Вирок від 08.05.2025 по справі 761/22445/23

Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Справа № 761/22445/23

Провадження № 1-кп/650/96/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2025 року селище Велика Олександрівка

Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

за участі прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селища Велика Олександрівка Херсонської області, в порядку спеціального судового провадження (in absentia), обвинувальний акт у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № № 22023000000000327 від 06.04.2023 року відносно:

ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Миколаїв, Миколаївської обл., зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на даний час перебуває на тимчасово окупованій території,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Верховною Радою УРСР 24.08.1991 схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - Україна. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Статтею 5 Конституції України передбачено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Ніхто не може узурпувати державну владу.

Згідно зі статтею 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

У частині 1 статті 65 Конституції України встановлено, що захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України.

Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Частинами 1 та 3 статті 118 Конституції України визначено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.

Президент Російської Федерації, реалізуючи злочинний план, з метою створення видимості законності дій щодо нападу на Україну 22.02.2022 направив до Ради Федерації Російської Федерації звернення про використання збройних сил Російської Федерації (далі - ЗС РФ) за межами Російської Федерації, яке було задоволено.

24 лютого 2022 року о 5 годині Президент Російської Федерації оголосив про своє рішення розпочати військову операцію в Україні.

Того самого дня, 24.02.2022, військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та фактично застосовуючи її, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській та інших областях, де здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та окупували частину вказаної території, у тому числі частину Херсонської області.

У зв'язку з цим на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався.

Указом Президента України від 01.05.2023 № 254/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3057-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 год 30 хв 20.05.2023 на 90 діб.

В порушення вимог Конституції України на території тимчасово окупованої частини Херсонської області окупаційною адміністрацією держави-агресора утворена система незаконних виконавчих органів до складу яких входить «Міністерство паливно-енергетичного комплексу Херсонської області».

У не встановлені досудовим розслідуванням час та місці, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, але не раніше 22 грудня 2022 року, у громадянина України ОСОБА_5 виник умисел на вчинення колабораційної діяльності шляхом зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в окупаційній адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій Російською Федерацією території Херсонської області.

З цією метою у не встановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 22 грудня 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, у порушення вимог ст. 68 Конституції України громадянин України ОСОБА_5 дав згоду представникам держави-агресора та її збройних формувань та добровільно зайняв посаду «виконувача обов'язків міністра паливно-енергетичного комплексу Херсонської області» в окупаційній адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Перебуваючи на вказаній посаді, громадянин України ОСОБА_5 з грудня 2022 здійснює загальну організацію роботи та управління незаконним органом влади та його структурними підрозділами, призначення та звільнення з посад в установах та підприємствах, що входять до сфери діяльності міністерства, організовує та контролює розробку та видання незаконних нормативно-правових актів, обов'язкових для виконання на тимчасово окупованій території Херсонської області, входить до складу «правительства херсонской области».

Дії обвинуваченого ОСОБА_5 суд кваліфікує за ч. 5 ст. 111-1 КК України - як добровільне зайняття громадянином України посади «виконувача обов'язків міністра паливно-енергетичного комплексу Херсонської області» в окупаційній адміністрації держави-агресора пов'язане із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в окупаційній адміністрації держави-агресора, створеній на тимчасово окупованій території.

Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, здійснювалось в порядку спеціального досудового розслідування на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 15 червня 2023 року.

Також відповідно до ухвали Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 22 липня 2024 року, здійснено спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого ОСОБА_5 (in absentia), який показань суду не надавав та від якого будь-яких клопотань на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч. 5 ст. 374 КПК України, у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Згідно із ч. 2 ст.7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Приймаючи рішення щодо проведення спеціального досудового розслідування та проведення розгляду за процедурою in absentia, слідчий суддя виходив із того, що інкриміновані обвинуваченій злочини та її поведінка відповідають вимогам, зазначеним у ч. 2 ст. 297-1 КПК України. Положення закону щодо здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження не визнані неконституційними і є такими, що узгоджуються зі стандартами, визначеними у Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи щодо критеріїв, які регламентують провадження, що здійснюється за відсутності обвинуваченого. Так відповідно до рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи важливою умовою застосування спеціального досудового розслідування та спеціального судового розгляду є те, щоб під час спеціального досудового розслідування або спеціального судового провадження було забезпечено процесуальні права та гарантії осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, зокрема, право обвинуваченого бути поінформованим належним чином про дату слухання справи та про своє право на законне чи інше представництво в суді.

Повістки про виклик ОСОБА_5 , повідомлення останньому про підозру, зміну підозри, повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування надсилались та публікувались відповідно до вимог КПК України, шляхом публікування на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на стадії судового розгляду - на офіційному веб-сайті Великоолександрівського районного суду Херсонської області. Також зазначені виклики здійснювалися у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» в рубриці «Оголошення». Копії процесуальних документів, що підлягали врученню обвинуваченому, на виконання вимог ч. 2 ст. 297-5 КПК України надавались захиснику.

