Ухвала від 08.05.2025 по справі 679/987/21

УХВАЛА

08 травня 2025 року

м. Київ

справа № 679/987/21

провадження № 61-5132ск25

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

Синельникова Є. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Шиповича В. В.,

розглянув касаційну скаргу державного виконавця Нетішинського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ) Юрчук Катерини Михайлівни на ухвалу Нетішинського міського суду Хмельницької області від 30 липня 2024 року та постанову Хмельницького апеляційного суду від 11 березня 2025 року у цивільній справі за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця Нетішинського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ) Юрчук Катерини Михайлівни у виконавчому провадженні № НОМЕР_1, заінтересована особа - ОСОБА_2 ,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду зі скаргою на дії державного виконавця Нетішинського відділу ДВС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ) Юрчук К. М. у виконавчому провадженні № НОМЕР_1, заінтересована особа - ОСОБА_2 .

Вказувала, що20 січня 2022 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження № НОМЕР_1 на підставі виконавчого листа № 2/679/444/2021 від 12 січня 2022 року, виданого на виконання рішення Нетішинського міського суду у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на утримання дітей.

Відповідно до розрахунків заборгованості визначення розміру аліментів державним виконавцем проводилося з розрахунку середньомісячної заробітної плати: за вересень 2021 року - 14 933,00 грн, а з жовтня 2021 року - 17 028,00 грн. Проте, згідно з інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Головного управління статистики у Хмельницькій області, середня заробітна плата штатних працівників у Хмельницькій області становила: за вересень 2021 року - 12 338,34 грн, за жовтень 2021 року - 12 222,87 грн, за листопад 2021 року - 12 513,43 грн, за грудень 2021 року - 16193,50 грн, за січень 2022 року - 12 352,20 грн.

Зазначала, що у державного виконавця не було підстав розраховувати щомісячно заборгованість по аліментам, виходячи із середньої заробітної плати за III та IV квартали 2021 року, оскільки, відповідно до статті 195 СК України заборгованість по сплаті аліментів платника, який є підприємцем, платника який не працює, визначається, виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. У цій нормі закону не передбачено, що заборгованість, яка підлягає стягненню щомісяця, визначається із середньої заробітної плати для працівника даної місцевості за квартал.

На підставі зазначеного заявниця просила суд:

- визнати протиправними дії державного виконавця Нетішинського відділу ДВС у Шепетівському районі Хмельницької області Юрчук К. М. по нарахуванню заборгованості зі сплати аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання дітей від 28 березня 2024 року та від 05 квітня 2024 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за III та IV квартали 2021 року;

- зобов'язати державного виконавця здійснити нарахування заборгованості відповідно до статті 195 СК України із застосуванням розміру середньої заробітної плати, визначеного в Хмельницькій області помісячно за період з 01 вересня 2021 року по січень 2022 року включно, і в подальшому, починаючи з лютого 2022 року із застосуванням показника середньої заробітної плати, визначеного в Хмельницькій області.

Ухвалою Нетішинського міського суду Хмельницької області від 30 липня 2024 року скаргу ОСОБА_1 задоволено. Визнано дії державного виконавця Нетішинського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ) Юрчук К. М. щодо проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів у виконавчому провадженні № НОМЕР_1 за виконавчим листом № 2/679/444/2021 щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дітей за період з 01 вересня 2021 року по квітень 2024 року неправомірними.Зобов'язано державного виконавця Нетішинського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ) Юрчук К. М. або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби усунути порушення, відповідно до закону, в межах повноважень, шляхом проведення перерахунку заборгованості зі сплати аліментів у виконавчому провадженні № НОМЕР_1 за виконавчим листом № 2/679/444/2021 щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дітей - станом на квітень 2024 року.

Постановою Хмельницького апеляційного суду від 11 березня 2025 року апеляційну скаргу державного виконавця Нетішинського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Юрчук К. М. залишено без задоволення. Ухвалу Нетішинського міського суду Хмельницької області від 30 липня 2024 року залишено без змін.

