ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"05" травня 2025 р. справа № 300/3373/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боброва Ю.О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року в адміністративній справі №300/3373/23 позовні вимог задоволено частково, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні з 12.04.2023 ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 12.04.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження розміру пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
27.03.2025 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року в адміністративній справі №300/3373/23.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року по справі №300/3373/23 задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року по справі №300/3373/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в строк протягом 15 днів з моменту отримання даної ухвали подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року по справі №300/3373/23.
На виконання зазначеної ухвали, до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання судового рішення від 17.04.2025 року у справі №300/3373/23 в повному обсязі. Зазначено, що на виконання вказаного судового рішення пенсійним органом прийнято рішення про перерахунок з 12.04.2023 пенсії позивачу без обмеження розміру пенсії максимальним розміром. Розмір такої пенсії склав 33 833,74 грн., а сам перерахунок проведений 01.04.2024. При цьому 01.03.2024 на виконання постанови КМУ №185 від 23.02.2024 позивачу було здійснено індексацію пенсії, тому фактично нараховано сума пенсії склала 35 923,18 грн., а розмір виплаченої пенсії - 33 833,74 грн., так як судовим рішення не було передбачено виплату пенсії з урахуванням даної постанови. Вказано, що доплату за період з 12.03.2023 по 31.05.2023 в сумі 1689,45 грн. включено в реєстр, виплата яким буде проведена при наявності фінансування з Державного бюджету.
Сторони в судове засіданні не з'явилися, хоча про дату час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином.
Учасники справи, повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання призначене не з'явилися.
Відповідно до частини 1 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви без участі сторін в порядку письмового провадження .
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання судового рішення, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд зазначає наступне.
Виконання будь-якого судового рішення є невід'ємною стадією процесу правосуддя. Обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Як встановлено судом, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року в адміністративній справі №300/3373/23 позовні вимог задоволено частково, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні з 12.04.2023 ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 12.04.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження розміру пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Приймаючи рішення у цій справі, суд виходив з того, що пенсійний орган протиправно обмежено пенсію максимальним розміром з 12.04.2024.
Як встановлено в ухвалі Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 пенсійним органом не було виконано рішення суду від 26.09.2023, в зв'язку з чим відповідача по справі зобов'язано подати звіт.
На виконання ухвали суду про встановлення судового контролю пенсійним органом подано звіт про виконання судового рішення, згідно якого на виконання вказаного судового рішення управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу. Зазначено, що перерахунок з 12.04.2023 без обмеження максимального розміру проведений 01.04.2024, а розмір такої пенсії склав 33 833,74 грн.
При цьому, як зазначено пенсійним органом та встановлено судом, 01.03.2024 на виконання постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» позивачу було здійснено індексацію пенсії, тому фактично нараховано сума пенсії склала 35 923,18 грн., а розмір виплаченої пенсії - 33 833,74 грн., що підтверджується розрахунком за пенсійною справою позивача від 01.04.2024 ( сформований 03.03.2025).
Доплату за період з 12.03.2023 по 31.05.2023 в сумі 1689,45 грн. включено в реєстр, виплата яким буде проведена при наявності фінансування з Державного бюджету, що підтверджується відповідним розрахунком.
Позивач не погоджуючись із проведеним перерахунком 01.04.2024, зазначає, що розмір пенсії із вказаної дати знову обмежується, а тому рішення суду №300/3373/23 не виконано в повному обсязі.
Відповідачем у поданому звіті зазначено, що судовим рішення не було зобов'язано проводити перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру з урахуванням даної постанови КМУ.
З огляду на викладене суд зазначає, що позивачу 01.04.2024 проведено перерахунок пенсії з 12.04.2023 без обмеження максимального розміру в сумі 33 833,74 грн., хоча з урахуванням проведеної 01.03.2024 індексації фактично нараховано сума пенсії склала 35 923,18 грн., тобто розмір було обмежено вже приписами постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024.
Судом також встановлено, що надалі пенсійним органом на виконання судових рішень, зокрема у справах №300/2884/24 та №300/7851/24 були проведені перерахунки пенсії з 01.03.2024 без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 та з 01.03.2024 з урахуванням проведених індексацій за 2022-2024 роки, відповідно.
Таким чином, внаслідок проведених перерахунків на виконання судових рішень з 01.03.2024 до 01.01.2025 (прийняття постанови КМУ №1) пенсія позивача не обмежувалася максимальним розміром.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність прийняття поданого звіту від 24.04.2025 про виконання судового рішення від 26.09.2023 у справі №300/3373/23.
Частиною 1 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Системний аналіз викладених вище правових норм дозволяє стверджувати, що подання суду звіту про виконання судового рішення та доказів, які підтверджують виконання судового рішення, є підставою для прийняття відповідного звіту.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку щодо наявності достатніх правових підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 у справі №300/3373/23.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-243, 248, 250, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 у справі №300/3373/23.
Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя /підпис/ Бобров Ю.О.