Після вручення ОСОБА_5 підозри у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, згідно доручення від 24.04.2023 року № 026-260004182 Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у м. Києві про залучення захисника, підозрюваному ОСОБА_5 було забезпечено захисника ОСОБА_6 . Також захиснику надавалися копії процесуальних документів, що підлягали врученню обвинуваченому, на виконання вимог ч. 2 ст. 297-5 КПК України, що свідчить про дотримання прав підозрюваного на захист в ході досудового розслідування.

Враховуючи наведене та з урахуванням здійснення у даному кримінальному провадженні спеціального досудового розслідування і спеціального судового провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення та судом вжито достатніх заходів щодо дотримання прав підозрюваного та вподальшому обвинуваченого ОСОБА_5 на захист та доступ до правосуддя.

Всі наведені вжиті заходи вказують на те, що обвинувачений був поінформований належним чином про дати та час розгляду кримінального провадження, а також належним чином були дотримані його права на представництво у суді.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч.3 ст.323 КПК України), суд зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого, як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченої була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду належної оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, а отже поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Вина обвинуваченого ОСОБА_5 у скоєнні зазначеного кримінального правопорушення підтверджується:

- показами свідка ОСОБА_7 , який суду пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 працював в Херсонобленерго до травня місяця 2022 року під українським правопорм. Під час окупації міста Херсон знайомий запропонував йому роботу в «Міністерстві паливно-енергетичного комплексу Херсонської області. Коли прийшов на співбесіду до вказаного підприємства, його зустріли на прохідній та провели до «керівника», який представився як ОСОБА_5 . Після співбесіди його працевлаштували. ОСОБА_5 перебував на посаді міністра вказаного міністерства під час окупації міста Херсон та під фактичним керуванням окупаційної влади рф, будь-якого примусу з боку військових зс рф або окупаційної влади на нього, не було. Приблизно у жовтні 2022 року ОСОБА_5 надав підлеглим наказ на підготовку до евакуації на лівий берег Дніпра до смт. Гола Пристань, на що він відмовився, та залишився у м. Херсон;

- протоколом огляду від 12.04.2023 року, з роздруківкою вказаного документа та мультимедійним оптичним носієм інформації формату СD-R, зі збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких публікації, які оглядалися, а саме телеграм - сторінка «База зрадників Херсону», на яких підтверджується факт незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_5 ;

- протоколом огляду від 12.04.2023 року, з роздруківкою вказаного документа та мультимедійним оптичним носієм інформації формату СD-R, зі збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких публікації, які оглядалися, а саме профіль користувача ОСОБА_5 у соціальній мережі «Facebook», на яких підтверджується факт проживання ОСОБА_5 у Севастополі, калужської області, росії. Також на вказаній сторінці розміщені дві фотографії ОСОБА_8 , на одній з фотографій останній обіймає дочку. На фоні профілю встановлено фотографію на якій зображений напис із змістом: «Русь святая! Храни веру православную. В ней

же тебе утверждение»;

- протоколом огляду від 17.04.2023 року, з роздруківкою вказаного документа та мультимедійним оптичним носієм інформації формату СD-R, зі збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких публікації, які оглядалися, а саме телеграм - сторінка «Министерство ТЭК и ЖКХ Херсонской области», на яких підтверджується факт перебування ОСОБА_5 на посаді «Министра ТЭК Херсонской области, поздравил своих земляков, коллег и соратников со светлым праздником Пасхи», зі словами - «Пусть эта радостная весть о победе жизни над смертью, о вечной победе добра над злом принесет радость и надежду в каждое сердце наших соотечественников. Радость о воскресшем Христе и надежде о скорой победе нашего великого русского православного народа над нечестью, которая подняла голову с желанием нас уничтожить и разделить русский народ. Но история говорит о том, что с Россией Бог, воскресший Христос - Победитель, но не проигравший. В праздник победы Жизни над смертью, дорогие друзья, хочется сказать словами Александра Невского: "Кто к нам с мечем пришел - от меча и погибнет";

- протоколом огляду від 17.04.2023 року, з роздруківкою вказаного документа та мультимедійним оптичним носієм інформації формату СD-R, зі збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких публікації, які оглядалися, а саме телеграм - сторінка «Министерство ТЭК и ЖКХ Херсонской области», на яких підтверджується факт перебування ОСОБА_5 на посаді «Министра ТЭК Херсонской области», а саме розміщено публікацію з текстом «Как получить бесплатные газовые баллоны?»;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 27.05.2023 року, згідно якого свідок ОСОБА_7 впізнав на фотокартці № 3 ОСОБА_5 як особу, яку було призначено російською окупаційною владою на посаду Міністра паливно - енергетичного комплексу Херсонської області;

- протоколом огляду від 09.05.2023 року, з роздруківкою вказаного документа та мультимедійним оптичним носієм інформації формату СD-R, зі збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких публікація та відео, які оглядалися, а саме офіційну Інтернет сторінку (сайт) телевізійного каналу новин «Таврия ТВ - Херсон» із змістом статті: «Закуплено более 200 генераторов для нужд Херсонской области», на яких підтверджується факт перебування ОСОБА_5 на посаді «Министра ТЭК Херсонской области»;

