Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 квітня 2025 року Справа№640/14478/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б.,
за участю секретаря Терентьєвої А.С.,
представника позивача Панасюк В.В.,
представника відповідача Москаленко О.О.,
представник третьої особи не з'явився,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) до Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 39)» (місцезнаходження: 24324, Вінницька область, м. Ладижин, с. Губник, вул. Гранітна, 15) про надання дозволу на погашення боргу,
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебуває адміністративний позов Головного управління ДПС у Вінницькій області до Міністерства юстиції України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 39)», у якому позивач просить суд:
- постановити судове рішення яким надати дозвіл Головному управлінню ДПС у Вінницькій області на погашення податкового боргу ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 39)» Міністерства Юстиції України (код ЄДРПОУ 08679586, вул. Гранітна, 15, с. Губник, м. Ладижин, Вінницька область, 24324) у розмірі 1 982 135,04 грн. за рахунок майна Міністерства Юстиції України (код ЄДРПОУ 00015622, вул. Архітектора Городецького, 13, м. Київ, 01001).
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що на податковому обліку у ГУ ДПС у Вінницькій області знаходиться ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№ 39)» Міністерства юстиції України код ЄДРПОУ 08679586, зареєстровано як суб'єкт господарювання 13.02.2006 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Засновником ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» являється Міністерство юстиції України код ЄДРПОУ 00015622 із розміром внеску до статутного фонду 1628000,00 грн.
За ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» рахується податковий борг у розмірі 1 982 135,04 грн., який складається з: податку на додану вартість - 1 393 246,42 грн. (основний платіж), штрафна санкція - 146 269,03 грн. та пеня - 442 619,59 грн.
Заборгованість з податку на додану вартість підтверджується рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 16.09.2020 року; рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року; рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від11.08.2020 року; податковими деклараціями з податку на додану вартість від 20.03.2020 року, від 17.04.2020 року, від 19.0.2020 року; ППР № 0025925104 від 11.06.2020 року; податковими деклараціями з податку на додану вартість від 22.06.2020 року, від 20.07.2020 року; ППР №0035385104 від 28.07.2020 року; податковими деклараціями з податку на додану вартість від 20.08.2020 року, від 21.09.2020 року; ППР № 0011850412 від 21.09.2020 року, № 00364903412 від 16.10.2020 року; податковими деклараціями з податку на додану вартість від 20.10.2020 року, від 23.11.2020 року; ППР № 002476/0412 від 03.12.2020 року, № 002482/0412 від 03.12.2020 року; податковими деклараціями з податку на додану вартість від 16.12.2020 року; ППР № 003703/0412 від 17.12.2020 року, податковими деклараціями з податку на додану вартість від 16.01.2021 року, від 22.02.2021 року, від 18.03.2021 року, від 19.04.2021 року, від 19.05.2021 року, від 17.06.2021 року; ППР №10036/18-06 від 08.11.2021 року.
В червні 2017 року ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» звернулося до Вінницького окружного адміністративного суду із заявою про розстрочення виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 27.11.2012 року. Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 19.06.2017 року, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 21.09.2017 року, заяву відповідача задоволено та розстрочено виконання постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 27.11.2012 року на 24 місяці починаючи з 19.06.2017 року, в рівних частинах, а саме по 4047,95 грн. щомісячно без нарахування відсотків та пені.
В липні 2017 року ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» звернулося до Вінницького окружного адміністративного суду із заявою про розстрочення виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2010 року про стягнення податкового боргу в розмірі 429440 грн. строком на 8 років. 06.07.2017 року ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06.09.2017 року, заяву задоволено частково, розстрочено виконання постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 17 червня 2018 року у справі №2-а-2162/10/0270 строком на 36 місяців рівними частинами щомісячно до 30 числа кожного місяця.
З метою виконання вищевказаного судового рішення, податковим керуючим здійснювалось направлення інкасових доручень до банківських установ, які обслуговують ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)», однак податковий борг залишився не погашеним.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року по справі №120/3447/19 задоволено позов ГУ ДПС у Вінницькій області про стягнення з рахунків у банках боргу ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» у розмірі 978 013,41 грн.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 16.09.2020 року по справі №120/2279/20 задоволено позов ГУ ДПС у Вінницькій області про стягнення з рахунків у банках боргу ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» у розмірі 239 503,27 грн.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року по справі №120/2278/20-а задоволено позов ГУ ДПС у Вінницькій області про накладення арешту на кошти та інші цінності ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)», що знаходяться у банках, у зв'язку з відсутністю майна ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)», яке підлягало б реалізації.
Згідно відомостей з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 27.05.2021 року прийнято рішення засновників про припинення юридичної особи ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» шляхом ліквідації.