15 квітня 2025 року державний виконавець Нетішинського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Юрчук К. М. звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Нетішинського міського суду Хмельницької області від 30 липня 2024 року та постанову Хмельницького апеляційного суду від 11 березня 2025 року, ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 .

Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального та процесуального права, не з'ясували усіх обставин справи, що мають істотне значення для справи, та не надали їм належної оцінки. Державний виконавець вказує на відсутність висновку Верховного Суду щодо нарахування заборгованості по несплаті аліментів із застосуванням показників середньої заробітної плати по місцевості.

Згідно з частиною першою статті 394 ЦПК України питання про відкриття касаційного провадження (відмову у відкритті касаційного провадження) вирішується колегією у складі трьох суддів.

Перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла такого висновку.

Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Судовий контроль, метою якого є забезпечення своєчасного захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, на стадії виконавчого провадження, окрім розв'язання судом низки процесуальних питань, охоплює також і контроль, під час якого оцінюють законність дій виконавця та ухвалених ним рішень, тобто він спрямований на недопущення зловживань з боку державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця.

Оскарження рішень, дій або бездіяльності виконавця відбувається згідно із статтею 74 Закону України «Про виконавче провадження».

Статтею 447 ЦПК України передбачено, що сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Згідно зі статтею 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

Конституція України визначає, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд (стаття 129-1 Основного Закону).

Відповідно до статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у Законі України «Про виконавче провадження» органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону України «Про виконавче провадження»).

Статтею 2 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад законності, справедливості, неупередженості та об'єктивності, забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Виконавець зобов'язаний вживати передбачених вказаним Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

За правилами статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» розмір заборгованості з аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення, виходячи з фактичного заробітку (доходів), одержаного боржником за час, протягом якого стягнення не провадилось, або одержуваного ним на момент визначення заборгованості у твердій грошовій сумі або у відсотковому відношенні. Якщо боржник в цей період не працював, заборгованість визначається виходячи з середньої заробітної плати для даної місцевості.

Відповідно до статті 195 СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.

Поняття «середня заробітна плата для даної місцевості» є показником, який формується Державною службою статистики України і використовується, у тому числі, при проведенні грошово-кредитної політики та аналізу фінансової стабільності. Середня заробітна плата для даної місцевості обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат певної групи працівників (наприклад, по підприємству, по галузі, по регіону). Розраховується виходячи із фонду оплати праці працівників, премій, винагород за підсумками роботи за рік та одноразових заохочень. Сам розмір середньої заробітної плати як макроекономічний показник, який використовується, у тому числі, і в разі застосування частини другої статті 195 СК України, обраховується органами статистики України на підставі Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.На цьому акцентовано увагу у постанові Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 759/1727/16.

Відповідно до Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Тобто, починаючи зі звітного періоду за лютий 2022 року, органами державної статистики призупинено оприлюднення статистичної інформації щодо середньомісячної заробітної плати штатних працівників.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням Нетішинського міського суду від 01 грудня 2021 року з ОСОБА_1 , на користь ОСОБА_2 , стягнуто аліменти на утримання дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/3 частки усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 01 вересня 2021 року і до досягнення дітьми повноліття.

Згідно з розрахунком заборгованості зі сплати аліментів Нетішинського відділу ДВС у Шепетівському районі Хмельницької області за виконавчим листом № 2/679/444/2021 щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дітей за період з 01 вересня 2021 року по 31 грудня 2023 року включно, заборгованість зі сплати аліментів становить 102 848,67грн. Нарахування сум аліментів, які підлягають стягненню, відбувалось виходячи з розміру доходу/середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості, зокрема, у вересні 2021 року - 14 933,00 грн, а в період з жовтня 2021 року до грудня 2023 року - 17 028,00 грн.

