Справа № 420/3069/25
09 травня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області: № 12108483/41587862 від 26.11.2024 р., яким відмовлено у реєстрації ПН № 6 від 14.11.2024 р.; № 12146968/41587862 від 03.12.2024 р., яким відмовлено у реєстрації ПН № 9 від 19.11.2024 р.; № 12146996/41587862 від 03.12.2024 р., яким відмовлено у реєстрації ПН № 11 від 22.11.2024 р.;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" № 6 від 14.11.2024 р. на отримувача ТОВ "ЗАХІДАГРОПРОМТРАНС", № 9 від 19.11.2024 р., № 11 від 22.11.2024 р. на отримувача ТОВ "ЛУЦЬК АГРО ТРЕЙДІНГ" датою їх подання.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами здійснення господарських операцій з ТОВ "ЗАХІДАГРОПРОМТРАНС", ТОВ "ЛУЦЬК АГРО ТРЕЙДІНГ" в рамках укладених договорів поставок від 10.05.2024 р. № 1005/2024 та від 18.11.2024 р. № 1811/2024, позивачем складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11. Згідно квитанцій податкові накладні прийнято, але їх реєстрацію зупинено з підстав відповідності п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. У зв'язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, позивач подав повідомлення про надання пояснень та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податкових накладних. Однак, комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації ПН/PK в ЄРПН прийнято рішення від 26.11.2024 р. № 12108483/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146968/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146996/41587862 про відмову в реєстрації вищевказаних податкових накладних в ЄРПН у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Вважає такі рішення протиправними, оскільки ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" надано до контролюючого органу повний пакет документів, який підтверджує здійснення господарських операцій, якому комісією регіонального рівня не надано належної оцінки. Крім того, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено які конкретно документи необхідно надати комісії для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а у рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних не конкретизовано, які саме документи складено з порушенням законодавства і в чому ці порушення полягають.
Ухвалою від 31.01.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачам п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
17.02.2025 р. від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивачем надано на реєстрацію податкові накладні від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11. Реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена відповідно до п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, оскільки обсяг постачання товару/послуги 1515, 2306, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Зазначає, що у позивача відсутня прийнята актуальна таблиця даних платника податку на додану вартість із кодами УКТЗЕД/ДКПП 2306, 1515 як такими, що на постійній основі постачається/виготовляється. На виконання п.11 Порядку № 1165 та у відповідності до п.4 Порядку № 520 позивач надав пояснення та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. Розглянувши надані документи, комісією встановлено, що товарно-транспортні накладні не відповідають вимогам наказу Міністерства транспорту України "Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні" від 14.10.1997 р. № 363 (в редакції від 12.07.2019 р.), а саме пп.11.1 п.11 Правил оформлення документів на перевезення Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, зокрема, у наданих товарно-транспортних накладних не заповнено обов'язкових граф щодо вантажно-розвантажувальних робіт та відомостей про вантаж. Також у поданих документах наявні протиріччя щодо ціни оплати за продукцію, прикладом цього є виписка по рахунку від 22.11.2024 р., рахунок від 18.11.2024 р. № 81 та видаткова накладна від 22.11.2024 р. № 199, в яких різняться суми сплачених коштів. Крім того, позивачем на розгляд комісії не надано сертифікатів якості, замовлень на товар, які передбачені п.4.2, п.5.1.1 договору поставки № 1811/24, документів на підтвердження сертифікації чи декларації льону, з якого були зроблені товари. Таким чином, позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, а тому комісією правомірно прийнято рішення від 26.11.2024 р. № 12108483/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146968/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146996/41587862 про відмову в реєстрації податкових накладних від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11 у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Ухвалою від 03.02.2025 р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача-1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" зареєстровано як юридичну особу 11.09.2017 з видами діяльності за КВЕД: 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів (основний); 50 Змішане сільське господарство; 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості; 10.62 Виробництво крохмалів і крохмальних продуктів; 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.34 Оптова торгівля напоями; 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 52.10 Складське господарство; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; 20.42 Виробництво парфумних і косметичних засобів; 20.41 Виробництво мила та мийних засобів, засобів для чищення та полірування; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 46.46 Оптова торгівля фармацевтичними товарами; 21.20 Виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів; 21.10 Виробництво основних фармацевтичних продуктів; 01.64 Оброблення насіння для відтворення; 01.63 Післяурожайна діяльність.
