про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
09 травня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/947/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О, перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сіверськодонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: 19000, Черкаська область, місто Канів, вулиця Захисників України, будинок 2) про скасування постанови про накладення штрафу,
До Луганського окружного адміністративного суду 06 травня 2025 року надійшов адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Луганської області (далі - позивач, ГУПФУ в Луганській області) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач, Відділ) про визнання протиправною та скасування постанови начальника Відділу від 30 квітня 2025 року про накладення штрафу в розмірі 10200,00 грн на ГУПФУ в Луганській області за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні № 77559236 за виконавчим листом № 360/854/24, виданим Луганським окружним адміністративним судом 09 січня 2025 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 01 травня 2025 року на адресу позивача надійшла постанова відповідача від 30 квітня 2025 року про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 77559236 у розмірі 10200,00 грн.
ГУПФУ в Луганській області не погоджується з цією постановою, вважає її безпідставною, незаконною та такою, що винесена з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню, оскільки умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим. Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Позивач вважає, що начальником Відділу не перевірено виконання позивачем рішення Луганського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2024 року у справі № 360/854/24.
Так, рішенням суду від 23 вересня 2024 року по справі № 360/854/24 зобов'язано ГУПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25 червня 2024 року № 730 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданій ОСОБА_1 , яка отримує пенсію по втраті годувальника за померлого ОСОБА_2 , з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 квітня 2019 року.
По технічній причині програмного забезпечення, на даний час судове рішення по справі № 360/854/24 неможливо коректно відпрацювати. Для забезпечення виконання зазначеного рішення суду ГУПФУ в Луганській області зроблено запити до Пенсійного фонду України про надання технічної допомоги в опрацюванні вищезазначеного рішення суду: від 28 березня 2025 року № 1200-0308-5/7568; від 27 березня 2025 року № 496989 (запит на техпідтримку); від 02 травня 2025 року № 1200-0308-5/10805 (повторний запит).
ГУПФУ в Луганській області листом від 03 квітня 2025 року № 1200-0308-5/7890 повідомило до Відділу про стан виконання рішення суду.
Позивач зазначає, що станом на 06 травня 2025 року фактично судове рішення не виконано, але позивачем вживалися заходи з метою його виконання, про що вчасно повідомлено відповідача.
ГУПФУ в Луганській області вважає, що вчинило усіх, передбачених чинним законодавством, залежних від нього дії для забезпечення виконання рішення від 23 вересня 2024 року у справі № 360/854/24, вини або умислу на навмисне невиконання в повному обсязі рішення суду немає.
Відповідно до частини другої статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з частинами першою, другою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Разом з тим, особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця врегульовані статтею 287 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом двадцяти днів після відкриття провадження у справі (абзац перший частини четвертої статті 287 КАС України).
Суд зазначає, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
У подальшому, строк дії воєнного стану продовжувався та діє на теперішній час.
З 02 травня 2022 року, з метою забезпечення збереження життя та здоров'я учасників справи та працівників апарату суду, Луганський окружний адміністративний суд працює в дистанційному режимі.
З урахуванням дії в Україні воєнного стану, у зв'язку з необхідністю забезпечення збереження життя та здоров'я учасників справи та працівників апарату суду, суд вважає процесуально можливим розгляд цієї справи за матеріалами в електронній формі в порядку письмового провадження, з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України.
Керуючись статтями 12, 77, 160, 161, 168, 171, 256, 268-272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу призначити до розгляду в порядку письмового провадження (без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи) на 15 травня 2025 року, із врахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, встановлених статтею 287 КАС України.
Запропонувати Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надати до суду за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису у строк до 14 травня 2025 року:
- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції подати до суду у строк до 14 травня 2025 року такі докази:
- матеріали виконавчого провадження ВП № 77559236 (в межах предмету спору).
Справа розглядатиметься суддею Пляшковою К.О. одноособово.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяК.О. Пляшкова