01.01.2022 року ГУ ДПС у Вінницькій області на адресу ліквідаційної комісії ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» направлено претензію із кредиторськими вимогами на загальну суму 2 004 674,08 грн.
Також зазначено, що погашення грошових зобов'язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством регламентовано ст. 97 ПК України. Відповідно до п.97.2 ст. 97 ПК України у разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України. Відповідно до п. 97.3 ст. 97 ПК України у разі якщо внаслідок ліквідації платника податків частина його грошових зобов'язань чи податкового боргу залишається непогашеною у зв'язку з недостатністю майна, така частина погашається за рахунок майна засновника.
Окрім того позивач зазначає, що недостатність майна ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» підтверджується: листом №233/02/-32-07-02 від 14.01.2022 року Територіального сервісного центру МВС, в якому зазначено, що транспортні засоби ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» код ЄДРПОУ 08679586 зареєстровані, але їх недостатньо для погашення податкового боргу; листом №02-10/273 від 17.01.2022 року ГУ Держспоживслужби у Вінницькій області, в якому зазначено, що у реєстрі машин ГУ Держспоживслужби у Вінницькій області транспорті засоби ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» код ЄДРПОУ 08679586 не зареєстровані; інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 18.08.2020 року, відповідно до якого відсутнє нерухоме майно ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України» код ЄДРПОУ 08679586.
На підставі викладеного просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував, зазначив, що ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 Статуту, затвердженого наказом Мін'юсту від 17.08.2020 №2790/5 засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства юстиції України, що здійснює управління ним безпосередньо або через міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань та входить до складу Державної кримінально- виконавчої служби України.
Підприємство є самостійним господарюючим суб'єктом та відповідно до Розділу 3 Статуту ДП «Підприємство ДКВС України (№39)», має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, а також може мати знаки для товарів і послуг, що реєструються в порядку встановленому законом.
Підприємство утворено з метою залучення засуджених, які відбувають покарання в установах виконання покарання Державної кримінально-виконавчої служби України до суспільно-корисної праці, забезпечення їх професійно-технічного навчання та отримання прибутку від господарської діяльності.
Згідно положень п. 36, 3.7 Статуту ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного йому майна згідно із законодавством. Положеннями п.4.13 та п. 4.16 Статуту підприємства визначено, що майно ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» перебуває у державній власності і використовується на правах оперативного управління виключно для забезпечення виконання ним завдань та не може бути об'єктом застави або стягнення. Зазначене кореспондується з нормами закріпленими в Законі України «Про заставу» (стаття 4) та Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу» (стаття 26).
Зазначає, що, ані положення Статуту ДП «Підприємство ДКВС України (№39)», ані норми чинного законодавства не передбачають відповідальність органу управління за зобов'язаннями підприємства, та передбачають, що підприємство самостійно несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного йому майна.
Наказом Міністерства юстиції України від 26.05.2021 № 1853/5 «Про припинення ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» шляхом ліквідації», враховуючи пропозиції Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, надані згідно з листом від 30.04.2021 № 13/1-8717/Гр, прийнято рішення щодо припинення Підприємства шляхом ліквідації та призначено комісію з припинення ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» шляхом ліквідації, вказана інформація міститься у відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Таким чином, органом управління ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» - Мін'юстом, зважаючи на складний фінансово - економічний стан підприємства та відсутність коштів на погашення податкової заборгованості, ще у 2021 році було реалізовано приписи статті 96.2.3 Податкового кодексу України (ліквідація такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії).
Ліквідаційною комісією кредиторська заборгованість зі сплати податків та зборів включена у 3 чергу погашення заборгованості, відповідно до норм статті 112 ЦК України. На лист ГУ ДПС у Вінницькій області від 13.01.2025 № 450/5/02-32-13-02-14 щодо надання інформації про хід процедури ліквідації ДП «Підприємство ДКВС (№39)» та надання перспектив погашення податкового боргу ДП «Підприємство ДКВС (№39)» Мін'юстом було надано відповідь від 07.02.2025 № 18712/8063-11-25/36 із зазначенням інформації, що Підприємство перебуває у стані припинення, процедура припинення шляхом ліквідації триває. Податковому органу було роз'яснено, що з урахуванням вимог статей 105, 111, 112 ЦК України з метою отримання більш детальної інформації щодо стану припинення Підприємства шляхом ліквідації та погашення заборгованості перед бюджетом потрібно звернутись до комісії з припинення Підприємства.