10.05.2024 р. між ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" (Постачальник) та ТОВ "ЗАХІДАГРОПРОМТРАНС" (Покупець) укладено договір постачання № 1005/2024, за умовами якого Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язаний оплатити та прийняти Товар, а саме: олія лляна нерафінована. Повне найменування, кількість та ціна Товару, що постачається за цим Договором, строки поставки товару, визначаються у Специфікаціях, які є невід'ємними частинами Договору (п.п.1.1, 1.2 договору).
Згідно п.п.2.1, 2.2 договору всі платежі за даним Договором Покупець здійснює виключно в національній валюті України та в безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Постачальника, згідно Договору на підставі виставленого рахунку. Ціна Договору складається з суми вартості всіх поставлених Покупцю партій Товару. Всі суттєві умови поставки кожної партії Товару вказані у Заявках та/або Специфікаціях, які є невід'ємною частиною Договору. Оплата за Товар повинна проводитись в наступному порядку: 100 % передоплати, якщо інше не встановлено у Заявках та/або Специфікаціях, які є невід'ємною частиною даного Договору.
Пунктом 3.1 договору визначено, що поставка Товару здійснюється відповідно до Міжнародних правил тлумачення торгових термінів "Інкотермс 2010" на умовах ЕХW - Одеська обл., Березівський р-н, с.Розквіт, вул.Центральна, 1 а. Товар вважається поставленим з моменту відвантаження Товару Покупцю/представнику Покупця (Перевізнику) на складі Постачальника: 1. На завантаженні: товарно-транспортну накладну; 2. В день завантаження - надіслання наступних копій документів на електронну пошту: видаткова накладна на товар; документ, що засвідчує якість товару; декларація виробника; інші документи, необхідні для отримання сертифікату про походження товару EUR.1), у разі необхідності; 3. Службою Нова пошта (день завантаження або на наступний день) на адресу: Львівська область, м.Львів, відділення № 58, отримувач Ємельянова Анна Мирославівна, наступні документи: видаткову накладну на товар; документ, що засвідчує якість товару; декларацію виробника; інші документи, необхідні для отримання сертифікату про походження товару EUR.1), у разі необхідності.
На виконання умов договору ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" поставило ТОВ "ЗАХІДАГРОПРОМТРАНС" товар (олію льону нерафіновану) на суму 1234278 грн., у т.ч. ПДВ 205713 грн., згідно видаткової накладної від 14.11.2024 р. № 196.
Позивачем виставлено рахунок на оплату від 14.11.2024 р. № 77, який оплачено ТОВ "ЗАХІДАГРОПРОМТРАНС" платіжним дорученням від 14.11.2024 р. № 26.
За фактом поставки товару позивачем складено податкову накладну від 14.11.2024 р. № 6, яку направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.11.2024 р. № 9349265882 податкову накладну прийнято, однак її реєстрацію зупинено та зазначено: "обсяг постачання товару/послуги 1515, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D" = .6761%, "Pпоточ" = 19614.04. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі".