- протоколом огляду від 09.06.2023 року, з роздруківкою вказаного документа та мультимедійним оптичним носієм інформації формату СD-R, зі збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких публікації, які оглядалися, а саме сайт «Официальный сайт Администрации Херсонской области», на якому розміщено інформація щодо структур органів окупаційної влади за 2023 рік на території Херсонський області;

- протоколом огляду від 10.05.2023 року, з роздруківкою вказаного документа та мультимедійним оптичним носієм інформації формату СD-R, зі збереженими на ньому в електронному вигляді файлами, серед яких публікації, які оглядалися, а саме телеграм - сторінка «Министерство ТЭК и ЖКХ Херсонской области», на яких підтверджується факт перебування ОСОБА_5 на посаді «исполняющий обязанности министра топливно-энергетического комплекса Херсонской области», який «поздравил всех граждан с Днем Победы!»;

- висновком експерта № 379/1 від 06.06.2023 року, згідно з яким у файлі «IMG_9344» із відеозаписом формату «мр4» при показниках індикатору відліку часу програвача 00:00:01 - 00:03:48 та у файлі « ОСОБА_5 », із фотозображенням формату «.pdf», наданим у якості порівняльного матеріалу зображення ОСОБА_5 , зображена одна й та сама особа.

Враховуючи повну узгодженість між собою вказаних доказів за змістом, їх єдність та взаємозв'язок за часом та характером подій, суд визнає наведені та проаналізовані вище документовані дані достовірними доказами обвинувачення.

Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, визначених КПК України, враховуючи, що суд зберігаючи об'єктивність та неупередженість у ході розгляду даного кримінального провадження, створив їм необхідні умови для реалізації ними їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, надано не було.

Будь-яких порушень процесуального закону під час руху кримінального провадження на всіх стадіях процесу, які були б підставою для визнання доказів неналежними чи не допустимими не виявлено.

Судом також встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя. Також судом у повному обсязі було забезпечено змагальність процесу.

Враховуючи повноту та несуперечливість досліджених в судовому засіданні доказів, суд приходить до висновку про доведеність вини обвинуваченого ОСОБА_5 у скоєнні вказаного кримінального правопорушення.

Обставин, що пом'якшують покарання обвинуваченому ОСОБА_5 відповідно до ст. 66 КК України, судом не встановлено.

Відповідно до ст. 67 КК України обставин, що обтяжують покарання обвинуваченому ОСОБА_5 судом не встановлено.

При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_5 суд, у відповідності до вимог ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості скоєного обвинуваченим кримінального правопорушення, яке згідно зі ст.12 КК України відноситься до тяжкого злочину, мотив та мету вчиненого злочину.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Відповідно до ч. 2 ст. 65 КК України, особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне і достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинений злочин призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових злочинів.

При призначенні покарання суд враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 50 КК України, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.

Враховуючи підвищену суспільну небезпеку вчиненого обвинуваченим злочину проти основ національної безпеки України в умовах воєнного стану, який посягає на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави та дані про особу винного, відсутність обставин, що пом'якшують покарання та наявність обставини обтяжуючої покарання, суд дійшов висновку, що конкретні обставини кримінального провадження та наведені вище дані про особу ОСОБА_5 дають підстави для призначення йому покарання у виді позбавлення волі у межах санкції статті за якою кваліфіковано його дії.

Саме таке покарання на думку суду буде необхідним і достатнім для виправлення та попередження вчинення нею нових злочинів.

Речові докази відсутні.

Суд також приймає рішення, щодо залишення обраного запобіжного заходу обвинуваченому ОСОБА_5 , до набрання вироку законної сили - тримання під вартою, оскільки, судовий розгляд кримінального провадження завершено, жоден із більш м'яких запобіжних заходів для обвинуваченого, не зможе запобігти ризикам передбаченим ст. 177 КПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 373, 374 КПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Визнати ОСОБА_5 винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити йому покарання за ч. 5 ст. 111-1 КК України 9 (дев'ять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади і місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, що надають публічні послуги строком на 15 (п'ятнадцять) років, та з конфіскацією всього належного йому майна на користь держави;

Залишити незмінним запобіжний захід у виді тримання під вартою до затримання ОСОБА_5 та приведення вироку до виконання.

Строк відбування покарання обчислювати з дня затримання на виконання вироку суду.

Строк додаткового покарання рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави витрати за проведення судово - портретної експертиз № 379/1 від 06.06.2023 у розмірі 5974 грн. 50 коп.

Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Подання апеляційної скарги на вирок зупиняє набрання ним законної сили та його виконання. Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок не набрав законної сили.

У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Копію вироку вручити прокурору негайно після його проголошення, а також із урахуванням положень ч.4 ст.46, ч.2 ст. 297-5 КПК України, дві копії вироку направити захиснику обвинуваченого.

Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Головуючий суддя ОСОБА_9