Для державних підприємств необхідно застосовувати пункт 96.2 статті 96 ПК України, яким визначено, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про: 96.2.1. надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків; 96.2.2. досудову санацію такого платника податків за рахунок коштів державного бюджету; 96.2.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; 96.2.4. виключення платника податків із переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство, у порядку, встановленому законодавством України. 96.3. Відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
Окрім того зазначає, що Міністерством юстиції виконано вимоги підпункту 96.2.3. пункту 96.2. статті 96 ПК України в частині прийняття рішення про припинення Підприємства шляхом ліквідації та, враховуючи вимоги частини третьої статті 105 ЦК України, призначена комісія з припинення Підприємства шляхом ліквідації.
Рішеннями судів розстрочувались i відстрочувались виконання зобов'язань по сплаті боргу, Підприємством поступово сплачувались попередні суми фінансових зобов'язань (справа № 2-a-0270/779/12 - 235 110,18 грн. - погашено, справа № 2-a-0270/5293/12 - 97 150,98 грн - погашено, справа №2-a-2195/10/0270 - 397 453,00 - погашено, справа № 2-a- 2162/10/0270 -429 440,00 грн. - залишок боргу 52 223,00 грн.).
З огляду на вищевикладене відповідач вважає, що позовні вимоги податкового органу щодо надання дозволу на погашення податкового боргу окремої юридичної особи за рахунок майна органу управління - Мін'юсту, є протиправними та безпідставними.
Позивачем до суду надана відповідь на відзив, у якій останній ще раз навів доводи, що були ним наведені у позові, позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.09.2022 року залишено без руху позовну заяву Головного управління ДПС у Вінницькій області до Міністерства юстиції України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» про надання дозволу на погашення боргу. Надано позивачу п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 22 329 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.10.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до Міністерства юстиції України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» про надання дозволу на погашення боргу. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.10.2022 року у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Вінницькій області про розгляд справи № 640/14478/22 за правилами загального позовного провадження, відмовлено.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.11.2022 року вирішено вийти із спрощеного провадження. Призначено справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні на 20 грудня 2022 року о 13:30 в Окружному адміністративному суді міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.12.2022 року підготовче засідання в адміністративній справі №640/14478/22 за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до Міністерства юстиції України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)», про надання дозволу на погашення боргу призначене на 20 грудня 2022 року о 13 год. 30 хв., вирішено провести за участю позивача у режимі відеоконференції.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 15.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 15.01.2025 №01-19474/25 до Донецького окружного адміністративного суду передано 4132 судові справи, у тому числі адміністративну справу №640/14478/22.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.02.2024 року зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Христофорову А.Б.
Ухвалою суду від 20 лютого 2025 року прийнято до свого провадження адміністративну справу №640/14478/22 за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) до Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» (місцезнаходження: 24324, Вінницька область, м. Ладижин, с. Губник, вул. Гранітна, 15) про надання дозволу на погашення боргу. Повідомлено учасників справи, що проведення підготовчого засідання у справі відбудеться 12 березня 2025 року об 10 год. 00 хв. у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.
Ухвалою суду від 25 лютого 2025 року задоволено клопотання представника Головного управління ДПС у Вінницькій області про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції по адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до Міністерства юстиції України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» про надання дозволу на погашення боргу. Повідомлено учасників справи, що проведення підготовчого засідання у справі відбудеться 12 березня 2025 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, за адресою: 84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, буд. 1. Забезпечено участь представника Головного управління ДПС у Вінницькій області у підготовчому засіданні, яке відбудеться 12 березня 2025 року об 10 год. 00 хв. по адміністративній справі № 640/14478/22 в режимі відеоконференції із застосуванням сервісу «EASYCON».
Ухвалою суду від 07.03.2025 року задоволено клопотання представника Міністерства юстиції України про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції по адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до Міністерства юстиції України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» про надання дозволу на погашення боргу. Повідомлено учасників справи, що проведення підготовчого засідання у справі відбудеться 12 березня 2025 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, за адресою: 84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, буд. 1. Забезпечено участь представника Міністерства юстиції України у підготовчому засіданні, яке відбудеться 12 березня 2025 року об 10 год. 00 хв. по адміністративній справі № 640/14478/22 в режимі відеоконференції із застосуванням сервісу «EASYCON».
В судовому засіданні 12 березня 2025 року була оголошена перерва до 10 год. 00 хв. 02 квітня 2025 року.
Ухвалою суду від 18 березня 2025 року задоволено клопотання представника Головного управління ДПС у Вінницькій області про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції по адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до Міністерства юстиції України, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» про надання дозволу на погашення боргу. Повідомлено учасників справи, що проведення підготовчого засідання у справі відбудеться 02 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, за адресою: 84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, буд. 1. Забезпечено участь представника Головного управління ДПС у Вінницькій області у підготовчому засіданні, яке відбудеться 02 квітня 2025 року об 10 год. 00 хв. по адміністративній справі № 640/14478/22 в режимі відеоконференції із застосуванням сервісу «EASYCON».