22.11.2024 р. позивач направив відповідачу повідомлення № 51 про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, зокрема: договір поставки від 10.05.2024 р. № 1005/24 зі специфікаціями (додаток № 1, № 2), видаткову накладну від 14.11.2024 р. № 196, рахунок на оплату від 14.11.2024 р. № 77, платіжне доручення від 14.11.2024 р. № 26, виписку по рахунку за 14.11.2024 р., товарно-транспортну накладну від 14.11.2024 р. № 1411, сертифікат на систему управління безпечністю харчових продуктів (НАССР) стосовно виробництва олії (код ДКПП 10.41) від 01.11.2021 р. № UA.FS.21092.01-21, оборотно-сальдову відомість по рахунку 201 за період січень-жовтень 2024 року, договір поставки насіння від 31.07.2024 р. № 3107/24 з ТОВ "СИНЕРДЖИ" зі специфікацією (додаток № 1), видаткові накладні від 02.08.2024 р. № 34, від 05.08.2024 р. № 35, рахунки на оплату від 02.08.2024 р. № 34, від 05.08.2024 р. № 35, виписки по рахунку за 02.08.2024 р., за 05.08.2024 р., за 06.08.2024 р., товарно-транспортні накладні від 02.08.2024 р. № 1, від 05.08.2024 р. № 2, договір поставки насіння льону від 05.09.2024 р. № 05/09/2024 з ТОВ "ПАЕК-ПІВДЕНЬ" зі специфікацією, видаткові накладні від 05.09.2024 р. № 53, від 10.09.2024 р. № 56, податкові накладні від 05.09.2024 р. № 52, від 09.09.2024 № 73, рахунки на оплату від 05.09.2024 р. № 31, від 09.09.2024 р. № 32, виписки по рахунку за 05.09.2024 р., за 01.10.2024 р., за 09.09.2024 р., за 10.09.2024 р., товарно-транспортні накладні від 05.09.2024 р. № 843, від 09.09.2024 р. № 848, акти надання послуг з перевезення ФОП ОСОБА_1 від 06.09.2024 р. № 1, від 10.09.2024 р. № 2, рахунки на оплату від 06.09.2024 р. № 1, від 10.09.2024 р. № 2, виписку по рахунку за 10.09.2024 р., видаткову накладну ТОВ "ЗАХІДПРОМПАК" від 18.11.2024 р. № 2655/11, виписка по рахунку за 14.11.2024 р., податкову накладну від 14.11.2024 р. № 83, договір оренди обладнання від 02.01.2018 р. № 0201/18СА з ФОП ОСОБА_2 з додатковою угодою № 1 від 02.01.2021 р. з актом приймання-передачі, акт надання послуг від 30.09.2024 р. № 32, договір оренди нежитлового приміщення від 01.01.2023 р. № СО-05/23 з ТОВ "Баядера Логістик" з актом приймання-передачі об'єкта, акт надання послуг від 31.10.2024 р. № 53760.
Рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 26.11.2024 р. № 12108483/41587862 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 14.11.2024 р. № 6 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податків документів, складених із порушенням законодавства.
Позивач оскаржив дане рішення до ДПС України, рішенням якої від 17.12.2024 р. № 76316/41587862/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін.
18.11.2024 р. між ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" та ТОВ "ЛУЦЬК АГРО ТРЕЙДІНГ" укладено договір поставки макухи з насіння льону № 1811/2024.
За приписами п.2.2 договору Покупець зобов'язаний сплатити Продавцю аванс в розмірі 80 % вартості Товару на поточний рахунок Постачальника у формі передоплати та 20 % - після реєстрації податкової накладної.
На виконання умов договору ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" поставило ТОВ "ЛУЦЬК АГРО ТРЕЙДІНГ" товар (макуху з насіння льону ) на суму 443946 грн., у т.ч. ПДВ 73991 грн., згідно видаткової накладної від 19.11.2024 р. № 198, на суму 443946 грн., у т.ч. ПДВ 73991 грн., згідно видаткової накладної від 22.12.2024 р. № 199.
Позивачем виставлено рахунок на оплату від 18.11.2024 р. № 81, який оплачено ТОВ "ЛУЦЬК АГРО ТРЕЙДІНГ" платіжними дорученнями від 19.11.2024 р. № 355, від 22.11.2024 р. № 374.
За фактом поставки товару позивачем складено податкові накладні від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11, які направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.11.2024 р. № 9359881687, від 28.11.2024 р. № 9360917235 податкові накладні прийнято, однак їх реєстрацію зупинено та зазначено: "обсяг постачання товару/послуги 2306, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D" = .6761%, "Pпоточ" = 21054.04; "D" = .6761%, "Pпоточ" = 22554.04. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі".