Згідно з розрахунком заборгованості зі сплати аліментів Нетішинського відділу ДВС у Шепетівському районі Хмельницької області за № 3908 від 28 березня 2024 року за виконавчим листом № 2/679/444/2021 щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дітей за період з 01 вересня 2021 року по 31 лютого 2024 року, заборгованість зі сплати аліментів становить 74 320,79 грн, а нарахування сум аліментів, які підлягають стягненню, відбувалось виходячи з розміру доходу/середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості, зокрема, у вересні 2021 року - 14 933 грн, а в період з жовтня 2021 року до лютого 2024 року - 17 028,00 грн.

Згідно з розрахунком заборгованості зі сплати аліментів за період з 01 вересня 2021 року по 04 квітня 2024 року, заборгованість зі сплати аліментів становить 30 469,79 грн, а нарахування сум аліментів, які підлягають стягненню, відбувалось виходячи з розміру доходу/середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості, зокрема, у вересні 2021 року - 14 933,00 грн, а в період з жовтня 2021 року до квітня 2024 року - 17 028,00 грн.

Відповідно до інформації Головного управління статистики у Хмельницькій області середньомісячна заробітна плата штатних працівників по районах у 2021 році становила - у Шепетівському районі: І квартал - 14 364,00 грн, II квартал - 14 187,00грн, ІІІ квартал - 14 933,00 грн, IV квартал - 17 028,00 грн.

Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Головного управління статистики у Хмельницькій області, середня заробітна плата одного штатного працівника по Хмельницькій області становить: за січень 2021 року - 10 725,16 грн, за лютий 2021 року - 10 941,95 грн, за березень 2021 року - 11 892,49 грн, за квітень 2021 року - 11 801,28 грн, за травень 2021 року - 11 757,12 грн, за червень 2021 року - 12 965,11 грн, за липень 2021 року - 12 338,34 грн, за серпень 2021 року - 12 055,06 грн, за вересень 2021 року - 12 338,34 грн, за жовтень 2021 року - 12 222,87 грн, за листопад 2021 року - 12 513,43 грн, за грудень 2021 року - 16 193,50 грн, за січень 2022 року - 12 352,20 грн.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли достатньо обґрунтованого висновку про задоволення скарги ОСОБА_1 , оскількидержавний виконавець при складенні розрахунку заборгованості по аліментам не використав показники середньої щомісячної заробітної плати працівника, визначені Головним управлінням статистики у Хмельницькій області для даної місцевості. Водночас, суди взяли до уваги, що жодних змін до статті 195 СК України щодо визначення заборгованості за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості, у період воєнного стану законодавцем внесено не було.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та зводяться до незгоди з встановленими судами обставинами та власного тлумачення норм матеріального та процесуального права.

Частиною четвертою статті 394 ЦПК України визначено, що у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.

Згідно з частиною шостою статті 394 ЦПК України ухвала про відмову у відкритті касаційного провадження повинна містити мотиви, з яких суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкриття касаційного провадження.

Зі змісту касаційної скарги та оскаржених судових рішень не виявлено порушення судами норм СК України, ЦПК України та Закону України «Про виконавче провадження». Правильність застосування судами вказаних вище норм права не викликає розумних сумнівів.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що касаційна скарга державного виконавцяНетішинського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Юрчук К. М. на ухвалу Нетішинського міського суду Хмельницької області від 30 липня 2024 року (не відноситься до переліку ухвал, якими закінчено розгляд справи) та постанову Хмельницького апеляційного суду від 11 березня 2025 року є необґрунтованою.

Керуючись частинами першою, четвертою та шостою статті 394 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

У відкритті касаційного провадження за касаційною скаргоюдержавного виконавця Нетішинського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ) Юрчук Катерини Михайлівни на ухвалу Нетішинського міського суду Хмельницької області від 30 липня 2024 року та постанову Хмельницького апеляційного суду від 11 березня 2025 року у цивільній справі за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця Нетішинського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ) Юрчук Катерини Михайлівни у виконавчому провадженні № НОМЕР_1, заінтересована особа - ОСОБА_2 ,- відмовити.

Копію ухвали та додані до касаційної скарги матеріали направити особі, яка подала касаційну скаргу.

Ухвала суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Судді: Є. В. Синельников

О. М. Осіян

В. В. Шипович