Ухвалою суду від 27.03.2025 року задоволено клопотання представника відповідача Міністерства юстиції України про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції по адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) до Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» (місцезнаходження: 24324, Вінницька область, м. Ладижин, с. Губник, вул. Гранітна, 15) про надання дозволу на погашення боргу. Повідомлено учасників справи, що проведення підготовчого засідання у справі відбудеться 02 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, за адресою: 84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, буд. 1. Забезпечено участь представника Міністерства юстиції України у підготовчому засіданні, яке відбудеться 02 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв. по адміністративній справі № 640/14478/22 в режимі відео конференції поза межами суду з використанням власних технічних засобів за допомогою системи EASYCON COURT (https://vkz.court.gov.ua).
Ухвалою суду від 31.03.2025 року задоволено клопотання представника третьої особи про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції по адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) до Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» (місцезнаходження: 24324, Вінницька область, м. Ладижин, с. Губник, вул. Гранітна, 15) про надання дозволу на погашення боргу. Повідомлено учасників справи, що проведення підготовчого засідання у справі відбудеться 02 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, за адресою: 84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, буд. 1. Забезпечено участь представника третьої особи Яроцького Богдана Володимировича електронна адреса: vn11@sizo.court.gov.ua (Ладижинська виправна колонія (№39) у Вінницькій області (кімната №1) system 1 у підготовчому засіданні, яке відбудеться 02 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв. по адміністративній справі № 640/14478/22 в режимі відео конференції поза межами суду з використанням власних технічних засобів за допомогою системи EASYCON COURT (https://vkz.court.gov.ua).
Ухвалою суду від 02.04.2025 року закрито підготовче провадження у справі за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) до Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» (місцезнаходження: 24324, Вінницька область, м. Ладижин, с. Губник, вул. Гранітна, 15) про надання дозволу на погашення боргу. Проведення судового засідання для розгляду справи по суті призначено на 30 квітня 2025 року на 10 год. 00 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.
Ухвалою суду від 03 квітня 2025 року задоволено клопотання представника Головного управління ДПС у Вінницькій області про участь у підготовчому засіданні в режимі відеоконференції по адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) до Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» (місцезнаходження: 24324, Вінницька область, м. Ладижин, с. Губник, вул. Гранітна, 15) про надання дозволу на погашення боргу. Забезпечено участь представника Головного управління ДПС у Вінницькій області у судовому засіданні, яке відбудеться 30 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв. в приміщенні Вінницького окружного адміністративного суду (21001, вул. Брацлавська, 14, м. Вінниця, судовий зал №5) в режимі відео конференції. Доручено Вінницькому окружному адміністративному суду (21001, вул. Брацлавська, 14, м. Вінниця) забезпечити проведення судового засідання, призначеного на 30 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв. в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 23 квітня 2025 року задоволено клопотання представника відповідача Міністерства юстиції України про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції по адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) до Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» (місцезнаходження: 24324, Вінницька область, м. Ладижин, с. Губник, вул. Гранітна, 15) про надання дозволу на погашення боргу. Повідомлено учасників справи, що проведення судового засідання у справі відбудеться 30 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, за адресою: 84112, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, буд. 1. Забезпечено участь представника Міністерства юстиції України у судовому засіданні, яке відбудеться 30 квітня 2025 року о 10 год. 00 хв. по адміністративній справі № 640/14478/22 в режимі відео конференції поза межами суду з використанням власних технічних засобів за допомогою системи EASYCON COURT (https://vkz.court.gov.ua).
Представник позивача у судовому засіданні наполягала на задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на обставини, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні, посилаючись на обставини, аналогічні викладеним у відзиві.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, був повідомлений про дату та час розгляду справи по суті належним чином.
У судовому засіданні 30 квітня 2025 року було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Будь-яких заяв щодо продовження процесуальних строків з підстав, встановлених Законом № 731-IX, або заяв про поновлення процесуальних строків, встановлених нормами КАС України, у зв'язку із їх пропуском з поважних причин або заяв про продовження процесуальних строків, встановлених судом, з причин неможливості вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк, від учасників справи до суду не надходило.
Заслухавши представників сторін, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» код ЄДРПОУ 08679586 зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС у Вінницькій області, належить до сфери управління Міністерства юстиції України та входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України.
За ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» рахується податковий борг у розмірі 1 982 135,04 грн., який складається з: податку на додану вартість - 1 393 246,42 грн. (основний платіж), штрафна санкція - 146 269,03 грн. та пеня - 442 619,59 грн.
Заборгованість з податку на додану вартість підтверджується рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 16.09.2020 року у справі №120/2279/20 про стягнення з рахунків у банках боргу ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» у розмірі 239 503,27 грн., рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року у справі №120/3447/19 про стягнення з рахунків у банках боргу ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» у розмірі 978 013,41 грн. та рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.08.2020 року у справі №120/2278/20-а про накладення арешту на кошти та інші цінності ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)», що знаходяться у банках, у зв'язку з відсутністю майна ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)», яке підлягало б реалізації.
Таким чином, стягнення податкового боргу з третьої особи здійснювалось у судовому порядку.
З метою виконання вищевказаного судового рішення, податковим керуючим здійснювалось направлення інкасових доручень до банківських установ, які обслуговують ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)», однак податковий борг залишився не погашеним.
ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 Статуту, затвердженого наказом Мін'юсту від 17.08.2020 №2790/5 засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства юстиції України, що здійснює управління ним безпосередньо або через міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань та входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України.
Підприємство є самостійним господарюючим суб'єктом та відповідно до Розділу 3 Статуту ДП «Підприємство ДКВС України (№ 39)», має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, а також може мати знаки для товарів і послуг, що реєструються в порядку встановленому законом.
Підприємство утворено з метою залучення засуджених, які відбувають покарання в установах виконання покарання Державної кримінально-виконавчої служби України до суспільно-корисної праці, забезпечення їх професійно-технічного навчання та отримання прибутку від господарської діяльності.
Згідно положень п. 36, 3.7 Статуту ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного йому майна згідно із законодавством.
Положеннями п.4.13 та п. 4.16 Статуту підприємства визначено, що майно ДП «Підприємство ДКВС України (№ 39)» перебуває у державній власності і використовується на правах оперативного управління виключно для забезпечення виконання ним завдань та не може бути об'єктом застави або стягнення.
Згідно з абзацом другим підпункту 8.1 пункту 8 Статуту ДП «Підприємство ДКВС України (№ 39)» уповноважений орган управління (Міністерство юстиції) приймає рішення про утворення, реорганізацію і ліквідацію Підприємства.
Наказом Міністерства юстиції України від 26.05.2021 № 1853/5 «Про припинення ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» шляхом ліквідації», враховуючи пропозиції Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, надані згідно з листом від 30.04.2021 № 13/1-8717/Гр, прийнято рішення щодо припинення Підприємства шляхом ліквідації та призначено комісію з припинення ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» шляхом ліквідації.
Згідно відомостей з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 27.05.2021 року прийнято рішення засновників про припинення юридичної особи ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» ЄДРПОУ 08679586 шляхом ліквідації.
17.11.2021 року ГУ ДПС у Вінницькій області на адресу ліквідаційної комісії ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» направлено претензію із кредиторськими вимогами на загальну суму 2 003 654,08 грн.
01.01.2022 року ГУ ДПС у Вінницькій області на адресу ліквідаційної комісії ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» направлено претензію із кредиторськими вимогами на загальну суму 2 004 674,08 грн.
02.02.2022 року ГУ ДПС у Вінницькій області направило лист до Міністерства юстиції України щодо виділення майна в податкову заставу, в якому зазначено, що станом на 01.02.2022 року сума податкового боргу по ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» код ЄДРПОУ 08679586 становить 2 004 674,08 грн. та на виконання вимог п.4 розділу 2 «Порядку застосування податкової застави контролюючими органами» необхідно визначити перелік ліквідних активів та надати до ГУ ДПС у Вінницькій області протягом п'яти робочих днів з дати отримання даного листа.
Листом від 17.02.2022 року Міністерство юстиції України повідомило ГУ ДПС у Вінницькій області про те, що відповідно до чинного законодавства, вимоги ГУ ДПС у Вінницькій області до Міністерства юстиції України щодо виділення майна у податкову заставу безпідставні.
02.02.2022 року ГУ ДПС у Вінницькій області на адресу Міністерства юстиції України направлено претензію із кредиторськими вимогами на загальну суму 2 004 674,08 грн.