28.11.2024 р., 29.11.2024 р. позивач направив відповідачу повідомлення № 52, № 53 про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, зокрема: договір поставки від 18.11.2024 р. № 1811/24 з додатком, видаткові накладні від 19.11.2024 р. № 198, від 22.11.2024 р. № 199, рахунок на оплату від 18.11.2024 р. № 81, платіжні доручення від 19.11.2024 р. № 355, від 22.11.2024 р. № 374, виписки по рахунку за 19.11.2024 р., за 22.11.2024 р., посвідчення про якість від 19.11.2024 р., довідку про порядок виготовлення товару від 19.11.2024 р., товарно-транспортні накладні від 19.11.2024 р. № 1911, від 22.11.2024 р. № 2211, сертифікат на систему управління безпечністю харчових продуктів (НАССР) стосовно виробництва олії (код ДКПП 10.41) від 01.11.2021 р. № UA.FS.21092.01-21, оборотно-сальдову відомість по рахунку 201 за період січень-жовтень 2024 року, договір поставки насіння від 31.07.2024 р. № 3107/24 з ТОВ "СИНЕРДЖИ" зі специфікацією (додаток № 1), таблиці даних платника податку на додану вартість для коду УКТЗЕД 2306, 230620000 від 02.11.2022 р. з рішеннями про врахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 07.11.2022 р. № 7573680/415587862, № 7573684/41587862, договір поставки насіння льону від 05.09.2024 р. № 05/09/2024 з ТОВ "ПАЕК-ПІВДЕНЬ" зі специфікацією, видаткові накладні від 05.09.2024 р. № 53, від 10.09.2024 р. № 56, податкові накладні від 05.09.2024 р. № 52, від 09.09.2024 № 73, рахунки на оплату від 05.09.2024 р. № 31, від 09.09.2024 р. № 32, виписки по рахунку за 05.09.2024 р., за 01.10.2024 р., за 09.09.2024 р., за 10.09.2024 р., товарно-транспортні накладні від 05.09.2024 р. № 843, від 09.09.2024 р. № 848, акти надання послуг з перевезення ФОП ОСОБА_1 від 06.09.2024 р. № 1, від 10.09.2024 р. № 2, рахунки на оплату від 06.09.2024 р. № 1, від 10.09.2024 р. № 2, виписку по рахунку за 10.09.2024 р., видаткову накладну ТОВ "ЗАХІДПРОМПАК" від 18.11.2024 р. № 2655/11, виписка по рахунку за 14.11.2024 р., податкову накладну від 14.11.2024 р. № 83, договір оренди обладнання від 02.01.2018 р. № 0201/18СА з ФОП ОСОБА_2 з додатковою угодою № 1 від 02.01.2021 р. з актом приймання-передачі, акт надання послуг від 30.09.2024 р. № 32, договір оренди нежитлового приміщення від 01.01.2023 р. № СО-05/23 з ТОВ "Баядера Логістик" з актом приймання-передачі об'єкта, акт надання послуг від 31.10.2024 р. № 53760.
Рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 03.12.2024 р. № 121469668/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146996/41587862 відмовлено у реєстрації податкових накладних від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податків документів, складених із порушенням законодавства.
Позивач оскаржив дані рішення до ДПС України, рішеннями якої від 20.12.2024 р. № 76892/41587862/2, від 20.12.2024 р. № 76877/41587862/2 скарги залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня без змін.
Вважаючи дані рішення контролюючого органу протиправними, позивач звернувся з позовною заявою до суду про їх скасування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України.
Згідно пп."а", "б" п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст.188 ПК України).
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п.201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 20.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у п.201.16 ст.201 ПК України, згідно з яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно пунктів 7, 10, 11 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність") встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Як встановлено судом, реєстрацію податкових накладних позивача від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11 зупинено з тих підстав, що платник податку відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
У квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних від 18.11.2024 р. № 9349265882, від 27.11.2024 р. № 9359881687, від 28.11.2024 р. № 9360917235 запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Оцінюючи наведені в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних підстави контролюючого органу, суд зазначає, що у Додатку 3 до Порядку № 1165 визначено критерії ризиковості здійснення операцій. Зокрема, відповідно до п.1 Критеріїв обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
З урахуванням положень наведених норм, суд звертає увагу, що для встановлення наявності у господарській операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію потрібно навести обґрунтований розрахунок за тим критерієм, якому відповідає платник податку, як це передбачено пунктом 11 Порядку № 1165.
