, ст.ст.283, 284 п.3 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_1 - закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Т.В.Костюкова