Листом від 14.06.2022 року Міністерство юстиції України повідомило ГУ ДПС у Вінницькій області про те, що відповідно до листа Центрально-Західного МРУ від 18.02.2022 року за 2021 рік ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» сплачено податків, зборів та внесків на загальну суму 401,3 тис. грн., у тому числі: ЄСВ - 144,5 тис. грн., податок на доходи фізичних осіб - 105,5 тис. грн., військовий збір - 8,2 тис. грн., податок на додану вартість - 108,2 тис. грн., рентна плата за спеціальне використання води - 18,2 тис. грн., екологічний податок - 11,7 тис. грн. та заборгованість по ПДВ, яка розстрочена згідно з рішенням суду по справ №2а-2162/10/0270 - 5,0 тис. грн. Також зазначено, що у складі заборгованості Підприємства перед бюджетом складає заборгованість по податку на додану вартість у сумі 1978,2 тис. грн., яка виникла до 2012 року та у відповідності до вимог статей 101 та 102 ПК України має ознаки безнадійного податкового боргу. Наказом Міністерства юстиції України від 26.05.2021 № 1853/5 «Про припинення ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» шляхом ліквідації», враховуючи пропозиції Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, надані згідно з листом від 30.04.2021 № 13/1-8717/Гр, прийнято рішення щодо припинення Підприємства шляхом ліквідації та призначено комісію з припинення ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» шляхом ліквідації.
Недостатність майна ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» підтверджується: листом №233/02/-32-07-02 від 14.01.2022 року Територіального сервісного центру МВС, в якому зазначено, що транспортні засоби ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» код ЄДРПОУ 08679586 зареєстровані, але їх недостатньо для погашення податкового боргу; листом №02-10/273 від 17.01.2022 року ГУ Держспоживслужби у Вінницькій області, в якому зазначено, що у реєстрі машин ГУ Держспоживслужби у Вінницькій області транспорті засоби ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» код ЄДРПОУ 08679586 не зареєстровані; інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 18.08.2020 року, відповідно до якого відсутнє нерухоме майно ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України» код ЄДРПОУ 08679586.
13.01.2025 року ГУ ДПС у Вінницькій області направило до Міністерства юстиції України лист, в якому зазначено, що станом на 09.01.2025 року за ДП «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№ 39)» обліковується податковий борг в сумі 2 024 659,26 грн., в тому числі податок на додану вартість - 1 995 731,41 грн., інші збори за забруднення навколишнього природнього середовища до фонду охорони навколишнього середовища (код платежу 19050200) - 22 539,04 грн., надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти (код платежу 19010200) - 11 грн., рентна плата за спеціальне використання води (код платежу 13020100) - 6 377,81 грн. Відповідно до реєстраційно-облікових даних засновником ДП «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№ 39)» є Міністерство юстиції України ЄДРПОУ 00015622. З 27.05.2021 року ДП «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№ 39)» перебуває в стані припинення за рішеннями засновників (учасників) або уповноваженого органу. Наразі, процедура припинення платника податків триває, проте, дії щодо погашення зазначеної суми боргу не здійснюються. Таким чином, ГУ ДПС у Вінницькій області просить в десятиденний термін письмово повідомити про хід процедури ліквідації ДП «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№ 39)», строки її завершення та перспективи погашення заборгованості по платежах до бюджету.
Листом від 07.02.2025 року Міністерство юстиції України повідомило ГУ ДПС у Вінницькій області про те, що Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 26.05.2021 року № 1853/5 «Про припинення державного підприємства «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№ 39)» шляхом ліквідації» (далі - наказ № 1853/5), враховуючи пропозиції Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, надані згідно з листом від 30.04.2021 року № 13/1-8717/Гр, Мін'юстом прийнято рішення щодо припинення Підприємства шляхом ліквідації та призначено комісію з припинення Підприємства шляхом ліквідації. Згідно з наказом Міністерства юстиції України від 17.06.2022 року № 1247/7 «Про затвердження проміжного ліквідаційного балансу державного підприємства «Підприємство Державної кримінально- виконавчої служби України (№ 39)» затверджено проміжний ліквідаційний баланс Підприємства станом на 01.06.2022 року. На даний час Підприємство перебуває у стані припинення та процедура припинення Підприємства шляхом ліквідації триває. З урахуванням вимог статей 105, 111, 112 ЦК України з метою отримання більш детальної інформації щодо стану припинення Підприємства шляхом ліквідації та погашення заборгованості Підприємства перед бюджетом запропоновано звернутися до комісії з припинення Підприємства.
Позивач, з метою стягнення наявної у ДП «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України (№ 39)» заборгованості, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі ПК України).
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Продаж майна платника податків здійснюється на публічних торгах та/або через торгівельні організації.
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Системний аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку про те, що положеннями ПК України встановлено загальний порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетом та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган у певній послідовності для примусового стягнення податкового боргу.
Поряд з цим, особливості погашення податкового боргу державних підприємств, визначені в ст. 96 ПК України.