Проте, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Тобто, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних даних про розрахунковий показник критерію (їв) ризиковості здійснення операцій не наведено.
Крім того, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях та навести чіткий перелік документів, які необхідно надати.
В той же час надіслані позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 р. за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено, що платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної/розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги.
За приписами пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 12 Порядку № 520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що позивачем надавалися до контролюючого органу відповідні пояснення та документи на підтвердження вказаної в податкових накладних від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11 інформації.
Зокрема, вищевказані податкові накладні виписані у зв'язку з постачання позивачем товарів ТОВ "ЗАХІДАГРОПРОМТРАНС", ТОВ "ЛУЦЬК АГРО ТРЕЙДИНГ", а тому документами, які підтверджують факт поставки товарів є:
- ТОВ "ЗАХІДАГРОПРОМТРАНС": договір поставки від 10.05.2024 р. № 1005/24 зі специфікаціями (додаток № 1, № 2), видаткова накладна від 14.11.2024 р. № 196, рахунок на оплату від 14.11.2024 р. № 77, платіжне доручення від 14.11.2024 р. № 26, виписка по рахунку за 14.11.2024 р., товарно-транспортна накладна від 14.11.2024 р. № 1411, сертифікат на систему управління безпечністю харчових продуктів (НАССР) стосовно виробництва олії (код ДКПП 10.41) від 01.11.2021 р. № UA.FS.21092.01-21, оборотно-сальдова відомість по рахунку 201 за період січень-жовтень 2024 року, договір поставки насіння від 31.07.2024 р. № 3107/24 з ТОВ "СИНЕРДЖИ" зі специфікацією (додаток № 1), видаткові накладні від 02.08.2024 р. № 34, від 05.08.2024 р. № 35, рахунки на оплату від 02.08.2024 р. № 34, від 05.08.2024 р. № 35, виписки по рахунку за 02.08.2024 р., за 05.08.2024 р., за 06.08.2024 р., товарно-транспортні накладні від 02.08.2024 р. № 1, від 05.08.2024 р. № 2, договір поставки насіння льону від 05.09.2024 р. № 05/09/2024 з ТОВ "ПАЕК-ПІВДЕНЬ" зі специфікацією, видаткові накладні від 05.09.2024 р. № 53, від 10.09.2024 р. № 56, податкові накладні від 05.09.2024 р. № 52, від 09.09.2024 № 73, рахунки на оплату від 05.09.2024 р. № 31, від 09.09.2024 р. № 32, виписки по рахунку за 05.09.2024 р., за 01.10.2024 р., за 09.09.2024 р., за 10.09.2024 р., товарно-транспортні накладні від 05.09.2024 р. № 843, від 09.09.2024 р. № 848, акти надання послуг з перевезення ФОП ОСОБА_1 від 06.09.2024 р. № 1, від 10.09.2024 р. № 2, рахунки на оплату від 06.09.2024 р. № 1, від 10.09.2024 р. № 2, виписку по рахунку за 10.09.2024 р., видаткова накладна ТОВ "ЗАХІДПРОМПАК" від 18.11.2024 р. № 2655/11, виписка по рахунку за 14.11.2024 р., податкова накладна від 14.11.2024 р. № 83, договір оренди обладнання від 02.01.2018 р. № 0201/18СА з ФОП ОСОБА_2 з додатковою угодою № 1 від 02.01.2021 р. з актом приймання-передачі, акт надання послуг від 30.09.2024 р. № 32, договір оренди нежитлового приміщення від 01.01.2023 р. № СО-05/23 з ТОВ "Баядера Логістик" з актом приймання-передачі об'єкта, акт надання послуг від 31.10.2024 р. № 53760;
- ТОВ "ЛУЦЬК АГРО ТРЕЙДИНГ": договір поставки від 18.11.2024 р. № 1811/24 з додатком, видаткові накладні від 19.11.2024 р. № 198, від 22.11.2024 р. № 199, рахунок на оплату від 18.11.2024 р. № 81, платіжні доручення від 19.11.2024 р. № 355, від 22.11.2024 р. № 374, виписки по рахунку за 19.11.2024 р., за 22.11.2024 р., посвідчення про якість від 19.11.2024 р., довідка про порядок виготовлення товару від 19.11.2024 р., товарно-транспортні накладні від 19.11.2024 р. № 1911, від 22.11.2024 р. № 2211, сертифікат на систему управління безпечністю харчових продуктів (НАССР) стосовно виробництва олії (код ДКПП 10.41) від 01.11.2021 р. № UA.FS.21092.01-21, оборотно-сальдова відомість по рахунку 201 за період січень-жовтень 2024 року, договір поставки насіння від 31.07.2024 р. № 3107/24 з ТОВ "СИНЕРДЖИ" зі специфікацією (додаток № 1), таблиці даних платника податку на додану вартість для коду УКТЗЕД 2306, 230620000 від 02.11.2022 р. з рішеннями про врахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 07.11.2022 р. № 7573680/415587862, № 7573684/41587862, договір поставки насіння льону від 05.09.2024 р. № 05/09/2024 з ТОВ "ПАЕК-ПІВДЕНЬ" зі специфікацією, видаткові накладні від 05.09.2024 р. № 53, від 10.09.2024 р. № 56, податкові накладні від 05.09.2024 р. № 52, від 09.09.2024 № 73, рахунки на оплату від 05.09.2024 р. № 31, від 09.09.2024 р. № 32, виписки по рахунку за 05.09.2024 р., за 01.10.2024 р., за 09.09.2024 р., за 10.09.2024 р., товарно-транспортні накладні від 05.09.2024 р. № 843, від 09.09.2024 р. № 848, акти надання послуг з перевезення ФОП ОСОБА_1 від 06.09.2024 р. № 1, від 10.09.2024 р. № 2, рахунки на оплату від 06.09.2024 р. № 1, від 10.09.2024 р. № 2, виписка по рахунку за 10.09.2024 р., видаткова накладна ТОВ "ЗАХІДПРОМПАК" від 18.11.2024 р. № 2655/11, виписка по рахунку за 14.11.2024 р., податкова накладна від 14.11.2024 р. № 83, договір оренди обладнання від 02.01.2018 р. № 0201/18СА з ФОП ОСОБА_2 з додатковою угодою № 1 від 02.01.2021 р. з актом приймання-передачі, акт надання послуг від 30.09.2024 р. № 32, договір оренди нежитлового приміщення від 01.01.2023 р. № СО-05/23 з ТОВ "Баядера Логістик" з актом приймання-передачі об'єкта, акт надання послуг від 31.10.2024 р. № 53760.
Вказані документи надавалися на розгляд комісії регіонального рівня.
У наданих документах відображено вид, обсяг та зміст господарських операцій, інформація про які вказана у податкових накладних від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11.
Надані позивачем первинні документи відповідають вимогам ст.ст.187, 198, 201 ПК України, ч.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" та мають відповідну юридичну силу.
Зі змісту прийнятих комісією рішень від 26.11.2024 р. № 12108483/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146968/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146996/41587862 слідує, що підставою для їх прийняття слугувало "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства".
Однак, які саме документи подано з порушенням законодавства та в чому ці порушення полягають, у рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних не зазначено.
При цьому, жодних зауважень щодо повноти, достатності поданих документів на розгляд комісії, оскаржувані рішення не містять.
Доводи представника відповідачів про те, що товарно-транспортні накладні не відповідають вимогам пп.11.1 п.11 Правил оформлення документів на перевезення Правил перевезень автомобільним транспортом в Україні внаслідок не заповнення обов'язкової графи щодо ватажно-розвантажувальних робіт та відомостей про вантаж, суд відхиляє, оскільки податкові накладні від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11 виписані за фактом поставки товару, а не у зв'язку з наданням послуг з перевезення, а тому у даному випадку документами, що підтверджують факт поставки товару є видаткові накладні, рахунки на оплату, платіжні інструкції, внаслідок чого окремі недоліки товарно-транспортних накладних не свідчать про надання позивачем на підтвердження відображеної у податкових накладних інформації документів, які складені з порушенням законодавства.