Так, нормами п. 96.2 ст. 96 ПК України передбачено, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
96.2.1. надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків;
96.2.2. досудову санацію такого платника податків за рахунок коштів державного бюджету;
96.2.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
96.2.4. виключення платника податків із переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство, у порядку, встановленому законодавством України.
96.3. Відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
Судом встановлено, що ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 Статуту, затвердженого наказом Мін'юсту від 17.08.2020 №2790/5 засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства юстиції України, що здійснює управління ним безпосередньо або через міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань та входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України.
Підприємство є самостійним господарюючим суб'єктом та відповідно до Розділу 3 Статуту ДП «Підприємство ДКВС України (№ 39)», має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, а також може мати знаки для товарів і послуг, що реєструються в порядку встановленому законом.
Підприємство утворено з метою залучення засуджених, які відбувають покарання в установах виконання покарання Державної кримінально-виконавчої служби України до суспільно-корисної праці, забезпечення їх професійно-технічного навчання та отримання прибутку від господарської діяльності.
Згідно положень п. 36, 3.7 Статуту ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного йому майна згідно із законодавством.
Положеннями п.4.13 та п. 4.16 Статуту підприємства визначено, що майно ДП «Підприємство ДКВС України (№ 39)» перебуває у державній власності і використовується на правах оперативного управління виключно для забезпечення виконання ним завдань та не може бути об'єктом застави або стягнення.
Згідно з абзацом другим підпункту 8.1 пункту 8 Статуту ДП «Підприємство ДКВС України (№ 39)» уповноважений орган управління (Міністерство юстиції) приймає рішення про утворення, реорганізацію і ліквідацію Підприємства.
Наказом Міністерства юстиції України від 26.05.2021 № 1853/5 «Про припинення ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» шляхом ліквідації», враховуючи пропозиції Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, надані згідно з листом від 30.04.2021 № 13/1-8717/Гр, прийнято рішення щодо припинення Підприємства шляхом ліквідації та призначено комісію з припинення ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» шляхом ліквідації.
Тобто, органом управління ДП «Підприємство ДКВС України (№39)», зважаючи на складний фінансово-економічний стан підприємства та відсутність коштів на погашення податкової заборгованості, ше у 2021 році була реалізована норма статті 96.2.3. Податкового кодексу України (ліквідація такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії).
При цьому, ст. 97 ПК України регламентовано порядок погашення грошових зобов'язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством.
Згідно п. 97.1 ст.97 ПК України під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрація у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Відповідно до п.97.2 ст.97 ПК України у разі якщо власник або уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію платника податків, не пов'язану з банкрутством, майно зазначеного платника податків використовується у черговості, визначеній відповідно до законів України.
Положеннями п. 97.3 ст.97 ПК України передбачено, що у разі якщо внаслідок ліквідації платника податків частина його грошових зобов'язань чи податкового боргу залишається непогашеною у зв'язку з недостатністю майна, така частина погашається за рахунок майна засновників або учасників такого підприємства, якщо вони несуть повну або додаткову відповідальність за зобов'язаннями платника податків згідно із законом, у межах повної або додаткової відповідальності, а в разі ліквідації філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу юридичної особи - за рахунок юридичної особи незалежно від того, чи є вона платником податку, стосовно якого виникло грошове зобов'язання або виник податковий борг такої філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу.
Загальні підстави, порядок ліквідації юридичної особи та порядок задоволення вимог кредиторів визначений нормами Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Згідно п.1 ч.1 ст.110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників, суб'єкта управління державної або комунальної власності або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Ст. 111 ЦК України визначено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується ліквідаційною комісією (ліквідатором) юридичної особи.
Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.
Відповідно до ч.1 ст.112 ЦК України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості:
1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом;
2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності;
3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів);
4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.
Частиною третьою статті 105 ЦК України визначено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до ПК України призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи (частина п'ята статті 105 ЦК України).
Згідно із ч.4,5 ст.112 ЦК України вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
Частиною першою статті 619 Цивільного кодексу України визначено, що договором або законом може бути передбачена поряд із відповідальністю боржника додаткова (субсидіарна) відповідальність іншої особи.
Згідно з частиною першою статті 13 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» підприємства установ виконання покарань є державними підприємствами, які здійснюють господарську діяльність та професійно-технічне навчання засуджених.
Відповідно до вимог статей 73 та 74 ГК України, державні підприємства Державної кримінально-виконавчої служби України є державними унітарними підприємствами та діють як державні комерційні підприємства.
Вимоги статей 74 - 75 ГК України визначають правовий статус державного комерційного підприємства, яке за змістом цих норм відповідає за своїми зобов'язаннями самостійно.