Посилання представника відповідачів у відзиві про наявність протиріччя документів щодо ціни оплати за продукцію на прикладі виписки по рахунку від 22.12.2024 р., рахунку від 18.11.2024 р. № 81 та видаткової накладної від 22.11.2024 р. № 199 суд вважає безпідставними, так як рахунок від 18.11.2024 р. виписаний на суму 887892 грн., тобто на вартість всього товар, поставка якого здійснювалася 19.11.2024 р. на суму 443946 грн. за видатковою накладною № 198 та 22.11.2024 р. на суму 443946 грн. за видатковою накладною 199, що у сумі складає 887892 грн. (443946 + 443946), у зв'язку з чим і оплата здійснювалася 19.11.2024 р. та 22.11.2024 р. у розмірах по 369955 грн. Сплата ТОВ "ЛУЦЬК АГРО ТРЕЙДИНГ" за поставлений товар грошових коштів у розмірі по 369955 грн. відповідає п.2.2 договору поставки від 18.11.2024 р. № 1811/24, яким передбачено сплату позивачу авансу в розмірі 80 % вартості товару у формі передоплати, а решта 20 % - після реєстрації податкової накладної.
З викладеного слідує, що вказана у рахунку від 18.11.2024 р. № 81 вартість товару повністю відповідає сумі вартості товару, зазначених у видаткових накладних від 19.11.2024 р. № 198, від 22.11.2024 р. № 199, а перерахована покупцем на розрахунковий рахунок позивача 19.11.2024 р. та 22.11.2024 р. сума грошових коштів відповідає погодженим сторонами договору від 18.11.2024 р. № 1811/24 умовам розрахунку.
Таким чином, жодним розбіжностей у поданих позивачем комісії регіонального рівня документах немає.
Окрім цього, суд зауважує, що вищевказані зауваження до документів відсутні в оскаржуваних рішеннях.
Доводи представника відповідачів у відзиві про те, що позивачем на розгляд комісії не надано сертифікатів якості, замовлення на поставку, які передбачені п.4.2, п.5.1.1 договору поставки № 1811/24, документів на підтвердження сертифікації чи декларації льону, з якого були зроблені товари, суд відхиляє так як, по-перше, комісія регіонального рівня такі документи у позивача не витребовувала; по-друге, підставою для відмови в реєстрації податкових накладних від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11 згідно оскаржуваних рішень було "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства", а не надання або часткове надання ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" додаткових письмових пояснень та копій документів, про що свідчать відповідні відмітки у рішеннях.
Вказуючи у відзиві інші підстави для відмови у реєстрації податкових накладних, ніж ті, які зазначено в оскаржуваних рішеннях, контролюючий орган фактично намагається здійснити перекваліфікацію оскаржуваних рішень. В той же час зміна кваліфікації підстави прийняття рішення, як акту індивідуальної дії, суб'єктом владних повноважень в судових процедурах є неприйнятною з огляду на принцип правової визначеності, який притаманний як судовим рішенням, так і рішенням суб'єкта владних повноважень. В іншому випадку це вже будуть інші правопорушення за інших підстав, а запровадження позиції зміни підстав прийняття рішення після його прийняття, як способу реалізації владних управлінських функцій, призведе до свавілля суб'єктів владних повноважень.
При цьому, суд зауважує, що відповідно до пунктів 9, 10 Порядку № 520 прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної з підстави "ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів..." можливе лише тоді, коли контролюючим органом було направлено платнику податку повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження зазначеної у податковій накладній інформації, а платник податку таких пояснень та копій документів не надав або надав не в повному обсязі.
Між тим, у даному випадку комісія такого повідомлення з переліком документів, які необхідно додатково надати, ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" не направляла, а прийняла оскаржувані рішення на підставі направлених позивачем повідомлень про надання пояснень та копій документів на виконання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11.
Твердження представника відповідачів про відсутність у позивача станом на час зупинення реєстрації податкових накладних прийнятої таблиці даних платника податку з кодом УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2306, 1515 не відповідають дійсності, так як ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" 02.11.2022 р. та 09.11.2022 р. подавало контролюючому органу таблиці даних платника податку на додану вартість з кодами УКТЗЕД 2306, 1515, за результатами розгляду яких комісією регіонального рівня прийнято рішення про їх врахування від 07.11.2022 р. № 7573680/41587862 та від 11.11.2024 р. № 7616484/41587862.
При юридичній оцінці рішень про відмову в реєстрації податкових накладних суд також враховує, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не було зазначено конкретний перелік документів, необхідних для їх реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог.
Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Суд звертає увагу, що загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу щодо надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідають критерію обґрунтованості.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 05.01.2021 р. у справі № 640/11321/20, від 05.01.2021 р. у справі № 640/10988/20, від 16.04.2019 р. у справі № 826/10649/17, від 28.10.2019 р. у справі № 640/983/19.
У постановах від 12.11.2019 р. у справі № 816/2183/18, від 21.05.2019 р. у справі № 0940/1240/18, від 18.02.2020 р. у справі № 360/1776/19, від 27.04.2020 р. у справі № 360/1050/19, від 18.06.2020 р. у справі № 824/245/19-а Верховний Суд наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Одночасно, у межах спірних правовідносин, суд звертає увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Предметом розгляду, у даному випадку, є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. А тому, суд за результатами розгляду справи не робить висновків щодо реальності операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкових накладних.
При цьому, суд зазначає, що здійснення моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення такого моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок, як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Таким чином, зважаючи на те, що контролюючим органом не зазначено які саме документи подано з порушенням законодавства та в чому ці порушення полягають, то комісія регіонального рівня не мала правових підстав для відмови позивачу в реєстрації податкових накладних від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11 з тих підстав, які вказані в оскаржуваних рішеннях.
У даному випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправними та скасування рішень від 26.11.2024 р. № 12108483/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146968/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146996/41587862 про відмову в реєстрації податкових накладних від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стосовно позовних вимог ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати вищевказані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
За приписами пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
У відповідності до п.п.2, 10 ч.2 ст.245 КАС України суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення, а також прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Зважаючи на наявність у матеріалах справи передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій відповідно до умов договорів, та на те, що такі документи були надані комісії регіонального рівня (з врахуванням підстав для відмови у реєстрації, зазначених комісією), остання не мала правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.
Згідно пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку з чим наявна обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту порушеного права, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.
Аналогічна правова позиція з цього питання викладена в постанові Верховного Суду від 03.11.2021 р. у справі № 360/2460/20.
Крім того, статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права.
Відтак, покладання на ДПС України обов'язку зареєструвати податкові накладні не вважатиметься втручанням у її дискреційні повноваження.
Зазначене також узгоджується з передбаченим пунктом 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод правом особи на доступ до суду, що, зокрема, включає такий аспект, як право на розгляд справи судом із "повною юрисдикцією", тобто судом, що має достатні та ефективні повноваження щодо: повторної (після адміністративного органу) оцінки доказів; встановлення обставин, які були підставою для прийняття оскарженого адміністративного рішення; належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті (п.70 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Обермайєр проти Австрії" (Obarmeier v. Austria) від 28 червня 1990 року (заява № 11761/85); п.155 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Гранд Стівенс та інші проти Італії" (GrandeStevensandOthers v. Italy) від 4 березня 2014 року (заява № 18640/10).
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" підлягають задоволенню.
Приписами ч.1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТОВ "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА", то сплачений позивачем судовий збір у сумі 9084 грн. підлягає стягненню на його користь з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" (65005, м.Одеса, вул.Колонічна, буд.7, офіс 313, код ЄДРПОУ 41587862) до Державної податкової служби України (04655, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393), Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 44069166) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 26.11.2024 р. № 12108483/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146968/41587862, від 03.12.2024 р. № 12146996/41587862 про відмову в реєстрації податкових накладних від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України (04655, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" від 14.11.2024 р. № 6, від 19.11.2024 р. № 9, від 22.11.2024 р. № 11 датою їх фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 44069166) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РАССВЄТОВСКИЄ МАСЛА" (65005, м.Одеса, вул.Колонічна, буд.7, офіс 313, код ЄДРПОУ 41587862) судовий збір у сумі 9084 (дев'ять тисяч вісімдесят чотири) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І.Бездрабко