Відповідно до частини першої статті 74 ЦК України державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту або модельного статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 96 ЦК України учасник (засновник) юридичної особи не відповідає за зобов'язаннями юридичної особи, а юридична особа не відповідає за зобов'язаннями її учасника (засновника), крім випадків, встановлених установчими документами та законом.
Держава та орган, до сфери управління якого входить державне комерційне підприємство, не несуть відповідальності за його зобов'язаннями, крім випадків, передбачених Господарським кодексом України та іншими законами (частина п'ята статті 74 Господарського кодексу України). Тобто держава, в особі органу, до сфери управління якого входить підприємство, не несе повну субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями державного комерційного підприємства.
Відповідно до частини першої статті 174 ЦК України держава відповідає за своїми зобов'язаннями своїм майном, крім майна, на яке відповідно до закону не може бути звернено стягнення.
Держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади не відповідають за зобов'язаннями створених ними юридичних осіб, крім випадків, встановлених законом (частина перша статті 176 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.1 ст.76 Господарського кодексу України казенні підприємства створюються у галузях народного господарства, в яких: законом дозволено здійснення господарської діяльності лише державним підприємствам; основним (понад п'ятдесят відсотків) споживачем продукції (робіт, послуг) виступає держава; за умовами господарювання неможлива вільна конкуренція товаровиробників чи споживачів; переважаючим (понад п'ятдесят відсотків) є виробництво суспільно необхідної продукції (робіт, послуг), яке за своїми умовами і характером потреб, що ним задовольняються, як правило, не може бути рентабельним; приватизацію майнових комплексів державних підприємств заборонено законом; здійснюється медичне обслуговування населення.
Відповідно до ч.2 ст. 76 Господарського кодексу України казенне підприємство створюється за рішенням Кабінету Міністрів України. У рішенні про створення казенного підприємства визначаються обсяг і характер основної діяльності підприємства, а також орган, до сфери управління якого входить підприємство, що створюється. Реорганізація і ліквідація казенного підприємства проводяться відповідно до вимог цього Кодексу за рішенням органу, до компетенції якого належить створення даного підприємства.
Відповідно до ч.3 ст. 76 Господарського кодексу України майно казенного підприємства закріплюється за ним на праві оперативного управління.
Відповідно до ч.4 ст. 76 Господарського кодексу України Казенне підприємство є юридичною особою, має відповідні рахунки в установах державного банку, печатку із своїм найменуванням.
Відповідно до ч.5 ст. 76 Господарського кодексу України орган, до сфери управління якого входить казенне підприємство, затверджує статут підприємства, призначає його керівника, дає дозвіл на здійснення казенним підприємством господарської діяльності, визначає види продукції (робіт, послуг), на виробництво та реалізацію якої поширюється зазначений дозвіл.
Відповідно до ч.6 ст. 76 Господарського кодексу України найменування казенного підприємства повинно містити слова "казенне підприємство".
Казенне підприємство відповідає за своїми зобов'язаннями лише коштами, що перебувають у його розпорядженні. У разі недостатності зазначених коштів держава, в особі органу, до сфери управління якого входить підприємство, несе повну субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями казенного підприємства (частина сьома статті 77 ГК України).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що засновник ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» - Міністерство юстиції України не несе повну або додаткову відповідальність за зобов'язаннями Підприємства, оскільки відповідно до положень п. 36, 3.7 Статуту ДП «Підприємство ДКВС України (№39)», Підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного йому майна згідно із законодавством, а також Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№39)» не має ознак казенного підприємства відповідно до вимог ч.6 ст. 76 Господарського кодексу України.
Таким чином, суд зазначає, що надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна засновника, призведе до порушень вимог Податкового кодексу України.
Враховуючи наведене в сукупності, суд дійшов висновку, що позивач не довів належними доказами наявність підстав для надання дозволу на погашення податкового боргу ДП «Підприємство ДКВС України (№39)» у розмірі 1 982 135,04 грн. за рахунок майна засновника - Міністерства юстиції України, в зв'язку із чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 129 Конституції України, однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Керуючись, ст.ст. 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд,
У задоволенні позовних вимог Головного управління ДПС у Вінницькій області (місцезнаходження: 21028, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) до Міністерства юстиції України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Державне підприємство «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України» (місцезнаходження: 24324, Вінницька область, м. Ладижин, с. Губник, вул. Гранітна, 15) про надання дозволу на погашення боргу - відмовити.
Вступна та резолютивна частини рішення прийняті та проголошені у судовому засіданні 30 квітня 2025 року.
Повний текст судового рішення складений та підписаний 09 травня 2025 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров